داغ ترین مقالات ما

اخبار دندانپزشکی

آبسه دندان + علائم و عوارض آن

آبسه دندان
115بازدید

تا کنون بر اثر عفونت دندان لثه هایتان چرک کرده و ملتهب شده است؟ در تمام سنین آبسه دندان محتمل است. باید در نظر داشت که در صورت عدم مراجعه به پزشک، آبسه می تواند خطرساز باشد. در این راستا با ما در این مقاله همراه باشید تا با علائم و عوارض آبسه دندان بطور کامل آشنا شوید.

آبسه چیست؟

سطوح بیرونی دندان جنس سفت و محکمی دارد اما سطح داخلی آن شامل مجموعه ای از عصب ها، رگ های خونی و بافت های همبند است که گاهی دچار عفونت می شود و به آن آبسه گفته می شود؛ در واقع آبسه، کیستی حاوی مواد چرکی و عفونی است.

 دلایل ایجاد آبسه دندان

۱. پوسیدگی دندان

۲. عفونت دهان و دندان

۳. بیماری های لثه

۴. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

انواع آبسه دندان

سه نوع اصلی آبسه دندان وجود دارند که عبارنتد از :

•     لثه: آبسه لثه در کودکان و بزرگسالان فقط بافت لثه را تحت تاثیر خود قرار می دهد و تاثیری بر روی دندان یا بافت بین دندانی ندارد.

•     پریودنتال: این نوع آبسه لثه از ساختارهای بافت استخوانی نگهدارنده دندان ها شروع می شود.

• پری آپریکال: این نوع آبسه از بافت نرم پالپ دندان آغاز می گردد.

در صورت ایجاد آبسه در دهان معمولاً درمان بیماری لثه و درمان کیست دهان نیاز است است، در غیر این صورت وضعیت نامطلوب ناشی از آبسه تشدید شده و باعث از بین رفتن بافت استخوانی می شود.

علائم ایجاد آبسه دندان

آبسه های دندانی می توانند به سرعت و در کوتاه ترین زمان ممکن ایجاد شوند و اغلب دردناک هستند. این نکته را نیز باید در نظر داشت که علامت ایجاد آبسه، فقط درد نیست و علائم دیگری نیز دارد.

در کل، علائم ایجاد آبسه، موارد زیر هستند:

 • درد شدید و ناگهانی در ناحیه دندان و لثه
 • درد در ناحیه صورت، گوش و گردن
 • بوی بد دهان یا احساس طعم ناخوشایند
 • تورم در لثه، پایه دندان و صورت
آبسه دندان
 • براق و قرمز شدن لثه
 • لق شدن و تغییر رنگ دندان
 • متورم شدن غدد لمفاوی
 • تب (به ندرت)

پیشگیری از ایجاد آبسه دندان

برای اینکه به آبسه دندان مبتلا نشوید یا کمتر مبتلا شوید کافی است نکات زیر را رعایت کنید:

 • رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان
 • استفاده از مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی
 • چکاپ منظم دندان ها
 • مراجعه سریع به دندانپزشکی در صورت لقی یا ترک خوردگی دندان
 • کاهش مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های قندی

عوارض جانبی

در اکثریت موارد ابتلا، عوارض جانبی فقط زمانی مشاهده می شوند که آبسه درمان نشده به حال خود رها شود. به هر حال، امکان مشاهده عوارض حتی پس از استفاده روش های درمانی موثر نیز وجود دارد، اما این شرایط در موارد بسیار نادر مشاهده می شود. عوارض جانبی احتمالی تشکیل آبسه به شرح زیر هستند:

تشکیل کیست دندان:

یک حفره پر شده با مایع می تواند در پایین ریشه دندان در صورت درمان نشدن  تشکیل شده و باعث ایجاد مشکل برای بیمار شود. کیست لثه در بافت نرم به عنوان یک برآمدگی بدون درد کوچک ظاهر می شود. عرض این کیست در لثه اغلب کمتر از ۳ سانتی متر است. کیست می تواند زیر پوست قسمت پایینی لب، داخل گونه ها یا لثه ها بوجود بیاید و معمولا تا زمانی که تبدیل به کیست لثه عفونی نشده باشد دردی را بوجود نمی آورد و علائم کیست دندان ناچیز است .

آبسه دندان

یک کیست فک ادنتوژنیک بدون درد ست. ممکن است متوجه آن نشوید. اما در تصویربرداری با اشعه ایکس به صورت یک ناحیه تیره در استخوان مشاهده می شود. وقتی کیست ادنتوزنیک بزرگ و عفونی شود، همراه با درد است. این کیست همچنین باعث متورم شدن استخوان فک می شود و دندان ها را حرکت می دهد.

 استئومیلیت:

باکتری های موجود در آبسه می توانند به جریان خون وارد شده و باعث ایجاد عفونت استخوان و مغز استخوان شوند.

ترومبوز سینوس کاورنوس:

گسترش باکتری ها می تواند باعث ایجاد یک لخته خونی در بخش کاورنوس سینوس شود که یک رگ بزرگ در مرکز مغز انسان است.

درمان های آبسه

تنها کسی که می تواند بطور موثر برای شما درمان عفونت لثه و آبسه را انجام دهد، دندان پزشک است. درمان آبسه دندان می تواند شامل روش های درمان معمول دندان پزشکی و گاهی اوقات در شرایط خاص استفاده از عمل جراحی لثه برای بیمار باشد. در این حالت نحوه درمان آبسه دندان می تواند شامل موارد زیر باشد:

شکافتن

درمان آبسه نیازمند ایجاد شکاف (بریدگی) در کیسه چرک (محل تجمع باکتری) و خارج کردن مایع از آن است. به منظور انجام این کار از داروی بی حسی برای تسکین درد دندان بیمار استفاده می شود.

درمان آبسه پری آپریکال

اغلب عصب کشی دندان می تواند برای خارج کردن آبسه مورد استفاده قرار گیرد. در این حالت از دریل مخصوص برای ایجاد یک سوراخ در سر دندان استفاده می شود و به این ترتیب امکان خارج شدن چرک از لایه داخلی دندان ایجاد خواهد شد. در این زمان هر گونه بافت آسیب دیده از ناحیه پالپ دندان خارج می شود.

آبسه دندان

در نهایت با استفاده از مواد مخصوص پر کردگی می توان فضای خالی ایجاد شده در دندان را پر کرد و از ایجاد عفونت های بعدی در این محل جلوگیری نمود.

درمان آبسه پریودنتال

در این حالت آبسه تخلیه شده و حفره پریودنتال تمیز می شود. در ادامه سطح ریشه دندان با استفاده از ابزارهای مخصوص دندانپزشکی در زیر خط لثه صاف می شود. انجام این کار به درمان دندان و جلوگیری از ایجاد عفونت های بعدی کمک می کند.

عمل جراحی

بیماران مبتلا به آبسه پری آپریکال و عفونت عود کننده ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی برای برداشتن بافت آسیب دیده داشته باشند. انجام این کار توسط یک جراح دهان و دندان امکان پذیر است. از طرف دیگر افراد مبتلا به آبسه پریودنتال و عفونت عود کننده مربوط به آن ممکن است نیاز به تغییر شکل بافت لثه و حذف حفره پریودنتال داشته باشند. این عمل جراحی نیز توسط جراح دهان و دندان انجام می شود. در صورتی که پس از  درمان آبسه دندان و پس از عمل جراحی آبسه دوباره عود کند، ممکن است دندان آسیب دیده برای درمان مشکل کشیده شود.

درمان درد

داروهای مسکن موجود در داروخانه ها (داروهای کاهش دهنده درد) می توانند برای کاهش درد بیمار تا زمان ارائه خدمات درمانی مناسب به وی موثر باشد. در این رابطه لازم است دستور العمل ذکر شده بر روی بسته بندی دارو به دقت رعایت شود. در هر حال توجه داشته باشید داروهای مسکن برای کاهش درد در نظر گرفته شده و هیچگاه نمی تواند جایگزین ملاقات با دندان پزشک و درمان عفونت دندان و آبسه شود.

آبسه دندان

آسپیرین، ایبوپروفن یا تیلنول (پاراسیتامول) همگی داروهای مسکن ضد درد هستند. با این وجود باید توجه کرد که مصرف بعضی داروها برای همه افراد بیمار مناسب نیستند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره آبسه دندان حرف زدیم. این عفونت چرکی می تواند عوارض و درد بسیاری در پی داشته باشد. بنابراین مهم است در صورت بروز اولین علائم، به دندانپزشک مراجعه کنید. شما هم تجربیات و نظرات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3CvN0cGhttps://b2n.ir/n36914
https://cutt.ly/ARLsWnbyun.ir/kco8qf
https://1ea.ir/XE0I1Hhttp://iwo.ir/ntrlw

پاسخ دهید