درمان های دندانپزشکیمراقبت‌های دندانی

درمان های لکه‌های سفید دندان

یکی از شایع ترین عوارض ارتودنسی لکه‌های سفید روی دندان است. در حقیقت لکه سفید روی دندان به قسمتی گفته می‌شود که مینای دندان به اندازه کافی حاوی مواد معدنی تقویت کننده نیست. فرآیند از بین رفتن مواد معدنی توسط یک نوع باکتری موجود در دهان به وجود می‌آید. که به علت تمیز نکردن صحیح دندان و دهان شروع به فعالیت می‌کند. این نوع باکتری به تولید ترکیباتی می‌پردازد که به تدریج باعث از بین رفتن دندان می‌شود. هنگامی ‌که مواد معدنی از سطح دندان برداشته می‌شود از ضخامت آن قسمت کاسته خواهد شد. بدین ترتیب رنگ آن روشن و سفید به نظر می‌رسد. ممکن است این قسمت از زبر، دندانه دار یا برجسته باشد. آیا این اتفاق برای شما هم افتاده؟ برای درمان و رفع این لکه‌ها چه باید کرد؟ در این مقاله همراه ما باشید تا علل و درمان‌های این عارضه را بررسی کنیم.

روش هایی برای درمان‌ لکه‌های سفید دندان

خوشبختانه می‌توان به درمان لکه‌های سفید حاصل از استفاده از ارتودنسی پرداخت در بخش زیر به این روش‌های درمانی اشاره می‌کنیم.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جراحی لثه با لیزر را بخوانید.

بلیچینگ ساده ترین راه از بین بردن لکه‌های سفید

اگر شما قصد سفید کردن دندان‌های خود را دارید تا چند ماه به مراجعه منظم به مطب دندان پزشک نیاز خواهید داشت. تا فرایند جراحی دندان انجام شود. دندان پزشک قالب دهان و دندان شما را تهیه می‌کند تا برای آن محافظت دهان بسازد. نحوه استفاده از آن با ژل بلیچینگ را به شما آموزش خواهد داد. هنگامی ‌که به منزل بر می‌‌گردید باید از محافظت دهانی استفاده کنید. به مدت ۲ تا ۴ هفته طی یک بازه زمانی خاص از این ژل استفاده کنید.

بلیچینگ دندان

می‌‌توانید ژل سفید کننده را به مدت ۸ ساعت روی دندان خود بگذارید. که در این حالت فرآیند درمان کوتاه شده و شما فقط به یک هفته درمان نیاز خواهید داشت. سفید کردن دندان با لیزر نیز یک روش دیگر برای سفید کردن دندان است. این کار توسط دندان پزشک انجام خواهد شد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله پروتز دندان چیست را بخوانید. در این روش دندان پزشک ژل سفید کننده را روی دندان شما قرار می‌‌دهد و نور لیزر را به دندان می‌‌تواند تا فرایند سفید شدن دندان شروع شود این فرآیند حدود یک ساعت طول می‌کشد.

مواد معدنی دندان ها را دوباره تامین کنید

اولین اقدامی که باید در درمان لکه‌های سفید دندان به آن توجه کرد تامین مجدد مواد معدنی دندان است که به یک روش خاص تبدیل شده است. در این روش دندان پزشک از یک کرم مخصوص که سرشار از مواد معدنی است استفاده می‌کند. آن را روی دندان قرار می‌دهد تا مدت روی آن بماند. دندان‌ها قدرت جذب بسیار بالایی دارند به این ترتیب کرم جذب دندان می‌‌شود. با آن کمک می‌‌کند قوی شود و لکه‌های سفید آن از بین بروند این روش علاوه بر تقویت دندان به ناپدید شدن لکه‌های سفید روی آن نیز کمک می‌کند.

نخ ندان را یاور خود کنید

نکته کلیدی دیگر در رعایت بهداشت دندان استفاده از نخ‌دندان حداقل یک‌بار در روز است. احتمالا با وجود ارتودنسی استفاده از نخ‌دندان مشکل است، زیرا باید بین براکت‌ها و زیر سیم‌های ارتودنسی را هم نخ‌دندان بکشید. استفاده از نخ‌دندان را به کمک فلاس تریدر یا نخ‌دندان مخصوص ارتودنسی راحت‌تر کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علت لق شدن ایمپلنت دندان را بخوانید.این محصولات را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید یا از دندان‌پزشکتان بخواهید یک نمونه به شما بدهد.

  • از نخ‌دندان موم‌دار استفاده کنید تا نوع بدون موم آن، زیرا حرکت آن بین دندان‌ها آسان‌تر و احتمال اینکه به بریس شما گیر کند کمتر است. فلاس تریدر با اتصال به نخ‌دندان به شما کمک می‌کند راحت‌تر نخ را زیر بریس ببرید و به دندان دسترسی پیدا کنید. کنترل شما روی نخ را هم راحت‌تر می‌کند.
  • همیشه حاشیه خط لثه و دندان را بخوبی نخ بکشید. احتمالا با وجود ارتودنسی نخ کردن دندان نیاز به تمرین دارد، اما صبور باشید و از زمان بخوبی استفاده کنید.
نخ دندان
  • اگر فضای بین دندان‌هایتان زیاد است، از مسواک اینترپروکسیمال استفاده کنید. چنانچه هنوز فضای بین دندانی تمیز نشده از نخ‌دندان کمک بگیرید.

نوشیدن آب، روشی کارا و ارزان

با این کار دهانتان مرطوب می‌ماند و به مقدار کافی بزاق برای ازبین‌بردن پلاک و تمیز کردن دهان حفظ می‌کنید. بزاق یک خنثی کننده اسید طبیعی است که به ازبین‌بردن اسید دهان که در نتیجه باکتری‌های دهان ایجاد می‌شود، کمک می‌کند.

با نوشیدن آب فراوان در طول روز به تولید مداوم بزاق دهان کمک کنید. سعی کنید آب بدون گاز بنوشید زیرا آب گازدار باعث افزایش رسوب جرم روی دندان و کاهش pH دهان می‌شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله برداشتن لمینت دندان را بخوانید.

خمیر دندان سفیدکننده برای رفع لکه‌های سفید

از مارک‌هایی که مورد تایید انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) هستند استفاده کنید، زیرا آن‌ها حاوی فلوراید (یک ماده معدنی ضروری برای سلامت دندان) هستند.

  • خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مواد صیقل‌دهنده خاص مثل جوش‌شیرین و پراکسید هستند که لک‌های سطحی دندان‌ها را برطرف می‌کنند.
خمیر دندان لکه های سفید دندان
  • به‌هرحال، این محصولات فقط لک‌های سطحی را برطرف می‌کنند. آن‌ها رنگ مینای دندان را بطورکلی تغییر نمی‌دهند.
  • خمیردندان‌های سفیدکننده مشکلی برای افرادی که ارتودنسی دارند بوجود نمی‌آورند. مواد صیقل‌دهنده موجود درخمیردندان آسیبی به سیمان و پوشش روی سیم‌های ارتودنسی نمی‌رسانند.

مسواک بعد از هر وعده از واجبات است

به این معنا که حتی بعد از یک وعده غذایی مختصر آخر شب یا یک میان‌وعده حاضری از ماشین فروش خودکار هم مسواک بزنید. ذرات غذا می‌توانند بین بریس دندان‌ها گیر کنند. هرچقدر این ذرات مدت زمان بیشتری در دهان باقی بمانند، خطر بروز مشکلات دندانی مثل تشکیل پلاک روی دندان، بالاتر می‌رود.

اگر بریس دارید، رعایت بهداشت دندان بطور مداوم برای پیشگیری از بوجود آمدن لک روی دندان، عفونت و پوسیدگی دندان‌ها اهمیت زیادی دارد.

ونیر دندانی

ونیر دندان به پوسته‌های نازکی گفته می‌شود که شبیه رنگ دندان است و روی سطح فوقانی دندان قرار داده می‌شود تا به بهبود ظاهر آن کمک کند. این محصول عمدتاً از پرسلین یا رزین کامپوزیت ساخته می‌شود و به صورت دائم روی دندان قرار داده می‌شود. حدود یک هفته طول می‌کشد تا قالبی که دندان پزشک از دهان و دندان شما تهیه کرده و به آزمایشگاه ارسال کرده است آماده شود. پس از اینکه ونیر آماده شد می‌توانید برای نصب آن روی دندان به دندان پزشک مراجعه کنید.

لکه های سفید دندان

در این مرحله دندان پزشک به ارزیابی ظاهر رنگ و تناسب آن با دندان‌های شما می‌پردازد تا اطمینان حاصل کنند که با وضعیت دندان و دهان شما مطابقت دارد. سپس به تمیز کردن دندان‌های شما می‌پردازد این امر اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا از تجمع باکتری زیر ونیر و شروع پوسیدگی دندان جلوگیری خواهد کرد. پس از اتمام این مرحله به کمک چسب مخصوص آنها را روی دندان می‌چسباند تا ثابت و محکم باشند به نحوی که به خوبی به سطح دندان بچسبند. سپس دندان پزشک از سیمان مخصوص دندان استفاده می‌کند تا ونیر به خوبی روی دندان قرار بگیرد و به کمک پرتوهای فرابنفش به سفت شدن سیمان روی دندان کمک می‌کند. پس از اتمام کار شما لبخندی زیبا و بی ‌نقص خواهید داشت.

سخن پایانی

در این محتوا درباره لکه‌های سفیدی که پس از ارتودنسی روی دندان ایجاد می‌شوند، خواندیم. قابل ذکر است که قهوه و چای روی دندان‌ها لک ایجاد می‌کنند و رفع کامل این لک‌ها از دندان‌های ارتودنسی شده مشکل است. همینطور نوشابه‌ها و سایر نوشیدنی‌های حاوی قند مثل نوشیدنی‌های ورزشی که معمولا حاوی فسفوریک اسید هستند، که می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد و باعث ایجاد پلاک روی دندان، پوسیدگی و حساسیت دندان شود. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا