اخبار دندانپزشکیدرمان های دندانپزشکی

سینوس لیفت چیست؟ + بررسی انواع جراحي سينوس ليفت و مراقبتهای بعد از جراحی

حتما نامی از سینوس لیفت (sinus lift) شنیده اید. این روش درمانی تقریبا 15 سالیست که در میان مردم به محبوبیت رسیده است. بیشتر کسانی که دندان های خود را از دست داده اند، علاقه مند به کاشت ایمپلنت هستند. اگر در فک استخوان کافی وجود نداشته باشد، برای انجام ایمپلنت باید روشی مناسب انتخاب نمود.اگر بخواهیم بگوییم سینوس لیفت یعنی چه؟ در اصل باید به پیوند استخوانی اشاره نماییم که بین استخوان سینوس آرواره بالا و فک رخ می دهد. که این سینوس در دو طرف بینی قرار گرفته است. تا بتوانیم برای استخوان جا باز کنیم. عمل سینوس لیفت را معمولا باید یک پزشک متخصص و با تجربه انجام دهد.


فهرست مطالب


سینوس چیست؟

حفره های تنفسی هستند که در قسمتهای متفاوتی در استخوان های سر و صورت قرار گرفته اند.سینوس ماگزیلری که در قسمت فک بالا قرار گرفته است یکی از این حفره ها است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فرق دندانساز با دندانپزشک را بخوانید.سینوس های ماگزیلری دقیقا در بالای دندان های آسیای بزگ و کوچک قرار دارند و در بعضی مواقع ریشه این دندان ها در داخل سینوس رشد می کنند.

سینوس لیفت چیست؟

درواقع یک نوع عمل در پیوند استخوان محسوب می شود که در آرواره بین استخوان سینوس بالا و فک در پایین انجام می شود.محل قرار گیری این نوع سینوس در دو طرف بینی است و برای اینکه بتوانیم برای استخوان بیمار فضا ایجاد کنیم این عمل را انجام می دهیم. بهتر است در کلینیک های جراحی فک و صورت این عمل توسط یک پزشک با تجربه و متخصص صورت بگیرد. عمل جراحی سینوس لیفت در زمان های صورت می پذیرد که برای بیمار میزان ارتفاع استخوان در فک بالا به میزان کافی وجود نداشته باشد و یا این که سینوس ها به فک نزدیک شده باشند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله عکس OPG دندان چیست را بخوانید.

جراحی سینوس لیفت

اما شاید بپرسید این عمل برای ایمپلنت چه کاربردی دارد؟ در واقع با توجه به اینکه ایمپلنت در استخوان کاشته می شود، زمانی بیمار دچار تحلیل استخوان در قسمت سینوسی خود شده باشد و میزان تراکم استخوان به قدری نباشد که پایه های ایمپلنت را بتوانیم در آن نواحی قرار دهیم و یا بخش های تحلیل رفته برای حفره های سینوسی مسدود شده باشد این عمل را انجام می دهیم. بنابراین یکی از فاکتورهای اصلی مورد نیاز جهت نتیجه عالی در انجام متد ایمپلنت وجود استخوان کافی است. طبق برآوردهای صورت گرفته جهت اضافه کردن ارتفاع استخوان به تا 4 میلیمتر میزان موفقیت این عمل بالای 95 درصد است و برای عمل هایی که قطر استخوان باید بیش از 4 میلیمتر افزایش پیدا کند بالای 87 درصد است که در هر دوصورت جزو جراحی های کم ریسک به شمار می رود.

سینوس دندان چیست؟

سینوس‌ها اجزایی از بدن هستند که بصورت حفره‌های تنفسی در قسمت‌های مختلف فک و صورت قرار دارند. با توجه به اهمیت سینوس دندان در انجام عمل سینوس لیفت بطور مختصر درباره ماهیت سینوس دندان در این قسمت اشاره می‌کنیم.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت بلیچینگ و جرم گیری چیست را بخوانید.

سینوس فک

سینوس فک بالا که به سینوس ماگزیلری معروف است یکی از این حفره‌ها می‌باشد. محل قرارگیری این سینوس‌ها در جایی بالای دندان‌های آسیای بزرگ و کوچک است، در بعضی مواقع ریشه دندان در سینوس قرار می‌گیرد.

معرفی انواع جراحی سینوس

انواع سینوس لیفت برای انجام عمل پیوند استخوان قبل یا همزمان با کاشت دندان تحت عنوان‌های سینوس لیفت بسته و سینوس لیف بازمتناسب با شرایط بیمار صورت می‌گیرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علل ایجاد حساسیت های دندان را بخوانید.

1- سینوس لیفت بسته:

عمل سینوس لیفت بسته زمانی قبل یا همزمان با عمل کاشت ایمپلنت صورت می‌گیرد. زمانیکه استخوان فک حداکثر۳میلی متر از حد مجاز و مورد نیاز برای کاشت کمتر باشد. در این صورت استخوان فک با تکنولوژی جدید به نام سینوس بسته تا انجام دریل کردن کف سینوس صورت گیرد.

جراحی سینوس لیفت

پس از این عمل کاملا تخصصی که باید توسط متخصص فک و صورت انجام شود، فضای کافی برای کاشت دندان با طول مناسب ایجاد و با پودر استخوان پر می‌شود. در حال حاضر محل مناسب برای کاشت ایمپلنت در داخل سینوس شده . به راحتی پس از گذراندن مدت زمان مشخص برای کاشت اقدام لازم صورت می‌گیرد.در عمل سینوس بسته چون تشخیص آسیب دیدگی و پاره شدن غشای سینوس ممکن نیست، امکان عفونت پس از انجام عمل در صورت غیر اصولی انجام شدن سینوس لیفت وجود دارد.

2- سینوس لیفت باز:

لیفت باز که به آن عمل سینوس باز نیز گفته می‌شود، با هدف مشابه پیوند استخوان فک برای  کاشت ایمپلنت دندان برای افراد مختلف با دو روش همزمان با ایمپلنت و با فاصله ی زمانی با کاشت ایمپلنت صورت می‌گیرد.

سینوس لیفت باز همزمان با کاشت ایمپلنت چگونه انجام می شود؟

این نوع عمل سینوس لیفت زمانی صورت می‌گیرد که حداقل ۵ میلی متر استخوان عمودی با عرض کافی در جایگاهی بین کف سینوس و لبه استخوان باقی مانده وجود داشته باشد. در این حالت دندانپزشک با دسترسی به سینوس بالای استخوان باقی مانده جایگاه این سینوس را قسمت بالاتر انتقال می دهد. سپس مخلوطی از پودر استخوان در فضایی که جای قبلی سینوس بود است قرار می‌دهد. با قرار دادن غشاء محافظ جذب شوند روی محل دسترسی به سینوس محل جراحی سینوس بسته می شود. سپس می‌توان ایمپلنت را بلافاصله در این ناحیه قرار داد.

تفاوت سینوس لیفت باز و بسته چیست؟

این دو روش لیفت سینوس دارای مزایای و معایبی می باشند که با یکدیگر متفاوت است. از جمله تفاوت های لیفت باز و بسته می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم. 

در لیفت باز بدون محدودیت می توان ارتفاع استخوان را افزایش داد. می توان به راحتی میزان موفقیت را در جراحی سینوس تخمین زده و تشخیص داد. اصولا برای این روش درمانی باید ارتفاع استخوان به بیش از 3 میلیمتر برسد. در حالی که در روش لیفت بسته، ارتفاع همیشه کمتر از 2 سانت خواهد بود.

تفاوت سینوس لیفت باز و بسته چیست؟

از سینوس لیفت باز برای افزایش ارتفاع استخوان استفاده می کنند. در حالی که در لیفت بسته، تنها می توان استخوان باقی مانده در فک را از تحلیل بیشتر محافظت نمود. جراحی لیفت بسته وسعت بسیار کمی دارد و تقریبا نوعی جراحی غیر تهاجمی به شمار می رود.

این جراحی نسبت به لیفت باز از هزینه کمتری برخوردار بوده و زمان جراحی آن نیز کوتاه تر می باشد. از طرف دیگر می توان در این روش درمانی تنها در یک جلسه، تمام جراحی را انجام داد. نکته مهمی که در تفاوت بین سینوس لیفت باز و بسته می توانیم بیان نماییم، این است که در سینوس بسته نیازی نیست مراقبت های خاصی را پس از جراحی انجام داد. در حالی که سینوس باز نیاز به مراقب داشته و حساسیت بیشتری دارد.

آیا انجام ایمپلنت همزمان بعد از سینوس لیفت امکان پذیر است؟

انجام جراحی سینوس لیفت به منظور افزایش قطر استخوان در نواحی سینوس است و پس از انجام این درمان ، احتیاج به مدت زمانی برای بهبود و پیوند مواد به استخوان وجود دارد و پس از آن ایمپلنت قرارداده می شود. البته در برخی موارد که فقط احتیاح به تقویت خفیفی وجود دارد ، می توان به صورت همزمان انجام شود.بین کف سینوس و لبه استخوان باقی مانده باشد.

انجام ایمپلنت

کیفیت و ارتفاع استخوان این ناحیه برای قرارگیری بلافاصله ایمپلنت پس از عمل جراحی سینوسی باز مناسب نیست. باید پس از قرار دادن ماده استخوان پیوندی محل دسترسی به سینوس را بسته و زمانی بین ۶ الی ۱۰ ماه بعد برای کاشت ایمپلنت اقدام شود.

بررسی منبع تامین استخوان برای جراحی سینوس

اگر تحت عمل جراحی سینوس لیفت قرار دارید، متخصص دندانپزشکی شما ابتدا مشخص می‌کند که استخوان اضافی را از کجا بردارد. سه نوع متداول استخوان در جراحی‌های سینوس مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 •       استخوان اتوژن: استخوان از بدن خود شما
 •       استخوان آلوژنیک: استخوان از یک جسد
 •       زنوگرافت: استخوان گاو

اگر استخوان از بدن خود شما باشد، از قسمت‌های دیگر دهان یا بدن شما گرفته می‌شود.پس از آن باید عکسبرداری کنید. اشعه ایکس جراح یا متخصص دندانپزشکی را قادر می‌سازد تا فک و سینوس‌های شما را بررسی کند تا بتواند دقیقاً آنچه شما نیاز دارید را دریابد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  درباره کامپوزیت دندان را بخوانید.

روند انجام جراحی لیفت سینوس چگونه است؟

 1. جراح بافت لثه را برش می‌دهد.
 2. بافت را بالا برده و استخوان زیر آن را در معرض قرار می‌دهد.
 3. جراح استخوان را به اندازه‌ی یک دایره کوچک برش می‌دهد.
 4. جراح قطعه‌ی استخوانی را درون فضای حفره‌ی سینوس بالا می‌آورد و سوراخ را با یک پیوند استخوان پر می‌کند.
 5. جراح محل برش را می‌بندد.
 6. روند بهبودی آغاز می‌شود.
روند جراحی

در حدود ۴ تا ۱۲ ماه پس از جراحی سینوس لیفت، دندانپزشک ایمپلنت‌های شما را قرار می‌دهد. این مدت زمان ۴ تا ۱۲ ماهه به استخوان جدید زمان می‌دهد تا به درستی با استخوان موجود شما ادغام شود. مدت زمان بین جراحی و قرار دادن ایمپلنت به میزان استخوان مورد نیاز شما بستگی دارد. متخصص دندانپزشکی به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی قادر به انجام ایمپلنت شما است.

مراقبتهای بعد از جراحی چگونه است؟

از جمله مهمترین مراقبت هایی که میتوانیم برای بیمار بیان نماییم، جلوگیری از هر گونه درد شدید پس از جراحی است. مسلما کبودی و تورم تا زیر چشم، پس از لیفت سینوس امری طبیعی خواهد بود. پس از جراحی باید تا پیش از خواب اقدام به استفاده از کمپرس آب سرد نمایید. 

به هیچ عنوان نباید از کمپرس آب گرم بر روی محل جراحی شده استفاده نمایید. از هرگونه عطسه کردن، سرفه کردن، یا ایجاد فشار به بینی و سینوس خودداری نمایید. از فین کردن بپرهیزید، و برای تمیز کردن بینی خود از دستمال یا گوش پاک کن استفاده کنید. 

هر 8 ساعت باید یک قرص کوآموکسی کلاو استفاده نمود آن هم به مدت 10 روز، تا 4 روز باید یک  قطره آنتی هیستامین در بینی استفاده نمایید. تا یک هفته نیاز به استفاده از دو قطره کلروسدیم داخل بینی بوده و تا 3 روز پس از جراحی لازم است از دو قطره فنیل افرین در بینی استفاده نمایید.رعایت مراقبت های بعد از سینوس لیفت می تواند تا حدود زیادی شما را از درد و عوارض ناشی از جراحی دور نماید. 

مراقبت پس از سینوس لیفت

 • از انجام فعالیت های سنگین بدنی ، باد کردن بادکنک و از انجام هر کاری که باعث افزایش فشار در دهان و بینی میشود تا 4 هفته خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از بروز عفونت ، دهان خود را همیشه تمیز نگه دارید و از دهانشویه استفاده کنید .
 • پس از 24 ساعت از جراحی مسواک زدن را آغاز کنید و مناطق غیر ناحیه جراحی را مسواک بزنید .
 • تا حد امکان از عطسه خودداری کنید.
 • تمام داروهایی که دندانپزشک برای شما تجویز می کند را استفاده کنید .
 • تا چند روز بعد ا انجام جراحی مایعات زیادی بنوشید .
 • تا چندین روز بعد از انجام جراحی ، مواد غذایی نرم استفاده کنید .
 • از مصرف سیگار تا حد امکان خودداری کنید .

خطرات لیفت سینوس چیست؟

 • پارگی و آسیب دیدن لایه سینوسی
 • پیوند نخوردن استخوان ها
 • احتمال خون ریزی و عفونت

هزینه عمل سینوس لیفت چقدر است؟

بدون شک قیمت سینوس لیفت تا حدود زیادی به عوامل گوناگون وابسته است. این که قیمت جراحی سینوس لیفت به چه صورت محاسبه می شود، به نظر پزشک در خصوص میزان و مدت زمان جراحی خواهد داشت. علاوه بر آن باید دستمزد پزشک نیز مورد محاسبه قرار گیرد.

هر یک از روش های پیوند استخوان دارای هزینه های مختلفی هستند مثلا هزینه جراحی سینوس لیفت باز، به دلیل این که از حساسیت برخوردار بوده و زمان بیشتری را در بر میگیرد، ممکن است بیشتر از هزینه جراحی سینوس لیفت بسته باشد.لیفت بسته را می توانیم از جمله کم هزینه ترین روش درمانی برای کاشت ایمپلنت به شمار آوریم. اما باید بدانید که این روش بسیار حساس بوده و اگر با سینوس برخورد کند، می تواند هزینه چند برابری نسبت به لیفت باز داشته باشد. هزینه سینوس لیفت طبق استاندارد های سال 99، از 2 میلیون تا 4 میلیون متغیر بوده است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با حراحی سینوس آشنا شدید.همچنین از انواع جراحی و روند عمل و مراقبت های لازم آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

عوارض سینوس لیفت چه قدر طول می کشد؟

تورم در اطراف دهان و گونه در کمتر از حدود 2 روز بعد از انجام جراحی کاهش پیدا می کند. برای کاهش تورم می توانید در 24 ساعت اولیه جراحی از کمپرس یخ استفاده کنید. برای انجام اینکار ابتدا 20 دقیقه یخ را بر روی ناحیه جراحی قرار دهید و سپس 20 دقیقه ناحیه را آزاد بگذارید. همچنین انجام اینکار بعد از 36 ساعت بی تاثیر است.

تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟

در انجام پیوند استخوان در ناحیه ای که قرار است ایمپلنت انجام شود ، مواد پیوند قرار داده می شود اما در سینوس لیفت سینوس ها به بالا برده می شود و در ناحیه بالا برده شده ، پیوند استخوان انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا