دندانپزشکی کودکان

بررسی ترومای دندان کودکان + عوارض تروما در کودکان چیست؟

وما دندان همان آسیب رسیدن به محیط دهان و دندان است که در خود دندان، لثه یا محیط داخلی دهان احساس می شود. معمولا پس از وارد شدن یک ضربه به دندان ها، این عارضه شکل می گیرد.در مراجعین مختلف، تروما می تواند هم شکایت درد و هم در بعضی اوقات سیاهی و بی حسی موضعی را داشته باشد. در ادامه این مقاله از مقالات دکتر بالوی پور همراه شما هستیم تا بهترین اطلاعات و جامع ترین نکات را در خصوص ترومای دندان، علائم و راه های درمان آن به شما بگوییم؛ پس تا آخر این مطلب همراه ما باشید.


فهرست مطالب


ترومای دندان چیست؟

داشتن دندان های سالم نیاز به مراقبت های لازم دارد. در سنین کودکی مراقبت از دندان ها توسط والدین صورت می گیرد اگر والدین به سلامت و رعایت بهداشت دندان های کودک خود توجه کنند، رعایت بهداشت دهان و دندان برای کودک هم چون عادت می گردد. تروما در واقع ضربه ناگهانی به دندان است که باعث شکسته شدن دندان کودکان می شود. از جمله عوارض تروما، آسیب جدی به دندان ها و ایجاد هزینه های سنگین دندانپزشکی برای خانواده هاست.

تروما بیشتر در کودکان رخ می دهد، به طوری که 30 درصد کودکان ضربه های شدید دندانی را تجربه کرده اند، به دلیل بازی گوشی کودکان از سنین مدرسه، تصادف و یا زمین خوردن، بیشتر آسیب ها به دندان های قدامی کودکان وارد شده و عدم رسیدگی به موقع ، امکان ترمیم و بازیابی دندان از بین می رود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اختلال مکیدن انگشت در کودکان را بخوانید.

تروما دندان چیست؟

برای پیشگیری از عارضه تروما اقدامات اولیه شامل، مراقبت از کودکان در محیط های بازی، جلوگیری از بر خورد های فیزیکی خشن کودکان، مراقب دائمی از کودکان در مدرسه و استفاده از محافظ دندان در ورزش های رزمی توصیه می شود.تروما یا همان وارد شدن ضربه شدید و ناگهانی به دندان یکی دیگر از علت های مراجعه کودکان به دندانپزشکی می باشد. زیرا در اثر وارد شدن این ضربه اصولا شکستگی در دندان کودکان رخ می دهد. برای ترمیم دندان کودکان و جلوگیری از ایجاد آسیب بیشتر، والدین بهتر است هر چه زودتر کودک خود را به یک دندانپزشک اطفال برده تا معاینات و فعالیت های لازم برای کودک آن ها انجام شود.

انواع تروما دندان کدام اند؟

ترومای دندانی انواع مختلفی دارد که ممکن است پس از وارد شدن ضربه به دندان انواع علائم دیده شوند که نشان می دهند ترومای ایجاد شده از کدام نوع است. با توجه به شدت ضربه وارد شده، ممکن است دندان کمی لق شود یا جابجایی داشته باشد. یا ممکن است شکسته شده و به صورت کامل از حفره دندان خارج شود.

به طور کلی هر یک از این تروماها نیاز به درمان سریع دارند. اما شناخت آن ها باعث می شود تا شما آرامش خود را نسبت به ضربه وارد شده، بیشتر حفظ کنید. انواع تروما دندان عبارتند از:

لق شدن دندان

از انواع ترومای خفیف است که ممکن است در اثر ضربات بسیار جزئی به دندان دیده شود. این نوع تروما هم در کودکان و هم در بزرگسالان مشاهده می شود. لق شدن دندان با توجه به تشخیص پزشک درمان خواهد شد. بنابراین بهتر است از درمان های خانگی و همچنین توصیه های غیرعلمی چشم پوشی کنید.

اگر دندان شما لق شود، بهتر است پس از آن هیچ غذایی تا قبل از مراجعه به پزشک میل نکنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فضا نگهدارنده دندان کودکان را بخوانید. توصیه می شود کمی درون دهان را با آب سرد شستشو دهید. این کار باعث می شود تا هم درد ناشی از ضربه کاهش یابد و هم اگر جسم خارجی وارد محیط دندان شده باشد، توسط آب شسته شود. دندان لق شده هم باعث کاهش سلامت دهان و دندان شما می شود و هم ممکن است دردناک بوده و شما را اذیت کند. اما مشکل چندان خاصی ایجاد نخواهد کرد.

خروج کامل دندان از حفره

تروما دندان در شدیدترین حالت خود به این مرحله می رسد. گاهی اوقات ضربه با زاویه خاص و با شدت بسیار زیادی به دندان وارد می شود که باعث کنده شدن آن از درون حفره دندانی و جداشدن از ریشه به طور کامل می شود. این جدا شدن دندان در ادامه ممکن است هم باعث کاهش سلامت دهان و دندان شما شود و هم ایجاد انواع عفونت ها را در سریع ترین زمان ممکن باعث شود.

خروج کامل دندان از حفره

خروج دندان از حفره دهان با جدا شدن دندان از ریشه به صورت کامل اتفاق می افتد؛ به همین دلیل توصیه می کنیم پس از خارج شدن دندان، به سرعت دندان را درون آب سرد قرار دهید تا خشک نشود. همچنین سعی کنید به ریشه دندان خود دست نزنید. این کار ممکن است باعث بروز آسیب های جبران ناپذیری شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فلوراید تراپی دندان کودکان را بخوانید.

شکستگی دندان

شکستگی دندان به صورت موضعی شکل می گیرد؛ یعنی ممکن است از یک دندان مستطیل شکل بخشی از آن کنده شود. شکستگی دندان معمولاً به ندرت اتفاق می افتد اما ممکن است باعث ایجاد عفونت و همچنین کاهش سیستم ایمنی محیط دهان برای جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها شود. شکسته شدن دندان علاوه بر مشکلات سلامت، باعث کاهش زیبایی دندان ها و در کنار هم قرار گرفتن آنها می شود.

معمولاً شکستگی دندان در دندان های پیشین فک رخ می دهد؛ زیرا اگر ضربه به دندان های پشتی وارد شود، بیشتر با مانع شدن لثه و لپ مواجه خواهد شد. اما در برخورد ضربه با دندان های پیشین، به دلیل نبود محافظ و همچنین مقاومت کم دندان در برابر ضربه، شکستگی با احتمال بیشتری رخ خواهد داد.

جابجایی دندان

جابجایی دندان معمولاً درون حفره انجام می شود؛ این جابجایی ممکن است به اطراف و در جهات مختلف باشد. اما مهم این است که در این عارضه دندان به طور کامل از حفره خارج نمی شود.این عارضه ممکن است در صورت سهل انگاری در درمان به عوارض خیلی شدیدتری تبدیل شود؛ زیرا در آن دندان به صورت کامل کج می شود و ممکن است آسیب به لثه، محیط داخلی دهان و حتی زبان وارد شود. توصیه می شود پس از کج شدن یا جابجایی دندان، به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

علائم نشان دهنده ترومای دندان چیست؟

علائم بسیار مشخصی برای نشان داده شدن تروما دندان وجود دارند. این علائم ممکن است به مرور زمان باعث کاهش سلامت دهان و دندان شوند. پس بهتر است درمان آنها به سرعت انجام شود.

علائم نشان دهنده تروما دندان چیست؟

به طور کلی پس از وارد شدن تروما به دندان، آسیب دیدگی در دندان به چند شکل ممکن است دیده شود:

 • در برخی افراد تروما دندان به صورت تیرگی ظاهر می شود.
 • در برخی دیگر به صورت خون مردگی در زیر لثه ممکن است مشاهده شود.
 • در برخی دیگر از افراد نیز ممکن است ترومای دندانی باعث خون آلود شدن خود دندان شود.
 • حال تصور کنید فردی دچار ترومای دندان شده است. در این حالت شاید دردی احساس نکند؛ پس می توان درد را از علائم قابل چشم پوشی در تروما محسوب کرد. اما ممکن است در برخی تروماها درد بسیار شدید باشد که مشاهده دیگر علایم نیاز هم نباشد!
 • هم در کودکان و هم در بزرگسالان، تروما دندان با علائم تقریباً مشابهی دیده می شود. همانگونه که آسیب های مختلف وارده به دندان که شامل کج شدگی و افتادگی و شکستگی می شود، می توان تشخیص تروما را با همان آسیب ها نیز به ثبت رساند.

عوارض تروما در کودکان چیست؟

تروما در کودکان معمولا با شکایت از درد همراه است. کودکان دندان های بسیار حساسی دارند و معمولاً دندان های شیری مقاومت کمتری نسبت به دندانهای دائمی دارند. در این دندان ها ممکن است تروما باعث جابجایی ریشه و کج شدن آن شود. پس ممکن است در ادامه، دندان دائمی و در آمدن آن با مشکل مواجه شود.

از دیگر عوارض تروما می توان به بدخواب شدن کودک و همچنین ناله های ممتد در کودکان زیر سه سال اشاره کرد. البته این عوارض ممکن است در کودکان نسبت به نوع دندان و همچنین سن وی و ضربه وارد شده متفاوت باشد.

می توان عوارض تروما دندان در کودکان را با پیشگیری و درمان مناسب، به حداقل رساند. اما قصه آنجایی سخت می شود که بتوان کودکان را برای مراجعه به دندانپزشک راضی کرد. سعی کنید اگر کودک شما در سنی است که می تواند حرف های شما را بفهمد، با اهدای جایزه و یا صحبت های کودکانه، وی را قانع کنید که به سرعت به دندانپزشک مراجعه کند.

اقدامات لازم برای تروما در دندانهای شیری چیست؟

با توجه به اینکه پیشگیری همیشه از درمان بهتر است لذا باید تا حدالامکان از رخ دادن تروما جلوگیری کرد. کودکان به هنگام بازی باید از محافظهای دندانی استفاده کند. همچنین باید به محیط بازی کودك توجه نمود و با استفاده از کفپوش نرم در محیط بازی بچه‌ها، تمهیداتی اندیشیده شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره دندان شیری  را بخوانید.
انجام مشاوره جهت درمان و احیای دوباره دندان دچار تروما شده یکی از نکاتی است که باید توسط والدین صورت بگیرد. کاشت دندان برای کودکان زیر ۱۸ سال وجود ندارد. لذا کودکانی که دندان شیری خود را در نتیجه تروما از دست داده‌اند، باید تا زمان رویش دندان دائمی از یک دندان مصنوعی استفاده نمایند.

اقدامات لازم برای تروما در دندانهای شیری چیست؟
 • برای تسکین درد دهان و لثه کودک‎ می‌توان از کمپرس سرد استفاده کرد.
 • برای کنترل خونریزی لثه، یک گاز استریل را در محل کنده شدن دندان نگه دارید.
 • ریشه دندان کنده شده نباید لمس شود و برای جابه جایی دندان با تاج، نباید به لثه دست زد. ضمن اینکه ریشه دندان نیازی به تمیز کردن ندارد و این کار توسط دندانپزشک انجام شود.
 • برای تمیز کردن دندان تروما شده تحت هیچ شرایطی از مسواک و الکل استفاده نکنید.
 • اگر در اثر تروما مقداری از دندان شکسته است، باید تکه دندان را درون شیر یا بزاق دهان گذاشت و سریعا به نزد دندانپزشک برد.
 • در صورتی که دندان لق شده است باید تا رسیدن به مرکز درمانی فشاری روی دندان وارد نشود.

پیشگیری از تروما در کودکان چگونه است؟

 • آموزش برای اطلاع والدین، کودکان و معلمان نسبت به نحوه پیشگیری از صدمات تروما از رخ دادن این اتفاق پیشگیری‎ می‏‌نماید.
 • مراقبت از کودکان در هنگام بازی در پارک و یا بازی با دیگر بچه‌ها اهمیت زیاد دارد.
 • استفاده از کمربندهای محافظت کننده و تهیه صندلی‌های مطمئن در هنگام رانندگی یکی از مواردی است که والدین باید به آن توجه کنند.
 • استفاده از محافظهای دهانی تروماهای دندانی را باید جدی گرفت. آبسه‌های مکرر آزار دهنده‎ و یا سیاه شدن ممکن است از عوارض تروماهای دندانی باشند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ترومای دندان کودکان آشنا شدید.همچنین از عوارض تروما در کودکان آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

اهمیت زمان مراجعه به دندانپزشک اطفال پس از تروما چیست؟

در شرایطی با این مورد رو به رو خواهیم شد که دندان شکسته و یا در فک فرو می‌رود و گاهی آسیب انقدر شدید است که واقعا خطرات ناخوشایندی کودک را تهدید می‌کند. به همین دلیل والدین گرامی باید توجه داشته باشند که به محض بروز چنین حادثه ای به دندان پزشک اطفال خوب مراجعه فرمایید. توجه داشته باشید زمان مراجعه به دندانپزشکی برای درمان و اقدامات لازم بسیار اهمیت داشته بنابراین با سهل انگاری از این موضوع رد نشوید.

رادیوگرافی بعد از ایجاد تروما چگونه است؟

زمانی که تروما برای اطفال رخ می‌دهد باید هر چه سریع تر به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه کرد تا اقدامات لازم صورت گیرد. این زمان ابتدا برای اینکه مشخص شود که دندان دچار شکستگی شده است یا خیر رادیوگرافی استفاده می‌شود. در رادیوگرافی علاوه بر مشاهده انواع شکستگی ها، میزان ابعاد اعضای کانال و حتی انتهای کانال ریشه نیز بررسی می‌شود. در مرحله بعدی باید بررسی شود که اگر شکستگی وجود دارد، چقدر به پالپ نزدیک است یا ناحیه شکستگی ریشه دندان را درگیر کرده است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا