مشاوره دندانپزشکی

لومینیرز دندان چیست؟ + بررسی تفاوت لومینیرز با سایر روکش ها

وقتی دندانپزشک ها می خواهند ونیرهای سرامیکی را روی دندان بیمار تعبیه کنند، هر یک از آن ها پروتکل خاصی برای انجام این کار دارد.یکی از این روش ها، تکنیک بدون تراش/بدون دستکاری است که فقط برای ونیرهای نازکی مانند محصولات لومینیرز Lumineers® قابل استفاده است. انتخاب بین لومینیرز دندان و لمینت دندان یکی از پرسش های بیماران است.

روکش های لومینیرز چیست؟

لومینرهای دندانی عملکرد مشابهی با روکش های چینی دارند. استفاده از روکش های لومینیرز غیر تهاجمی است و دندانپزشک نیازی به تغییر در دندان اصلی شما ندارد که این امکان به بیمار داده می شود که مینای دندان طبیعی کمتر آسیب ببیند یا به اصلاح بدون تراش دادن است.  در روکش های لومینیرز از پوسته های ظریف چینی استفاده می کنند که به قسمت خارجی دندان متصل می شوند و ظاهر مطلوبی را برای بیمار فراهم می کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت دندان بدون جراحی را بخوانید.

لومینیرز دندان

پزشکان به فرایند نصب لومینیرز دندان، روش نصب «بدون نیاز به آمادگی قبلی» یا ونیر بدون تراش می گویند (که در آن نیاز چندانی به دستکاری دندان، تراشیدن و تغییر دادن آن نداریم). برندهای زیادی هستند که مواد مورد نیاز برای این ونیر های نازک را تهیه می کنند. یکی از این برندها  لومینیرز Lumineers®  است.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: مراحل کار در لابراتوار دندانسازی

از آنجایی که بیشتر افراد ونیرهای خیلی نازک را با این اسم می شناسند، تا انتهای این متن، به جای ونیر نازک از کلمه Lumineers (لومینیرز) استفاده می کنیم اما منظور این نیست که فقط همین یک برند برای این کار مناسب باشد. تکنیک بدون تراش/بدون دستکاری را می توان با ونیرهای نازک دیگری هم انجام داد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روش گذاشتن فضا نگهدار دندان را بخوانید. ونیر های سرامیکی که به لمینت دندان معروف هستند نیز یکی از اولین روش های اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان بوده است.

پوشش لومینیرز:

ونیرهای پرسلن برای پوشش دندان هایی که دچار شکستگی شده اند و یا تغییر رنگ داده اند هم مورد استفاده قرار می گیرند. آنها همچنین می توانند بعنوان پر کننده شکاف میان دندان ها نیز قرار بگیرند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کاربرد فناوری نانو در دندانپزشکی و بهداشت دهان و دندان چیست را بخوانید. لومینیرز  در دندان هایی که نسبتا مستقیم هستند و تغییر رنگ کمتری داده اند بهترین روش است. لومینیرز نازک تر از ونیر می باشد، بنابراین تغییر رنگ های موجود را بیشتر نشان می دهد.

مواد تشکیل دهنده لومینیرز:

لومینیرز از همان مواد سایر ونیرها ساخته شده است. ونیرهای دندانی از یک فرم پرسلن ساخته می شوند که با مواد دیگر مخلوط می شوند تا یک پوشش دندانی که باعث بهبود ظاهر دهان می شود را ایجاد نمایند. درباره تاثیر سلامت دهان و دندان ها بر روی سلامتی بدن چیست بیشتر بخوانید. لومینیرز از پرسلن سرینات ساخته شده و معمولا با سیمان رزین فوق العاده ترمیمی و چسب متصل می شود.

لومینیرز دندان

پرسلن سرینات با پرسلن فلدسپاتی مخلوط با کریستال لوسیت ایجاد شده است. این مواد با دندان اتصالی ایجاد می کند که می تواند برای بیست سال یا بیشتر دوام فراهم بیاورد.

عارضه هایی که با لومینیرز می توان آن ها را درمان کرد :

بعضی از بیماری ها و عارضه ها را می توانید با لومینیرز و توسط Cerinate اصلاح کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اورجت دندان چیست را بخوانید. در ادامه برخی از مسائل دندانپزشکی که با لومینیرز می توان آن ها را درمان کرد را برای شما نام می بریم :

 • دندان‌هایی که لک شده یا تغییر رنگ داده اند.
 • دندان‌های فاصله‌دار
 • دندان‌های کوچک
 • دندان‌هایی که شکل نامنظم دارند.
 • دندان‌هایی با کجی خفیف
 • دندان‌هایی که دارای ترک یا پریدگی‌های کوچک در سطح خود هستند.
 • دندان‌های شلوغ و نامرتب
 • دندان‌های بد شکل

مراحل انجام لومینیرز دندان چگونه است؟

برای لومینیرز دندان به ۳ جلسه حضور بیمار در مطب دندانپزشک نیاز می باشد.

 1. در قدم اول از تمام دندانهای بیمار یک قالب کلی گرفته می شود.
 2. در قدم دوم قالب گیری نهایی بعمل می آید.
 3. در قدم سوم لومینیرزهای ساخته شده تحویل داده می شود.

لومینیرزها شباهت زیادی به ناخن‎ها‏ی مصنوعی دارند که به دندان‌ها چسبانده می‏ شوند. یکی از نکاتی که در استفاده از لومینیرز ها وجود دارد، محدودیت استفاده از آن‌هاست بطوری که در دندان‌هایی که به تغییر سایز و فرم نیاز دارند، نمی‌توان از این روش استفاده نمود.

شباهت و تفاوت لومینیرز با ونیر کامپوزیت چیست؟

تفاوت:

برای استفاده از لومینیرز نیازی به ساییدن لایه بیرونی دندان نیست. پس از تکمیل روش، فرد دچار حساسیت دندان یا ناراحتی نمی شود. به طوری که بلافاصله پس از درمان فرد احساس طبیعی بودن دارد. پس از استفاده از این روش فرد می تواند هر چیزی که بخواهد بخورد و بنوشد.

لومینیرز دندان

شباهت:

 • هر دو ظاهر دندان های شکسته و نامتوزان را بهبود می بخشند.
 • هر دو دندان را سفیدتر و روشن تر می کنند.
 • هر دو دندان های خردشده یا ترک‌خورده را می پوشانند.
 • هر دو فاصله بین دندان ها را از بین می برند.
 • هر دو ظاهری طبیعی دارند و به فرد احساس راحتی می دهند.
 • هر دو از لایه نازکی از سرامیک ساخته شده‌اند.
 • هر دو مقاوم، مستحکم و ماندگار هستند و مراقبت از آن ها آسان است.
 • هر دو مخصوص دندان های هر شخص ساخته می شوند و لبخندی یکدست به او هدیه می دهند.
 • هر دو ضدلک هستند و با گذشت زمان رنگشان عوض نمی شود.
 • هر دو قیمتی نزدیک به هم دارند.

نمونه ایرادات دندان که به راحتی با لومینیرز قابل اصلاح هستند. همه این خدمات در طرح اصلاح لبخند ارائه می شوند.

عوارض روکش های لومینیرز چیست؟

برخی از عوارض های روکش لومینیرز عبارت اند از:

حساسیت اندک دندان

دندانپزشک برای قرار دادن روکش روی دندان شما باید بخشی از مینای دندان شما را بر دارد. به خاطر داشته باشید که لوازم دندانپزشکی مانند Lumineers مقدار کمتری از مینای دندان بیمار را می گیرند. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که بیمار دچار حساسیت جزئی دندان شود. حساسیت خفیف معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که بیمار نوشیدنی های گرم یا سرد بنوشد.

ناسازگاری رنگ

عوامل مختلفی می توانند روی رنگ نهایی روکش های دندان شما تأثیر بگذارند. این عوامل عبارتند از رنگ ماده پیوند دهنده، رنگ دندان زیرین و سایه روکش. دندانپزشک شما باید این سه عامل را به دقت مورد توجه قرار دهد تا از عدم تطابق با روکشهای بدون آمادگی و جلوگیری از عوارض جانبی دندانهای Lumineers جلوگیری کند. علاوه بر این، چند نوع روکش دندان وجود دارد که ممکن است در امتداد لبه ها به راحتی لک شود.

ناسازگاری بافت های لثه

بافت های لثه به طور طبیعی با هر ماده خارجی که در دندان خود قرار می دهید سازگار نیستند. به همین دلیل انتظار می رود مدتی طول بکشد تا لثه شما با روکش های دندان سازگار شود. این احتمال وجود دارد که در این بافت های نرم دچار التهاب یا ناراحتی شوید.

آسیب روکش

هر بیمار کاندید مناسبی برای این گزینه زیبایی دندان نیست. به عنوان مثال، بیمارانی که دندان های خود را جمع می کنند، ممکن است به روکش دندان خود صدمه بزنند. این آسیب ممکن است باعث شود روکش یک باره شل شده یا به زمین بیفتند.

اگرچه اینها چند نکته ارزشمند در مورد رایج ترین عوارض جانبی روکش های لومینیرز هستند، اما مزایای آن بسیار بیشتر از خطرات آن است. انتخاب یک وسیله دندانپزشکی مناسب برای کمک به اصلاح دندان های کج شما به شما امکان می دهد لبخندهای درخشانی را که همیشه می خواستید، بدست آورید. هنوز هم بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بدانید که آیا شما کاندید Lumineers هستید یا خیر. در غیر اینصورت، سایر روشهای زیبایی دندان نیز وجود دارد که نوید لبخندی زیبا و ماندگار را به شما می دهند.

مزیت های لومینیرز چیست؟

از جمله مزایای لومینیرز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی نیازی به تراش دندان طبیعی
 • دارای گارانتی
 •  رنگ طبیعی بسیار زیاد نسبت به سایر لمینت ها
 • عدم سایش دندانهای مقابل
 • احتمال جدا شدن و شکست  بسیار کم به دلیل ضریب انبساط حرارتی نزدیک به ساختار دندان
 • پوشش رنگ دندان زیرین و ایجاد رنگ طبیعی

به علت انحصار این شرکت، پس از قالب گیری از دندانها و انتخاب رنگ، قالبها به لابراتواری فرستاده می شود و حدود یک ماه بعد لومینیرزها فرستاده می شوند.

لومینرز چقد دوام دارد؟

جواب مطلقا صحیحی برای این سوال وجود ندارد. نحوه رسیدگی شما به دندان هایتان در رسیدن به پاسخ این سوال بسیار تاثیر گذار است. اگر پس از هر بار غذا خوردن مسواک بزنید و یا از نخ دندان استفاده کنید، شیرینی خوردن خود را محدود کنید و سالیانه دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید مراقبت از دهان و دندانتان بسیار بهتر از زمانی است که فقط صبح ها مسواک بزنید.

در صورتی که موارد ذکر شده را رعایت کنید دندان های شما بیش از ده سال دوام خواهند آورد. لومینرز همراه با گارانتی می باشد. به این معنا که اگر برای دندان ها اتفاقی بیفتد بدون پرداخت هزینه تعویض خواهند شد. ونیرهای پرسلن به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام دارند، البته با مراقبت های مداوم بیشتر نیز خواهد شد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لومینیرز دندان آشنا شدید. همچنین از شباهت و تفاوت آن با دیگر روکش ها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مهمترین تفاوت بین لومینیرز و لمینت چیست؟

مهمترین تفاوت بین این دو نوع روکش، عدم نیاز به تراش مینای دندان برای نصب لومینیرز می باشد که موجب شده به عنوان روکش بدون تراش دندان و یا لمینت بدون تراش شناخته شود.

آیا نصب لومینیرز دردناک است؟

خیر. نصب این نوع روکش ها نیاز به تراشیدن سطح دندان ها ندارد، به همین دلیل بیمار حین انجام آن هیچگونه دردی را احساس نخواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا