مشاوره دندانپزشکی

لابراتوار دندان پزشکی چیست؟ + لابراتوار دندانپزشکی چه وظایفی بر عهده دارد؟

دندانساز تجربی یکی از حرفه‌های پرقدمت است. در گذشته افراد با رسیدن به سن کهولت بیشتر دندان‌های خود را از دست داده بودند و نیاز بود یک دست دندان مصنوعی نو برای آن‌ها ساخته شود. با گذشت زمان و رایج شدن درمان‌های جایگزین چون بریج دندان و ایمپلنت و همچنین درمان‌های ترمیمی چون لمینت دندان، این شاخه گسترش بیشتری یافت. شما تا کنون نامی از لابراتوارهای دندانپزشکی شنیده‌اید؟ درباره شغل دندانسازی تجربی چه می‌دانید؟ با دنبال کردن مقاله‌ی معرفی تخصص های دندانپزشکی، اطلاعات بیشتری درباره تخصص های مختلف دندان پزشکی بدست بیاورید. در این مقاله تا انتها با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره لابراتوار دندانپزشکی بدست آورید.


فهرست مطالب


لابراتوار دندانپزشکی چیست؟

لابراتوار دندانپزشکی یا لابراتوار ساخت پروتزهای دندانی، جایی است که انواع پروتزهای دندانی ویژهٔ هر بیمار به سفارش دندان‌پزشکان ساخته می‌شود. انواع پروتزهای دندانی شامل روکش، دندان مصنوعی و غیره است. تکنیسین‌های دندانسازی، با توجه به درخواست دندان‌پزشک مبنی بر چگونگی ساخت، اقدام به ساخت انواع پروتزها می‌کنند. این تولیدات، هم شامل قطعات دندان‌مانند و هم شامل قطعات درمانی مثل ارتودنسی می‌شود. در واقع، دندانسازها که در لابراتوارهای دندانسازی فعالیت دارند، یک عضو از تیم دندان‌پزشکی محسوب می‌شوند که با همکاری یکدیگر به بازسازی دندان‌های ازدست‌رفته یا اصلاح دندان‌های آسیب‌دیده می‌پردازند.

لابراتوار دندان پزشکی

دندان‌پزشک، قالب را پس از ضدعفونی به لابراتوار ارسال و دندانساز، با توجه به طرح درمانِ مربوط، اقدام به ساختِ پروتز موردنظر می‌کند؛ در این میان، ممکن است چند بار کار توسط دندان‌پزشک مربوط بررسی و چک شود تا کاملاً مناسب با شرایط دهانی بیمار باشد؛ پس از آن، کار نهایی برای دندان‌پزشک ارسال و توسط دندان‌پزشک به بیمار تحویل داده خواهد شد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کاربرد فناوری نانو در دندانپزشکی را بخوانید.

وظایف لابراتور دندان سازی چیست؟

 • نسخه ها را بخوانید، مدل ها و برداشت ها را بررسی کنید تا طراحی محصولات دندان پزشکی ساخته شود.
 • ساخت، تغییر و ترمیم وسایل دندان پزشکی مانند دندان مصنوعی، تاج، پل، منبت و وسایل صاف کردن دندان ها.
 • وسایل را برای انطباق با مشخصات و دقت انسداد، با استفاده از مفصل و میکرومتر آزمایش کنید.
 • مدل های دندان را روی دستگاهی قرار دهید که از حرکت فک بیمار تقلید می کند تا عملکرد مدل را ارزیابی کند.
 • فلزات را ذوب کرده یا خمیرهای گچ، پرسلان یا اکریلیک را مخلوط کنید، مواد را درون قالب ها یا فریم ورک ها بریزید تا پروتزها یا دستگاه های دندانی ساخته شود.
 • برای ایجاد دندان مصنوعی، با استفاده از ابزارهای دستی کوچک، سطوح فلزی را برای اتصال به پرسلان آماده کنید.
 • با استفاده از دستگاه، فلز یا چینی های اضافی را برداشته و سطح پروتزها یا چارچوب ها را صیقل دهید.
 • با ریختن گچ در قالب دندان، مدلی از دهان بیمار ایجاد کنید.
 • دندان های تازه ساخته شده را در کوره های پرسلن قرار دهید تا ظروف را روی چهار چوب فلزی بپزند.
 • با استفاده از ابزار دستی کوچک و اطلاعات حاصل از مشاهدات یا مشخصات دندانپزشکان، دندان های مومی را بسازید و آن ها را شکل دهید.
 • با استفاده از برس و کفگیر، خمیر پرسلان یا موم را روی چارچوب های پروتز یا تنظیمات قرار دهید.
 • با استفاده از رزین های اکریلیک، لکه های خرد شده یا کم سطح دستگاه ها را پر کنید.
 • بلوک های گزش موم و سینی های برداشت را برای استفاده آماده کنید.
 • به منظور ایجاد خطوطی از لثه های مصنوعی، موم را روی مجموعه های مصنوعی قالب بزنید.
 • ترمیم دندان های مصنوعی، آسترها، مقاطع سیمی و دندان های از دست رفته را بازسازی یا جایگزین کنید.
 • با استفاده از لحیم کاری و ابزار دستی، سیم و قاب یا نوارهای فلزی یا باند محصولات دندان را شکل دهید و لحیم کنید.
 • با تولید وسایل ثابت یا متحرک بی نظمی های دندانی را اصلاح کنید.

چه چیزهایی در لابراتوار دندانپزشکی ساخته میشود ؟

در لابراتوار های تخصصی دندانپزشکی ، تکنسین‌های لابراتوارهای دندان‌سازی طبق مشخصات و دستورالعمل های دندانپزشک به ساخت مواردی چون :
• دندان مصنوعی کامل برای بیمارانی که تمام دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند.
• پروتزهای متحرک جزئی و همچنین پل‌های ثابت برای بیمارانی که یک یا چند دندان خود را ازدست‌داده‌اند.
• روکش‌های دندان که به‌عنوان کلاهی برای بازگرداندن اندازه و شکل اصلی دندان طراحی‌شده است.
• روکش‌هایی که زیبایی و عملکرد بیمار را افزایش می‌دهند.
• روکش‌های ارتودنسی و اسپیلنت هایی که به صاف کردن و محافظت از دندان‌ها کمک می‌کنند.

مراحل ساخت دندان در لابراتوار دندان پزشکی چگونه است ؟

زمانی که به دندانپزشک مراجعه میکنید ، پزشک با انجام معاینات دهانی طرح درمان متناسب با شرایط دهانی شما را ارائه میدهد. حال اگر بیمار با شرایط بی دندانی به پزشک مراجعه نماید طرح درمان شامل ساخت پروتز میشود. اما مراحل ساخت دندان مصنوعی در لابراتوار کدامند؟ چگونه یک پروتز آماده تحویل به بیمار میگردد؟در مراحل ساخت دندان مصنوعی چه اتفاقاتی می افتد؟

به جهت ساخت دندان مصنوعی اولین قدم قالبگیری توسط پزشک معالج میباشد. دندانپزشک ابتدا از دهان بیمار توسط تری و مواد آلزیناتی ویا سایر مواد قالبگیری پروسه ی قالب گیری را انجام می دهد.و سپس مراحل زیر به منظور ساخت یک دندان انجام میشود :

1- یک مدل از دهان:

ایجاد یک مدل گچی  در لابراتوار دندانسازی توسط قالب گیری که به وسیله دندانپزشک انجام شده است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مشکلات شایع دندان مصنوعی را بخوانید.

2- قرارگیری در Articular:

این مدل بر روی یک دستگاه مکانیکی قرار داده می شود، و تکنسین دندانساز می تواند با استفاده از آن دندان های انتخاب شده را با موم متصل کند.

3- حالت دادن به موم در لابراتوار:

تکنسین در این مرحله شروع به ساختن موم می کند که مانند لثه می باشد و به عنوان پایه دندان مصنوعی به کار می رود.

4- قرار دادن در فلاسک:

دندان مصنوعی در یک دستگاهی که فلاسک نام دارد قرار داده می شود، مقدار بیش تری گچ به جهت شکل گیری بیشتربرروی آن ریخته می شود، پس از آن فلاسک در آب جوش قرار داده می شود تا موم آن آب شود.

5- تزریق آکریلیک:

در این مرحله مقدار موم باقی مانده شسته می شود، سپس تکنسین با یک جداکننده مایع بر روی گچ را می پوشاند، پس آکریلیک به آن نمی چسبد. سپس آکریلیک به فلاسک تزریق می شود تا تبدیل به موم شده و شکل بگیرد.

6- حذف قالب گچی:

متخصص فنی با استفاده از ابزارهای لابراتوری ویژه قالب گچی را به دقت تجزیه می کند، سپس دندان مصنوعی در حمام فراصوتی قرار داده می شود، تا اطمینان حاصل شود که بقایای گچ حذف شده اند .

7- اصلاح و براق کردن پروتز در لابراتوار :

تکنسین هرگونه آکریلیک اضافی را از روی دندان مصنوعی حذف می کند و شروع به صیقل دادن آن می کند.

8- پایان کار و زمان تحویل پروتز:

مراحل ساخت دندان مصنوعی به پایان رسیده و آماده این است که برای تحویل به بیمار به دندانپزشکی فرستاده شود.

تاسیس لابراتوار در ایران چگونه است؟

در آخر شاید برای بسیاری از افراد که دنبال کار یا تصمیم برای انتخاب رشته هستند ، دانستن اینکه کار و رشته مرتبط با این موضوع چیست ، جالب باشد . باید بدانید تأسیس لابراتوار در ایران منوط به داشتن مدرک کاردانی یا کارشناسی (۱۳۴ واحد) در رشتهٔ «ساخت پروتزهای دندانی» است. در این دوره‌های دوساله یا چهارساله، دانشجویان واحدهای مربوط به آناتومی دندان‌ها، بهداشت و کنترل عفونت، آشنایی با مواد دندانی، چگونگی ساخت قطعات دندانی و درمانی (نظری و عملی)، تعدادی واحد برای آشنایی با کسب‌وکار، و نیز تعدادی دروس عمومی را می‌گذرانند و آمادهٔ ورود به بازار کار می‌شوند. از لحاظ قانونی، مجوز تأسیس «لابراتوار دندانسازی» فقط به دارندگان مدرک دانشگاهیِ پروتزهای دندانی اعطا می‌شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله آشنایی با اصطلاحات دندانپزشکی را بخوانید.

در حال حاضر تعداد افراد بیکار فارغ‌التحصیل در این رشته بسیار کم است. همه فارغ التحصیلان این رشته پس از اخذ مدرک می‌توانند در لابراتوارهای دندانی مشغول به کار شوند و یا به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتوار با مجوز وزارت بهداشت و درمان و اموزش پزشکی نمایند. همچنین بهتر است بدانید خدماتی که توسط تکنسین های دندانپزشکی انجام می شود همیشه مورد نیاز خواهد بود، زیرا با افزایش جمعیت ، تقاضای زیادی برای انجام پروتز وجود دارد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لابراتوار دندانسازی آشنا شدید. همچنین از وظایف و مراحل ساخت دندانها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

دندانساز تجربی کیست؟

‌تكنسين تجربي لابراتواری دندان به شخصي اطلاق مي‌شود كه بر اساس قانون تعيين وضع شغلي دندانسازان تجربي مصوب ۱۳۶۴٫۲٫۲۲ مجلس شوراي‌اسلامي و برابر اين آيين‌نامه در امتحانات پيش‌بيني شده در قانون شركت نموده و از عهده امتحانات مذكور برآمده و مدرك تكنيسين تجربي لابراتواري دندان را‌جهت اشتغال در لابراتوار دندان دريافت نمايد.

در لابراتوار دندانپزشکی چه مواردی را انجام می دهند؟

لابراتوار دندان سازی یا لابراتوار ساخت پروتزهای دندانی، جایی است که انواع پروتزهای دندانی ویژهٔ هر بیمار به سفارش دندان‌پزشکان ساخته می‌شود. انواع پروتزهای دندانی شامل روکش، دندان مصنوعی و غیره است. تکنیسین‌های دندانسازی، با توجه به درخواست دندان‌پزشک مبنی بر چگونگی ساخت، اقدام به ساخت انواع پروتزها می‌کنند. این تولیدات، هم شامل قطعات دندان‌مانند و هم شامل قطعات درمانی مثل ارتودنسی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا