اخبار دندانپزشکی

عکس OPG دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ + بررسی مزایا و تجهیزات تصویربرداری OPG

برای همه شما پیش آمده است که بعد از یک دندان درد به دندان پزشکی مراجعه نموده و دندانپزشک برای بررسی میزان پوسیدگی دندان برایتان گرفتن عکس OPG دندان را تجویز کرده است . این روش یک معاینه و بررسی تصویری است که به دندانپزشک ، ارتودنتیست و جراح فک و دهان به تشخیص و درمان بیماری ها و شرایط مختلف دهان و دندانی کمک می کند.اما عکس OPG چیست و چه کاربردهایی دارد و مزایای انجام آن چه می باشد؟در این مقاله به معرفی و بررسی عکس OPG دندان و تمام چیزهایی که به این روش تشخیصی مربوط می باشد، پرداخته ایم تا بتوانیم شما را با این نوع روش تصویربرداری تشخیصی بیشتر آشنا کنیم .


فهرست مطالب


عکس OPG دندان چیست؟

عکس OPG که با نام ارتوپانتوموگرافی نیز شناخته می شود ، نوعی اسکن توسط اشعه ایکس است که نمای پانوراما گسترده از قسمت تحتانی چهره ایجاد می کند .این نوع تصویربرداری می تواند تمام دندان ها را در هر دو فک از جمله مواردی که هنوز ظاهر نشده اند مانند دندان عقل را روی یک تصویر نشان دهد .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان را بخوانید.همچنین نمایی از استخوان فک و مفصل گیجگاهی (TMJ) را ارائه می دهد که فک را به بقیه جمجمه متصل می کند.

عکس OPG دندان چیست؟

به عبارت دیگر این نوع تصویربرداری یک بررسی با اشعه ایکس دندانی دو بعدی است که شکل دهان را در یک تصویر واحد که شامل دندان ها ، فک های فوقانی و تحتانی، ساختارهای اطراف و بافت ها می باشد ضبط می کند .فک انسان ساختار خمیده شبیه به نعل اسب دارد . با این حال اشعه ایکس پانوراما یک تصویر مسطح از ساختار منحنی ایجاد می ‌کند و معمولاً جزئیاتی از استخوان‌های فک و دندان‌ها ارائه می دهد .دندانپزشکان توسط این روش تشخیصی می ‌توانند بسیاری از اختلالات دیگر که با عکس معمولی در جراحی های دندانی دیده نمی شود تشخیص دهند .

متداول ترین موارد تشخیص توسط OPG دندان چیست؟

OPG یک معاینه معمول است که توسط دندانپزشکان و جراحان دهان و دندان تجویز می شود و یک ابزار مهم تشخیصی برای شرایط دهان و دندانی می باشد . این نوع تصویربرداری منطقه وسیع تری نسبت به تصویربرداری معمولی داخل دهان ایجاد می کند و در نتیجه اطلاعات ارزشمندی در مورد سینوس های فک بالا ، قرار گیری دندان و سایر ناهنجاری های استخوانی را ارائه می دهند .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره کامپوزیت دندان را بخوانید. این معاینه همچنین برای برنامه ‌ریزی درمان برای گذاشتن دندان مصنوعی کامل یا جزئی ، بریس، استخراج و کاشت دندان مورد استفاده قرار می ‌گیرد .

 تشخیص توسط OPG دندان

عکسOPG دندان همچنین می ‌تواند مشکلات پزشکی و دندانپزشکی هایی را که شامل موارد زیر می باشد ، قابل تشخیص سازد :

 • بیماری پریودنتال پیشرفته
 • وجود کیست در استخوان های فک
 • تومورهای فک و سرطان دهان
 • آسیب دیدگی دندان ها از جمله دندان های خرد شده
 • اختلالات فک که همچنین به عنوان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ نیز شناخته می شوند .
 • سینوزیت
 • ارزیابی قبل از کشیدن دندان عقل

چه زمان نیاز به عکس OPG دارید ؟

 • برای بررسی وضعیت شکستگی دندان ها
 • فکی که در رفته است.
 • عفونت های دندانی یا عصب کشی دندان
 • ایمپلنت دندان
 • برای بررسی وضعیت دندان ها قبل از جراحی هایی همچون جراحی دندان عقل

تجهیزات تصویربرداری OPG به چه صورت می باشد؟

این دستگاه پرتونگاری از دو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت شامل یک لوله اشعه ایکس بوده و قسمت بعدی فیلم اشعه ایکس است که با یک آشکارساز در طرف مقابل قرار دارد .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره مال اکلوژن رابخوانید. سر بیمار درون محفظه ای که دارای استراحتگاه برای چانه ، پیشانی و قسمت های جانبی صورت می باشد ، قرار می گیرد و یک وسیله که دهان را باز نگه می دارد نیز در آن وجود دارد .

روند کار چگونه است؟

پرتوهای ایکس نوعی اشعه ، مانند امواج نور یا امواج رادیویی می باشند که از بیشتر اشیا از جمله بدن عبور می کنند . هنگامی که باید بخشی از بدن مورد بررسی قرار گیرد یک پرتوی کوچک از دستگاه پرتونگاری از بدن عبور می‌ کند و یک تصویر روی فیلم عکاسی ضبط می کند .در طی انجام OPG دندان اشعه ایکس در یک نیم دایره در اطراف سر بیمار از یک طرفه فک شروع به چرخش نموده و در طرف دیگر خاتمه می یابد .

تجهیزات تصویربرداری OPG به چه صورت می باشد؟

تصاویر تهیه شده توسط اشعه ایکس فایل های دیجیتالی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره می شوند. این تصاویر ذخیره شده به راحتی برای تشخیص و مدیریت بیماری در دسترس قرار می گیرند .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  درباره اپن بایت را بخوانید.فرمت دیجیتال این نوع تصاویر به دندانپزشک این امکان را می‌دهد تا کنتراست روشنایی و تاریکی تصویر را برای تجسم بهتر ساختارها و بافت های خاص تنظیم و تغییر دهد ، اما تصاویر روی فیلم‌ها قابل تنظیم یا تغییر نیستند .

نحوه انجام عکس برداری به روش OPG چگونه است؟

برای عکسبرداری شما ابتدا به دندانپزشک خود مراجعه می نمایید و سپس برای شما نسخه تصویر برداری OPG نوشته می شود. به مراکز تصویر برداری مراجعه می کنید.

در مراکز تصویر برداری رادیوگرافی به دو صورت انجام می شود :

 • روش مستقیم :

در این روش سنسور الکترونیک داخل دهان شما قرار داده می شود تا عکس دندانها ثبت شود.

 • روش غیر مستقیم :

در این روش از اسکنر فیلم اشعه ایکس استفاده می گردد تا بتوان عکس های گرفته شده به روش رادیولوژی قدیمی را مانند عکس های دیجیتال مشاهده کرد.

 • روش نیمه مستقیم :

در این روش که ترکیبی از سنسور و اسکنر می باشد برای تبدیل عکس اشعه ایکس به فیلم دیجیتال استفاده می گردد. شما همچنین می توانید خدمات رادیوگرافی را در منزل انجام دهید. به عنوان مثال برای خانم های باردار خدمات رادیوگرافی در منزل، سونوگرافی در منزل نیز قابل انجام است.

 انجام عکس برداری

مزایای انجام تصویربرداری OPG چیست؟

 • بعد از انجام این روش هیچ اشعه ای در بدن بیمار باقی نمی ماند.
 • پرتوهای ایکس معمولاً هیچ عارضه جانبی در محدوده تشخیصی معمولی ندارند .
 • از این روش می‌توان برای کودکان بسیار خردسال نیز استفاده نمود .
 • این تصویر برداری پوشش گسترده از استخوان‌ها و دندان‌های فک از جمله مفصل گیجگاهی فکی را فراهم می ‌کند .
 • کمک های بصری مفید در آموزش بیماران و ارائه موارد
 • توانایی استفاده در بیمارانی که در باز کردن دهان خود محدود هستند .
 • پایین بودن دوز پرتو درمانی

سخن پایانی

شما دراین مقاله با عکس OPG دندان آشنا شدید.همچنین از تجهیزات و مزایا و کاربرد آن آگاه شد ید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

محدودیت ‌های عکس OPG با اشعه ایکس چیست؟

تصاویر پانارومای اشعه ایکس در عکس برداری (OPG) اطلاعات دقیق و جزئیات دقیق در مورد همه ی دندان‌ ها و بافت نرم به دست نمی‌ دهد. در بعضی مواقع، به دلیل تار بودن تصویر اندازه‌ گیری دقیق دندان‌ها و فک ممکن نخواهد بود. اگر پزشک به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشد از فرد می‌ خواهد سی تی اسکن دندانی یا ام آر آی انجام دهد.

عکسبرداری opg چقدر ایمن است؟

با توجه به تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند، عکسبرداری opg روشی نسبتا ایمن است. با توجه به ظهور تکنولوژی های جدید و پیشرفت علم، دستگاه های جدیدی برای انجام عکسبرداری opg ساخته شده اند که سطوح بسیار سبکی از تشعشع را منتشر می‌کنند. در نتیجه سطح ایمنی این روش را به طور قابل‌توجهی بهبود بخشیده اند.
بنابراین نباید در زمان عکسبرداری opg نگران تششعات اشعه ایکس و عوارض آن باشید، چون میزان اشعه ایکس استفاده شده در این عکسبرداری به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته ومیزان خطرات تهدید کننده سلامت بدن بسیار کم شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا