دندانپزشکی

پیوند استخوان پیش از ایمپلنت

پیوند استخوان فک
نوشته شده توسط kia

افراد ممکن است به دلایل مختلف یک یا چند دندان خود را دست بدهند. هنگامی که دندان از بین میرود نه تنها بر شکل ظاهری و لبخند فرد تاثیر گذار است بلکه بر روابط اجتماعی و سلامت جسمی هم تاثیر گذار خواهد بود. یکی از مهمترین مشکلاتی که میتواند بر سلامت جسمی انسان وارد کند از بین رفتن استخوان فک است. با از بین رفتن دندان و خالی ماندن جای آن در لثه شاهد کوتاه شدن و از بین رفتن استخوان فک در آن ناحیه میشویم. در اصطلاح به این عمل تحلیل لثه گفته میشود. آیا شما کسی را دچار به تحلیل لثه براثر از دست دادن دندان دیده اید؟ برای جلوگیری از این اتفاق باید به فکر جایگزین کردن دندان از دست رفته باشید. برای انکه شما فکی مناسب ایمپلنت داشته باشید شاید لازم باشد پیوند استخوان فک برایتان صورت گیرد. در این مقاله با ما باشید تا با این آماده سازی برای ایمپلنت آشنا شوید.

پیوند استخوان چیست؟

پیوند استخوان فک عملی است که توسط جراح فک و دندان بر روی استخوان فک بیمار انجام میشود. هدف از انجام این عمل جراحی، ترمیم و بازسازی استخوان فک است. بیمارانی که نواقصی در استخوان فک آنها وجود دارد و یا دچار تحلیل لثه میشوند تنها با انجام این جراحی است که میتوانند به ترمیم استخوان فک خود بپردازند و نواقص آن را برطرف کنند.

پیوند استخوان فک

انجام عمل ایمپلنت به بعد از گذشت مدت زمان بهبودی این جراحی موکول میشود تا زمانی که پیوند به طور کامل انجام نشود امکان کاشت ایمپلنت دندان وجود ندارد.

منابع مواد پیوند استخوان

برای انجام این عمل پیوند باید مواد پودری برای پر کردن فک آماده شود. این مواد از منابع زیر می توانند تهیه شوند:

استخوان خود بیمار

استخوان‌های چند بخش از بدن برای تهیه پیوند استخوان مناسب است. پیوند را در ناحیه فک و صورت می‌توان از داخل دهان، ناحیه چانه یا دندان آسیای سوم یا در فک بالا از پشت دندان آخر به دست آورد. چنانچه به استخوان بیشتری نیاز باشد، می‌توان این استخوان را از ران یا بخش خارجی استخوان درشت‌نی زانو گرفت. استفاده از استخوان خود بیمار معمولاً بهترین نتیجه را برای بازسازی استخوان به دست می‌دهد.

استخوان انسان

استخوان استریل و منجمد شده خشک از بانک بافتی معتبر گرفته می‌شود. این روش هزینه پایین‌تری دارد و معمولاً کاملاً ایمن است، هر چند بدون خطر نیست. میزان خطر استفاده از استخوان انسان معادل خطر سرایت بیماری‌های عفونی از طریق انتقال خون است.

استخوان حیوان

سال‌ها است که از استخوان گاو برای پیوند استفاده می‌شود. استخوان گاو ضدعفونی و آماده‌سازی می‌شود تا احتمال عفونت به حداقل برسد، اما همان طور که در مورد استفاده از استخوان بدن انسان اشاره شد، احتمال انتقال آلودگی وجود دارد. بدن این ماده پیوندی را به طور طبیعی جذب می‌کند و استخوان طبیعی را به مرور جایگزین آن می‌کند.

مواد معدنی سنتزی

مواد استریل استخوان مانند سنتزی هرچند به کارآمدی استخوان انسان و حیوان نیست، اما از نظر ایمنی پس از پیوند استخوان خود بیمار قرار می‌گیرد. بدن این ماده را نیز به مرور جذب و جایگزین می‌کند.

انواع پیوند استخوان

میزان استفاده از پیوند استخوان به وضعیت استخوان فک بستگی دارد.

  • اگر دندان آسیب‌دیده هنوز کشیده نشده باشد، پودر فاقد مواد معدنی و ضدعفونی شده‌ی استخوان انسان پس از کشیدن دندان در حفره دندانی ریخته می‌شود. اگر چه این روش نیاز به بخیه دارد، اما روشی کم‌خطر و ساده محسوب می‌شود.
پیوند استخوان فک
  • اگر چند سال‌ از کشیدن دندان گذشته باشد، احتمالاً تحلیل استخوان قابل توجه است، بنابراین پیوند استخوان اندکی پیچیده‌تر خواهد بود. برش کوچکی در ناحیه دندان غائب زده می‌شود و پودر استخوان در آنجا ریخته می‌شود. در این حالت جراح ترجیح می‌دهد تا از مقداری از استخوان خود بیمار نیز استفاده کند. استخوان لازم از بخش دیگری از دهان، معمولاً نزدیک دندان عقل گرفته می‌شود.
  • اگر سال‌های متمادی از دست دادن دندان گذشته باشد، تحلیل استخوان پیشرفته است. شدت تحلیل استخوان در افرادی که دندان مصنوعی دارند، بالا است. در این شرایط به پیوند استخوان گسترده‌تری نیاز است. هم استخوان انسان و هم استخوان خود بیمار به کار برده می‌شود. چون باید تکه بزرگی از استخوان بدن بیمار جدا شود. این بار پیوند به صورت یک قطعه کوچک از استخوان فک یا مفصل ران بیمار گرفته می‌شود. سپس استخوان پیوندی درفک ثابت می‌شود. از پودر استخوان نیز برای پر کردن ناحیه استفاده می‌شود.

فرآیند عمل پیوند استخوان دندان 

روند معمولی پیوند استخوان دندان به صورت زیر است:

قبل از شروع جراحی بیهوشی دریافت خواهید کرد و علائم حیاتی بیمار تحت مراقبت قرار می گیرد. تکنسین دندانپزشکی قسمت آسیب دیده را ضدعفونی می کند. جراح برشی در لثه ایجاد می کند و آن را از استخوانی که قرار است پیوند در آن قرار گیرد جدا می کند. جراح مواد استخوانی را بین دو قسمت از استخوان که باید با هم رشد کنند قرار می دهد.

پیوند استخوان فک مراحل

استخوان پیوند شده با یک ماده ی چسبنده ی غشایی یا با پیچ های مخصوص محکم می شود. سپس قسمت بریده شده را بخیه می زنند.

سه نوع اصلی عمل Bone Grafting دندان وجود دارد:

انسداد پیوند استخوان

معمولا از پشت استخوان فک نزدیک دندان عقل مقداری استخوان برداشته می شود. این روش زمانی انجام می شود که جلوی فک مقدار زیادی استخوان از دست داده باشد.

لیفت سینوس

هنگامی که در نزدیکی دندان های آسیاب بالا استخوان از بین رفته باشد و باعث حرکت سینوس ها به سمت پایین شود، پیوند استخوان برای بازگرداندن ثبات فک بالا انجام می شود و سینوس ها نیز به موقعیت مناسب خود باز می گردند.

پیوند سوکت استخوان

پیوند استخوان همزمان با کشیدن دندان برای جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان میباشد چون در غیر این صورت ممکن است بعد از کندن دندان، دوباره استخوان را از دست بدهیم.

بهبودی و مراقبت های بعد از پیوند استخوان

  • استفاده از کیسه یخ برای کاهش درد و تورم در یکی دو روز اول
  • خوردن غذاهای نرم در روزهای اول
  • در یکی دو شب اول سر بالا بخوابید تا از تجمع خون در محل بریدگی جلوگیری شود

در دوره ی بهبودی اولیه، از موارد زیر اجتناب کنید:

  • مایعات داغ مانند قهوه یا سوپ داغ
  • غذاهای سخت یا ترد مانند آجیل
  • هرگونه فعالیت بدنی، مثل ورزشهای فیزیکی چون ممکن است بریدگی قسمت جراحی را در معرض خطر قرار دهد

بعد از یک یا چند هفته، درد زیاد در فک باید جای خود را به درد خفیف بدهد و احساس کنید که در حال بهبودی هستید.

پیوند استخوان فک

 بعد از چند هفته فک کاملا خالی از درد و طبیعی می شود. اما برای انجام ایمپلنت چند ماه طول می کشد تا به قدر کافی قوی شود.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره اهمیت پیوند استخوان قبل از کاشت ایمپلنت سخن گفتیم. منابع تهیه استخوان پیوندی و انواع این عمل را برشمردیم. آنچه باید در مورد پیوند استخوان بدانید این است که این عمل جراحی برای افزایش حجم و ارتفاع استخوان فک بیمارانی است که در اثر عوامل مختلف دچار تحلیل لثه شده‌اند و قصد استفاده از ایمپلنت دندان را دارند اما توجه کنید که تمام کسانی که قصد انجام ایمپلنت دندان را دارند نیازی به این عمل ندارند. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3kb620Ohttps://b2n.ir/h06599
https://cutt.ly/ER7QNUmhttp://iwo.ir/l0pb9
https://1ea.ir/x5nAhttps://rb.gy/unhrwx

درباره نویسنده

kia

دیدگاه خود را منتشر کنید