اخبار دندانپزشکیدرمان های دندانپزشکیمراقبت‌های دندانی

لمینت دندان برای افراد سیگاری چقدر موثر است؟

لمینت یکی از روش‌ها و خدمات دندانپزشکی برای رفع زردی و لک دندان‌ها به‌خصوص افراد سیگاری است. معمولا لمینت دندان برای افراد سیگاری با مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه است و ماندگاری کمتری نسبت به لمینت سرامیکی در افراد غیرسیگاری دارد. به‌علاوه اینکه پروسه درمان هم برای افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند طولانی‌تر خواهد بود، چراکه معمولا پوسیدگی و آسیب‌دیدگی دندانی در این افراد بیشتر است. در این مطلب به لمینت دندان برای افراد سیگاری می‌پردازیم.


فهرست مطالب


لمینت دندان برای افراد سیگاری

لمینت دندان برای افراد سیگاری غیرممکن نیست اما بیشتر از حالت معمول طول می‌کشد، چراکه در اکثر موارد افراد سیگاری دچار پوسیدگی بیشتری هستند. برای همین باید قبل از نصب لمینت دندان، ابتدا پوسیدگی‌ها و آسیب‌های دندانی درمان شوند. این یعنی هزینه درمان و نصب لمینت برای این دسته افراد هم بالاتر می‌رود.

به‌علاوه اینکه ماندگاری و طول عمر لمینت دندان در افراد سیگاری کمتر است، چراکه سیگار باعث زردی و لک‌شدن لمینت‌ها می‌شود. افراد سیگاری می‌توانند از گزینه لمینت متحرک هم کمک بگیرند. لمینت متحرک یا اسنپ اسمایل نوعی کامپوزیت متحرک با قیمت مناسب و فوری است که می‌تواند مشکل افراد سیگاری را برطرف کند. البته برای نصب لمینت متحرک هم حتما باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

آیا امکان لمینت دندان برای افراد سیگاری وجود دارد؟

اجرای لمینت برای افراد سیگاری را می توانیم یکی از محدودیت های لمینت در نظر بگیریم. البته که این محدودیت به معنای ممنوعیت نیست. یعنی افراد سیگاری هم می توانند مانند افراد عادی، طرح درمان لمینت را برای دندان های خود انجام دهند اما با توجه به این که این افراد، معمولا کشیدن دخانیاتی مانند سیگار را ترک نمی کنند و خیلی سخت این اتفاق برایشان می افتد، مدت زمان ماندگاری لمینت برای افراد سیگاری، بسیار کمتر از افراد عادی خواهد بود. این به این معناست که تمام هزینه ها مدت زمان صرف شده برای اجرای لمینت، خیلی زود از بین خواهد رفت.

لمینت دندان برای افراد سیگاری

خودتان هم می دانید که اجرای لمینت برای افراد سیگاری، مدت زمان بیشتری هم طول می کشد و دلیل این موضوع این است که دندان های افراد سیگاری به نسبت دندان های افراد عادی، معمولا پوسیده تر و آسیب دیده تر هستند. و قبل از انجام لمینت نیاز است که تمام این پوسیدگی ها و آسیب ها از بین برود تا کاشت لمینت به درستی انجام شود. البته که در کنار طولانی شدن طرح درمان برای کاشت لمینت و از بین بردن پوسیدگی ها و خرابی ها، باید در نظر بگیریم که هزینه لمینت برای افراد سیگاری نیز به نسبت شرایط افرادی عادی، بیشتر خواهد شد. اما حالا بیایید تصور کنیم که تمامی مراحل ابتدایی برای کاشت لمینت، انجام شده و دندان ها و کل فک، آماده برای اجرای درمان لمینت هستند.

کدام نوع لمینت برای افراد سیگاری مناسب است؟

لمینت ها معمولا به دو دسته ی ونیر لمینت (نوع لمینت سرامیکی) و ونیر کامپوزیت تقسیم می شوند که هر دو نوع نسبت به دود دخانیات و سیگار، حساسیت های خاص خودشان را دارند. اما با این اوصاف، ونیر لمینت به نسبت ونیرهای کامپوزیتی، حساسیت های کمتری نسبت به رنگ انواع غذا و نوشیدنی دارند و خیلی دیر رنگ می گیرند. این موضوع به این معناست که تغییر رنگ ونیرهای سرامیکی در مقابله با دود دخانیاتی مانند سیگار بسیار کم است. اما چون برای نصب این ونیرها، تراشی بر روی دندان ایجاد نمی شود، نیکوتینی که در دود سیگار وجود دارد، پیوند بین ونیرهای سرامیکی و مینای دندان را از بین می برد و همین موضوع باعث می شود که عمر لمنیت سرامیکی بر روی دندان های شما خیلی کوتاه باشد و زود بیفتد. هر آنچه که باید درباره مشکلات شایع دندان مصنوعی بدانید.

لمینت دندان برای افراد سیگاری

اما بر خلاف ونیرهای سرامیکی، ونیرهای کامپوزیتی خاصیت رنگ پذیری بالاتری در مرور زمان دارند و مصرف دخانیات ممکن است که این حساسیت به رنگ را شدید تر نماید. ولی مقاومت این نوع ونیرها در برابر نیکوتین موجود در دود سیگار بالاتر بوده و عمر و ماندگاری کامپوزیت ها بر روی دندان نیز بیشتر خواهد بود. در کنار این مقاومت بالای ونیر کامپوزیت، این موضوع را هم اضافه کنید که رنگ پذیری این مواد با استفاده از مواد جدید قابل جبران است. پس بهترین انتخاب نوع لمینت برای افراد سیگاری، ونیر کامپوزیت خواهد بود.

علت ممنوع شدن سیگار بعد از لمینت چیست؟

عوامل و علل مختلفی برای ممنوعیت سیگار بعد از لمینت مطرح می‌شوند که در ادامه هر یک از آنها را توضیح می‌دهیم.

۱. تغییر رنگ لمینت دندان

مهم‌ترین علت ممنوع شدن سیگار بعد از لمینت، وجود رنگدانه‌های قهوه‌ای برگ تنباکو در سیگار است که باعث زردی و تیرگی پوشش دندان می‌شود. نیکوتین سیگار و رنگدانه‌های مشروبات الکلی و شراب قرمز هم در زردشدن لمینت دندان بی‌تاثیر نیستند.

۲. احتمال پوسیدن دندان

پوسیدگی دندان بعد از لمینت یکی از خطراتی است که همیشه بعد از لمینت‌کردن باید درنظر بگیرید. در صورت پوسیدگی باید لمینت را خارج کنید و دندان‌های خراب را درمان کنید. برداشتن روکش و نصب دوباره آن هم فرایند پردردسری است که زمان‌بر و هزینه‌بر است.

مصرف سیگار بعد از لمینت دندان باعث تجمع جرم و پلاک روی دندان شده و باکتری‌ها راحت‌تر رشد می‌کنند. درنتیجه احتمال پوسیدگی دندان بیشتر می‌شود.

۳. تحلیل لثه

سیگار کشیدن باعث تحلیل لثه می‌شود و لثه آسیب‌دیده نمی‌تواند لمینت‌ها را درست نگه دارد و فرد دچار بیماری‌های لثه می‌شود. با دلایل سفید شدن و رنگ پریدگی لثه ها بیشتر آشنا شوید.

۴. عفونت

استعمال سیگار بعد از لمینت ریسک عفونت را بالا می‌برد. پلاک و جرمی که به‌خاطر مصرف سیگار در اطراف دندان ایجاد می‌شود محیط مناسبی برای رشد میکروب و عفونت خواهد بود. اگر عفونت زیر لمینت زیاد شود و درمان انجام نگیرد، عفونت وارد خون شده و عوارض جدی به‌دنبال خواهد داشت.

تاثیر سیگار روی لمینت چگونه است؟

در مجموع محصولاتی که حاوی تنباکو هستند، می‌ توانند دندان ها را لک دار کنند و باعث تغییر رنگ در آنها شوند. رسوب تیره رنگی که در دود سیگار است، به مینای دندان یا کامپوزیت ها و لمینت ها چسبیده و می‌ توانند منجر به تغییر رنگ دندان ها شوند. نیکوتین موجود در سیگار خود به تنهایی بی رنگ است، اما با قرار گرفتن در معرض هوا به رنگ زرد درمی‌ آید. این امر منجر به زردی دندان ها و لمینت دندان های شما می‌ شود.

بسیاری از افرادی که به دنبال انجام لمینت دندان هستند، در واقع به علت تغییر رنگی است که در دندان هایشان اتفاق افتاده است. پس جلوگیری از انجام کارهایی که باعث زردی رنگ دندان ها می شود، منطقی است و نباید از تاثیر سیگار بر روی لمینت دندان غافل شد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روش های ترمیم دندان را بخوانید.

تاثیر قلیان روی لمینت چگونه است؟

قلیان هم مانند سیگار دخانیاتی است که تاثیر منفی روی لمینت و کامپوزیت می‌گذارد. اگر لمینت کرده‌اید مصرف قلیان باعث زردی و تغییر رنگ لمینت دندانتان می‌شود.

برای جلوگیری از تاثیر سیگار روی لمینت باید به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

برای اطلاع از تاثیرات سیگار کشیدن روی لمینت دندان باید با دندانپزشک مشورت کنید. شما می‌توانید از طریق سایت هروی دنتال با بهترین دندانپزشک در ارتباط باشید.

روش انجام لمینت دندان برای افراد سیگاری چگونه است؟

اجرای لمینت برای افراد سیگاری محدودیتی در اجرای این خدمات دندانپزشکی دارد که نسبت‌به افراد عادی بیشتر طول می‌کشد. در افراد سیگاری برای انجام لمینت دندان ابتدا باید تمام آسیب‌ها و پوسیدگی‌های دندان ناشی از مصرف سیگار برطرف و درمان شوند تا دندان و فک برای نصب لمینت آماده باشند. این یعنی پروسه درمان طولانی‌تر و هزینه بالاتر.

روش کاهش تاثیر سیگار روی لمینت دندان

اولین توصیه این است که سیگار و قلیان را بعد از نصب لمینت دندان کنار بگذارید. اما اگر همچنان اصرار بر مصرف دخانیات دارید می‌توانید از روش‌های مختلفی برای کاهش تاثیر سیگار روی لمینت دندان می‌توان استفاده کرد:

۱. انتخاب خمیر دندان مناسب

بهترین نوع خمیردندان برای لمینت و کامپوزیت دندان، خمیردندان‌های ژله‌ای است که مواد سفیدکننده یا ساینده ندارند.

۲. مسواک مناسب

یکی از روش‌های کاهش تاثیر سیگار روی لمینت خرید بهترین نوع مسواک است. مسواک شما باید نرم باشد تا فشاری به دندان‌ها نرسد و درعین حال لک و زردی ناشی از مصرف سیگار و قلیان روی دندان‌ها را برطرف کند. مسواک و خمیردندان مناسب تاثیر به‌سزایی در کاهش تاثیر سیگار روی لمینت دندان دارد.

۳. استفاده از نایت گارد

اگر امکان ترک سیگار بعد از نصب لمینت ندارید بهترین گزینه نایت گارد است. نوعی پوشش ژله‌ای که روی دندان می‌گذارید و از زردشدن دندان‌ها به‌خاطر سیگار و قلیان جلوگیری می‌کند و اجازه نمی‌دهد نیکوتین روی مینای دندان تاثیر داشته باشد. البته یادتان بماند که نایت گارد محافظت صددرصدی ندارد و فقط روند خراب شدن لمینت کامپوزیتی یا سرامیکی را به تاخیر می‌اندازد.

آیا نایت گارد با لمینت در ارتباط است؟

ونیر کامپوزیت ها نوعی از لمینت ها هستند که با وجود آن ها می توان سیگار کشید. اما دقت کنید که این ونیرها مقاومت دندان های شما را ندارند و بعد از مدتی حتی ممکن است دندان ها زیر ونیر کامپوزیت نیز خودشان درگیر پوسیدگی شدید شوند و یا حتی بیفتند. بنابراین پیشنهاد می شود که اگر سیگار می کشید، از انجام این طرح درمان پرهزینه تا حد امکان، خودداری کنید. اما اگر برای انجام این کار تاکید دارید و شرایط به گونه ای است که حتما باید کار لمینت را برای دندان هایتان انجام دهید، از پزشک متخصص بخواهید که بعد از انجام پروسه ی لمینت بر روی دندان هایتان با توجه به تشخیص خودش، گارد نایت را برایتان تجویز کند. گارد نایت یک محافظ شیشه ای و بی رنگ ژله ای است. این محافظ مانند یک گارد بر روی دندان های شما قرار میگیرد تا از برخورد مستقیم دود و نیکوتین با دندان هایتان جلوگیری کند. این موضوع می تواند تا حد زیادی، آسیب های ناشی از کشیدن سیگار بعد از لمینت دندان را کنترل نماید.

عمر مفید لمینت برای افراد عادی حدودا هشت سال است که این محدوده ی زمانی برای افرادی که سیگار می کشند و یا به دخانیات اعتیاد دارند، تقریبا نصف می شود. پس آگاه باشید که عوارض و هزینه های مالی ناشی از کشیدن سیگار بعد از کاشت لمینت برای افراد سیگاری، بسیار زیاد خواهد بود. چرا که دود سیگار می تواند زمینه را برای ایجاد انواع بیماری های لثه و عفونت های دندانی نیز فراهم کند. پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد، کشیدن سیگار را از استایل زندگی خود حذف نمایید تا زندگی سالم تر و با کیفیت تری را تجربه کنید.

عوارض و خطرات لمینت برای افراد سیگاری چیست؟

لمینت برای برطرف‌کردن عیوب ظاهری دندانی و رفع زردی و تیرگی ناشی از مصرف سیگار تجویز می‌شود. اما ادامه مصرف سیگار بعد از نصب لمینت عوارض و خطراتی برای افراد سیگاری دارد. در افراد سیگاری ممکن است ماندگاری لمینت دندان کمتر شود.

  • احتمال بروز عفونت لثه
  • تحلیل لثه
  • پوسیدگی دندان زیر لمینت
  • زردی و تیرگی لمینت‌ها (علت تغییر رنگ لمینت دندان عوامل مختلفی است.)

آیا با وجود لمینت مسواک بعد از سیگار ضروری است؟

لمینت کردن به معنای خداحافظی با مسواک نیست، بلکه مسواک بعد از سیگار برای دندان‌های لمینتی اهمیت زیادی دارد که از تاثیر منفی سیگار روی لمنیت کامپوزیتی جلوگیری می‌کند.

آیا سیگار باعث تغییر رنگ لمینت می شود؟

بله، سیگار یکی از علل اصلی زردی و تغییر رنگ دندان‌های طبیعی و روکش‌های لمینتی محسوب می‌شود. رنگدانه برگ تنباکو و نیکوتین موجود در سیگار باعث تغییر رنگ لمینت کامپوزیتی می‌شوند. معمولا دندانپزشک‌، لمینت سرامیکی را برای افراد سیگاری تجویز می‌کند.

برای کاهش تاثیر رنگ دود سیگار بعد از لمینت چه کنیم؟

برای کاهش تاثیر رنگ دود سیگار بعد لمینت می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید که برایتان نایت گارد تجویز کند. مسواک بعد از سیگار هم بی تاثیر نیست.

سخن پایانی

سیگار کشیدن یکی از عوامل مخرب برای کلیه درمان های زیبایی است که بر روی دندان انجام می گیرد. از جمله لمینت دندان نیز می تواند متاثر از این مورد شود. با توجه به مشکلاتی که بعد زا مصرف سیگار پیش می آید، توصیه می شود تا حد امکان و حداقل دو هفته پس از لمینت دندان از سیگار کشیدن صرف نظر نمایید.

سوالات متداول

مضرات نیکوتین به روی دندان ها چیست؟

نیکوتین موجود در سیگار لایه ای روی سطح دندان ها ایجاد می کند و این لایه باعث تسریع تشکیل باکتری در دهان می شود، زیرا زیبایی دندان ها را مختل می کند و مقاومت دندان ها را در برابر پوسیدگی کاهش می دهد.

چرا سیگار باعث خراب شدن کامپوزیت می شود؟

سیگار باعث خرابی کامپوزیت می‌ شود زیرا مواد شیمیایی مضر و مواد رنگ‌ دهنده موجود در دود سیگار می‌ توانند با سطح کامپوزیت واکنش نشان دهد و باعث تغییر رنگ، تغییر شکل و خرابی سطح آن شوند. همچنین حرارت تولید شده از سوختن سیگار نیز می‌ تواند باعث تغییر خواص کامپوزیت شود و باعث آسیب پذیری و در نهایت شکستن آن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا