مشاوره دندانپزشکی

ارتودنسی لینگوال (ارتودنسی پشت دندانی) چیست؟ + تفاوت ارتودنسی معمولی با لینگوال چیست؟ بررسی مزایا و معایب آن

ارتودنسی لینگوال، که با نام های ارتودنسی نامرئی، پشت دندانی و زبانی نیز شهرت دارد، مانند ارتودنسی ثابت وظیفه صاف و ردیف کردن دندان ها و رفع انواع مال اکلوژن ها و اشکالات دندانی مانند فاصله زیاد بین دندان ها و یا تراکم زیاد آنها را به عهده دارد. به دلیل طولانی بودن دوره ارتودنسی (اغلب یک سالو نیم تا سه سال )، مخفی بودن براکت ها و بریس های ارتودنسی، یک ایده فوق العاده می باشد. شما می توانید خدمات ارتودنسی لینگوال را با هزینه ای بیشتر از ارتودنسی ثابت ( حدود ۵ تا ۸ ملیون برای هر فک)، انجام دهید، اما ابتدا مقاله ی زیر را که به بررسی کامل ارتودنسی لینگوال، مزایا، معایب و تمام آن چیزی که قبل از انجام ارتودنسی لینگول می پردازیم.


فهرست مطالب


ارتودنسی لینگوال چیست؟

در اصطلاحات پزشکی و دندانپزشکی واژه لینگوال، اشاره به هرچیزی که نزدیک زبان یا در ارتباط با زبان دارد. مثلاً ما یک عصب داریم که کف دهان و زبان را عصب دهی می کند و به آن عصب لینگوال گفته می شود. یک روش ارتودنسی هم داریم که به آن لینگوال گفته می شود زیرا دستگاه ها (سیم وبراکت) در این روش نزدیک به زبان هستند، در سمت زبان هستند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره لمینت کریستالی را بخوانید.در واقع برعکس “ارتودنسی ثابت” معمولی که دندان ها به جلوی دندان ها وصل هستند، در این روش دستگاه ها به پشت دندان متصل هستند به همین دلیل به این روش درمانی ارتودنسی پشت دندانی، لینگوال یا زبانی هم گفته می شود.

تفاوت ارتودنسی معمولی با لینگوال در چیست؟

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، بریس های زبانی دقیقاً شبیه به ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی معمولی هستند اما با یک تفاوت بسیار شاخص. ما بریس های معمولی را به سطح جلوی دندان ها متصل میکنیم. یعنی به راحتی دیده میشوند. اما ابتکار عمل در ارتودنسی لینگوال به این صورت است که بریس ها دیگر قابل مشاهده نیستند. چرا؟چون ما آن ها را به سطح خلفی یا پشت دندان ها متصل میکنیم. این ترفند خودش نوعی ارتودنسی نامرئی است زیرا بدون اینکه کسی متوجه درمان شما شود بعد از مدتی دندان های شما صاف و یکدست میشوند.

تفاوت ارتودنسی معمولی با لینگوال در چیست؟

می توان در چند فاکتور این دو نوع ارتودنسی را در مقام قیاس قرار داد:

۱. نصب

ارتودنسی لینگوال که در پشت دندان قرار می گیرند به همین سبب نصب آن ها کمی دشوار تر است اما ارتودنسی معمولی روی سطح دندان قرار میگیرند و نصب آن آسان است.

۲. هزینه

هزینه ارتودنسی پشت دندانی به دلیل پیچیدگی نصب آن کمی گران تر از ارتودنسی معمولی است.

۳. آسیب به سطح دندان

ارتودنسی لینگوال در پشت دندان است و تماسی با سطح جلویی دندان ها ندارد و آسیبی متوجه آن ها نیست اما ارتودنسی معولی به مرور زمان باعث تغییر رنگ سطح دندان ها و ساییدگی می شود.

۴. طول درمان

در ارتودنسی معمولی دندان، سرعت حرکت و جابه جایی دندان ها بیشتر است، پس در مقایسه با ارتودنسی لینگوال طول درمان کوتاه تری دارد.

معرفی انواع ارتودنسی لینگوال

انواع ارتودنسی لینگوال مربوط به تنوع براکت هایی است که در ارتودنسی لینگوال از آن ها استفاده می شود. تفاوت این براکت ها هم در نحوه طراحی، چگونگی اتصال براکت ها روی سطح دندان است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی دیمون  را بخوانید.

معرفی انواع ارتودنسی لینگوال

معروف ترین نوع براکت هایی که در ارتودنسی لینگوال از آن ها استفاده می شود عبارتند از:

 • براکت اینکاگنیتو
 • براکت لینگوال QT
 • لینگوال سبک STB
 • آی بریسز
 • این اویشن

ارتودنسی پشت دندانی چه مشکلاتی را اصلاح میکند؟

دستگاه های ارتودنسی متحرک قادرند تنها مشکلات جزئی تا متوسط دندانی را برطرف کنند اما دستگاه های ثابتی مانند لینگوال میتوانند شدیدترین مشکلات را اصلاح کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله رادیوگرافی تک دندان چیست؟ را بخوانید. بریس زبانی یا لینگوال می تواند مشکلاتی بیش از کج بودن دندان ها را برطرف کند. این ارتودنسی می تواند سلامت دهان و دندان شما را به خوبی بهبود بخشد. به طور کلی بریس های لینگوال قادرند مشکلات زیر را برطرف کنند:

 • کج بودن متوسط تا شدید دندان ها
 • ازدحام دندان ها
 • انواع مال اکلوژن ها

مزایای ارتودنسی لینگوال چیست؟

بهتر است بدانید که تنها مزیت ارتودنسی لینگوال نامرئی بودن آن نیست، بلکه مزیت‌های دیگری نیز دارد که باعث شده یکی از پرطرفدارترین روش های اصلاح مشکلات دندانی باشد؛ این مزیت ها عبارت اند از:

نامرئی بودن

تفاوت بارز ارتودنسیپشت دندانی با دیگر انواع آن، نامرئی بودن آن است. اینکه براکت ها در پشت دندان قرار میگیرند هم باعث می شود که از دید دیگران پنهان بمانند هم اینکه سطح دندان دچار ساییدگی نمی شود و باز به همین سبب غذا خوردن در ارتودنسی لینگوال راحت تر از روش های دیگر است.

نامرئی بودن

ثابت بودن

ارتودنسی ‌های ثابت همانطور که می‌دانید نسبت به ارتودنسی های متحرک، کاربردی تر بوده و برای اصلاح کامل دندان ها توصیه می‌شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی متحرک چیست را بخوانید. ارتودنسی لینگوال ثابت بوده و می ‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد و در آخر، نتیجه بهتری هم برای شما خواهد داشت ( البته دیگر روش های ارتودنسی نیز قابل استفاده هستند )

درمان ازدحام دندان ها و کج بودن شدید

ارتودنسی پشت دندانی این توانایی را دارد که دندان‌هایی که مشکل انحراف شدیدی دارند را به سادگی حل کند. همچنین در انواع مال اکلوژن ‌های شدید مثل اصلاح کراس بایت و اندربایت از این ارتودنسی استفاده می‌نمایند. ارتودنسی لینگوال می‌تواند به راحتی به رفع فاصله بین دندان ها کمک کند.

عدم تغییر رنگ دندان ها

این ارتودنسی به دلیل اینکه در پشت دندان ها قرار میگیرد، اگر فرد در دوره ارتودنسی به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند، باز هم باعث تغییر رنگ سطح دندان ها نخواهد شد و اگر تغییر رنگی ایجاد شود در پشت دندان ها خواهد بود. البته باید گفت این مزیت ارتودنسی پشت دندانی تقریبا مشابه ارتودنسی دیمون می باشد. اما در مقابل نوعی ارتودنسی نیز وجود دارد که با نام ارتودنسی سرامیکی که یکی از دغدغه ها جلوگیری از تغییر رنگ براکت هاست چون در ارتودنسی سرامیکی، براکت ها از جنس سرامیک و به رنگ دندان یا شفاف هستند.

معایب و عوارض ارتودنسی لینگوال چیست؟

این ارتودنسی همانطور که گفتیم دارای معایبی نیز می‌باشد که در ادامه با هم این معایب را بررسی می‌کنیم:

 • به دلیل اینکه این ارتودنسی در پشت دندان ها قرار میگیرد، استفاده و جایگزین کردن آن بسیار مشکل است.
 • شما در هنگام استفاده از این ارتودنسی‌ها باید زمان بیشتری را برای مراجعه به مطب دندانپزشکی صرف کنید، به این معنی که هر جلسه مراجعه شما زمان بیشتری خواهد برد.
 • نصب کردن این ارتودنسی به سادگی روش معمولی نیست.
 • ارتودنسی لینگوال دارای هزینه بالاتری نسبت به دیگر ارتودنسی ها دارد و به صورت میانگین ۲/۵ تا ۳ میلیون از ارتودنسی های معمولی گران تر بوده و دلیل آن هم کاملا مشخص است، گذاشتن این ارتودنسی ها نیازمند تخصص بیشتری دارد و در صورت شکست، باید هزینه بیشتری برای جایگزین کردن آن صرف نمایید.

ارتودنسی لینگوال مناسب برای چه افرادی است؟

با توجه به مزایا و معایب ارتودنسی ( ارتودنسی داخلی ) می توان نتیجه گرفت که ارتودنسی لینگوال برای چه افرادی مناسب است. اما این روش از ارتودنسی به بهداشت قوی برای نتیجه دادن نیاز دارد و کسانی که در این زمینه ضعیف عمل می کنند خیلی کاندید مناسبی برای این روش درمانی نیستند.

ارتودنسی لینگوال مناسب برای چه افرادی است؟

اما در مقابل این روش ایده آل بزرگسالان است. طول درمان ارتودنسی ممکن است از چندماه تا چند سال به طول انجامد و برای کسی که تمایل ندارد دیگران از درمان ارتودنسی او در این مدت مطلع شوند، گزینه مناسبی به نظر می آید.

مراقبت از ارتودنسی لینگوال چگونه است؟

مراقبت از ارتودنسی پشت دندان کمی سخت تر از روش های دیگر است چون دید و دسترسی به آن بخش کمی سخت تر است اما سعی کنید با حوصله و صبر مراقبت ها را انجام دهید تا کوچکترین آسیبی به براکت ها وارد نشود. برخی از این اصول بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی عبارتند از؛

 • روزانه و بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان برای پاک کردن سطح و شکاف بین دندان ها استفاده کنید تا ذره ای از مواد غذایی باقی نماند.
 • از انواع نخ دندان و مسواک های مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. هر کدام از این مسواک با یک هدف مشخص و به نحوی طراحی و ساخته شده اند که آسیبی به براکت ها وارد نشود. برای مثال برای تمیز کردن فضای بین سیم و سطح دندان باید از مسواک بین دندانی استفاده کنید.
 • از خوردن غذای سفت که فشار زیادی به دندان ها وارد می کند، جدا خودداری کنید
 • دهانشویه ها می توانند به بهداشت بیشتر دندان ها کمک کنند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ارتودنسی لینگوال (ارتودنسی پشت دندانی) آشنا شدید.همچنین از تفاوت ارتودنسی معمولی با پشت دندانی و مزایا و معایب آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا ارتودنسی لینگوال بر گفتار تأثیر می گذارد؟

بله، هنگامی که صحبت می کنید، زبان شما پشت دندانهای شما را لمس می کند تا صداهای خاصی ایجاد شود. از آنجایی که براکت ها در قسمت پشت دندان های شما قرار دارند، وقتی برای اولین بار از ارتودنسی لینگوال استفاده می کنید، گفتار شما کمی تحت تأثیر قرار می گیرد.

در ارتودنسی لینگوال هر چند وقت یکبار نیاز مراجعه به متخصص ارتودنسی است؟

ارتودنسی لینگوال نیاز به تنظیم و سفت کردن هرچهارتا شش هفته دارند ولی ممکن است برای معاینات بیشترلازم باشد زودتر به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا