داغ ترین مقالات ما

اخبار دندانپزشکی

اورجت دندان چیست؟

اورجت دندان
121بازدید

اورجت وضعیتی ست که در آن دندان های جلویی فک بالا، به صورت شیب دار نسبت به دندان های جلویی فک پایین جلو آمده اند. هیچ کس دوست ندارد که در فک و دندان هایش ناهنجای داشته باشد. شما درباره درمان این عارضه چه می دانید؟ در این مقاله همراه

اورجت چیست؟

دندان های قدامی افراد، ۲ میلی متر جلوتر از دندان های فک پایین قرار میگیرد. اگر به هر دلیلی این مقدار از ۲ میلی متر تجاوز کند در اصطلاح دندانپزشکی می گوئیم که فرد دچار اورجت دندانی شده است.
به بیانی دیگر این عارضه نوعی ناهنجاری دندانی است که در آن دندان های جلویی فک بالا شیبی به سمت بیرون دارند و جلو زده اند. طوری که کاملا جلوی دندان های پایین قرار گرفته اند.
اینکه فاصله ذکر شده بیش از ۲ میلی متر باشد دلایل متفاوتی دارد. این دلایل را در ادامه لیست کرده ایم:

  • بیش از اندازه رشد کردن فک بالا
  •  کم رشد کردن فک پایین
  •  ترکیبی از غیر طبیعی رشد کردن هر دو فک
  •  جلو بودن ۶ دندان جلو فک بالا (همانطورکه می دانید ۶ دندان جلوی فک بالا را دندان های قدامی می نامند)
  •  عقب بودن دندان های قدامی فک پایین
  •  ترکیبی از غیر طبیعی بودن دندان های قدامی فک بالا و فک پایین

دلایل بوجود آمدن اورجت

ناهنجاری های فک و دندان اغلب به دو دلیل وراثت و محیط بوجود می آید. با هم دو مورد از این علل را بررسی میکنیم:

مکیدن طولانی مدت انگشت

اینکه کودک شما انگشتان خود را بمکد امری روتین و طبیعی است ولی اگر اینکار خیلی طولانی شود و بعد از رویش دندان های دائمی کودک همچنان عادات بد دهانی خود را ادامه دهد ممکن است به فک و دندان کودک آسیب وارد شود و دچار ناهنجاری های متفاوتی از جمله اورجت شود.

مکیدن انگشت و اورجت دندان

بعد از ۴ سالگی کودک باید عادت مکیدن انگشت را ترک کند. اگر در این رابطه به مشکل برخوردید بهترین راه مراجعه به است. استفاده از گارد انگشت کودک را از مکیدن انگشت باز میدارد.

تناسب نداشتن دندان و فک

درمورادی مشاهده شده که کودک سایز دندان را از مادر و سایز فک را از پدر (یا بالعکس) خود به ارث می برد. بزرگ بودن دندان به فضای بیشتری در فک نیاز دارد. بدیهی است که اگر فک کوچک باشد، اورجت و بیرون زدگی دندان ها پیش می آید.

انواع اورجت

به طور کلی سه نوع اورجت وجود دارد که عبارتند از:

  1. اورجت اسکلتیدر صورتی که این ناهنجاری به وسیله اسکلت زیرین و فک ایجاد شود و فک بالا از فک پایین جلو تر قرار گرفته باشد، اورجت از نوع اسکلتی می باشد.
  2. اورجت دندانیزمانی که موقعیت فک ها صحیح است، اما دندان ها وضعیت نامرتبی دارند، اورجت دندانی می باشد.
  3. اورجت ترکیبیاین نوع اورجت زمانی ایجاد می شود که مشکلات فکی و دندان ها هر دو به وجود بیایند.

عوارض اورجت

به طور کلی درمان اورجت با بهبود وضعیت دهان و دندان، سبب ایجاد لبخندی زیبا برای شما خواهد شد، اما در صورت عدم درمان این ناهنجاری، مشکلات بیشتری برای شما به وجود خواهد آمد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

آسیب به لثه

در صورت پیشرفت بیش از اندازه اورجت، دندان های پایین به طور کامل در پشت دندان های بالایی قرار می گیرند که در نتیجه با خط لثه برخورد خواهند داشت.

اورجت دندان

همچنین دندان های جلوی فک بالا به خط لثه دندان های پایین برخورد می کنند که احتمال ریزش لثه، افزایش می یابد. آسیب لثه می تواند بیماری های متعدد لثه و از دست رفتن دندان را به دنبال داشته باشد.

ایجاد مشکل در غذا خوردن و تکلم

ادا کردن کلمات برای فردی که دارای اورجت است، ممکن است تا حدودی سخت باشد و نیاز به تلاش بیشتری برای گفتن برخی از کلمات خاص داشته باشد. همچنین به دلیل ناهماهنگی بین فک بالا و پایین و یا دندان های بالا و پایین، جویدن غذا مشکل خواهد بود.

آسیب رسیدن به دندان ها

زمانی که دندان ها دارای ناهماهنگی باشند، دائما به هم برخورد خواهند کرد. در نتیجه مینای دندان آسیب می بیند و دندان ها دچار سایش و پوسیدگی می شوند.

آپنه خواب

تقریبا افرادی که به اورجت مبتلا هستند، دهان کوچکی دارند که وقفه تنفسی برای آن ها به وجود خواهد آمد.

درمان اورجت

در واقع شدت ناهنجاری بیمار و سن او از عوامل مهمی برای انتخاب روش درمان می باشند. این روش ها، می توانند شامل اصلاح نامرتبی دندان ها، دستگاه های متحرک ارتودنسی، کشیدن دندان و یا عمل جراحی باشد. به طور کلی متخصص دندانپزشکی با در نظر گرفتن تمامی شرایط، بهترین روش درمان را برای شما انتخاب می کند. در صورتی که شما و یا فرزندتان به دنبال راه حلی برای درمان اورجت می باشید، ما شما را با انواع روش های درمان آشنا خواهیم کرد:

کش های ارتودنسی

کش های ارتودنسی در رنگ های متفاوتی وجود دارند، اما کش های لاستیکی کوچک برای هدفی بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند. کش های ارتودنسی به منظور اتصال اتصال براکت با قلاب، مورد استفاده قرار می گیرند.

کش‌های ارتودنسی برای درمان اورجت

این کش ها از دندان های پیشین فک بالا به دندان های آسیاب فک پایین وصل شده تا به بهبود اورجت کمک کنند. در این صورت رشد فک بالا کاهش یافته و فک پایین برای رشد به سمت جلو تقویت می شود.

ابزار Herbst

یکی از ابزار هایی که نتیجه قابل پیش بینی را برای بیمار ارائه می کند، Herbst بوده که نوعی ابزار ثابت است و بیمار نمی تواند آن را از دهان خود خارج کند. این ابزار قدرتمند سبب جلو راندن فک پایین می شود و فاصله دندان های قدامی فک بالا و پایین را کاهش می دهد. این ابزار برای افرادی که نیاز به تغییرات دندانی و اسکلتی دارند، بسیار مناسب است.

هدگیر

شاید هدگیر ظاهر مناسبی نداشته باشد، اما نتیجه خوبی در روند درمان ایجاد می کند. نتیجه آن مشابه با Herbst بوده که بعد از استفاده از Herbst از بریس استفاده می کنند. اما بیمارانی که از هدگیر استفاده می کنند، نتیجه موفقت آمیز تا حدود ۹۳ درصد دارند.

ابزار Twin Block

این ابزار متحرک بوده که برای درمان اورجت حدود ۹ تا ۱۲ ماه مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول از پلیت آرواره های بالا و پایین تشکیل شده و دارای کی پیچ برای تنظیم هفتگی می باشد. ممکن است این ابزار به عنوان مرحله ابتدایی درمان و قبل از شروع استفاده از بریس برای کودک، استفاده شود.

استفاده از انواع روش های ارتودنسی

یکی دیگر از روش های درمان اورجت، استفاده از درمان ارتودنسی می باشد.

ارتودنسی برای درمان اورجت

که دندان ها در موقعیت صحیح حرکت کنند و مشکلات استخوانی فک رفع شود.

جراحیِ اورجت

در برخی مواقع ناهماهنگی رشد فک، با ارتودنسی به تنهایی درمان نمی شود که برای اصلاح این ناهنجاری از جراحی کمک گرفته می شود.

سخن پایانی

ر این مقاله درباره علرضه اورجت دندان سخن گفتیم. دلایل ایجاد آن و عوارض آن را متوجه شدیم. خوشبختانه دندانپزشکی نوین، راه حل های درمانی متعددی با توجه به شدت عارضه ارائه می دهد. پیشگیری بهتر از درمان است پس تا جای ممکن از مکیدن انگشت در کودکانتان جلوگیری کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3pPAGjGhttps://b2n.ir/p21080
https://cutt.ly/3RLaUpXyun.ir/e2p2ze
https://1ea.ir/Ook9fhttp://iwo.ir/lmtd5

پاسخ دهید