اخبار دندانپزشکیدرمان های دندانپزشکیمراقبت‌های دندانی

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟ انجام کارهای زیبایی دندان در لیست خدمات دندانپزشکی این روزها محبوبیت بسیار زیادی یافته و بسیاری از افراد گزینه‌های مختلفی را برای زیباتر کردن لبخند خود انتخاب می‌کنند. طیف خدمات و کارهایی که می‌توانید برای داشتن یک لبخند زیباتر انجام دهید بسیار زیاد است. یکی از کارهای رایجی که برای زیبایی لبخند می‌توان انجام داد، استفاده از روکش‌های دندانی است. اگر قصد دارید روکش‌های دندانی داشته باشید، دندانپزشک شما به‌احتمال زیاد ۲ گزینه را به شما ارائه می‌دهد: ونیرهای کامپوزیت یا ونیرهای چینی که به آنها لمینت هم گفته می‌شود. یک سوال رایج بیش از ۹۰ درصد از کسانی که می‌خواهند لبخند خود را بهبود بخشند و طراحی کنند این است که تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست و کدام یک بهتر است؟ در این مقاله قصد داریم فرق لمینت و کامپوزیت را به‌صورت کامل بررسی کرده و بگوییم که کدام روکش دندانی گزینه بهتری است.


فهرست مطالب


تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت و لمینت‌های پرسلنی دندانی هر دو از درمان‌های زیبایی هستند که به زیبایی و تغییر ظاهر دندان‌ها کمک می‌کنند. در هر یک از این درمان‌ها یک لایه نازک به دندان‌ها می‌چسبد و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می‌دهد. برای درک بهتر این که تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست، بهتر است با هر یک از این روکش‌ها به‌صورت مجزا و کامل‌تری آشنا شویم.

لمینت چیست؟

لمینت دندان که به آن روکش پرسلن هم گفته می‌شود، نوعی ونیر دندانی است که به‌صورت یک لایه نازک چینی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. آنها به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. این روکش در واقع یک پوسته نازک چینی است که دارای کانتور است و شباهت زیادی هم به ناخن‌های مصنوعی دارد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

خود لمینت‌ها دو نوع دارند؛ یک نوع قدیمی‌تر که به آنها لمینت سرامیکی یا پرسلن گفته می‌شود و یک نوع جدیدتر که لمینت دندان نام دارد و شکل پیشرفته‌تر روکش‌های چینی است. هر دوی این روکش‌ها از نظر عملکرد و مزایا تقریباً مشابه هم هستند، با این تفاوت که لمینت‌ها نازک‌ترند و برای نصب آنها به میزان تراش کمتری روی مینای دندان نیاز است.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟ روکش‌های کامپوزیتی نیز نوع ونیر دندانی هستند که از رزین کامپوزیتی ساخته شده و به سطح جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا شکل و رنگ آنها را جذاب‌تر کنند. ماده باندینگ کامپوزیتی مورداستفاده در این روش محصولی مشابه با چیزی است که هنگام پرکردن دندان‌ها از آن استفاده می‌شود.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان

به‌صورت کلی تفاوت بین لمینت و کامپوزیت در موادی است که از آن ساخته شده‌اند. این تفاوت باعث می‌شود مراحل این درمان‌ها و همچنین ویژگی‌های هر یک از آنها متفاوت باشد و هر یک از این روش‌ها مزیت‌ها و معایب مخصوص‌به‌خود را داشته باشد.

تفاوت کامپوزیت و لمینتلمینتکامپوزیت
محل و نحوه ساخت روکشساخت در لابراتوارساخت توسط دندانپزشک
ماندگاری و دوام روکش‌هادوام طولانی‌مدت بین ۱۰ تا ۱۵ سالدوام کمتر نهایتا تا ۵ سال
هزینه‌های اجرای روکش دندانیهزینه‌های بیشتر برای انجام روکش دندانیهزینه‌های کمتر نسبت به لمینت
میزان تاثیر روکش در زیباسازی لبخندتاثیر بالا در زیباشدن لبخند و داشتن یک ظاهر طبیعی‌ترتاثیر نسبی در زیبایی
امکان برگشت‌پذیر بودن و خرابی روکش‌هالمینت‌ها امکان برگشت‌پذیری ندارند و ماندگارند.احتمال خرابی و برگشت‌پذیری آنها وجود دارد.
نیاز به تراش دندان‌هانیاز به تراش دندان‌ها بسیار کم است، اما باز هم به تغییر آنها نیاز است.بسته به شرایط دندان‌ها ممکن است نیاز به تراش باشد.
امکان درمان و ترمیم روکش‌هادر صورت شکستگی باید روکش‌ها تعویض شوند.می‌توان روکش‌های شکسته را درون دهان هم ترمیم کرد.

۱. تفاوت مراحل نصب و اجرای روکش های دندانی

مهم‌ترین مورد در بحث تفاوت کامپوزیت و لمینت بحث مراحل ساخت، نحوه انجام و مدت‌زمان ساخت است. روکش‌های لمینت پرسلن باید بعد از مراحل قالب‌سازی و فرایندهای پیچیده‌تر در لابراتوار دندانپزشکی آماده شوند. در نتیجه مراحل و مدت‌زمان آماده‌سازی روکش‌های لمینتی بسیار طولانی‌تر از کامپوزیت است.

۲. تفاوت در مراحل آماده سازی دندان ها

یکی از بزرگ‌ترین موارد در تفاوت لمینت و کامپوزیت، تفاوت در مراحل آماده‌سازی دندان برای نصب روکش است. پرسلن برای نصب و تناسب بهتر روی دندان‌ها نیاز به تغییر شکل دندان‌های طبیعی دارد. درواقع برای قراردادن صحیح آنها روی دندان‌های بیمار، لازم است یک لایه نازک از مینای دندان برداشته شود و تغییرات جزئی در شکل دندان‌ها ایجاد شود.

هدف از این تغییرات این است که روکش‌ها به‌درستی روی دندان‌ها قرار بگیرند و ظاهری حجیم و غیرطبیعی روی دندان ایجاد نکنند. این یک‌روند غیرقابل‌برگشت و تاحدودی دردناک است، به همین دلیل است که دندانپزشک معمولاً از بی‌حسی موضعی برای نصب این نوع روکش دندان استفاده می‌کند. اما درخصوص کامپوزیت‌ها حداقل کار آماده‌سازی روی دندان‌های طبیعی لازم است. در نتیجه دندان‌ها به‌صورت دائمی تغییر نمی‌کنند و در صورت نیاز می‌توان کامپوزیت را برداشت و آنها را جایگزین کرد.

۳. تفاوت هزینه های اجرای کامپوزیت و لمینت پرسلن

هزینه های دندانپزشکی یکی دیگر از موارد مهم در تفاوت لمینت و کامپوزیت است. درواقع فرق لمینت و کامپوزیت از نظر قیمت محسوس است. البته مواردی مانند میزان تراش و آماده‌سازی دندان‌ها، تکنیک مورداستفاده برای نصب روکش روی دندان و جنس مواد مصرفی و غیره روی قیمت تاثیر می‌گذارد.

بااین‌حال اما در کل قیمت لمینت‌های پرسلن نسبت به کامپوزیت بیشتر است. هزینه ونیرهای پرسلن تقریباً دوبرابر ونیرهای کامپوزیت است. دلیل اصلی آن هم این است که روکش‌های پرسلن یا سرامیکی باید در لابراتوار ساخته شوند و برای ساخت آنها دقت و زمان بیشتری نیاز است. به همین دلیل هم قیمت لمینت سرامیکی بیشتر از روکش‌های کامپوزیتی است.

۴. مراقبت و نگهداری از کامپوزیت و لمینت پرسلن

مورد قابل‌توجه دیگر در تفاوت لمینت و کامپوزیت‌های رزینی، بحث مراقبت و نگهداری از آنهاست. در خصوص لمینت سرامیکی نیازی به نگهداری و مراقبت به‌خصوصی نیست، خصوصاً که ساختار آنها مستعد لکه‌گرفتن نیست. اما زمانی که روکش دندان‌ها از نوع کامپوزیت رزینی است به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز است. خصوصاً در مورد مصرف غذاهای لکه‌دار یا غذاهای سفتی که می‌توانند موجب شکستگی روکش‌ها شوند باید احتیاط کرد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

نوشیدنی‌های رنگی می‌تواند موجب لکه‌گرفتن کامپوزیت دندان شود. روکش‌های کامپوزیت دندانی به‌شدت در معرض تغییرات انبساط حرارتی هستند. به همین دلیل هم آنها در مقایسه با لمینت‌های دندانی رنگ بیشتری را به خود می‌گیرند و مستعد لکه‌گرفتن هستند. علت تغییر رنگ لمینت دندان هم می‌تواند مصرف غذاهای رنگی و رعایت نکردن بهداشت باشد. اگر از نظر مراقبت و نگهداری بخواهیم ببینیم که لمینت بهتره یا کامپوزیت قطعاً پاسخ روکش‌های لمینت دندانی است. اما نباید علل افتادن لمینت دندان را نیز فراموش کرد. حتما قبل از نصب لمینت بیماری‌های دندان و لثه را درمان کنید تا عوارض لمینت دندان کاهش پیدا کند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی دیمون را بخوانید.

۵. میزان دوام و استحکام کامپوزیت و لمینت

برای این که ببینیم لمینت بهتره یا کامپوزیت باید به بحث استحکام و دوام لمینت دندان و کامپوزیت هم رسیدگی کرد. درواقع میزان دوام این روکش‌ها بسیار مهم است و باید آنها را در زمان انتخاب نوع روکش مناسب در نظر گرفت. در این زمینه پرسلن‌ها بسیار بهترند و دوام آنها به مراتب بیشتر است. پرسلن ماده ای به مراتب قوی‌تر از رزین کامپوزیتی است. حتی با وجودی که طی سال‌ها کیفیت مواد رزینی بسیار بهبود یافته است، اما هنوز هم روکش‌های چینی بسیار با دوام تر و محکم ترند.

آنها می‌توانند بین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورند درحالی‌که میانگین طول عمر مفید کامپوزیت بین ۵ تا ۷ سال است. مواد روکش‌های لمینت بسیار قوی‌تر و بادوام‌تر از مواد کامپوزیتی است. علاوه‌براین روکش‌های لمینتی نسبت به لکه و خرابی بسیار مقاوم‌تر است و دیرتر خراب می‌شود. اما به‌طورکلی نباید ارتباط پوسیدگی دندان با لمینت و کامپوزیت را فراموش کرد.

۶. میزان طبیعی بودن لمینت و کامپوزیت

از نظر ظاهری تفاوت لمینت و کامپوزیت قابل ملاحظه است. روکش‌های پرسلن ظاهری طبیعی‌تر و زیباتر را به دندان‌ها می‌دهند. معمولاً از روکش‌های لمینتی برای طراحی لبخندهای هالیوودی استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که ذرات پرسلن بهتر از کامپوزیت می‌شکند و نور را از خود عبور می‌دهد و همچنین به دلیل لعاب سطحی که قبل از پخت روی چینی اعمال می‌شود، روکش‌های چینی و به‌ویژه لمینت‌ها زیباتر و درخشان‌تر از کامپوزیت به نظر می‌رسند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر ظرافت، میزان شفافیت و جذب رنگ هم قابل‌توجه است. لمینت‌ها و روکش‌های چینی بسیار ظریف‌تر از روکش‌های کامپوزیت رزینی بوده و میزان شفافیت آنها هم بیشتر است. روکش‌های لمینتی کمتر از کامپوزیت رنگ و لکه را به خود جذب کرده و به همین دلیل هم زیباترند.

۷. تفاوت لمینت و کامپوزیت از نظر درمان شکستگی ها

اگرچه ممکن است ونیرهای کامپوزیت نسبت به لمینت‌های پرسلن زودتر آسیب ببینند، اما به‌راحتی قابل‌ترمیم هستند. در مقابل، روکش‌های چینی دوام بیشتری دارند؛ اما قابل‌تعمیر نیستند؛ بنابراین در صورت شکستگی یا خرابی باید کاملاً تعویض شوند. لمینت کامپوزیتی را می‌توان به‌راحتی درحالی‌که روی دندان‌ها قرار دارد ترمیم کرد.

چطور بهترین نوع روکش دندانی انتخاب می شود؟

برای تعیین این که کدام یک از این روش‌های زیبایی دندان‌ها برای بیمار بهترین است و امکان‌پذیری انجام هر یک برای فرد موردنظر وجود دارد، دندانپزشک در یک جلسه معاینه، دندان‌های بیمار را بررسی کرده و با بررسی وضعیت دندان‌ها، رابطه و فاصله دندان‌های قدامی بالا و پایین و ارتباط بین شکل دندان و صورت را مشخص می‌کند. با این کار متوجه می‌شود انجام کدام درمان برای مراجعه‌کننده موردنظر امکان‌پذیر است. همچنین مزایای لمینت دندان را به شما توضیح می‌دهد. ممکن است یک یا هر دوی این درمان‌ها برای بیمار امکان‌پذیر باشد. گاهی اوقات ممکن است قبل از استفاده کامپوزیت یا لمینت دندان به یک درمان اولیه مانند کانتورکردن لثه در چند دندان نیاز باشد. حتما از دندانپزشک سوال کنید که لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است.

در چه مواردی نمی توان از روکش کامپوزیتی استفاده کرد؟

در تمام موارد نمی‌توان از کامپوزیت استفاده کرد. کامپوزیت ممکن است گزینه مناسبی برای مشکلات شدید دندانی نباشند. به‌عنوان‌مثال نمی‌توان از لمینت کامپوزیتی برای رفع مشکل تغییر رنگ دندان‌ها، رفع مشکل فاصله بین دندان‌ها یا مواردی ازاین‌دست استفاده کرد. بسته به میزان سلامت دهان و دندان مشخص می‌شود که آیا می‌توان از کامپوزیت استفاده کرد یا خیر.

به طور کلی با توجه به آنچه درباره تفاوت های لمینت دندان و کامپوزیت بیان شد، می توان گفت لمینت به دلیل مقاومت بیشتر در برابر تغییر رنگ و شکستگی و غیره بهتر از کامپوزیت است، اما قیمت لمینت بسیار بالاتر از کامپوزیت ونیر است و همین موضوع ذهن بیماران را به خود مشغول میکند؟ کدامیک برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ هزینه یا کیفیت؟

اکثر دندانپزشکان موافقند که روکش های لمینتی طبیعی ترین و شبیه ترین دندان ها را ارائه می دهند. پرسلن کیفیت نیمه شفافی دارد که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از نصب لمینت دندان اعمال می شود در برابر لکه و ساییدگی بسیار مقاوم است. از طرف دیگر، ونیرهای کامپوزیتی سریع تر تغییر رنگ میدهند و در نتیجه مستعد لک هستند. اگر قصد نصب کامپوزیت دندان را دارید، باید از مصرف غذاها و نوشیدنی ها رنگی خودداری کنید تا لکه ای روی سطح آنها نیوفتد. کامپوزیت همچنین برای زیبایی و طول عمر درمرور زمان به پولیش دارد.

روش لمینت دندان زمان بیشتری برای ساخته شده قالب ها میگیرد. با این حال، برخی از دندانپزشکان در خارج از کشور از فناوری‌های CAD/CAM استقبال می‌کنند که به سرعت بخشیدن به فرآیند لمینت دندان با امکان ساخت در محل کمک می‌کند. در نهایت، لمینت های سرامیکی درمان مناسبی برای ساییدگی و خراشیدگی مینای دندان، مشکلات ژنتیکی دندان، دندان‌های ناهموار و تغییر رنگ داده شده هستند.

کامپوزیت‌ها ممکن است گزینه مناسبی برای مشکلات شدیدتر دندان نباشند. برای مثال، تغییر رنگ قابل توجه یا مسائل مربوط به فاصله دندانی ممکن است کاملا با کامپوزیت دندان برطرف نشود، بنابراین لمینت بهترین گزینه پیش روی شماست. دندانپزشک با ارزیابی کامل دهان شما میتواند تشخیص دهد که برای شما لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت دندان.

لمینت دندان در چه مواردی انتخاب اول دندانپزشک است؟

روکش‌های چینی یا لمینت‌های سرامیکی بهترین راه‌حل درمانی برای رفع مشکلاتی مانند ساییدگی مینای دندان، فاصله افتادن بین دندان‌ها، رفع و درمان نقص‌های ژنتیکی دهان و دندان، رفع مشکل دندان‌های ناهموار و پوشش ساییدگی و تغییر رنگ دندان‌ها هستند.

لمینت بهتره یا کامپوزیت ونیر؟

اکثر دندانپزشکان موافق‌اند که روکش‌های چینی یا لمینت دندان طبیعی‌ترین و شبیه‌ترین زیبایی دندان را ارائه می‌دهند. پرسلن کیفیت شفافی دارد که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می‌شود در برابر لکه و بریدگی بسیار مقاوم است. از طرف دیگر، ونیرهای کامپوزیت متخلخل‌تر هستند و درنتیجه مستعد لک هستند، به این معنی که ممکن است نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید تا از برخی مواد غذایی لکه‌زا اجتناب کنید. کامپوزیت همچنین برای دستیابی به زیبایی و ظاهر طبیعی دندان نیاز به پولیش دارد.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

لمینت سرامیکی از بسیاری جهات مانند دوام بیشتر، زیبایی و شفافیت بالاتر و ظاهر طبیعی نسبت به کامپوزیت‌ها بهتر است. بااین‌حال کامپوزیت‌ها مدت‌زمان سریع‌تری آماده می‌شوند و هزینه بسیار کمتری دارند. از طرفی در صورت شکستگی درمان و ترمیم آنها به‌راحتی امکان‌پذیر است.

ایا بعد از کامپوزیت میشه ونیر کرد؟

کامپوزیت‌ها ظاهر دندان‌ها را تغییر نمی‌دهند و می‌توان در صورت تمایل آنها را جدا کرد. در نتیجه بعد از انجام کامپوزیت می‌توان از روکش‌های لمینت روی دندان استفاده کرد.

ونیرهای کامپوزیتی دندان دوام بیشتری دارند یا لمینت؟

دوام هر دو بسیار به نحوه نگهداری آنها بستگی دارد. بااین‌حال، اگر دستورالعمل‌های دندانپزشک را برای مراقبت از آنها دنبال کنید، دوام مورد انتظار لمینت‌ها و ونیرهای چینی دوبرابر کامپوزیت ونیر است. طول عمر کامپوزیت ونیرهای دندانی حدود ۵ تا ۷ سال است درحالی‌که دوام لمینت‌ها و ونیرهای چینی حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است.

سخن پایانی

لمینت و کامپوزیت دندان دو گزینه فوق العاده برای برطرف کردن ایرادات دندانی بشمار می روند که متناسب با سلیقه و نوع دندان بیمار، انتخاب می شوند. لمینت با توجه به عمل ظریف تری که بر روی دندان انجام می شود دارای خطرات و عوارض جانبی کمتری نسبت به کامپوزیت بوده و به همین دلیل طرفداران بسیار زیادی دارد.

سوالات متداول

لمینت برای درمان مشکلات شدید بهتر است یا کامپوزیت؟

اگر دندان‌های شما به شدت لکه‌دار، آسیب دیده، نامرتب با شکاف های بسیار بزرگ هستند، لمینت دندان برای شما بهتر است، اما ونیرهای کامپوزیت برای مشکلات خفیف تر به کار میرود.

آیا اجرای لمینت و کامپوزیت به دندان های طبیعی آسیب می زند؟

در روش لمینت، دندان ها تراش داده می شود. همچنین در صورت نصب غیر اصولی لمینت ها ممکن است دندان های طبیعی پس از مدتی دچار پوسیدگی شوند. لازم به ذکر است که در روش کامپوزیت دندان ها تراش نمی خورند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا