اخبار دندانپزشکیدرمان های دندانپزشکی

دندان پزشکی دیجیتال چیست؟

در این مقاله میخواهیم که به طور کامل با دندان پزشکی دیجیتال، مزایای آن و کاربرد آن آشنا شویم.

یکی از بارزترین نوع ورود تکنولوژی در علوم پزشکی ، دیجیتال دنتیستری می باشد که این تکنولوژی به منظور تسریع در انجام امور دندان پزشکی و همچنین دقیق تر انجام شدن کار ها وارد این زمینه شده است که ورود فناوری های ( CAD-CAM ) سبب شده که امور دندانپزشکی با بهترین و مدرن ترین تکنولوژی ها همراه باشد.

حال به توضیح کامل دندانپزشکی‌دیجیتال می پردازیم که عبارت است از انجام امور مختلف مانند طراحی و کاشت، لیزر دندان،طراحی طرح لبخند،ایمپلنت،کامپوزیت دندان و …. که تقریبا در تمام امور ها میشود از آنها استفاده کرد.

اما خب به این دلیل که به تازگی این موضوع باب شده و همچنین مردم با مراجعه به مطب ها با سوالات فراوانی درگیر میشوند که دندان‌پزشکی دیجیتال چیست؟ و کارایی آن چیست؟

دندانپزشکی‌دیجیتال به طور کلی با بکارگیری آخرین فناوری و تکنولوژی های دیجیتالی پیشرفته سبب می‌شود که سرعت درمان مشکلات دهان و دندان بیشتر شود.

در دندان پزشکی سنتی با بکار گیری ابزار مکانیکی و دیجیتالی توسط نیروی انسانی سبب می‌شود که گاهی اوقات با بروز مشکلاتی مانند خطای انسانی همراه باشد اما در دیجیتال دنتیستری با بکارگیری ابزارها و فناوری هایی که با کامپیوتر هدایت میشوند صورت می‌گیرد به همین منظور سبب می‌شود که دقت و سرعت کار بسیار بالا برود و همچنین می توان نتیجه پایان کار را قبل از شروع آن به ما نشان دهد تا از پایان کار تصویری در ذهن ما باشد.

از مزیت دیگر دندان پزشکی دیجیتال می توان به این مورد اشاره کرد که با بکارگیری این فناوری می توان تصاویر سه بعدی از دهان و فک و دندان ها تهیه کرد و با استفاده از این تصاویر انواع روکش دندان و همچنین لمینت های سرامیکی و البته انواع کامپوزیت ها را با طرح و شکل دلخواه طراحی و تهیه کرد.

 دقت بالای دیجیتال دنتیستری سبب شده تا مراجعه کنندگان به مطب در اکثر اوقات از این شیوه درمانی استفاده نمایند اما متاسفانه بسیاری از مردم از وجود این نوع درمان اطلاعی ندارند.

موارد کاربرد دندانپزشکی دیجیتال

نمی‌توان این نوع دندان پزشکی را محدود به بخشی از دهان کرد تقریبا در تمامی کار ها قابل استفاده میباشد که بستگی به میزان نفوذ تکنولوژی در این زمینه را دارد. از دیجیتال دندانپزشکی میتوان در زمینه هایی مانند:

ایمپلنت دیجیتال دندان ، پوسیدگی دندان ، طراحی لبخند و …. استفاده کرد.

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

با ایمپلنت دندان میتوان مشکل بی دندانی افراد را برطرف کرد که از این رو ایمپلنت به روش درمانی محبوبی بین مردم شناخته شده است که این موضوع در گذشته به صورت کاملا سنتی انجام می‌شد که در مراحل انجام آن متخصص دید خود، رویه ایمپلنت گذاری و کاشت را انجام میداد که البته با ورود تکنولوژی در این زمینه ایمپلنت های دیجیتال طرفداران زیادی پیدا کرده است.

در انجام ایمپلنت دیجیتال ابتدا وضعیت فک و استخوان های آن و البته وضعیت دهان بیمار مورد بررسی قرار میگیرد و پس از این بررسی با استفاده از کامپیوتر محاسبات دقیقی صورت می‌گیرد تا محل قرار گیری ایمپلنت و زاویه ی دقیق آن در میان دندان ها مشخص شود.

برای اینکه این محاسبات به طور کاملا دقیق انجام میشود سبب می‌شود که ایمپلنت جای گذاری شده از هر نظر در بهترین حالت خود قرار گیرد و به همین منظور بیشترین بازده را برای بیمار دارد و به همین خاطر استفاده از آن سبب شده تا مراجعه کنندگان بیشتر به سمت استفاده از  ایمپلنت های دیجیتال سوق پیدا کنند.

تکنولوژی (CAD/CAM) :

این تکنولوژی جزو پیشرفته ترین مواردی است که درDigital Dentistry  مورد استفاده قرار میگیرد که به طور کلی با استفاده از این تکنولوژی میتوان ساخت ریستوریشن‌های دندانی را بسیار ساده‌تر نمود. کد کم از دو کلمه cad و cam تشکیل شده که منظور از فناوری CAD در واقع Computer Aided Design یا همان طراحی به کمک کامپیوتر و منظور از فناوری CAM در واقع Computer Aided Manufacturing یا همان ساختن به وسیله کامپیوتر می باشد.

به وسیله این فناوری می توان تصاویر بسیار دقیقی از دهان و دندان ها تهیه کرد تا اطلاعات بسیار دقیقی در مورد استخوان های فک،محل قرارگیری دقیق ریشه دندان ها،ساییدگی دندان و…. تهیه کرد.

 از دیگر کارایی های آن می‌توان به این موضوع اشاره کرد ، ین فناوری بسیاری از ریستوریشن‌های دندانی اعم از لمینیت، وینر، بریج، روکش و… را طراحی و پیاده‌سازی کرد. یکی از مزایایی که در این تکنولوژی وجود دارد، این است که دقت به اندازه ی بسیار زیادی افزایش میابد.

دقت زیاد این کار سبب می‌شود تا خروجی کار بی نقص باشد زیرا با تصویر برداری های دقیق سبب می‌شود تا بهترین طراحی و ساخت مطابق با نیاز دهان ما صورت گیرد البته در مورد بعدی می توان به اشاره ی ایمپلنت های فوری بپردازیم که با استفاده از این تکنولوژی میتوان در سریعترین زمان ایمپلنت ها را تهیه کرد.

تصویر برداری داخل دهان :

یکی از برترین مزیت های دندانپزشکی دیجیتال تهیه تصاویر دقیقی از داخل دهان هست که با استفاده از این تصاویر دندانپزشک می‌تواند بهترین تصمیم را برای درمان شما در نظر بگیرد.

این تکنولوژی تشعشعات تصویر برداری قدیمی را ندارد و خطری برای سلامتی بیمار ندارد.

طراحی لبخند :

یکی از مهمترین جنبه های زیبایی برای هر شخص خنده فرد هست که با استفاده از روش های مختلف میتوان لبخندی زیبا را برای متقاضیان این کار فراهم کرد. تا قبل از ورود این تکنولوژی به عرصه دندان پزشکی این طراحی ها با صلاح دید متخصص انجام می‌شد که گاهی اوقات همراه با خطای انسانی بود‌ که امروزه وجود این تکنولوژی سبب شده تا بهترین خروجی و بدون خطا این کار انجام شود.

با توجه به این، دندانپزشکان نیز می‌توانند با استفاده از این تجهیزات و نرم‌افزارهای مخصوصی اقدام به طراحی لبخند شما نمایند و پیش  از انجام درمان، نتیجه ی آن را به بیمار نشان دهند. و رضایت او را جلب کنند.

این موضوع سبب می‌شود که بیمار قبل از پروسه درمانی، نتیجه نهایی کار را ببیند و طبق میل خود تغییرات لازم را درخواست نماید. مجموع این موارد سبب شده تا طراحی لبخند دیجیتال به محبوبیت بسیار بالایی برسد و بیماران زیادی به سمت آن گرایش پیدا کنند.

لیزر دندان

لیزر جزو اصلی ترین و محبوب ترین ابزار های دندان پزشکی دیجیتال هستش.با استفاده از این وسیله می توان خطا ها را در پروسه درمانی به حداقل رساند. لیزر ها با دقت بالایی که دارند کمترین آسیب را به بافت های کناری میزنند که این موضوع سبب می‌شود که خونریزی بیمار حین انجام درمان به حداقل برسد و خیلی سریع بهبود یابد. این مزیت باعث شده تا لیزر در رشته های گوناگون دندانپزشکی مانند پریودنتیت، اندودنتیک جراحی‌ها و اقدامات عمومی دندانپزشکی کاربرد داشته باشد. البته به این نکته توجه کنید که لیزر ها از تنوع بسیار بالایی برخوردار می باشند و بنابراین هر کدام از آن‌ها برای گروهی از اقدامات مورد استفاده قرار می‌گیرند و همین مورد هم لیزر ها را بسیار کاربردی و تخصصی‌تر کرده‌ است.

نقاط قوت و ضعف دیجیتال دنتیستری 

کاملا قابل درک هست که هر تکنولوژی نو پا نقاط ضعف و قدرتی دارند و دندان پزشکی دیجیتال هم از این قاعده مستثنا نبوده . که البته تکنولوژی هایی که در دندان پزشکی مورد استفاده قرار میگیرند برای اینکه موجب بهبود و جلوگیری از خطا های احتمالی هستند از این رو نقاط قوت بیشتری نسبت به نقاط ضعف دارا هستند.

  •  نقاط قوت دندانپزشکی دیجیتال

به طور کلی استفاده از  فناوری‌ها و تکنولوژی های دیجیتال سبب می‌شود تا فرایند درمان بیماران با دقت بسیار بیشتری همراه باشد.

از طرفی می توان گفت که این فناوری ها میزان خطا را به حداقل میرساند و همچنین موجب می‌شود که نتیجه نهایی کار را قبل از شروع کار ببینیم.این آپشن ها سبب شده که بیماران از رضایت بیشتری برای کار ها برخوردار شوند.

در کنار مواردی که ذکر شد استفاده از این تکنولوژی ها میتواند درد بیمار را کاهش دهد و همچنین بهبود را تسریع بخشد.

کاهش هزینه ها از دیگر مواردی هست که دندان پزشکی دیجیتال برای بیمار ها به ارمغان آورده اما خب بیماران درک صحیحی از این موضوع ندارند.

اما استفاده از این شیوه‌های درمانی موجب افزایش دقت و کاهش خطاهای انسانی می‌شود که این امر سبب می‌شود تا ماندگاری و طول عمر بسیاری از اقدامات درمانی نظیر ایمپلنت و بریج دندان را افزایش دهد. این موضوع نیز به نوبه خود از هزینه مجدد و اتلاف زمان بیماران جلوگیری می کند و هزینه های آن ها را از این طریق نیز کاهش می‌دهد.

مزایای دندان پزشکی دیجیتال : 

  • دقت بیشتر
  •  افزایش سرعت و صرفه جویی در زمان
  •  کاهش ترس و اضطراب و همچنین درد ناشی از اقدامات درمانی
  •  کاهش دوره درمان
  • پیش بینی نتایج
  • کیفیت و طول عمر بیشتر نتایج
  •  سهولت در استفاده

دقت بیشتر

یکی از اصلی ترین کار هایی است که در دندانپزشکی دیجیتال انجام می شود که البته فناوری های دیجیتال در هر زمینه ای که وارد میشوند باعث پایین آمدن درصد خطا میشوند که همین امر سبب شده تا متخصصان و مراجعه کنندگان استفاده از این تکنولوژی را در اولویت خود قرار دهند.

افزایش سرعت و صرفه جویی در زمان

با استفاده از این تکنولوژی متخصصان میتوانند خیلی سریعتر تصویر برداری های دقیق انجام دهند و با استفاده از همین تصاویر بهترین تصمیم را بگیرند.که این موضوع سبب می‌شود هم وقت متخصص و هم بیمار به درستی و بهینه مورد استفاده قرار گیرد.

کاهش ترس و اضطراب و همچنین درد ناشی از اقدامات درمانی :

بسیاری از امور دندانپزشکی همراه با درد هستند که ترس و اضطراب از این درد برای بیماران آزار دهنده است که سبب شده در خیلی موارد برای وجود یک همچین ترسی بیمار از مراجعه به دندانپزشک اجتناب کند که البته به لطف دندانپزشکی دیجیتال دردهای ناشی از درمان کاهش یافته و عمل درمان بسیار سریعتر انجام خواهد شد.

کاهش دوره درمان :

فناوری های موجود در دندان‌پزشکی دیجیتال سبب شده تا با کمترین آسیب به بافت های اطراف و دقت بالای این تکنولوژی میزان دوره درمان به طور چشمگیر کاهش پیدا کند.

این مزیت سبب کاهش دوره درمان می‌شود و البته با همراه داشتن بهبود نتیجه نهایی بهترین خروجی را برای بیمار دارد . و همه این موضوعات تنها دقت بیشتر و آسیب کمتر بافت‌ها صورت میگیرد. این دو مورد نیز به افزایش سرعت بهبودی بدن بعد از اقدام درمانی  کمک می‌کنند و بیمار می تواند سریع‌تر و در مردت زمان کم تری به حالت عادی خود برگردد.

پیش بینی نتایج

یکی از مهمترین مزیت های دندانپزشکی دیجیتالی پیش  بینی نتایج است. با استفاده از این تکنولوژی میتوان قبل از انجام امور دندانپزشکی نتیجه نهایی کار را مشاهده کرد که بهترین مثال برای این امر طراحی طرح لبخند هست که مراجعه کننده با طراحی های دقیق انجام شده روی صورت خود می‌تواند قبل از انجام امور نتیجه نهایی را مشاهده کند.

کیفیت و طول عمر بیشتر نتایج

این موضوع باعث می شود تا در زمان و انرژی بیمار صرفه جویی شود. برای مثال در ایمپلنت گذاری دیجیتال، از تکنولوژی‌های مختلفی برای ساخت اجزاء ایمپلنت یا جای‌گزاری آن استفاده می‌شود که همین امر سبب می‌شود تا زاویه دقیق ایمپلنت گذاری با توجه به‌ نحوه قرار گیری دندان بیمار مشخص شود.

سهولت در استفاده

بسیاری از امور دندان پزشکی سخت و البته وقت گیر هستند مانند قالب گیری که هم وقت متخصص و هم وقت بیمار گرفته می‌شود. که با استفاده از این فناوری نه تنها خطای انسانی در این کار به حداقل می رسد بلکه سبب می‌شود بسیار سریع و دقیق این کار صورت گیرد.

نقاط ضعف و محدودیت های دندانپزشکی دیجیتال

این نوع درمان به منظور بهبود امور دندانپزشکی خلق شده پس نمی توان به طور کلی گفت که دارای نقطه ضعف هست اما خب دارای محدودیت است.

برای مثال به عنوان اولین محدودیت های آن میتوان هزینه بالای این درمان را نام برد. همانطور که گفته شد معمولا هزینه خدمات این حوزه نسبتاً بالاتر از روش های سنتی است و همین موضوع باعث می‌شود که بیماران در استفاده از دندان پزشکی دیجیتال تمایل چندانی نداشته باشند. البته در نظر داشته باشید که این هزینه‌های بالا با توجه به دقت بالای نتایج آن، سریعاً جبران می‌شود اما با این وجود بسیاری از مردم همچنان از استفاده از آن امتناع می‌کنند.

جهت مشاوره و انجام ایمپلنتولوژی دیجیتال شما میتوانید به کلینیک دندانپزشکی تخصصی دیجیتال دکتر دلنوا، ایمپلنت دیجیتال تهران مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا