درمان های دندانپزشکی

بررسی تأثیر اقدامات دندانپزشکی بر زیبایی صورت + معرفی بهترین راه ها برای زیبا کردن دندان

جالب است بدانید که اثر مرتب کردن دندان ها در زیبایی صورت حتی فراتر از تأثیر بوتاکس است. در عصر حاضر دستیابی به یک لبخند منحصربفرد به عنوان روشی ضد پیری و بهترین جایگزین عمل های جراحی زیبایی و لیفت کردن پوست در نظر گرفته شده است. از این رو تأثیر اقدامات دندانپزشکی بر زیبایی صورت را نباید نادیده گرفت.زیبایی صورت یک انسان به میزان قابل توجهی در گرو داشتن دندان هایی مرتب، سالم و سفید است به طوریکه اگر یکی از این ویژگی ها را حذف کنیم به وضوح مشاهده می کنیم که هارمونی چهره بهم می ریزد. یکی از اصلی ترین اهداف در دندانپزشکی بخصوص دندانپزشکی زیبایی اینست که بتوان به خلق یک هماهنگی طبیعی در چهره و همینطور جوان تر و زیباتر شدن افراد کمک کرد.امروزه یکی از معیارهای مهم زیبایی، داشتن دندان های سفید و بی نقص و لبخندی جذاب است.


فهرست مطالب


تأثیر زیبایی دندان ها بر ساختار صورت از نگاه دندانپزشکی چیست؟

بسیاری از دندانپزشکان بر این باورند که به مرور زمان پوست انسان میزانی از کلاژن و الاستین خود را از دست داده و این موضوع موجب می شود تا با حضور چین و چروک هایی بر روی پوست مواجه شویم.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان های لکه‌های سفید دندان را بخوانید.از طرفی به علت اینکه افزایش سن سبب تغییر و افتادن دندان های هر فرد می شود، نبود دندان ها می تواند فرم کلی صورت را کاملا دچار تغییر کند.

تأثیر زیبایی دندان ها بر ساختار صورت از نگاه دندانپزشکی چیست؟

اینجاست که به وضوح می توان این حقیقت را درک کرد که زیبایی صورت تا چه اندازه به حضور دندان ها و سلامت آن ها بستگی دارد. در واقع عدم حضور دندان ها به طور کامل سبب فروپاشی زیبایی صورت خواهد شد.فراموش نکنید که حتی در افرادی که موقعیت فکین و دندان ها با مشکل مواجه است پس از انجام اقدامات دندانپزشکی، به طرز قابل توجهی مشاهده می شود که در ظاهر لب ها، فکین و بافت های نرم اطراف آن نیز تغییر بزرگی ایجاد شده است. این امر زیبایی و تعادل اجزای صورت را دو چندان می کند.

بررسی چگونگی اثر دندانپزشکی زیبایی بر دندان ها و زیبایی صورت

یکی از اهداف کلی دندانپزشکی زیبایی این است که تعادل چهره را به آن بازگرداند. به عنوان مثال هنگامی که ما به یک متخصص ارتودنسی مراجعه می کنیم وی پس از بررسی دقیق تمامی عیوب موجود، بر این موضوع تمرکز می کند که چگونه می تواند برای رسیدن چهره فرد به تعادل اصلی و طبیعی اش اقدامات دندانپزشکی را بکار بندد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله برداشتن لمینت دندان را بخوانید.

بررسی چگونگی اثر دندانپزشکی زیبایی بر دندان ها و زیبایی صورت

در حقیقت یک دندانپزشک زیبایی با در نظر گرفتن فرم و شکل صورت بیمار، نوع، رنگ و جنس دندان ها، انحرافات و ناهنجاری های موجود در محیط دهان و دندان ها، سن بیمار و سایر فاکتور های اصلی، به برنامه ریزی یک طرح درمانی مناسب می پردازد. این امر با بکارگیری راهکار های مختلف دندانپزشکی جهت ترمیم عیوب دندان ها، تغییر رنگ آن ها و مقابله با افزایش سن بیمار برای داشتن لبخندی زیبا انجام می شود.

بررسی زیبایی دندان ها و صورت با راهکار های مختلف دندانپزشکی

در دهه های اخیر با پیشرفت علم و ظهور روش هایی نوین و علمی تر، راهکار ها و ترفند های مختلفی جهت زیبایی دندان ها و صورت بکار گرفته شده که این روش ها در طراحی لبخند افراد تأثیر بسزایی داشته است.برخی از مراجعه کنندگان از دندانپزشک درخواست می کنند تا تنها بر روی نظم و ترتیب دندان ها تمرکز داشته باشند، غافل از اینکه ممکن است مشکلات ریشه ای بوده و به اقدامات پیچیده تری نیاز باشد. باید این تصمیم گیری را بر عهده دنداپزشک بگذاریم تا بعد از ارزیابی و معاینه کامل دندان ها یک طرح درمانی مناسب را در نظر گیرد و با توجه به پیش بینی طرح لبخند شما در آینده اقدامات لازم را انجام دهد.

اقدامات دندانپزشکی زیبایی جهت ترمیم و بازسازی دندان ها و ایجاد لبخندی منحصربفرد با شیوه های مختلفی از جمله: روکش کردن دندان ها، سفید کردن دندان ها، ارتودنسی، استفاده از پروتز دندانی و ایمپلنت و بسیاری از روش های دیگر امکان پذیر می باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لق شدن دندان دائمی را بخوانید.

معرفی انواع درمان های زیبایی دندان

۱- سفید کردن دندان ها:

سفید کردن دندان ها پرکاربردترین درمان زیبایی در دندانپزشکی است. برای سفید کردن دندان ها چند روش وجود دارد:

 • بلیچینگ دندان ها: در بلیچینگ دندان ها با استفاده از مواد شیمیایی سفید کننده دندان ها سفید و براق تر می شوند این درمان را می‌توان در خانه یا مطب انجام داد.
 • باندینگ کامپوزیت
 • لمینت
 • روکش دندان
سفید کردن دندان ها

۲- باندینگ کامپوزیت دندان

باندینگ کامپوزیت که به کامپوزیت کردن زیبایی دندان ها یا لمینت کامپوزیتی هم شناخته می‌شود، تنها برای سفید کردن دندانها استفاده نمی شود بلکه روشی برای رفع اشکالات جزئی دندان است. در این روش محلولی به نام رزین کامپوزیت به سطحی از دندان که در معرض دید است مالیده می شود و سپس سخت می شود. قرارگیری این لایه باندینگ روی دندان باعث سفیدتر شدن دندان ها و همچنین اصلاح مشکلاتی مانند لب پر شدگی یا ترک های جزئی دندان می شود.

۳- لمینت سرامیکی

لمینت یا ونیر دندان یک پوسته بسیار نازک است که بر روی دندان چسبانده می شود تا اشکالات خفیف تا متوسط دندان را بپوشاند. لمینت کردن دندان ها برای اهداف مختلف انجام می‌شود. مثلاً جهت سفیدتر کردن دندان ها، اصلاح ترک خوردگی یا لب پرشدگی، بستن فاصله بین دندان ها، اصلاح کجی دندان ها و همچنین بد شکلی سطح یا لبه دندان ها.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی دو دندان جلو را بخوانید.

۴- روکش دندان

گاهی اوقات که اشکالات دندان گسترده تر از حدی است که با کامپوزیت یا لمینت برطرف شود می‌توان از روکش دندان برای زیبایی دندان ها استفاده کرد.

۵- درمان ارتودنسی برای زیبایی دندان

گاهی اوقات کجی و نامرتبی دندان ها بیشتر از حدی است که بتوان با لمینت یا روکش اصلاح کرد. در این موارد برای داشتن دندان هایی صاف و مرتب باید درمان ارتودنسی انجام بدهید. توجه داشته باشید درمان ارتودنسی امروزی محدود به سیم کشی دندان ها یا همان براکت فلزی نیست بلکه روش های متعددی از جمله ارتودنسی نامرئی برای این منظور وجود دارد.

۶- جراحی لثه برای اصلاح لبخند لثه ای برای زیبایی دندان

برای کسانی که هنگام صحبت کردن یا خندیدن، بخش زیادی از لثه شان دیده می شود جراحی لثه و یا افزایش طول تاج دندان به اصلاح این مشکل و زیبایی لبخند کمک می کند.

۷. گذاشتن نگین دندان

آیا در خانه می‌توانیم دندانهایمان را سفید کنیم؟

بله. محصولات مختلفی برای سفید کردن دندان ها در خانه وجود دارند که هر کدام از آنها تا حدی می‌توانند در سفید کردن دندان ها موثر باشند. انواع روشهای خانگی سفید کردن دندان ها عبارتند از:

 • خمیر دندان سفید کننده
 • ژل سفید کننده همراه با تری (قالب) پیش ساخته
 • چسب سفید کننده
 • دهانشویه سفید کننده
آیا در خانه می‌توانیم دندانهایمان را سفید کنیم؟

همچنین می توانید با مراجعه به دندانپزشک، تری یا پلاک مخصوص دندان های خود را بسازید که ژل سفید کننده را داخل آن بریزید و در منزل استفاده کنید. مزیت این روش این است که می توانید دندان های خود را در خانه سفید کنید و از طرفی چون پلاک دقیقاً قالب دندان های شما است، ژل سفید کننده کمتر بیرون میزند و احتمال تحریک و التهاب لثه کمتر می شود. از آنجایی که ژل سفید کننده را دندانپزشک برای تان تجویز می کند و دستورالعمل دقیق استفاده از آن را در اختیارتان قرار می دهد تا حد زیادی می توانید با خیال آسوده و بدون نگرانی از بابت عوارض از این روش استفاده کنید.

سفید کردن دندان ها در مطب دندانپزشک چگونه است؟

برای سفید کردن دندان ها در مطب ابتدا ژل یا محلول محافظ به لثه ها مالیده می شود تا مواد سفید کننده بلیچینگ با آنها تماس پیدا نکند. سپس دندان به ژل بلیچینگ آغشته می شود. ژل بلیچینگی که در اختیار دندانپزشکها قرار دارد غلظت خیلی بیشتری نسبت به محصولات سفید کننده خانگی دارد بنابراین خیلی زود اثر می گذارد.چند دقیقه ژل در تماس با دندان ها می ماند و سپس دندانپزشک ژل را برمی‌دارد و لثه و دندان‌ها را کامل تمیز می کند. گاهی اوقات برای تسریع تاثیر گذاری بلیچینگ از لیزر یا نور مخصوص دیگری استفاده می شود.

معایب و مزایای سفید کردن دندان ها در مطب چیست؟

مزایا:

 • این کار ظرف یک یا نهایتاً چند جلسه تمام می شود، در حالی که برای سفید کردن دندان ها در خانه باید چند هفته تا چند ماه درمان را ادامه بدهید
 • بلیچینگ تحت نظر دندانپزشک انجام می شود بنابراین احتمال صدمه دیدن لثه و یا مینای دندان بسیار کم است.
 • پیش از بلیچینگ دندان پزشک دهان را کامل معاینه می کند تا مطمئن شود مشکلی در لثه یا دندان ها وجود ندارد. اگر مینای دندان ها از بین رفته باشد، ممکن است بلیچینگ برای شما مناسب نباشد. همچنین اگر پوسیدگی دندان و یا عفونت لثه داشته باشید توصیه می‌شود ابتدا آنها را درمان کنید و سپس برای سفید کردن دندان ها اقدام نمایید.

معایب:

 • ممکن است هزینه آن بیشتر از درمانهای خانگی تمام شود.
 • لازم است برای این کار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

اگر علاوه بر زردی و بدرنگی، دندانهایتان مشکلات دیگری هم داشته باشند روش های دیگری مانند کامپوزیت لمینت و یا روکش ممکن است بهتر باشد.در مواردی که لکه و بدرنگی دندان با بلیچینگ کامل برطرف نمی شود بهتر است از روش های دیگر استفاده شود.

 لمینت ‌کردن

کاربرد باندینگ کامپوزیت لمینت یا روکش در زیبایی دندان ها چیست؟

 • صاف و هموار و همتراز کردن سطح دندان و لبه‌ های دندان
 • سفید کردن دندانها
 • بستن فاصله اضافی بین دندانها
 • اصلاح کجی دندانها که به ارتودنسی فوری شهرت دارد.
 • ترمیم لب پر شدگی ترک خوردگی و شکستگی
 • کوتاه تر یا بلندتر کردن یک یا چند دندان
 • اصلاح لبخند لثه ای

سخن پایانی

شما در این مقاله با تأثیر اقدامات دندانپزشکی بر زیبایی صورت آشنا شدید.همچنین از بهترین راه ها برای زیبا کردن دندان آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چند دندان خود را باید لمینت یا کامپوزیت کنم تا لبخندی زیبا داشته باشم؟

تعداد دندانهایی که زیباتر می کنید بستگی به این دارد که هنگام لبخند کدام دندانها بیشتر دیده می شوند. معمولا حداقل باید شش دندان جلویی بالایی را لمینت کنید تا در کل لبخندتان زیباتر شود اما گاهی اوقات تعداد بیشتری از دندانها لازم است اصلاح شوند. در این زمینه با دندانپزشک زیبایی مشورت کنید.

هزینه درمان های زیبایی دندانپزشکی چقدر است؟

هزینه درمان های زیبایی مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. از طرفی تعداد دندان هایی که می خواهید اصلاح کنید، نوع ترمیمی که انتخاب می کنید، تخصص دندانپزشک، مواد ترمیمی مورد استفاده، تجهیزات مورد استفاده و همچنین غالباً موقعیت جغرافیایی مطب، در هزینه نهایی تاثیر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا