اخبار دندانپزشکیمراقبت‌های دندانی

سیر تا پیاز فلوئوروزیس

 شما تا کنون نام فلوئوروزیس را شنیده اید؟ درباره خواص خواص فلوراید برای دندان ها چه؟ باید گفت بیشتر افراد تا این حد آگاهند که فلوراید برای استحکام بخشیدن به دندان ها و حفظ سلامت آن ها بسیار موثر است. اما فکر می کنید مصرف بیش از اندازه این یون چه عواقبی در پی داشته باشد؟ فلوئوروزیس یکی از پیامدهای مصرف زیاد فلراید در 8 سال ابتدایی زندگی ست. زمانی که دندان های کودک در حال رشد و شکل گیری هستند. در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا با این وضعیت دندانی بیش از پیش آشنا شوید.

فلوراید را بشناسید

فلوراید یک ماده معدنی در استخوان‌ها و دندان‌های شما است. همچنین به طور طبیعی در مواد زیر یافت می‌شود:

  • آب
  • خاک
  • گیاهان
  • سنگها
  • هوا

از فلوراید معمولاً در دندانپزشکی برای تقویت مینای دندان استفاده می‌شود. مینا، لایه خارجی دندانهای شما است. فلوراید به جلوگیری از ایجاد حفره در دندان‌ها کمک می‌کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عکس OPG دندان چیست  را بخوانید.همچنین در ایالات متحده و بسیاری از کشورها به مقدار کم به منابع عمومی آب اضافه می‌شود. این فرآیند را فلوراسیون آب می‌نامند.

فلوئوروزیس چیست؟

بروز لکه های سفید تا قهوه ای روی دندان ها را فلوئوروزیس می خوانند. این عارضه یک بیماری نیست، بلکه مشکلی به لحاظ زیبایی است. گاهی این عارضه به قدری خفیف است که تنها متخصص دندانپزشکی می تواند آن را تشخیص دهد. در اغلب موارد فرد زمانی به این مشکل دچار می شود که در کنار مصرف آب غنی شده با فلوراید، از مکمل فلوراید نیز استفاده کند. یا خمیردندان حاوی فلوراید را قورت دهد. این عارضه بیشتر در کودکانی دیده می شود که برای مسواک زدن از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده می کنند. آن‌ها هر روز مقداری از خمیردندان را می بلعند.

ابتلا به فلوئوروزیس چه علائمی دارد؟

معمولا لکه های سفید ریز و یا رگه هایی وجود دارد که ممکن است قهوه ای تیره باشند و هنگام لمس زمخت تر از سایر نقاط دندان هستند. دندان هایی که تحت تأثیر فلوئوروزیس قرار نمی گیرند صاف و براق هستند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان را بخوانید.

شدت فلوئوروزیس

از سال ۱۹۳۰، دندانپزشکان با استفاده از دسته بندی زیر، شدت فلوئوروزیس دندانی را ارزیابی کردند:

  • سوال برانگیز: مینای دندان تغییرات جزئی را نشان می دهد؛ در حد چند لکه سفید گاه به گاه.
  • خیلی خفیف: نواحی کوچک مات مانند با بیش از ۲۵٪ پراکندگی در سطح دندان ها.
  • خفیف: نواحی مات گسترده تر است اما هنوز هم کمتر از ۵۰٪ سطح را تحت تأثیر قرار می دهد.
  • در حد متوسط: مناطق مات بیش از ۵۰٪ سطح مینا را تحت تأثیر قرار می دهد.
  • شدید: تمام سطوح مینای دندان تحت تأثیر قرار می گیرند. دندان ها همچنین دارای سوراخ هایی هستند که ممکن است به هم بپیوندد.

چگونه از مبتلا شدن به فلوئوروزیس جلوگیری کنیم؟

اولین گام برای جلوگیری از بیماری فلوئوروزيس در کودکان مراجعه به دندانپزشک اطفال و مشاوره با او است. دندانپزشک اطفال از مقدار فلوراید موجود در آب مطلع بوده و در صورتی که کودک به فلوراید اضافی نیاز داشته باشد میزان و نحوه استفاده از آن را تعیین کرده و به والدین می گوید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  درباره کامپوزیت دندان را بخوانید.

جلوگیری از فلوئوروزیس

گام دوم در جلوگیری از بیماری فلوئوروزيس بررسی مقدار استفاده از خمیر دندان فلوراید دار می باشد. والدین باید توجه داشته باشند که مقدار کمی خمیر دندان بر روی مسواک بگذارند. والدین به کودکان خود آموزش دهند که خمیر دندان را نخورند. کودکان باید بدانند که بعد از شستن دندان ها آب آن را بیرون بریزند.

فلوئوروزیس را چگونه درمان کنیم؟

در صورتی که فلوئوروزیس ایجاد شود، تنها با درمان های زیبایی می توان به بهبود شرایط کمک کرد و ظاهر دندان ها را زیبا ساخت. برای درمان فلوئوروزیس روش هایی وجود دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

سفید کردن یا بلیچینگ

در صورتی که فلوئوروزیس خفیف باشد، به کمک بلیچینگ دندان به طور کامل درمان می شود و تمام لکه های زرد رنگ ایجاد شده، همرنگ بقیه قسمت ها می شوند. فلوئوروزیس در حالت متوسط تنها ظاهری بهتر پیدا می کند و به طور کامل درمان نمی شود و اگر این اختلال شدید باشد، می توان گفت تقریبا هیچ کمکی به بهبود لکه ها نخواهد کرد. اما به طور کلی فلوئوروزیس در هر سطحی که باشد، قبل از هر درمانی برای کمرنگ تر شدن لکه ها، از روش بلیچینگ استفاده می گردد.

باندینگ کامپوزیت

برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان و بهبود رنگ دندان، روش باندینگ کامپوزیت کاربرد دارد که در این روش مواد کامپوزیتی که همرنگ دندان می باشند به کمک باندینگ روی مینای دندان قرار می گیرند.

روکش دندان برای درمان فلوئوروزیس

قبل از انجام این روش برای درمان فلوئوروزیس، ابتدا بلیچینگ انجام شده تا لکه ها کمی کمرنگ تر شوند، زیرا مواد ترمیمی به دلیل اینکه کمی حالت شفاف دارند تا حدودی سبب نمایان شدن رنگ دندان زیری می شوند.

روکش چینی

در مواقعی که فلوئوروزیس شدید باشد، برای اینکه درمان بهترین نتیجه را در پی داشته باشد، روکش چینی بهترین انتخاب می باشد. برای این کار دندانپزشک بخش کمی از مینای دندان را می تراشد و لایه ای از جنس چینی را جایگزین آن می کند. این روش نسبت به روش های دیگر قیمت بالاتری دارد، اما فلوئوروزیس شدید تنها به کمک بلیچینگ به همراه روکش چینی درمان می گردد.

سخن پایانی

در این محتوا درباره‌ِ عارضه‌ی دندانیِ فلوئوروزیس سخن گفتیم. دانستیم که در صورتی که در آب آشامیدنی به میزان بیش از اندازه فلوراید وجود داشته باشد، این فلوراید اضافی هنگام تشکیل مینای دندان در کودکان، بر روی بافت مینای دندان اثر گذاشته و در فرآیند تشکیل آن اختلالاتی ایجاد می کند. بهترین راه آن است که بر فرآیند مسواک زدن فرزند خود نظارت داشته باشید تا خمیر دندان یا دهانشویه فلوراید دار را نبلعد. امید است این مطلب بریاتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا