مراقبت‌های دندانی

جرم گیری دندان، چرا و چگونه؟

جرم گیری دندان
147بازدید

آیا شما نظافت دهان و دندان خود را با دقت و استمرار انجام می دهید؟ در صورت عدم نظافت دهان و دندان مواد غذایی به جا مانده در میان دندان ها تبدیل به پلاک دندانی می شوند.  این پلاک ها با تشکیل رسوب روی دندان ها جاگیر می شوند. در اینصورت دیگر حتی با مسواک و نخ دندان هم کنده نمی شوند. از این رو انجام جرم گیری دندان توصیه می شود. شما درباره آن چه می دانید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این درمان دندانپزشکی بدست آورید.

دلیل جرم گرفتن دندان چیست؟

حتی اگر بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید، اما با این وجود باکتری هایی در دهان وجود دارند که با مصرف باقی مانده های غذایی به خصوص پروتئین ها به تشکیل پلاک های روی دندانی می پردازند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اهمیت تغذیه در سلامت دندان‌ را بخوانید.

جرم گیری دندان

این پلاک ها، می توانند در بخش هایی از دندان مانند خط لثه که مسواک و نخ دندان به خوبی به آن دسترسی ندارد، تجمع پیدا کنند. نتیجتاً سبب آسیب رسیدن به لثه و دندان ها شوند. تنها راه نجات از عوارض جرم، جرم گیری دندان است.

ترکیبات جرم چیست؟

قسمت بیشتر ترکیب جرم را موادمعدنی تشکیل میدهد حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد که شامل ترکیبات کلسیم ،فسفات،کربن و منیزیم می باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مراقبت از دندان ها در بارداری را بخوانید. ما بقی ترکیبات جرمها شامل میکروبها ومواد عالی میباشد که شامل ترکیبات پروتئین،کربوهیدرات و چربیها میباشد.

این مطلب را حتما بخوانید
دلایل بوی بد دهان را بشناسید

عوامل ایجاد جرم بیشتر روی دندان

تشکیل جرم های دندانی بسیار راحت و سریع اتفاق می افتد. شما باید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید تا تشکیل آن ها را به تعویق انداخته و اجازه باقی ماندن آن ها را روی دندان های خود ندهید. برای اینکه بیشتر با علل ایجاد و زود جرم رفتن دندان آشنا شوید، بخش زیر را نیز مطالعه کنید.

فقط یک بار مسواک زدن در طول روز

یکی از دلایل شایعی که سبب زود جرم گرفتن دندان ها می شود، این است که شما تنها یک بار در روز از مسواک استفاده می کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان های لکه‌های سفید دندان را بخوانید. برای اینکه نتیجه درستی از مسواک زدن خود بگیرید، حداقل باید دوبار در روز از مسواک استفاده داشته باشید. بهترین زمان آن نیز، یکی شب قبل از خواب و دیگری، صبح بعد از بیدار شدن از خواب می باشد.

عدم استفاده از خمیر دندان

درست است که استفاده از خمیر دندان لزومی ندارد. به واقع مسواک زدن اصولی و صحیح، مهمتر می باشد. اما نباید از تاثیر خمیر دندان برای کاهش جرم های دندانی غافل شوید.

عدم استفاده از نخ دندان

یکی دیگر از مواردی که منجر به زود جرم گرفتن دندان ها می شود، استفاده نکردن از نخ دندان است.

نخ کشیدن دندان

لازم است تا بسیاری از جرم های بین دندانی را با نخ دندان بردارید.

مصرف بیش از حد مواد غذایی چسبناک و شیرین

برخی از مواد غذایی مانند پیتزا، اسنک، گز، سوهان، انواع شیرینی ها و غیره می توانند دلیل رایجی بر تشکیل جرم های دندانی باشند. بهتر است تا یک رژیم غذایی خوب و سالم را در پیش بگیرید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله از ارتودنسی چگونه مراقبت کنیم؟ را بخوانید. همچنین بعد از مصرف مواد غذایی شیرین و چسبناک، مسواک بزنید. یا اگر شرایط مسواک زدن را ندارید، حداقل دهان خود را با آب بشویید.

این مطلب را حتما بخوانید
درمان های لکه‌های سفید دندان

انواع روش‌های جرم گیری دندان

جرم گیری دندان در طی چند جلسه انجام می شود و باید بیمار در فاصله بین جلسات، طبق دستورات دندانپزشک عمل کند و بهداشت را کاملا رعایت کند و از دهانشویه‌های مخصوص استفاده‌ کند.

جرم گیری با ابزارهای دستی

دندانپزشک شما در این‌ حالت از یک جرم گیر دندان استفاده می کند. به صورت دستی پلاک‌های موجود روی دندان را از بین می برد. از آنجا که دندانپزشک توانایی مشاهده پلاک‌ها را ندارد، مجبور است‌ از حس‌ لامسه خود برای شناسایی نواحی ایجاد پلاک و رسوب بر روی دندان‌ها استفاده‌ کند.

جرم گیری با ابزارهای اولتراسونیک

ابزار جرم گیری دندان اولتراسونیک پلاک‌ها را از روی دندان شما با لرزش یکسر فلزی، پاک می کند.

جرم گیری دندان

در این روش از اسپری کردن آب برای شستن پلاک‌ها از روی دندان و سرد نگهداشتن سر دستگاه استفاده می شود.

جرم گیری دندان با لیزر

روش جرم گیری و سفید کردن دندان با لیزر بعنوان یک‌ اقدام پیشگیرانه استفاده می شود.
پس‌ از روش‌های پاکسازی عمیق، پاکت‌های لثه و سطوح ریشه با یک لیزر آبی درمان می شوند تا اتصال مجدد بافت‌های لثه را بهبود‌ ببخشد. در این‌ روش از ژل بلیچینگ برای سفید کردن دندان ها، بر روی آن ها استفاده می شود. در ادامه پرتو شتاب دهنده بطور مستقیم بر روی دندان ها‌ تابانده می شود تا به‌ این ترتیب حداکثر نتایج بهینه حاصل شود. روش سفید کردن دندان با لیزر یک‌روش بیخطر و بدون درد‌ است. به‌این ترتیب می توان رنگ دندان ها را تا ۸ درجه‌ در مدت کمتر ازیک ساعت سفید کرد.

دلیل حساسیت دندانها بعد از جرم گیری

بدون تردید علت آن آسیب دیدن دندانتان نیست. بلکه اگر جرم دندان شما سنگین بوده باشد، برداشتن این جرم منجر به بیرون زدن ( اکسپوز شدن) ریشه دندان شما به محیط دهان می شود. این امر باعث می شود دندانها تا مدتی به سرما و گرما حساس شوند. اگر هنوز تخریب استخوانی صورت نگرفته باشد، که به مرور لثه ها به جای خود بازگشته و حساسیت دندان برطرف می شود. اما اگر تخریب شدید بوده باشد، زمان بیشتری طول می کشد تا دندان از خود دفاع کرده و حساسیت آن کم شود.

حساسیت دندان

این احساس حساسیت دندان بعد از جرم گیری در افرادی که دندانهای حساس دارند بیشتر است. راه حل مقطعی آن نیز استفاده از خمیر دندانها و دهانشویه های ضد حساسیت است.

این مطلب را حتما بخوانید
از ارتودنسی چگونه مراقبت کنیم؟

خمیردندان‌ ضد جرم مفید یا مضر؟

جرم دندان با مسواک و خمیردندان پاک نمی‌گردد. خمیردندان‌های ضد جرم فقط رنگ و لکه‌های رسوب نموده بر دندان را تمیز می‌کنند و استفاده دائم از آنها توصیه نمی‌شود.

خمیردندان جرم گیر

این خمیردندان‌ها، به دلیل ساییدگی دندان ها باعث ایجاد حساسیت و ایجاد خراش‌های بسیار ظریف بر سطح دندان‌ها نموده و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می‌آورند.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره جرم گیری دندان سخن گفتیم. باید بدانید که حتی جرم زیر لثه نیز به دندانهای شما چسبیده. اما چون منجر به التهاب لثه شما میشود در حین جرم گیری دندانپزشکان کورتاژ لثه نیز انجام میدهند که در حین آن یک لایه از دیواره داخلی لثه بیمار نیز بر میدارند تا به تدریج بهبود یابد.

پاسخ دهید