اخبار دندانپزشکیدرمان های دندانپزشکیمراقبت‌های دندانی

علت تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟

آیا می‌دانید علت تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟ استفاده از لمینت‌های پرسلن یا روکش‌های چینی به‌عنوان خدمات دندانپزشکی زیبایی می‌تواند با تغییر شکل دندان‌ها، پوشاندن لکه‌ها و تیرگی دندان‌ها و بهبود شکل لبخند تاثیر مثبتی بر زیباشدن لبخند افراد داشته باشد. استفاده از این روکش‌های دندانی می‌تواند تاثیر زیادی در افزایش حس اعتماد به نفس و راحتی افراد داشته باشد. اگر چه به‌صورت معمول لمینت‌های دندانی درمان طولانی‌مدتی برای رفع عیوب معمولی دهان و دندان و افزایش زیبایی آنها هستند، اما ممکن است در نهایت تغییر رنگ دهند. دلیل تغییر رنگ لمینت چیست و آیا می‌توان دوباره آنها را سفید کرد؟ در این مقاله ابتدا علت زردشدن لمینت را می‌شناسیم و در ادامه به این سوال رسیدگی می‌کنیم که آیا امکان سفیدکردن یا تغییر رنگ لمینت‌ها وجود دارد یا خیر؟


فهرست مطالب


علت تغییر رنگ لمینت دندان

لمینت دندان یکی از کارهای دندانپزشکی است که طرفداران زیادی دارد. به‌صورت‌کلی روکش‌هایی که از جنس پرسلن هستند در مقایسه با دندان‌های طبیعی و روکش‌های کامپوزیتی کمتر لکه می‌گیرند و دلیل آن این است که روکش‌های پرسلن برخلاف مینای طبیعی دندان غیرمتخلخل است. این بدان معناست که نوشیدنی‌هایی مانند کافئین و نوشیدنی‌های رنگی را جذب نمی‌کند.

علت تغییر رنگ لمینت دندان

با این‌حال برخی موارد می‌تواند به‌تدریج و بعد از گذشت مدت زمانی باعث تغییر رنگ روکش‌های دندانی لمینت شوند و این مورد یکی از عوارض لمینت دندان است. خصوصاً اگر مراقبت از لمینت به‌درستی انجام نشود، احتمال تغییر رنگ دادن لمینت‌های دندانی و کاهش دوام لمینت دندان بسیار زیاد است. مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ لمینت شامل موارد زیر می‌شود.

۱. مصرف نوشیدنی ها و غذاهای رنگی

درست است که پیش‌ازاین گفته شد که مصرف کافئین، قهوه و چای یا نوشیدنی‌ها و غذاهای رنگی نمی‌تواند به میزان زیادی توسط روکش‌های پرسلن جذب شود، اما این بدان معنا نیست که این ترکیبات کاملاً روی روکش‌های دندانی بی‌تاثیرند. زمانی که میزان مصرف این ترکیبات زیاد شود، خصوصاً اگر بعد از مصرف، شست‌وشوی دندان‌ها یا مسواک‌زدن انجام نشود، به‌تدریج رنگ این ترکیبات غذایی و نوشیدنی‌ها می‌تواند روی روکش‌های لمینت هم تاثیر گذاشته و موجب لکه‌گرفتن یا تغییر رنگ آنها شود. کافئین می‌تواند علت زرد شدن لمینت دندان باشد.

۲. رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

برای مراقبت از لمینت یکی از نکات بسیار مهم رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان است. مسواک‌زدن به‌عنوان یک روتین مهم و استفاده از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید می‌تواند علاوه بر حفظ سلامت دندان‌ها، به افزایش دوام و کیفیت لمینت‌ها نیز کمک کند. مسواک‌نزدن، نخ‌دندان نکشیدن بعد از غذا و غیره می‌تواند منجر به ایجاد پلاک روی دندان‌ها و لمینت‌ها شود که نتیجه آن به‌مرورزمان تغییر رنگ لمینت است.

۳. سیگار کشیدن یکی از علت های زرد شدن لمینت

سیگارکشیدن یکی دیگر از دلایل بسیار مهم تغییر رنگ لمینت است. همان اثری که سیگار می‌تواند روی دندان‌های طبیعی داشته باشد روی لمینت‌ها نیز به همان صورت است و در صورت مصرف دخانیات و سیگارکشیدن به‌تدریج رنگ لمینت‌ها تغییریافته و زرد می‌شود. خصوصاً می‌توان سیگارکشیدن را علت زردشدن لمینت یا ایجاد لکه‌های سیاه روی آن در نظر گرفت. 

۴. افزایش سن

از دیگر دلایل تغییر رنگ لمینت افزایش سن افراد است. با افزایش سن، لثه‌های افراد کوچک می‌شوند و نواحی که روکش دندان را لمس می‌کند، آشکار می‌کند. از آن‌جایی که روکش‌ها در جای خود چسبانده شده‌اند و روکش‌ها اکنون قابل‌مشاهده است، ممکن است خطوط قهوه‌ای کمی روی دندان شما ظاهر شود. علاوه‌براین، غذاها و نوشیدنی‌های تیره‌رنگ ممکن است روی مینای دندان لکه ایجاد کرده که در نتیجه روی رنگ روکش‌های دندان نیز تاثیر می‌گذارد.

۵. گذشت مدت زمان زیادی از انجام لمینت دندان

اگر مدت‌زمان بسیار زیادی از انجام لمینت دندان گذشته باشد، احتمال تغییر رنگ آن وجود دارد. درواقع گاهی دلیل تغییر رنگ لمینت تمام‌شدن مدت‌زمان استفاده از آنهاست. دندانپزشک شما می‌تواند درخصوص این مهم به شما اطلاعات لازم را بدهد. شاید دندانپزشک به شما بگوید که زمان استفاده از لمینت‌های دندانی به اتمام رسیده و زمان تعویض آنهاست.

۶. آسیب و خراش

آسیب یا خراش‌ها و شکستگی‌های احتمالی که به‌تدریج روی لمینت‌ها ایجاد می‌شود یکی از مهم‌ترین دلیل تغییر رنگ لمینت است. در صورت آسیب به دندان‌ها، خصوصاً عاج دندان یا بافت‌های داخلی این احتمال وجود دارد که روکش‌ها تغییر رنگ دهند. در واقع این خراش‌ها و آسیب‌هایی که روی سطح لمینت دندان‌ها ایجاد می‌شود راه نفوذ مواد رنگی را باز می‌کند و همین مورد می‌تواند علت زرد شدن لمینت باشد. واردشدن ضربه به دندان‌ها یا مصرف و گاززدن مواد غذایی که بیش‌ازحد سفت‌اند مانند سیب یا یخ می‌تواند با ایجاد خراش و آسیب به لمینت‌ها، جذب مواد رنگی توسط آنها را افزایش دهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فیشور سیلانت را بخوانید.

۷. بیماری های دهان و دندان یکی از علت های زرد شدن لمینت

به‌عنوان عوارض لمینت دندان احتمال بروز بیماری‌های لثه یا بیماری‌های پریودنتال یا پوسیدگی دندان‌ها وجود دارد. خصوصاً اگر جلسات معاینه بعد از انجام لمینت به‌صورت منظم انجام نشود و دندان‌ها و لمینت‌های دندانی توسط دندانپزشک بررسی نشود. همین پوسیدگی دندان یا بیماری هایی که باعث خرابی دندان میشود می‌تواند دلیل تغییر رنگ لمینت دندان باشد. همچنین این بیماری‌ها علت افتادن لمینت دندان هستند. دقت داشته باشید که لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم ارتباط دارند.

۸. استفاده از خمیر دندان یا مسواک نامناسب

برای مراقبت از لمینت دندان دندانپزشک شما قطعاً استفاده از یک مسواک مناسب نرم و خمیردندان‌هایی که فاقد مواد ساینده هستند را توصیه می‌کند. استفاده از خمیردندان یا مسواک نامناسب، خصوصاً دهان‌شویه‌هایی که حاوی هگزیدین هستند می‌تواند به‌مرور به لمینت‌ها آسیب برساند و دلیل تغییر رنگ لمینت موردنظر باشد.

۹. عدم آماده سازی کامل دندان ها قبل از لمینت

انجام لمینت دندان به دقت و مهارت زیادی نیاز دارد. دندانپزشک باید قبل از نصب و چسباندن لمینت‌ها مراحل آماده‌سازی دندان‌ها را به‌صورت دقیق انجام دهد. اگر بین دندان‌ها شکاف‌های کوچکی باشد یا اگر عفونت باکتریایی در دندان‌ها وجود داشته باشد، انجام لمینت روی آنها می‌تواند باعث نشت باکتری درون روکش‌ها شده که نتیجه آن جذب‌کردن لکه‌ها توسط لمینت‌هاست؛ بنابراین باید قبل از انجام لمینت تمام مراحل آماده‌سازی دندان‌ها به‌صورت کامل انجام شود.

ایا چایی باعث زرد شدن لمینت میشه؟

نوشیدنی‌های رنگی مانند چای می‌تواند روی مینای طبیعی دندان‌ها تاثیر گذاشته و موجب زردشدن آن شود. بااین‌حال ونیرهای پرسلن به دلیل ساختار غیرمتخلخلی که دارند این نوشیدنی‌ها را جذب نمی‌کنند. اما اگر ونیرها دچار آسیب و شکستگی شوند یا بعد از مصرف چای بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، مصرف مداوم چای هم می‌تواند علت زردشدن لمینت دندان شود.

ایا مواد رنگی باعث تغییر رنگ لمینت میشه؟

مواد رنگی می‌توانند به‌مرور روی کیفیت لمینت‌ها تاثیر گذاشته و موجب تغییر رنگ آنها شوند. خصوصاً اگر به دلیل وجود شکاف در روکش‌ها یا هرگونه شکستگی و خراشی جذب مواد رنگی توسط روکش‌ها بیشتر شود.

آیا قهوه باعث تغییر رنگ لمینت می شود؟

در یک‌کلام می‌توان گفت که قهوه می‌تواند عامل تغییر رنگ لمینت باشد. روکش‌های پرسلن ممکن است دچار لکه شوند، حتی اگر از نظر فنی نسبت‌به دندان‌های طبیعی شما در برابر لکه مقاوم‌تر باشند. قهوه و بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌های دیگر که حاوی رنگ‌دانه‌های خاصی هستند می‌توانند ونیرهای شما را تغییر رنگ دهند، همان‌طور که می‌توانند رنگ دندان‌های طبیعی شما را تغییر دهند.

چه مواد غذایی دلیل تغییر رنگ لمینت دندان است؟

مواد غذایی رنگی می‌تواند از مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ لمینت دندان باشد. از جمله این مواد غذایی می‌توان به چای و قهوه اشاره کرد. مصرف مشروبات الکلی نیز می‌تواند علت زردشدن لمینت دندان باشد. مواد غذایی که حاوی اسیدها و قند بیش‌ازحد هستند هم می‌توانند دلیل تغییر رنگ لمینت باشند. آنها با چسبیدن به سطح روکش‌ها و ایجاد پلاک‌های دندانی می‌توانند موجب لکه‌دار شدن روکش‌های دندانی شوند.

مصرف آب‌نبات و تافی، چیپس، کرانچی و پفک، مصرف توت‌ها و سس گوجه‌فرنگی و مواردی ازاین‌دست همگی می‌توانند موجب تغییر رنگ دادن لمینت های دندانی شوند. غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی مانند لیموناد و سرکه سیب یا سرکه بالزامیک و نوشیدنی‌های سرد و یخ هم ممکن است موجب فرسایش لمینت‌ها شده و به‌مرور رنگ آنها را تغییر دهند. خصوصاً اگر بعد از مصرف این مواد غذایی بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، احتمال تغییر رنگ لمینت در صورت مصرف این غذاها بسیار بیشتر است. به همین دلیل باید مراقبت پس از لمینت دندان را جدی گرفت.

برای بررسی علت تغییر رنگ لمینت دندان باید به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

برای بررسی لمینت دندان و دلیل تغییر رنگ آن باید با دندانپزشک مشورت کنید. دندانپزشک به شما می‌گوید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است. شما می‌توانید از طریق سایت هروی دنتال با بهترین دندانپزشک در ارتباط باشید.

آیا می توان لمینت را دوباره سفید کرد؟

زمانی که لمینت‌ها تغییر رنگ می‌دهند ممکن است افراد وسوسه شوند از روش‌هایی برای سفید کردن لمینت استفاده کنند. استفاده از کیت‌های سفید کننده دندان در منزل، روش‌های خانگی مانند شستشو با جوش شیرین و سرکه و برخی موارد دیگر از جمله این موارد‌ هستند. اما استفاده از این روش‌ها نه تنها تأثیری بر بهبود رنگ آنها نمی‌گذارند، بلکه می‌توانند آسیب‌های دیگری نیز به لمینت‌ها وارد کنند.

بنابراین بهتر است پیش از امتحان کردن هریک از این روش‌ها حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید. بهترین راه این است که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید تا با پالیش دندان و تمیز کردن حرفه‌ای لمینت‌ها (در صورت امکان) لکه‌های سطحی حذف شده و لمینت‌ها دوباره سفید شوند.

توجه: لمینت‌هایی که دچار تغییر رنگ و یا لکه‌های شدید شده‌اند را نمی‌توان با پالیش سفید کرد و احتمالاً بهترین راه، تعویض آنها باشد.

پولیش لمینت دندان چیست؟

به صورت کلی می‌توان پولیش لمینت دندان را به این صورت معرفی کرد که باعث حفظ شدن برخی از خصوصیات لمینت می‌شود و علاوه بر این موضوع درخشندگی سطحی را به لمینت‌ها برمی‌گرداند. به زبان ساده‌تر این روش مانند جرم گیری عمل خواهد کرد که می‌توان علاوه بر آن که دندان‌هایی صاف و براق داشته باشید، سلامتی دهان و دندان‌های لمینت شده خود را دو برابر کنید.

پالیش دندان بعد از لمینت چه اهمیتی دارد؟

پولیش لمینت دندان می‌تواند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده باشد. برخی از اهمیت‌های این کار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از پولیش دندان می‌تواند سطح لمینت‌های شما را صاف‌تر و براق‌تر کند و این امر باعث می‌شود که زیبایی آن‌ها دو برابر بیش از قبل باشد
 • باعث مراقبت از مینای دندان‌های بیمار می‌شود
 • پولیش لمینت دندان می‌تواند از بروز برخی از عارضه‌هایی اعم از سوزش لثه، سایش بیشتر آن، پوسیدگی‌های مکرر دندانی، جمع شدن پلاک‌های دندانی و … جلوگیری کند
 • این روش علاوه بر آن که به عنوان جرم گیری به شمار می‌رود، بلکه دارای تأثیرات بسیار مثبتی برای ریشه دندان‌ها خواهد داشت
 • از بروز بیماری‌های لثه‌ای جلوگیری می‌کند

قیمت ترمیم رنگ لمینت دندان چقدر است؟

به‌صورت‌کلی تمام روش‌هایی که می‌توان از آنها برای ترمیم تغییر رنگ لمینت دندان استفاده کرد هزینه‌بر است. میزان هزینه و قیمتی که باید برای ترمیم‌کردن رنگ لمینت‌های دندانی پرداخت کرد به این بستگی دارد که رنگ آنها چقدر تغییر کرده و از چه روشی باید برای ترمیم آنها استفاده کرد.

علت تغییر رنگ لمینت دندان

گاهی اوقات دندانپزشک تنها با تمیزکردن دندان‌ها و چند روش ساده مانند پولیش روکش‌ها می‌تواند تغییر رنگ لمینت دندان‌ها را ترمیم کند. اما گاهی نیز میزان تغییر رنگ به‌حدی است که نمی‌توان آنها را ترمیم کرد و تنها راه‌حل تعویض لمینت دندان است. خصوصاً اگر عمر مفید لمینت‌ها به اتمام رسیده باشد قطعاً هزینه‌کردن برای ترمیم رنگ آنها گزینه خوبی نیست.

آیا میشود رنگ روکش دندان را تغییر داد؟

بله، روش‌های متفاوتی برای تغییر رنگ روکش دندان وجود دارد که با توجه به شرایط دندانتان و مشورت با دندانپزشک می‌توانید از روش‌های مناسبی مانند بلیچینگ استفاده کنید.

معرفی راه‌های سفید شدن دندان لمینت شده

برای سفیدی یا از بین بردن لکه‌‌های لمینت روش‌‌های مختلفی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • بلیچینگ دندان

اول باید بررسی کنید که لمینت‌‌های شما از چه نوعی هستند. درصورتی‌که لمینت‌‌های شما از نوع شفاف و سبک هستند می‌توانید با بلیچینگ کردن پشت دندان‌‌های طبیعی خود آن‌ها را سفیدتر کنید و انعکاس آن را در لمینت‌ها مشاهده نمایید. بهتر است که این کار را در کلینیک دندان‌پزشکی انجام دهید و درصورتی‌که می‌خواهید از روش خانگی بلیچینگ دندان استفاده کنید حتما این موضوع را با دندان‌پزشک معالج خود در میان بگذارید.

 • استفاده از مسواک‌هایی با فرچه نرم

موهای سفت و زبر فرچه مسواک موجب آسیب زدن به لمینت و کاهش طول عمر آن می‌شوند. همچنین موجب تحلیل خط لثه و در معرض دید قرار گرفتن پایه روکش‌ها می‌شود. ازاین‌رو پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری ازتغییر رنگ لمینت دندان حتما از مسواک‌هایی که فرچه نرم دارند استفاده شود.

 • اگر سیگار می‌کشید آن را ترک کنید

اگر به دنبال افزایش ماندگاری سفیدی لمینت دندان خود هستید سیگار را ترک کنید، زیرا کشیدن سیگار نه تنها موجب سرطان ریه، روده بزرگ، روماتیسم، سکته مغزی و بیماری‌‌های قلبی می‌شود بلکه موجب زرد شدن لمینت‌ها نیز خواهد شد.

 • خمیردندان را جایگزین جوش‌شیرین کنید

جوش‌شیرین از بهترین مواد جهت تمیزکردن دندان‌‌های طبیعی است. اما استفاده از آن برای تمیز کردن لمینت‌ها اصلا توصیه نمی‌شود زیرا بسیار ساینده و خطرناک خواهد بود. تمیز کردن لمینت‌ها با جوش‌شیرین موجب می‌شود که خیلی زودتر از زمان نرمال از بین روند و دچار تغییر رنگ شدیدی می‌شوند.

 • خمیر دندان پولیش ملایم

می‌توانید از خمیر دندانی که به طور خاص برای از بین بردن لکه روکش دندان ساخته شده استفاده کنید. معمولا استفاده از این خمیر دندان‌ها برای لکه‌‌های کوچکی که در اطراف لبه روکش به وجود آمده‌اند توصیه می‌شود. درصورتی‌که نمی دانید کدام خمیردندان برای شما مناسب‌تر است حتما با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

 • دندان‌پزشکی زیبایی

از دیگر روش‌ها برای ماندگاری سفیدی لمینت دندان مراجعه به یک دندان‌پزشک زیبایی است که می‌تواند با تمیزکردن حرفه‌ای لمینت‌ها درخشندگی و سفیدی را به آن‌ها بازگرداند. بدترین شرایط این است که لمینت‌ها خیلی دچار تغییر رنگ شده باشند و به جایگزینی نیاز پیدا کنند. توصیه می‌شود که هر شش ماه یک‌بار برای چکاپ و اطمینان حاصل نمودن از سلامت و تغییر رنگ لمینت‌ها به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله علت تغییر رنگ لمینت دندان را بررسی کردیم. در نتیجه با تغییر رنگ لمینت دندان، که یکی از مشکلات و معایب لمینت دندان است آشنا شدیم و در صورت اتفاق افتادن، هزینه بسیار زیادی را برای شما به بار می‌آورد. با توجه به این موضوع، توصیه می‌کنیم حتماً مراقبت لمینت دندان خود باشید تا نیاز به ترمیم لمینت دندان نداشته باشید. به علاوه در صورتی که لمینت دندان رنگ بگیرد و از حالت طبیعی خود خارج شود، باید حتماً لمینت دندان را تعویض کنید.

سوالات متداول

تغییر رنگ چه تاثیری بر طول عمر لمینت دارد؟

تغییر رنگ باعث کاهش طول عمر لمینت می شود، پس در صورتی که تمایل دارید تا مدت زمان بیشتری از این روکش ها استفاده نمایید و یا از صرف هزینه های اضافی زودهنگام ناشی از تعویض این روکش ها پیشگیری نمایید، از روکش های خود به خوبی مراقبت کنید.

بین لمینت و کامپوزیت، کدام یک بیشتر مستعد رنگ پذیری (تغییر رنگ) است؟

هر دوی این ترمیم های دندانی می توانند دچار تغییر رنگ شوند اما از آنجا که ماده کامپوزیت متخلخل است بنابراین بیشتر مستعد تغییر رنگ می باشد. اگرچه لمینت به دلیل پوشانده شدن با لعاب تقریبا غیر قابل نفوذ و در برابر لکه ها مقاوم است، با اینحال در برابر رنگ پذیری کاملا مصون نیست و در طولانی مدت می تواند کدر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا