درمان های دندانپزشکی

دندان عقل چیست؟ + انواع جراحی دندان عقل چیست؟

جراحی دندان عقل چیست و چگونه انجام می‌شود؟ انواع جراحی دندان عقل چیست؟ جراحی دندان عقل چقدر طول میکشد؟جراحی دندان عقل نهفته با جراحی دندان عقل نیمه نهفته چه تفاوتی دارد؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سئوالات را بدانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

جراحی دندان عقل از جمله روش‌های درمانی جراحی و پریو دندانپزشکی است که همه ما آن را تجربه خواهیم کرد. در واقع این سومین دندان آسیای انسان است که در سنین ۱۸ تا ۲۱ سالگی رشد خواهد کرد. معمولا دندان عقل به دلیل این که پس از رشد همه دندان‌ها و شکل‌گیری فک رشد می‌کند فضای بسیار کمی برای آن وجود خواهد داشت. البته بهتر است بدانید که این موضوع در همه افراد دیده نخواهد شد. اما در هر صورت جراحی دندان عقل به همه افرادی که دندان عقل دارند، توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: لابراتوار دندانسازی چیست

به طور کلی بهتر است بدانید که جراحی دندان عقل ممکن است بسیار ساده انجام شود یا این‌که در بعضی از افراد کمی دردناک باشد. در این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری در مورد انواع جراحی دندان عقل در اختیار شما قرار دهیم.


فهرست مطالب


دندان عقل چیست؟

دندان عقل به این دلیل به این نام، نام گذاری شده است که سن رویشی آن از 17 الی 25 سالگی می باشد این دندان سومین دندان آسیا در دهان می باشد که در قوس فکی قرار دارد. این دندان آخرین دندان دائمی است که در دهان رشد می نماید. در دهان به طور کل 4 عدد دندان عقل رشد می کند که 2 عدد این دندان در فک بالا و 2 عدد در فک پایین می باشد.

انواع دندان عقل:

دندان عقل معمولا به صورت روییده، نیمه نهفته، نهفته یا ممکن است اصلا وجود نداشته باشد یا بیش از یک عدد در هر طرف دهان روییده شود. برای رویش دندان عقل فک باید فضای خالی را در دهان داشته باشد و اگر دندان این فضا را پیدا نکند به صورت نیمه هفته و نهفته باقی می ماند و راهی برای بیرون آمدن پیدا نمی کند.درباره ایمپلنت بدون جراحی لثه چیست بیشتر بخوانید.

چرا باید جراحی دندان عقل انجام شود؟

یکی از متداول‌ترین درمان‌های دندانپزشکی را جراحی دندان عقل می‌دانند. در واقع پزشکان برای جلوگیری از ایجاد درد دندان یا خرابی دندان‌های دیگر کشیدن دندان عقل را به بیمار پیشنهاد می‌کنند‌. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چگونه عمر دندان ها را افزایش دهیم؟ را بخوانید. معمولا برای کشیدن دندان عقل، بیمار باید تحت جراحی قرار بگیرد. جراحی دندان عقل با استفاده از بی‌حسی و آرام‌بخش انجام خواهد شد. اما در بعضی از موارد ممکن است، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد.

انواع جراحی دندان عقل

معمولا دندان پزشک برای این کار برشی را در لثه ایجاد می‌کند و سپس دندان عقل را خارج خواهد کرد. پس از آن با استفاده از نخ‌هایی که قابل جذب هستند محل برش، بخیه خواهد شد. یک نکته مهم دیگر در مورد جراحی دندان عقل آن است که ممکن است کشیدن این دندان نسبت به دندان‌های دیگر به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. 

انواع جراحی دندان‌عقل چیست؟

انواع جراحی دندان عقل، با توجه به مدل جای‌گیری دندان عقل(انواع دندان عقل) در ناحیه فک مشخص خواهد شد. از جمله انواع جای‌گیری دندان عقل، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نهفتگی افقی دندان عقل
 • نهفتگی به سمت ناحیه عقب دهان
 • نهفته عمودی دندان عقل
 • نهفتگی مزیال دندان عقل

 بنابراین دندانپزشکان با توجه به نوع رشد دندان عقل از روش‌های مختلفی برای کشیدن آن استفاده می‌کنند. به طور کلی با توجه به نحوه جای‌گیری دندان عقل، جراحی آن به دو دسته جراحی دندان عقل نهفته و جراحی دندان عقل نیمه نهفته تقسیم می‌شودند. بیشتر بخوانید: فضا نگهدارنده دندان کودک چیست

جراحی دندان عقل نهفته:

 اگر دندان عقل از لثه خارج نشود و بیرون نیاید نیاز به جراحی دارد این دندان را دندان عقل نهفته می‌نامند. در این شرایط با برش لثه و متناسب با شرایط دندان، آن را خرد کرده و تکه تکه خارج می‌کنند. باید بدانید که جراحی دندان عقل نهفته با بی‌حسی انجام می‌شود و معمولا حین جراحی دردی را حس نمی‌کنید.

انواع جراحی دندان عقل

چون دندان عقل نهفته معمولاً دیده نمی‌شود و به همین دلیل بدون این‌که بیمار اطلاع داشته باشد باعث بروز مشکلات زیادی خواهد شد. بنابراین به تعویق انداختن جراحی دندان عقل نهفته می‌تواند مشکلات غیرقابل جبرانی را برای بیمار به همراه داشته باشد. دندان عقل نهفته دارای فولیکول یا همان کیسه رویشی در اطراف خود خواهد بود که در طی زمان ممکن است تغییر ماهیت داده و به تومور یا کیست‌ تبدیل گردد.

جراحی دندان عقل نهفته قبل از رسیدن به سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی اهمیت زیادی دارد. برای انجام این کار ابتدا برشی در ناحیه دندان عقل زده می‌شود. سپس استخوان اطراف آن برداشته خواهد شد و در نهایت دندان عقل به قطعات کوچکتری تقسیم می‌شود تا خارج کردن آن راحت‌تر شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بررسی تأثیر اقدامات دندانپزشکی بر زیبایی صورت بخوانید.

جراحی دندان‌عقل نیمه نهفته:

در واقع اگر دندان عقل شما مانند دندان‌های دیگر رشد کرده باشد به روش‌های متداول و عادی کشیده خواهد شد و نیازی به جراحی دندان عقل نیست. اما اگر دندان عقل به‌طور کامل از لثه خارج نشود و مقداری از آن در لثه بماند، نیاز به جراحی دارد که به این دندان، دندان عقل نیمه نهفته می‌گویند. جراحی دندان عقل نیمه نهفته توسط دندانپزشک انجام می‌شود و ضروری است که هر چه سریع‌تر دندان عقل نیمه نهفته جراحی شود زیرا می‌تواند سبب التهاب لثه و عفونت آن شود.

مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی دندان‌ عقل چگونه است؟

در واقع انجام جراحی دندان عقل نیز مانند دیگر عمل‌های جراحی نیاز به مراقبت‌هایی خواهد داشت. از جمله مراقبت‌های مربوط به انجام جراحی دندان عقل، به شکل زیر است.

مراقبت‌های قبل از جراحی دندان عقل

 1. افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند مشکلات قلبی، فشارخون یا حتی دارای سابقه بیماری‌هایی مانند پیوند اعضا یا سکته مغزی هستند باید با پزشک مشورت کنند تا برنامه های قبل از انجام جراحی دندان عقل در اختیار آن ها قرار داده شود.
انواع جراحی دندان عقل
 1. افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین استفاده می‌نمایند نیز باید حدود دو روز قبل از انجام جراحی مصرف این داروها را با توجه به نظر پزشک قطع نمایند.
 2. علاوه بر آن به شما پیشنهاد می‌شود حدود ۳ روز قبل از انجام کشیدن دندان عقل از مصرف دخانیات بپرهیزید‌.

مراقبت‌های بعد از جراحی دندان عقل

 1. پس از انجام جراحی بهتر است از کمپرس سرد بر روی صورت استفاده نمایید.
 2. معمولاً پس از رفع اثرات داروی بی حسی فرد دچار درد می‌شود. در این صورت برای کاهش درد می‌توانید از مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایید.
 3. معمولا تا ۱۲ ساعت بعد از کشیدن دندان عقل باید از غذاهای مایع و سرد استفاده کنید.
 4. همچنین تا یک هفته از جویدن غذا با ناحیه‌ای که تحت جراحی قرار‌گرفته است، بپرهیزید‌.
 5. حدود یک هفته بعد از جراحی دندان عقل باید از کشیدن سیگار خودداری نمایید.
 6. از دستکاری کردن محل زخم و بخیه‌ها به شدت خودداری نمایید.
 7. در روز دوم دهان را با کمک سرم شستشو یا آب نمک رقیق شده ضدعفونی نمایید.

آیا جراحی دندان عقل نهفته درد دارد؟

در واقع برای جلوگیری از ایجاد درد در هنگام جراحی دندانپزشک از داروهای آرامبخش و بی حسی موضعی استفاده می‌کند. به طور کلی اگر کشیدن دندان عقل نیز مانند دیگر دندان‌ها انجام شود، درد آن نیز مانند دیگر دندان‌ها خواهد بود‌.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: پودر استخوان چیست 

پس شما می‌توانید با استفاده از روش های زیر درد خود را کاهش دهید.

 • مصرف مسکن
 • سرم شستشو
 • کمپرس سرد

بررسی جراحی دندان عقل نهفته با لیزر

بعضی از افراد دچار ترس از جراحی هستند. در این زمان دندانپزشک جراحی دندان عقل نهفته با لیزر را به آن ها پیشنهاد می‌دهد. این کار با استفاده از انرژی بالا و فناوری نور انجام خواهد شد. جراحی دندان عقل با لیزر مزایای زیادی دارد که از جمله این مزایا می‌توان به ایمن بودن، استریل بودن و بدون درد بودن آن اشاره کرد.

جراحی دندان عقل با بیهوشی چگونه است؟

همان طور که در مطلب گفت شد در بعضی از موارد دندانپزشک تشخیص می‌دهد که جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شود. معمولاً جراحی دندان عقل با بیهوشی برای افرادی که دندان عقل نهفته دارند و نیاز به برش لثه، برداشتن استخوان و خارج کردن دندان عقل خواهند داشت انجام می‌شود.

در انتها باید گفت که دندان عقل آخرین دندانی است که در دهان هر انسانی رشد می‌کند. این نوع دندان با توجه به شرایط جای‌گیری در فک به ۳ دسته تقسیم می‌شود. دندان عقلی که کامل رشد کرده و از لثه خارج شده، دندان عقل نهفته و دندان عقل نیمه نهفته. در شرایطی که دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته باشد جراحی دندان عقل نهفته و جراحی دندان عقل نیمه نهفته توسط دندانپزشک پیشنهاد می‌شود. آنچه که اهمیت دارد این است که در صورت نداشتن فضای کافی در استخوان فک باید هر چه سریع‌تر دندان عقل متناسب با شرایط آن کشید یا جراحی کرد زیرا باعث بروز التهاب لثه، بهم ریختگی دندان و عفونت می‌شود.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سینوس لیفت چیست

 اما به دلیل این که جراحی دندان عقل نهفته به صورت عمقی‌تر انجام می‌شود. ممکن است بیمار پس از رفع اثر داروی بیهوشی احساس درد بیشتری داشته باشد. در این زمان دندانپزشک مسکن‌هایی را برای شما تجویز خواهد کرد.

جراحی دندان عقل چقدر طول میکشد؟ 

معمولا برای کشیدن هر یک از دندان‌ها حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز است. اما برای کشیدن دندان عقل به زمان بیشتری نیاز خواهد بود. پس ممکن است این کار حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد. البته اگر تحت جراحی دندان عقل نهفته قرار بگیرید ممکن است برای خارج کردن دندان زمان بیشتری نیاز باشد. بنابراین زمان دقیق کشیدن دندان عقل با توجه به نوع نهفتگی آن مشخص خواهد شد.

هزینه جراحی و کشیدن دندان عقل چقدر است؟

هزینه جراحی و کشیدن دندان عقل بسته به این که دندانپزشک متخصص این کار را انجام می دهد یا دندانپرشک معمولی متفاوت است. قیمت کشیدن دندان عقل نزد متخصص معمولا بین 100 الی 200 هزار تومان است و کشیدن دندان عقل نزد دکتر دندانپزشک معمولی بین 70 تا 150 هزار تومان است. جراحی دندان عقل نزد دکتر دندانپزشک متخصص بین 500 الی 800 هزار تومان است و نزد دکتر معمولی دندانپزشک بین 300 الی 500 هزار تومان است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با دندان عقل و انواع آن آشنا شدید. همچنین از انواع جراحی دندان عقل آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

علت کشیدن دندان عقل چیست؟

دندان عقل اگر در جای خود و و به طور کامل در بیاید احتیاج به کشیدن ندارد و فرد می تواند از آن دندان به طور مفید و کارا استفاده نماید که این حالت بسیار کم به وجود می آید ولی اگر دندان عقل به صورت نیمه نهفته و یا نهفته دارای عوارضی مانند درد، تورم و التهاب، بلعیدن غذا با درد، بوی بد دهان همراه باشد باید این دندان جراحی و یا کشیده شود.

آیا جراحی دندان عقل با بیهوشی انجام می‌شود؟

جراحی دندان عقل با بیهوشی معمولا برای حالتی که دندان عقل نهفته باشد و نیاز به برداشتن استخوان باشد انجام می‌شود. البته این شرایط با توجه به تشخیص دندانپزشک صورت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا