درمان های دندانپزشکیمشاوره دندانپزشکی

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + بررسی انواع لمینت ،مزایا و معایب آن

این روزها درمان های زیبایی یکی از رایج ترین درمان های دندانپزشکی هستند. همه به دنبال لبخند زیباتر هستند و دوست دارند عیوب دندانی خود را با بهترین روش ها بپوشانند. شما چه روش هایی را برای این منظور می شناسید ؟ لمینت دندان لایه ای است همرنگ دندان ها ، که برای اصلاح رنگ و یا اصلاح طرح دندان ها استفاده میشود. این روزها این درمان یکی از رایج ترین درمان های ترمیم زیبایی دندانپزشکی به شمار میرود. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره لمینت دندان بدست آورید.


فهرست مطالب


لمینت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

لمینیت دندان به پوسته های نازکی از سرامیک یا کامپوزیت گفته می شود که روی دندان ها قرار می گیرند و معایب سطحی دندانی را بر طرف می سازند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جراحی لثه با لیزر را بخوانید. لمینت برای همه افرادی که تمایل دارند دندان های سفید و درخشانی داشته باشند، کاربرد دارد اما اگر بخواهیم کاربرد درمانی آن را در نظر بگیریم، این روش برای افرادی که دندان هایشان دچار شکستگی، لب پریدگی و ترک خوردگی هستند، مناسب است.
داروهای مشابه تتراسایکلین باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. از جمله این داروها می توان به کلروتتراسایکلین، دوکسی سایکلین و اکسی تتراسایکلین اشاره کرد. افرادی که دارای لکه های دندانی ناشی از مصرف داروی تتراسایکلین هستند، با کمک روش لمینت، می توانند این لکه ها را از بین ببرند.
افرادی که فاصله بین دندان هایشان دارند، در صورتی که نیاز به ارتودنسی نداشته باشند، می توانند با لمینت های دندان، این فاصله را پر کنند.
افرادی که از نوشیدنی های رنگی همچون نوشابه، قهوه، چای و … استفاده می کنند، معمولاً دارای دندان های زرد و نامناسبی هستند. این افراد می توانند با کمک روش لمینت ، به این مشکل خاتمه دهند.روش های قدیمی تر همچون جرم گیری دندان ها نیز در برخی از مواقع میتواند برای از بین بردن زردی دندان ها کارساز باشد.

اهداف انجام لمینت دندان چیست؟

 1.  اصلاح لکه‌های داخلی و تغییر رنگ دندان‌ها
 2.  درمان تیرگی و کدر شدن دندان‌ها
 3. اصلاح اشکالات دندان از نظر شکل، اندازه و چرخش
 4.  ترمیم پوسیدگی سطوح جلوی دندان‌ها
لمینت دندان
 1.  اصلاح و بهبود طرح لبخند
 2.  پر کردن فاصله و فضا‌های زیاد بین دندان‌ها به ویژه در وضعیت دیاستم یا فاصله بین دو دندان از خط وسط جلو
 3.  ترمیم دندان شکسته و لبه‌های خرد شده ناشی از زمین خوردن، ضربه ناگهانی یا حوادث
 4.  افزایش طول دندان‌های کوچک و کوتاه

انواع لمینت دندان کدامند؟

لمینت و روکش‌های دندان در انواع متفاوتی به بازار محصولات دندان پزشکی عرضه شده اند. لمینت‌های دندان در دو نوع کلی موجود هستند و دندان پزشک با توجه به میزان مشکلات دندان‌ها تصمیم می‌گیرد که کدام نوع برای زیبایی دندان‌های فرد مناسب‌تر است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بریج دندان یا پل دندانی چیست رابخوانید.

1- لمینت سرامیکی دندان

پرسلن ونیر یا لمینت سرامیکی از جنس سرامیک ساخته شده و بر خلاف نوع کامپوزیتی، دو تا سه هفته برای تحویل نهایی دندان‌های شما زمان نیاز است. کاربرد لمینت سرامیکی بیشتر در دندان‌های بد شکل، اصلاح نامرتبی‌ها، بزرگ کردن دندان‌های ریز، به هم ریختگی، شکستگی‌های دندانی، کوتاهی و بلندی، بستن فاصله‌های بین دندانی و اصلاح رنگ دندان استفاده می‌شود. در لمینت سرامیکی، ابتدا از دندان‌هایتان قالب گیری می‌شود، بعد از آماده شدن این قالب‌ها، بیمار و دندان پزشک، رنگ مد نظر را روی دندان اعمال می‌کنند، پس از پایان این مراحل لمینت سرامیکی روی دندان مراجعه کننده چسبانده می‌شود.

معایب لمینت‌ سرامیکی دندان:

 •  لمینت‌های سرامیکی اکثرا در صورت شکست باید عوض شوند
 •  عمر متوسط لمینت‌های سرامیکی معمولا ۱۰ سال است و پس از ان باید اقدام به تعویض آن نمود
 • در صورت تراش بیش از حد و رسیدن به عاج دندان، باند ضعیف شده و ممکن است لمینت سریعتر بیفتد
 •  لمینت‌های سرامیکی در دندان‌ها با پوسیدگی گسترده و یا پر کردگی‌های قدیمی به کار نمی‌آید
 •  پس از چسباندن لمینت بر روی دندان رنگ و شکل آن دیگر قابل تغییر نمی‌باشد
 •  هزینه لمینت‌های سرامیکی مقداری بالاست و همه افراد قادر به استفاده از آن نیستند.
مهایب سرامیکی

مزایای لمینت‌ سرامیکی دندان:

 •  لمینت‌های سرامیکی به علت انعکاس نور روی دندان، زیبایی دندان دو چندان می‌شود
 •  سطح شیشه‌ای سرامیکی لمینت رنگ نمی‌گیرد
 •  لک نشدن لمینت سرامیکی به دلیل تخلخل نداشتن پس از لعاب دادن سرامیک
 •  عدم نیاز به بی حسی در لمینت‌های سرامیکی 

2- لمینت کامپوزیتی

در مقابل لمینت سرامیکی، کامپوزیت ها قرار دارد که نسبت به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده میشود (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام می‌شود)، میزان پایش پذیری (براق‌تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری داشته (پس میتواند کاملا همرنگ دندان‌های دیگر باشند). همچنین قیمت لمینت با این روش ارزان‌تر از روش دیگر است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علت لق شدن ایمپلنت دندان رابخوانید.کامپوزیت نوعی پوشش است که روی دندان‌های شما در یک جلسه کامل قرار می‌گیرد. به کار گیری صحیح کامپوزیت روی دندان‌های شما دقت و مهارت بسیار زیادی می‌خواهد.

مزایای کامپوزیت دندان:

 • لمینت کامپوزیتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است
 • میزان تراش دندان شما در بکارگیری لمینت کامپوزیتی کمتر است
 • با لمینت کامپوزیتی به راحتی می‌توانید دندان‌های شکسته خود را ترمیم نمایید
 •  کاربرد کامپوزیت برای ترمیم موارد محدود و افراد کم سن بهتر جوابگو است

معایب کامپوزیت دندان:

 •  در لمینت کامپوزیتی امکان سایش بین دندان‌ها وجود دارد
 •  زیبایی و جلوه بیشتر دندان‌های شما کمتر است
 •  در لمینت کامپوزیتی امکان برگشت تغییر رنگ وجود دارد
 •  کامپوزیت از طول عمر و دوام کمتری برخوردار است

عوارض لمینت دندان چیست؟

 • حساسیت های مدت دار بعد از درمان: درمان لمینت هم مانند بقیه ی درمان های ترمیم دندان با حساسیت گرما و سرما روبروست و بعداز مدت زمانی این حساسیت از بین می رود.
 • شکستگی دندان لمینت شده: برای اینکه طول عمر دندان درمان شده بالا رود باید فرد از ابتدا شرایط درمان را داشته باشد و به درستی انتخاب گردد و به بیماری های دهانی دچار نباشد تا از شکستگی دندان کاهش یابد و یکی از عواملی که طول عمر دندان را بالا میبرد نخوردن غذاهای سفت و گاز زدن های سخت بوده . اگر دندانی که درمان شده است و به علت های متفاوت با پریدگی و شکستگی همراه شود میتوان در ترمیم کردن آن با لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی آن را اصلاح کرد.
عوارض
 • غیرقابل بازگشت بودن: به علت تراش  دندان امکان برگشت به حالت اولیه ممکن نیست. ( امکان برداشتن لمینت)
 • تغییر رنگ لمینت: با خوردن نوشیدنی ها و غذاهای رنگدار و کشیدن قلیان و سیگار و خوردن چای و قهوه در مرور زمان به تغییر رنگ دادن لبه های دندان منجر شده و هرچقدر که این مواد بیشتر مصرف میشوند تغییر رنگ دندان نیز بیشتر شده و تاثیر بیشتری میگذارد و با کم کردن خوردن این مواد رنگی به سلامت دندان خود اهمیت داده و از تغییر رنگ آن پیشگیری کرده.

کدام روش لمینت مناسب تر است؟

ماندگاری لمینت های سرامیکی و عدم تغییر رنگ آن ها، لمینت های سرامیکی را مناسب تر از لمینت های کامپوزیتی کرده است اما بسیاری از افراد از تراشیدن مینای دندان هایشان در روش لمینت سرامیکی، راضی نیستند از این رو برای این افراد، لمینت کامپوزیتی مناسب تر خواهد بود. افرادی که از لمینت سرامیکی استفاده می کنند، بعد از استفاده از این روش، امکان برگشت به حالت اولیه را ندارند چرا که بخشی از دندان هایشان تراشیده شده است و در صورت برداشتن لمینت، ظاهر نامناسبی پیدا خواهند کرد.
نگران نباشید! بهترین روش لمینت را دندانپزشک شما تشخیص خواهد داد. این کار را به دندانپزشک خود بسپارید. دندانپزشک به خوبی می تواند لمینت مناسب دندان هایتان را انتخاب کند. از طرفی، میزان سفیدی و درخشندگی لمینت ها، باید به گونه ای باشد که حالت مصنوعی ایجاد نکند. در این امر نیز دندانپزشکان تجربه زیادی دارند و می توانند شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند.

لمینت دندان در چه مورادی انجام نمی‌گیرد؟

 • عادت غلط دندان قروچه در خواب
 • عادت غلط سایش و فشردن دندان ها
 • عدم ضخامت کافی در مینای دندان ها
 • افرادی با بهداشت دهانی کم
 • دندان های متمایل به سمت لب
بهم ریختگی شدید دندانی و لمینت ممنوع
 • بهم ریختگی های شدید دندانی
 • وجود دندان هایی با پوسیدگی وسیع و گسترده
 • افرادی با داشتن بیماری های مفصلی

نکاتی برای نگهداری لمینت پس از انجام :

 • مصرف صحیح برخی مواد غذایی و خوراکی ها: در اغلب موارد به افراد توصیه می شود که پس از آنکه عمل زیبا سازی دندان ها را انجام دادند، از موادی مانند سیب زمینی و نان و غیره به صورت متعادل استفاده کنند. زیرا موادی که دارای نشاسته هستند بر روی دندان اثر تخریبی می گذارند. البته مصرف معمولی و متعادل آنها هیچ ضرری ندارد.
نوشیدنی‌های مضر برای لمینت
 • مصرف هرچه کمتر نوشیدنی های مضر: برای نگهداری هرچه بهتر لمینت دندان، بهتر است از نوشیدنی هایی که برای دندان ضرر دارند کمتر استفاده شود. نوشیدنی هایی همچون قهوه و نوشیدنی های الکلی میتوانند بر روی رنگ لمینت دندان نیز تاثیر بگذارند. اما در صورتی که پس از هر بار مصرف این گونه نوشیدنی ها مسواک زده شود، طول عمر لمینت افزایش پیدا خواهد کرد.
 • رعایت بهداشت دهان: یباید از مسواک و نخ دندان به صورت منظم استفاده شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لمینت دندان آشنا شدید.همچنین از چگونگی انجام و انواع آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

دلیل تغییر رنگ لمینت دندان چیست؟

تغییر رنگ لمینت با گذشت زمان، بسیار بستگی به مواد رنگی مصرف شده توسط فرد دارد. مثلا چایی، قهوه، کشدن سیگار، و قلیان به مرور زمان باعث تغییر رنگ دادن لبه های دندان می شود. می توان با کم کردن مصرف این مواد رنگی از تغییر رنگ آن پیشگیری کرد. این تغییر رنگ یا رنگ پذیری در درمان لمینت سرامیکی دندان کمتر از كامپوزيت دندان است. همچنین جنس لمينت سرامیکی و کامپوزیت دندان استفاده شده برای درمان و میزان مرغوبیت آنها در این رنگ پذیری تاثیر دارد. مواد مرغوب تر دیرتر تغییر رنگ می دهند.

آیا در طی لمینت دندان‌ها را می‌تراشند؟

در خصوص روکش‌های دندانی باید مینای دندان کمی تراشیده‌شود. اما برای قراردادن لمینت‌های کامپوزیتی سبک‌وزن روی دندان‌ها، نیازی به تغییر ساختار مینای دندان نیست و می‌توان آنها را بدون نیاز به برداشتن میزان بالایی از مینای دندان، روی دندان‌ها قرار داد. به همین دلیل لمینت‌های کامپوزیتی دندانی آسیب کمتری به دندان‌ها وارد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا