مشاوره دندانپزشکی

همه چیز درباره لمینت کریستالی

امروزه همه به دنبال زیبایی لبخند خود هستند. داشتن دندان های سفید و یکدست یکی از مهمترین پارامترهای زیبایی ست. در این میان علم دندانپزشکی نوینف راه حل های مختلفی در اختیار افراد قرار داده تا بر حسب نیاز خود یکی را انتخاب کنند. مسلما لمینت ها یکی از بهترین این روش ها هستند. اما ان ها نیز انواعی دارند که هر یک عیوب و مزایای مختص به خویش را دارند. شما درباره لمینت کریستالی چیزی شنیده اید؟ لمینت های کریستالی یکی از آخرین های نسل لمینت هستند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با لمینت کریستالی بیشتر آشنا شوید.

با لمینت دندان چقدر آشنایید؟

دندان‌های انسان بنا به دلایل مختلفی ممکن است تغییر رنگ داده و یا آسیب‌هایی اعم از شکستگی و یا پوسیدگی را به خود ببیند. امروزه روش‌های مختلفی برای ترمیم دندان‌ها و همچنین اصلاح طرح لبخند وجود دارد. یکی از اصلی‌ترین روش‌ها، لمینت دندان است. از لمینت دندان تنها برای ترمیم دندان‌های قدامی، یعنی شش دندان جلویی افراد استفاده می‌شود.ابته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عصب کشی مجدد دندان را بخوانید.

اگر بخواهیم لمینت‌های دندان را به صورت خلاصه تعریف کنیم، باید بگوییم که لمینت دندان، پوسته‌ای نازک است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و نقوص آن را پوشش می‌دهد. پیش از اینکه این پوسته‌ها روی دندان قرار بگیرند، لایه‌ای از روی دندان‌های افراد تراشیده می‌شود و سپس لمینت سرامیکی روی آن‌ها قرار می‌گیرد. دلیل اصلی تراشیدن روی دندان افراد این است که لمینت‌های سرامیکی ضخامت بسیار زیادی دارند و نتراشیدن دندان‌ها سبب می‌گردد که دندان افراد، ضخامت بسیار زیادی یافته و جلوتر از حالت عادی قرار گیرد.

چسپاندن لمینت کریستالی

لمینت دندان در موارد مختلفی می‌تواند کاربرد داشته باشد. در صورتی که دندان‌های فرد بنا به هر دلیلی تیره شده باشد، این روش می‌تواند مشکل تیرگی دندان‌ها را رفع نماید. از بین بردن فواصل میان دندان‌ها یکی دیگر از کاربرد‌های اصلی لمینت دندان است. به طور کلی می‌توان گفت که این روش گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که بنا به هر دلیلی از ظاهر لبخند خود رضایت ندارند و قصد ایجاد تغییرات روی آن را دارند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کراس بایت دندان چیست  را بخوانید.

پارامترهای متمایزکننده لمینت کریستالی

• یکی از برترین ویژگی هایی که این لمینت ها دارند، ضخامت خیلی نازک آن هاست. در واقع این لمینت ها ضخامتی برابر با 0.2 تا 0.4 میلی متر دارند. این ضخامت برای لمینت دندان، یک گزینه ی عالی محسوب می شود.

• ویژگی مهم دیگر لمینت کریستالی که در واقع نوعی مزیت نیز محسوب می شود، این است که این لمینت ها برای نصب شدن تنها به چسب نیاز دارند و خیلی راحت بر روی دندان می چسبند. در واقع اصلا به تراشیدن دندان ها برای نصب این لمینت ها احتیاجی نیست.

• این لمینت ها شباهت خیلی خیلی زیادی به مینای خود دندان دارند. در واقع مقاومت بالای این لمینت ها که چیزی برابر 15 تا 25 سال است، آن را به یک گینه ی شگفت انگیز برای لمینت دندان ها تبدیل کرده است.

• درخشندگی بالای این لمینت های، زیبایی دندان ها چند برابر کرده و همچنین ساختار کریستالی ان ها، از جذب هر گونه مواد رنگی و آب، مبرا می باشد. به همین دلیل است که این لمینت ها بر عکس لمینت های دیگر، اصلا احتیاجی به پولیش های سالانه ندارند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی سریع چیست؟ را بخوانید.

قدم به قدم انجام لمینت کریستالی

اولین قدم رفتن نزد دندانپزشک و گرفتن تایید از او برای دریافت لمینت کریستالی است. پس از آن 2 جلسه دیگر نیاز است. در نخستین جلسه بعد از معاینه اولیه دندان و گرفتن عکس ها مخصوص از فرم و حالت فک دندان های فرد قالب گیری می‌شود. سپس قالب و عکس ها را برای ساخت لمینت کریستالی به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می کنند. جلسه بعد که معمولا 24 تا 72 ساعت بعد از جلسه اول می‌باشد.

لمینت کریستالی

در این جلسه لازم است که بیمار برای نصب و چسباندن لمینت های ساخته شده مجددا به مطب دندانپزشکی مراجعه کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی دو دندان جلو رابخوانید.

کامپوزیت چه فرقی با لمینت کریستالی دارد؟

به طور کلی هم کامپوزیت و هم لمینت کریستالی برای اینکه اجرا شوند، ابتدا باید اصلاحاتی در ایراداتی که در داخل دندان و دهان وجود دارند، انجام شود. ایراداتی مانند پوسیدگی دندان ها، شکستگی دندان ها، فاصله ی بین دندانی، ترک های دندانی و رنگ تیره ی دندان ها.

اما کامپوزیت به نسبت لمینت کریستالی ضخیم تر بوده و ظاهری زمخت تر دارد. دلیلش هم این است که کامپوزیت  توسط دندانپزشک تراشیده شده و این خود دندانپزشک است که با توجه به فرم دندان به آن فرم و شکل می دهد. اما لمینت های سرامیکی به صورت هماهنگ با دندان و با هم آماده شده و روی دندان نصب می شوند.

زمانی که برای نصب کامپوزیت صرف می شود به مراتب خیلی بیشتر از زمانی است که برای نصب لمینت های کریستالی گذاشته می شود. چرا که لمینت کریستالی اصلا به تراش و فرم دهی ثانویه هیچ گونه احتیاجی ندارد. این لمینت با فرم درست، تولید و نصب میگردد.

قیمت لمینت کریستالی به چه مواردی وابسته است؟

لمینت‌های کریستالی معمولا قیمت بیشتری نسبت به لمینت‌های سنتی قدیمی دارند. به طور کلی قیمت دقیق لمینت کریستالی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از اصلی‌ترین عوامل موثر بر قیمت این نوع از لمینت به شرح زیر می‌باشد:

  • برند لمینت کریستالی
  • میزان تخصص دندانپزشک
  • ضخامت لمینت
  • مکان قرار گرفتن مطلب دندانپزشکی
  • میزان آسیب دندان‌ها

با لمینت کریستالی طرح لبخند خود را زیباتر کنید

اصلاح طرح لبخند، پروسه‌ای درمانی برای بهبود زیبایی لبخند و خطوط دهانی و دندانی بیمار است. در این پروسه پزشک با بررسی دندان‌های بیمار، تصمیم می‌گیرد که چه تعداد از دندان‌های فرد مذکور، نیاز به درمان زیبایی دارد. معمولاً ۸ دندان بالایی و پایینی، در پروسه اصلاح طرح لبخند، از طریق کامپوزیت یا لمینت‌های سرامیکی، تحت درمان قرار می‌گیرند. با این‌حال باید در نظر داشت که تعداد و روش درمان صحیح باید توسط پزشک متخصص انتخاب شود.

اصلاح طرح لبخند با لمینت کریستالی

بهترین راه برای اصلاح طرح لبخند، انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه در این زمینه است تا در کنار بیمار، بهترین و کم‌هزینه‌ترین راهکار درمانی و زیبایی، در نظر گرفته شود. انتخاب نادرست در مراحل ترمیم لبخند، می‌تواند علاوه بر هزینه‌های سرسام‌آور، به دندان‌ها، لثه و فک بیمار نیز آسیب بزند.

سخن پایانی

در این مقاله درباره لمینت کریستالی صحبت کردیم. به یاد داشته باشید قرار گرفتن لمینت بر روی دندان های پوسیده، شکسته، با فاصله و نا مرتب، اصلا امکان پذیر نیست. پس عملا اتفاقی که می افتد این است که فرد قبل از استفاده از لمینت باید ابتدا تمامی دندان های خود را بررسی و درمان و ترمیم نماید تا بتواند نتیجه ی خوبی از لمینت کردن دندان های خود دریافت کند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا