داغ ترین مقالات ما

درمان های دندانپزشکیمشاوره دندانپزشکی

ارتودنسی سریع چیست؟بررسی و آشنایی با روشهای درمان و مزایا و معایب آن

ارتودنسی سریع
314بازدید

آیا شما هم از زمان طولانی درمان های ارتودنسی گریزانید؟ تا کنون چیزی درباره ارتودنسی سریع شنیده اید؟ فکر می کنید در چه شرایطی مناسب برای انجام این نوع ارتودنسی هستید؟ ارتودنسی سریع راهکار جدیدی است که همان اهداف ارتودنسی معمولی را در زمان کمتر دنبال می‌کند.ارتودنسی سریع تکنولوژی است که به وسیله آن می‌توان دندان‌های نامرتب را ظرف مدت چند دقیقه یا چند روز (در برابر ماه‌ها یا سال‌هایی که روش‌های ارتودنسی معمول برای این کار لازم داشت) صاف و مرتب نمود. در بیشتر موارد، اصلاح دندان‌ها به وسیله ونیرهای سرامیکی، باندینگ، روکش‌ها و بریج‌های دندان یا ترکیبی از این روش‌ها انجام می‌شود. در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این نوع ارتودنسی بدست آورید.


فهرست مطالب


ارتودنسی سریع چیست؟

در حالی که درمان ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی و معمولی می تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد، چند روش درمانی وجود دارد که امکان تسریع در روند صاف شدن دندان ها را برای ما فراهم می آورد. این روش ها غالبا از نوع ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی متحرک هستند و برای بزرگسالان در نظر گرفته میشوند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عصب کشی مجدد دندان را بخوانید. این روش ها به بزرگسالان این امکان را میدهند که در یک مدت زمان کوتاه صاحب دندان هایی صاف شده و خیلی زود اعتماد به نفس و زیبایی لبخند خود را باز میابند.

از میان چندین روش مختلف ارتودنسی سریع ۳ روش رایج و پرطرفدار عبارتند از:

 • اینویزیلاین یا (Invisalign)
 • ارتودنسی (FAAB) یا (Fast Acting Adult Braces)
 • ارتودنسی ویلکودنتیک (Wilckodontics)
این مطلب را حتما بخوانید
بررسی تأثیر اقدامات دندانپزشکی بر زیبایی صورت + معرفی بهترین راه ها برای زیبا کردن دندان

اینویزیلاین

اینویزیلاین نوعی ارتودنسی نامرئی است که در آن از پلاک های شفاف ارتودنسی برای صاف کردن دندان هایی که دچار مشکلات جزئی هستند استفاده میشود. از یک نظر اینویزیلاین ها ارتودنسی متحرک به شمار میروند زیرا قابل جایجایی هستند و میتوان آن ها را هنگام غذا خوردن یا نوشییدن در آورد و سپس سرجایش قرار داد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کراس بایت دندان چیست را بخوانید.

اینویزیلاین

به طور معمول، درمان ارتودنسی با اینویزیلاین کمتر از ۱ سال طول میکشد از این حیث به آن ارتودنسی سریع نیز گفته میشود. این درمان چندین ماه سریعتر از سایر درمان های ارتودنسی دندان است. متخصص ارتودنسی این دستگاه را برای بزرگسالانی که به صورت جزئی با کجی  دندان یا وجود فاصله مواجه هستند در نظر میگیرند.

ارتودنسی سریع (FAAB)

ارتودنسی سریع بزرگسالان تحت عنوان FAAB گزینه خوبی برای افرادی است که می خواهند یک روش ارتودنسی سریع داشته باشند. متخصص ارتودنسی دندان در این روش به جای اینکه تمام دندانهای بیمار را صاف کند، بریس های بزرگسالان با سرعت بالا فقط روی دندانهای قدامی (جلویی) نصب میکند. در واقع این, ارتودنسی دندان های جلو است که در معرض دید هستند. به عبارتی با این روش تنها دندان های کج که در جلو دهان وجود دارند صاف میشوند برای همین مدت زمان آن نیز کمتر است.

ارتودنسی سریع با این روش ممکن است کمتر از ۱۰ ماه به طول بیانجامد. یکی از معایب ارتودنسی با این روش (یعنی ارتودنسی یک یا چند دندان یا دندان های جلو) این است که چون سایر دندان ها کج هستند دوباره ممکن است نتیجه درمان با شکست مواجه شده و دندان ها صاف شده کج شوند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره لمینت کریستالی را بخوانید.

ارتودنسی ویلکودنتیک (Wilckodontics)

سرانجام، ارتودنسی ویلکودنتیک گزینه عالی دیگری برای درمان ارتودنسی سریع بزرگسالان است. ویلکدودنتیکس به جای اینکه فقط با تکیه بر براکت ها، سیمها یا الاینرها به دندان ها اعمال فشار کند، از جراحی دهان و دندان نیز کمک گرفته میشود. در این روش بخشی از استخوان آلوئولار، جایی که در آن ریشه های دندان قرار دارد ، از بین می رود.

ارتودنسی سریع دندان

با از بین رفتن استخوان آلوئولار، ارتودنسی ثابت می تواند دندانهای شما را سریعتر از حد معمول حرکت دهد. با جابجایی دندانهایتان، بافت استخوان نیز به سرعت رشد می کند. قیمت ارتودنسی دندان با این روش معمولا زیاد است و هزینه عمل جراحی به صورت مجزا دریافت میشود. اما هزینه ارتودنسی سریع با این روش ارزشش را دارد زیرا مجبور نیستید چند سال دستگاه های ارتودنسی را تحمل کنید.با این روش ارتودنسی سریع میتوان کمتر از ۸ ماه به یک لبخند زیبا با دندان هایی صاف, دست یافت. حتی برخی از افراد در کمتر از ۳ ماه توانسته اند با این روش ارتودنسی کنند.

این مطلب را حتما بخوانید
ایمپلنت دندان فوری چیست و چه مزایایی دارد؟

چه افرادی برای ارتودنسی سریع مناسب هستند؟

می‌توان گفت این ارتودنسی برای همه مناسب نیست. این تکنیک ممکن است برای افرادی که از ظاهر لبخند خود ناراضی هستند پاسخ‌گو باشد. با این روش فقط در عرض چند هفته لبخند زیبایی خواهید شد. گاهی برخی از این درمان‌ها به‌دلیل شکستن ونیر، روکش نصب شده یا پوسیدگی دندان باید تکرار شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان در این نوع درمان هم مانند درمان‌های دیگر دارای اهمیت ویژه ای است.

این ارتودنسی، انحراف و کجی دندان‌ها را درمان می‌کند. همچنین، افرادی که دارای مشکلاتی نظیر نامنظم بودن جزئی دندان‌های جلویی و به هم‌فشردگی کم دندان‌ها یا مشکل جزئی در فاصله بین دندان‌ها هستند، می‌توانند از ارتودنسی سریع برای رفع مشکل خود استفاده کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی دیمون را بخوانید.

چه افرادی برای ارتودنسی سریع مناسب هستند؟

چنانچه این روش ارتودنسی به‌دلیل بیرون آمدگی بیش از حد دندان‌های جلویی و تشدید مشکل بایت، نتیجه بخش نباشد، بیمار باید دوباره درمان کند. ارتودنسی سریع روی دندان‌های جلویی تمرکز دارد و توجهی به اینکه قوس‌های بالایی و پایینی چطور روی هم قرار می‌گیرند ندارد. متخصص در جلسه مشاوره تشخیص می‌دهد که ارتودنسی سریع برای شما مناسب خواهد بود با خیر.ارتودنسی راه بسیار مناسبی برای اصلاح مشکلات بایت و زیبا کردن دندان‌ها است. بهتر است اگر مشکل بایت ندارید و هدف شما فقط لبخند زیباتر است، از ارتودنسی سریع استفاده کنید.

امتیازات ارتودنسی فوری چیست؟

ممکن است فرد دچار مشکلات فکی و دندانی شود که تنها درمان آن ارتودنسی فوری باشد. شاید بخواهید بدانید که ارتودنسی چه فوایدی دارد؟خیلی از افراد از ظاهر ارتودنسی خوششان نمی آید و فکر می‌کنند زیبایی دندان هایشان را پوشانده است. اما با ارتودنسی سریع، ظاهر و حس طبیعی را به دندان هایتان می‌بخشد و ظاهر کلی دندان ها را مرتب و اصلاح می‌کند.

ارتودنسی سریع دندان


کسانیکه بنا به هر دلیلی دندان‌های کج و یک دستی ندارد باید از ارتودنسی استفاده کند تا دندان‌ها منظم کنار یکدیگر قرار بگیرند و همچنین اگر فکی به سمت جلو دارید، آن را به سمت عقب و در جای درست خود ببرد.

این مطلب را حتما بخوانید
بررسی مدت زمان مورد نیاز برای ایمپلنت پس از کشیدن دندان + آشنایی با بهترین زمان برای دریافت ایمپلنت دندان

بررسی روش‌های ارتودنسی سریع

مشکلات دندان‌ها به کمک روش‌های مختلف می‌تواند اصلاح شود. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

۱- ونیرهای پرسلینی

ونیرهای لمینتی روشی بدون درد و مطمئن برای اصلاح عیوب دندان‌ها است. این ونیرها بر اساس نیاز بیمار ساخته می‌شوند و رنگ آنها مشابه دندان‌های مجاور خواهد بود. با استفاده از ونیرها می‌توان سایز و شکل دندان‌ها را اصلاح نمود. از همه بهتر این که رنگ ونیرهای پرسلینی ثابت است و نور را مانند دندان‌های طبیعی بازتاب می‌دهد. ونیرها را می‌توان بلافاصله روی دندان‌ها قرار داد و در نتیجه نتایج حاصل از استفاده از آنها بلافاصله قابل‌مشاهده است.

۲- روکش دندان

روکش دندان یک روکش مصنوعی است که روی دندان‌های پوسیده، شکسته یا آسیب‌دیده نصب می‌شود؛ مانند ونیرها، روکش‌های دندان نیز غالباً از پرسیلین ساخته شده و همان مزایا را دارند. فرایند نصب روکش‌های دندان کمی طولانی‌تر و تهاجمی‌تر است زیرا برای نصب روکش‌ها باید سطح دندان برداشته شود. روکش‌های دندان برای اصلاح مشکلات زیبایی و بهداشتی دهان و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند و در صورتی که شما به هر دو گزینه درمانی نیاز داشته باشید، مناسب‌ترین روش هستند.

۳- اونله دندانی

انله‌های دندان زمانی به کار برده می‌شوند که دندان فاسد شده، شکسته یا آسیب‌دیده باشد اما این آسیب‌ها در حدی نباشند که لازم به استفاده از روکش دندان باشد. انله‌ها می‌توانند برای پر کردن دندان بیمارانی که می‌خواهند لبخندی طبیعی‌تر داشته باشند به کار برده شوند؛ مانند روکش‌ها و ونیرها، اونله‌ها هم از پرسلین ساخته می‌شوند. نصب آنها سریع بوده و به شکلی اثربخش لبخندی زیبا برای شما به ارمغان می‌آورند.

این مطلب را حتما بخوانید
جراحی لثه چیست؟ + بررسی لیفت لثه با لیزر + مزایا و معایب آن

۴- باندینگ دندان

باندینگ‌های کامپوزیتی دندان یک روش دیگر برای صاف کردن دندان‌ها بدون استفاده از بریس هستند. باندینگ معمولاً برای ترمیم نواقص و عیوب جزئی دندان‌ها به کار برده می‌شود. اگر استفاده از باندینگ برای شما مناسب تشخیص داده شد، می‌توان آنها را در یک جلسه درمانی روی دندان نصب کرد.

مزایای ارتودنسی سریع چیست؟

روش ارتودنسی سریع می‌تواند به سرعت شکل لبخند شما را تغییر داده و آن را زیباتر نماید. تعداد روزافزون بیماران، ارتودنسی سریع را به دلیل مزیت‌هایی که دارد انتخاب می‌کنند. برخی از این مزیت‌ها عبارتند از:

 • طول درمان در این روش‌ها نسبت به ارتودنسی بسیار کوتاه‌تر است.
 • یک روش درمانی مؤثر برای جوانسازی و زیباسازی لبخند است.
 • یک روش غیرتهاجمی با حداقل ناراحتی ممکن است.
 • در یک یا دو جلسه درمانی در مطب یا کلینیک قابل انجام است.

معایب ارتودنسی سریع چیست؟

 • جراحی پیش از ارتودنسی با درد و ناراحتی همراه است.
 • بیماران به‌خاطر حرکت سریع دندان‌ها احساس خارش خواهند داشت.
 • حرکت سریع دندان‌ها در زمان‌های ‌کمتری صورت می‌گیرد و در مقایسه با روش معمولی بیمار باید در فاصله بسیار کمتر به مطب مراجعه کند.
 • این شیوه ارتودنسی گران‌ترین نوع ارتودنسی است.
 • همه قادر نیستند از مزایای این شیوه استفاده کنند. اگر دندان‌ها اصلاح زیادی نیاز داشته باشد، ارتودنسی معمول درمان بهتری خواهد بود.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با ارتودنسی سریع آشنا شدید.همچنین از روشهای درمان و مزایا و معایب آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مطلب را حتما بخوانید
لومینیرز دندان چیست؟ + بررسی تفاوت لومینیرز با سایر روکش ها

سوالات متداول

آیا ارتودنسی سریع عود و بازگشت دارد؟

یک درمان ارتودنسی سریع که تحت نظر یک متخصص ارتودنسی ماهر به طور اصولی انجام شده است عود و بازگشت ندارد. زیرا دندان ها دقیقا در جایی قرار می گیرند که لازم است از لحاظ آناتومیک و فیزیولوژیک در آن نقطه قرار گرفته باشند. بعد از درمان ارتودنسی سریع یک دوره مراقبت از دندان ها به شما آموزش داده می شود تا به تثبیت نهایی وضعیت دندان های زیبای خود دست یابید.

سریعترین روش درمان ارتودنسی چیست؟

سریعترین روش درمان ارتودنسی با دستگاه ارتودنسی ثابت انجام می شود. زیرا یک نیروی دائمی و بدون وقفه به دندان ها وارد می شود. روش و مقدار وارد کردن این نیرو برای دستیابی سریع به دندان هایی منظم، تحت نظر یک متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر تعیین می شود.

پاسخ دهید