مراقبت‌های دندانی

دلایل بوی بد دهان را بشناسید

بوی بد دهان
193بازدید

بوي بد دهان که هاليتوزيس نيز ناميده مي‌شود، گاهي اوقات مي‌تواند مايه شرمساري و خجالت براي فرد شود و يا حتي تشويش و اضطراب براي او ايجاد کند. آیا شما هم از افراد مبتلا به این معضل هستید؟ بوی بد دهان یک نفر از هر چهار نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علل زیادی برای نفس بدبو وجود دارد اما شایع‌ترین علت آن با بهداشت ضعیف دهان و دندان ارتباط دارد. در این مقاله می خواهیم دلایل ایجاد این بوی بد را بررسی کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

علل بوی بد دهان

موارد مختلفی هستند که به بوی بد دهان منجر می شوند از جمله:

بهداشت عمومی دهان و دندان

هالیتوزیس عمدتا ناشی از بهداشت نامناسب دهان و دندان است. اگر به طور مرتب دندان ها و دهان خود را تمیز نکنید، ذرات غذا می توانند در دهان شما باقی بمانند و تجمع چسبنده ای از باکتری ها که به آن پلاک می گویند را روی دندان ها ایجاد کنند، سطح ناهموار زبان و همچنین لوزه ها نیز می توانند ذرات غذا و باکتری های دهان را که باعث ایجاد بوی بد می شوند به دام بیندازند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اهمیت تغذیه در سلامت دندان‌ را بخوانید.

بوی بد دهان

بهداشت ضعیف دهان و دندان همچنین باعث سایر بیماری های دهانی مانند حفره یا بیماری لثه می شوند که با هالیتوزیس نیز ارتباط دارند. رعایت یک روال منظم مراقبتی بهترین دفاع در برابر هالیتوزیس است.

خوردن غذاهای پر ادویه

پس از خوردن غذاهای خاص مانند پیاز، سیر، برخی از سبزیجات و ادویه جات، ذرات غذایی وارد جریان خون شده و به ریه ها منتقل می شوند، به طوری که هر بازدم از نفس می تواند بوی دهان را تحت تأثیر قرار دهد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان های لکه‌های سفید دندان رابخوایند.

این مطلب را حتما بخوانید
درباره دهانشویه بیشتر بدانید

الکل

یکی دیگر از دلایل ایجاد بوی بد دهان، الکل است و هر اندازه بیشتر آن را مصرف کنید، احتمال اینکه این بوی بد را تجربه کنید بیشتر است. نوشیدن الکل نیز به ویژه به میزان زیاد، باعث تولید کاهش بزاق می شود، و بهترین محیط برای شکوفایی باکتری های ایجاد کننده بو فراهم می شود.

رژیم های غذایی با پروتئین بالا یا کم کربوهیدرات

کربوهیدرات ها عملکردهای اساسی در بدن ما دارند. اگر رژیم غذایی شما به اندازه کافی از این ماده مغذی برخوردار نباشد می تواند منجر به بوی بد دهان شود. زمانی که بدن به دلیل رژیم غذایی شدید، کربوهیدرات کافی دریافت نمی کند، این می تواند باعث تغییر در متابولیسم بدن و در نتیجه ایجاد هالیتوزیس باشد.

بوی بد دهان


غذاهای حاوی پروتئین بالا نیز دیر هضم بوده و زمانی که متابولیزه نشوند، گازهای گوگردی آزاد می کنند. پس با خوردن یک رژیم غذایی متعادل و مغذی از جمله سبزیجات و گیاهان بیشتری می توانید جلوی هالیتوزیس را بگیرید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله از ارتودنسی چگونه مراقبت کنیم؟ را بخوانید.

بوی بد دهان بخاطر سیگار کشیدن

محصولات دخانیات اعم از سیگار یا جویدنی های دیگر همه باعث هالیتوزیس می شوند. همچنین مشکلات جدی تری را در بهداشت دهان و دندان سبب می شوند. جدای از بوی بد دهان به دلیل استعمال دخانیات، بافت لثه نیز دچار آسیب شده و بیماری های لثه رخ می دهند.

رژیم های غذایی با قند بالا

علاوه بر غذاهای پر ادویه، رژیم هایی که دارای مقدار زیادی قند و پروتئین نیز هستند می توانند منجر به هالیتوزیس شوند. دلیل آن هم تعامل قندها با باکتری های موجود در دهان شما می باشد. باکتری هایی که به طور طبیعی در دهان شما وجود دارند از قندها تغذیه می کنند و می توانند بوی ترشی در دهان تولید کنند.

این مطلب را حتما بخوانید
مراقبت از دندان ها در بارداری

مشکلات گوارشی

هضم ضعیف، یبوست یا اختلالات روده ای می توانند باعث بوی نامطبوع نفس شوند. اگر مرتبا دچار ریفلاکس معده می شوید، بوی غذاهایی که اخیرا مصرف کرده اید ممکن است به راحتی ایجاد شوند و دلیل آن هم بازگشت غذاها به سمت مری می باشد.

دهان خشک عامل بوی بد دهان

بزاق با از بین بردن ذرات غذایی که منجر به بوی بد دهان می شوند به تمیز نگه داشتن دهان کمک می کند. زمانی که تولید بزاق کُند شده یا متوقف شود، بیماری خشکی دهان باعث هالیتوزیس می شود.

بوی بد دهان

این امر به طور طبیعی هنگام خواب اتفاق می افتد و به همین دلیل است که اکثر افراد پس از بیدار شدن از خواب، نفس خود را بدبو می بینند. اگر مشکل در طول روز ادامه پیدا کند باید حتما برای درمان به متخصص رجوع کنید.

مصرف برخی از داروها

صدها دارو هستند که عوارضی چون خشکی دهان دارند. زمانی که دهان خشک شود، تولید بزاق کاهش می یابد. در نتیجه محیط برای رشد باکتری های ایجاد کننده هالیتوزیس مستعد می شود. علاوه بر این، برخی از داروها زمانی که در بدن تجزیه می شوند مواد شیمیایی را آزاد می کنند که می توانند از طریق جریان خون به نفس منتقل شوند.

قهوه عاملی برای بوی بد دهان

اگر برای شروع روز خود طرفدار یک فنجان قهوه صبحگاهی هستید ممکن است متوجه شده باشید که آن می تواند سبب بوی بد دهان شود. قهوه به دلیل عطر و طعم شدید و نیز تأثیری که در تولید بزاق دارد می تواند باعث هالیتوزیس شود. همچنین پس از نوشیدن قهوه، کافئین می تواند منجر به کاهش تولید بزاق شود. بزاق کمتر به معنای افزایش باکتری های ایجاد کننده بو است. به همین دلیل پس از صرف قهوه، یک لیوان آب بنوشید.

این مطلب را حتما بخوانید
جرم گیری دندان، چرا و چگونه؟

علت بوی بد دهان در صبح

یکی از علل اصلی هالیتوزیس در صبح بهداشت ضعیف دهان و دندان است. اما اگر مرتب مسواک می‌زنید، با این حال دهانتان در صبحگاه بوی بدی می‌دهد، علت می‌تواند خشکی دهان باشد. بزاق مسئول از بین بردن باکتری‌هایی است که بوی بد تولید می‌کنند. در زمان خواب تولید بزاق به حداقل می‌رسد. برخی داروها می‌توانند خشکی دهان را بدتر کنند و در نتیجه این عارضه شدیدتر می‌شود.

درمان بوی بد دهان

بهترین روش برای از بین بردن بوی بد دهان رعایت بهداشت دهان و دندان است. بهتر است از دهان شویه ضد باکتری برای کاهش بوی نامطبوع دهان استفاده شود. روشهای درمانی این مشکل به شرح زیر هستند:

  • مسواک زدن صحیح: بهتر است حداقل ۲ بار در روز مسواک زده شود. کشیدن نخ دندان اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا مواد غذایی باقی مانده در بین دندانها را خارج می‌کند و اثر بسیار زیادی در رفع بوی بد دهان دارد. اگر از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید باید به نظافت آن اهمیت بیشتری بدهید. به طور کلی بهتر است مسواک هر ۲ تا ۳ ماه یکبار عوض شود. در هنگام مسواک زدن روی زبان را به خوبی مسواک بکشید.
  • جلوگیری از خشکی دهان: بهتر است روزانه مقادیر کافی آب نوشیده شود. از استفاده از الکل بپرهیزید.
  • جویدن آدامس: اگر از بوی بد دهان رنج می برید بهتر است از آدامس‌های غیر قندی استفاده کنید.
  • رژیم غذایی مناسب: از مصرف غذاهای بودار بپرهیزید.
  • استفاده از دارو: با تجویز پزشک می‌توانید از داروهای مسدود کننده H2 و مهار کننده پمپ پروتون یا هیدروکسید منیزیم استفاده کنید.
  • عدم خوابیدن بعد از خوردن غذا: اگر دلیل بوی بد دهان رفلاکس معده است بهتر است بعد از خوردن غذا به مدت ۲ تا ۳ ساعت دراز نکشید و از داروهای مناسب برای درمان رفلاکس معده استفاده کنید.
  • استفاده از مواد طبیعی خوشبو کننده دهان: برای خوشبو شدن دهان می‌توانید چای سبز بجوید، جعفری تازه بجوید و سیب تازه بخورید.
این مطلب را حتما بخوانید
لبخند زیباتر با بلیچینگ دندان

سخن پایانی

در این مطلب درباره بوی بد دهان یا همان هالیتوزیس خواندیم. به خاطر داشته باشید اگر مشکل بوي بد دهان بموقع درمان نشود، احتمالاً به مرور زمان بدتر و شديدتر خواهد شد. امید است این محتوا برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخ دهید