دندانپزشکی

با ارتودنسی دیمون آشنا شوید

ارتودنسی دیمون
نوشته شده توسط خبات مولانایی

 ارتودنسی یک درمان دندانپزشکی بسیار رایج در دنیای امروز است. بسیاری از ما ارتودنسی را با نوع ثابت آن می شناسیم. اما باید بدانیم که این درمان انواع مختلفی دارد. آیا شما انواع مختلف ارتودنسی و تفاوت های آن ها آشنایید؟ در ارتودنسی ثابت، براکت های ارتودنسی به کمک کش های بسیار ظریفی به سیم ارتودنسی متصل می گردند، اما در ارتودنسی دیمون از نوعی براکت با سیستم پیشرفته استفاده می شود. در واقع براکت های دیمون دارای سیستمی با قابلیت باز و بسته شدن خودکار هستند. در این روش درمانی دیگر نیازی به کش های کوچک و ظریف ارتودنسی نیست. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره ارتودنسی دیمون بدست آورید.


این محتوای مفید را هم دنبال کنید: سیر تا پیاز فرنکتومی


ترتیب و مراحل قرارگیری ارتودنسی دیمون

در ارتباط با ارتودنسی دیمون می توان گفت که براکت ها در این روش به شکل خودکار تنظیم شده و فشار لازم را بر روی دندان ها اعمال می کنند و در واقع همین موضوع سبب می شود تا دیگر به مراجعات ماهانه به مطب ارتودنسی برای تنظیم براکت های ارتودنسی نیازی نباشد. پس از اینکه دندان ها به مقدار معینی حرکت کردند، اعمال فشار دیگری بر روی دندان ها ایجاد شده تا به سمت صاف شدن حرکت کنند. مراحل ارتودنسی دیمون را در ادامه به طور کامل برای شما بررسی می کنیم:

1- تصویر برداری

در مرحله ی ابتدایی برای بررسی دقیق تر، ارتودنتیست از تصویر برداری های مربوطه استفاده می کند تا نوع روش درمانی را به طور دقیق انتخاب و بررسی نماید.

2- نصب براکت های دیمون

نصب براکت های دیمون بر روی دندان ها در یک جلسه و نهایتا تا یک ساعت انجام می گیرد. در این مرحله ارتودنتیست دندان ها را تمیز کرده و به کمک چسب مخصوصی براکت ها را بر روی دندان ها قرار می دهد. در ادامه برای بیمار به ایجاد کردن یک سیستم قوسی و سفارشی می پردازد. براکت های ارتودنسی دیمون با سیستم پیشرفته به طور اتوماتیک فشار لازم را بر روی دندان ها اعمال می کنند. در این مرحله بعد از اتمام کار، متخصص ارتودنسی در ارتباط با نحوه عمل براکت های ارتودنسی دیمون و نوع نگهداری از آن ها تمام توصیه های لازم را به شما می دهد.

3- تنظیم جلسات بعدی

پس از اینکه براکت ها در جلسه اول تنظیم شدند، برای تعویض سیم قوس دار و همچنین روند پیشرفت دندان ها، جلسات بعدی هماهنگ می شوند. یکی از مزیت های ارتودنسی دیمون این است که به تعداد جلسات کمتری برای مراجعه به مطب ارتودنسی نیاز دارد.

ارتودنسی دیمون

4- برداشتن بریس ها

با توجه به مواردی مانند مهارت ارتودنتیست، نوع و شدت ناهنجاری و شرایط بیمار، روند درمان تعیین می گردد. البته تا حدودی این روش ارتودنسی روند درمانی سریع تری در ارتباط با دیگر روش های ارتودنسی دارد. در انتهای درمان نیز متخصص ارتودنسی قالبی از دندان های بیمار تهیه کرده و آن را برای ساخت پلاک نگهدارنده به لابراتوار ارسال می کند. تا زمانی که متخصص ارتودنسی صلاح می داند، بیمار باید از ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی استفاده داشته باشد. این کار باعث می شود، نتیجه مطلوب و مورد نظر به دست بیاید.


برای مطالعه بیشتر: ارتودنسی متحرک چیست؟


مزایای ارتودنسی دیمون

این نوع روش درمانی، یک تحولی عظیم در علم ارتودنسی دندان است. بنابراین دارای مزیت ها و فواید بسیاری است که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

تعداد ویزیت های ارتودنسی کمتر در روش دیمون

درمان با روش دیمون به دلیل داشتن براکت هایی با سیستم و قابلیت باز و بسته شدن خودکار و همچنین عدم نیاز به کش های ارتودنسی، به تعداد مراجعات کمتری به مطب ارتودنسی نیاز دارند. زیرا به تنظیمات کمتری توسط ارتودنتیست نیازمند هستند. در واقع این نوع روش ارتودنسی با سیستمی طراحی شده، به منظور حرکت دندان ها در موقعیتی درست می پردازد.

ارتودنسی دیمون گرانتر اما به صرفه تر!

با وجود اینکه ارتودنسی دیمون هزینه ای گران تر از دیگر روش های ارتودنسی دندان دارد اما با داشتن مزیت های فراوان سبب شده تا مقرون به صرفه تر به حساب بیاید. که یکی از دلایل مهم آن، تعداد جلسات کمتر برای مراجعه به مطب ارتودنسی می باشد.

اصطکاک کمتر

زمانی که در درمان ارتودنسی نیازی به استفاده از کش های ارتودنسی نباشد، دندان ها دارای حرکتی آزادانه و بدون اصطکاک هستند. همین موضوع سبب عدم ایجاد ساییدگی و فرسایش دندان ها می شود.

کمتر شدن طول دوره درمان

ارتودنسی دیمون مدت زمان درمان کمتری نسبت به دیگر روش های درمانی دارد. مطابق با بررسی های صورت گرفته در این باره، این کاهش مدت زمان حدود 6 ماه می باشد.

ارتودنسی دیمون

همچنین کاهش میزان اصطکاک بین دندان ها به نوبه ی خود تاثیراتی در کاهش مدت زمان درمان با روش دیمون دارد.

تجربه درد کمتر

مطابق با نظر سنجی های صورت گرفته می توان گفت که بیماران در ارتودنسی دیمون درد بسیار کمتری را نسبت به دیگر روش های درمانی تجربه می کنند.

سلامت دهان و دندان بیشتر در ارتودنسی دیمون

پلاک ها و باکتری ها راحت تر می توانند زیر براکت های فلزی تجمع پیدا کنند. همچنین مصرف نوشیدنی ها و غذا های رنگی می توانند سبب تغییر رنگ کش ها شوند. در ارتودنسی دیمون به دلیل عدم نیاز به کش های ارتودنسی و با بهداشت دهان و دندان راحت تر، سلامت دهان و دندان بیشتر حفظ می گردد.


درباره ی ارتودنسی لینگوال چه می دانید؟


معایب بریس های دیمون

این براکت ها مانند سایر روش های ارتودنسی بی عیب و نقص نیستند. برخی از شناخته شده ترین معایب ارتودنسی دیمون عبارتند از:

  • دارای سیم های فلزی می باشد که برای دیگران قابل مشاهده است. بنابراین شما نمی توانید به طور کلی از دست فلزی که در دهان است خلاص شوید. اما می توانید براکت های شفاف دیمون را انتخاب کنید تا از براکت های فلزی دوری کرده و دید براکت ها را به حداقل برسانید.
ارتودنسی دیمون
  • پوشیدن براکت های دیمون در چند روز اول کمی آزار دهنده است تا زمانی که شما به آن عادت کنید.
  • هزینه ارتودنسی در این نوع بیشتر از سایر انواع ارتودنسی است.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: شناخت آناتومی دندان


سخن پایانی

در این مطلب درباره ارتودنسی دیمون خواندیم. باید خاطرنشان نمود که همانطور که براکت های سنتی دارای جنس های متفاوتی هستند، براکت های ارتودنسی دیمون نیز در جنس ها و آلیاژ های متنوعی در دسترس می باشند. از بین تمامی این انواع، براکت های سرامیکی به دلیل جلب توجه کمتر روی دندان ها و شفافیت، محبوبیت بیشتری دارند. امید است این محتوا برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

خبات مولانایی

دیدگاه خود را منتشر کنید