اخبار دندانپزشکی

همه چیز درباره کامپوزیت دندان

دندان های زیبا و یکدست باعث جذابیت چهره و لبخند افراد می شوند. راه های ترمیمی بسیاری امروزه برای این هدف در دندانپزشکی وجود دارند. آیا شما هم بدنبال روکش کردن یا زیباسازی دندان های خود هستید؟ کامپوزیت دندان به موادی شبیه خمیر می‌گویند که دندان ‌پزشک با استفاده از آن مواد، دندان‌های شکسته، پوسیده، ترک‌ خورده یا سیاه شده را ترمیم می‌کند. شما درباره کامپوزیت دندان و مزایا و معایبش چه می دانید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره این درمان زیبایی بدست آورید.

انواع ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت به سه دسته کلی تقسیم می شود که شامل موارد زیر است:

 • مایکروفیل یا درشت دانه: این نوع کامپوزیت دندان نوع قدیمی تر آن است که به سبب دارا بودن دانه هایی درشت تر استحکام بالایی داشتند اما پولیش سطح آن با دشواری انجام می پذیرفت.
 • میکروفیل یا ریز دانه: نسل جدیدی از مواد کامپوزیت هستند که مشکلات پولیش ندارد ولی برای رفع این مشکل مقداری از استحکام آنها کاسته شده است. این نوع کامپوزیت توسط ذرات رزین پرشده با مواد پلیمری تولید شده است. این ماده استحکام کافی برای دندان های عقبی را ندارد.
انواع کامپوزیت
 • هیبرید، نانو هیبرید و میکرو هیبرید: ماده ای بین مایکرو فیل و میکروفیل است که مقاومت آن در برابر ساییدگی افزایش یافته و استحکام بالایی دارند ولی یکی از مشکلات آنها کاهش زیبایی آن به مرور زمان است همچنین این کامپوزیت دندان به دلیل یکدست نبودن سطح ترمیم، حفظ اثر پولیش بر روی آن موقتی خواهد بود.

قدم به قدم با کامپوزیت دندان

به طور خلاصه، روند انجام کامپوزیت دندان در 6 مرحله صورت می‌گیرد:

1. قبل از هر کاری، دندان‌ها کاملاً تمیز می‌شوند تا سطح تمیز و بدون جرم آن برای قرار دادن کامپوزیت آماده شود.

2. پس از تمیز کردن دندان، آن‌ها را کاملاً خشک و تمیز می‌کنند؛ به گونه‌ای که هیچ اثری از رطوبت، خون و بزاق روی دندان وجود نداشته باشد.

3. در مرحله بعد، با استفاده از مواد اسیدی، سطح جلو دندان را متخلخل می‌کنند. این کار در چسبیدن ونیر کامپوزیت بسیار تأثیرگذار است. با متخلخل کردن سطح دندان، همه چیز برای قرار دادن کامپوزیت آماده می‌شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عکس OPG دندان چیست رابخوانید.

مراحل جاگذاری کامپوزیت

4. در این مرحله، چسب مخصوص را روی سطح دندان می‌زنند. سپس، مواد خمیری کامپوزیت را به آرامی روی آن قرار می‌دهند. آنقدر در مقدار مواد تغییر ایجاد شده تا نتیجه مطلوب به دست آید.

5. دندانپزشک با استفاده از پرتو نور که دارای طول موج مخصوصی است و تاباندن آن به کامپوزیت ونیر، موارد استفاده را فعال و سخت می کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان را بخوانید.

6. در آخر، شکل مناسب و دلخواه دندان را به وسیله پولیش کامپوزیت درست می کنند.

امتیازات کامپوزیت

 • کامپوزیت دندان به هیچ و یا حداقل آماده سازی دندان نیاز دارند ، از این رو دندان شما تا حد امکان حفظ می شود.
 • کامپوزیت ونیر همچنین یک جایگزین ارزان تر برای روکش لمینت دندان هستند.
 • کامپوزیت فقط در یک جلسه دندانپزشکی قابل انجام است.
 • در صورت آسیب دیدن ، کامپوزیت به راحتی قابل ترمیم و یا تعویض می باشد.
 • قیمت کامپوزیت مقرون به صرفه می باشد و یک گزینه مناسب برای کسانی هست که بودجه کمی دارند.
 • کامپوزیت ونیر تقریبا نصف قیمت لمینت دندان هزینه دارد.
 • برای انجام کامپوزیت نیازی به بیهوشی نخواهید داشت.

نکات منفی کامپوزیت

 1. گاهی اوقات به دلایلی از جمله: انجام ندادن مراقبت‌های لازم یا پایین بودن کیفیت کامپوزیت دندان، لازم است نسبت به تعویض کامپوزیت اقدام کرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سیر تا پیاز فلوئوروزیس را بخوانید.
 2. میزان براقیت و درخشندگی در بعضی از کامپوزیت‌ها کمتر است اما می‌توان روش‌هایی را برای افزایش براقیت و درخشندگی به کار برد.
 3. بعد از انجام کامپوزیت، باید نسبت به مسائل بهداشتی و رفتاری توجه بیشتری نشان داد.
 4. از دیگر معایب کامپوزیت دندان، می‌توان به احتمال ایجاد لک و تغییر رنگ در کامپوزیت‌ها اشاره نمود. البته با انجام پولیش دندان می‌توان نسبت به رفع آن‌ها اقدام کرد.

اصول مراقبت از کامپوزیت دندان

با رعایت نکات زیر می توانید عمر کامپوزیت دندان را طولانی تر کنید:

 • به صورت مرتب مسواک بزنید.
 • بهتر است از نخ دندان استفاده کنید؛ چون مسواک به تنهایی توانایی نظافت تمام فواصل بین دندانی را ندارد.
نگهداری از کامپوزیت دندان
 • توجه کنید که خوردن مواد غذایی سفت ممکن است به کامپوزیت، آسیب وارد کرده و دندان‌ها را دچار ساییدگی کند.
 • بعد از خوردن مواد غذایی دارای مواد رنگی مانند: چای، قهوه و سایر مواد غذایی، دندان‌های خود را مسواک بزنید؛ زیرا کامپوزیت‌ها نیز مانند دندان، خاصیت رنگ‌پذیری دارند و دچار تغییر رنگ می‌شوند. البته تا 48 ساعت بعد از کامپوزیت دندان باید از مصرف این مواد مطلقاً پرهیز کنید.
 • از دهان‌شویه‌هایی که دندان‌پزشک به شما توصیه می‌کند، استفاده کنید؛ زیرا برخی از دهان‌شویه‌ها ممکن است موجب تغییر رنگ کامپوزیت‌ها شوند.
 • از استعمال دخانیات مثل: سیگار، پیپ و قلیان پرهیز کنید؛ چراکه آن‌ها می‌توانند بر روی رنگ کامپوزیت دندان تأثیر بگذارند.
 • به منظور بررسی و معاینه دندان‌ها، در فواصل زمانی توصیه شده به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این محتوا درباره‌ی کامپوزیت‌های دندانی خواندیم. فراموش نکنید که برای هدر نرفتن هزینه و زمان خود بهتر است که به سراغ یک دندانپزشک حرفه ای بروید. انجام درست مراحل نصب کامپوزیت و استفاده از مارک با کیفیت بسیار حائز اهمیت بوده و دوام بیشتری به همراه دارد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا