اخبار دندانپزشکی

زیبایی صورت و دندانپزشکی

سلامت دندان ها
نوشته شده توسط خبات مولانایی

تاثیر دندانپزشکی بر زیبایی صورت

دندان پزشکی رشته ای تخصصی از زیر شاخه های پزشکی است که همه آنرا با ترمیم دندان، دندان درد، پر کردن دندان و غیره می شناسند اما تاثیر روش های دندان پزشکی بر زیبایی صورت به مراتب بیشتر از افکار رایج عموم مردم در مورد دندان پزشکی است.

خدماتی مانند جراحی فک، ارتودنسی دندان، بلچینگ، ایمپلنت و… تاثیر به سزایی در تغییر ظاهر فرد و در نتیجه افزایش اعتماد بنفس او می شود.

در این مطلب ما شما را با مهمترین خدمات دندان پزشکی و تاثیر هر یک بر زیبایی صورت آشنا می کنیم.

زیبایی صورت با جراحی فک

جراحی فک به دو نوع تقسیم می شود:

هرگاه جراحی فک برای زیبایی صورت انجام شود و تنها با انجام ارتودنسی بتوان ناهنجاری های فک را بهبود بخشید، جراحی زیبایی فک یا ارتوگناتیک می گویند.

اما اگر ناهنجاری فک به گونه ای باشد که علاوه بر ارتودنسی به جراحی نیز نیاز داشته باشد، ارتوسرجری گویند.

جراحی فک و زیبایی صورت

جراحی همراه با ارتودنسی برای عارضه های وسیع فک و دندان از قبیل ناهنجاری های مادرزادی، اختلالات رشد و یا آسیب های تروماتیک اکتسابی، با هدف بهبود عملکردهای جویدن، تکلم و تنفس گزینه انتخابی جراحی محسوب می شود.

جراحی فک و صورت ، زیبایی صورت را نیز بهبود می بخشد به طوری که گاهی چهره فرد بعد از جراحی فک به طور کلی می شود.

 اگر اجزای استخوانی و اسکلتالی صورت وجود داشته باشد و یا بیمار در سن مناسب مراجعه ننماید ممکن است نیازمند جراحی فک و صورت باشد.

بیشتر بخوانیم: مشکلات دندان

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت

یکی از روش هایی  که بعد از اتمام طول درمان تاثیرات و تغییرات زیادی بر صورت فرد می گذارد، ارتودنسی دندان است.

یکی از این تغییر ها را می توان تغیر فرم لب ها دانست، به این صورت که فرد بعد از درمان شاهد تغییر چهره و فرم لب ها است. بنا بر این، تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت و حالت لب ها کاملا قطعی است.

آیا ارتودنسی بر روی فک ها تاثیر دارد؟

به طور کلی ارتودنسی بر روی دندان ها سوار می شود و تاثیر آن بر روی فک بسیار کم است و می توان گفت که این تاثیر در فک پایین هیچ است. تاثیر ارتودنسی بیشتر بر روی فک بالاست. به طوری که با عقب بردن یا جلو امدن دندان ها می توان تا اندازه ای فک بالا را عقب و جلو برد.

تاثیر ارتودنسی بر فرم لب ها

تاثیر ارتودنسی بر روی لب ها بیشتر است. به طوری که با کشیدن دندان هایی که فضای کافی بین آنها وجود ندارد، لب فک مربوطه را عقب تر برده و از برجستگی آن می کاهد.

در موارد عکس که کمبود فضا بین دندان ها موجود نیست، متخصص ارتودنسی دندان ها را به سمت هم کشیده که این امر باعث برجسته شدن لب ها می شود.

با انجام عمل ارتودنسی فک ها و دندان ها در یک راستا قرار میگیرند و تقارن صورت در حد زیادی کامل مشود و این امر سبب می شود فرد دارای لبخندی زیباتر شود که به اعتماد بنفس او کمک شایانی می کند.

لمینت دندان و زیبایی صورت

در مواردی که فرد دارای دندان هایی زرد و ناقص می باشد گزینه مناسب برای داشتن دندان هایی زیبا و سفید، لمینت دندان است .

لمینت دندان لایه ای از مواد همرنگ با دندان است که برای برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان ها یا بستن فاصله بین دندان ها و درمان دندان های شکسته روی دندان ها قرار می گیرند و لبخند شما را دل انگیز می سازد و به چهره شما جذابیت می بخشد.

لمینیت به دو صورت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی انجام می‌شود که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

بیشتر بخوانیم: چرا باید به دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

بلچینگ دندان و زیبایی صورت

داشتن لبخندی زیبا به فک هایی موضون و متقارن و دندان هایی منظم و سالم و لثه هایی سالم بستگی دارد. در این میان سفیدی دندان ها نیز از اهمیت بسیاری برخودار است. به طور کلی سه روش برای سفید کردن دندان های زرد و دارای لکه وجود دارد.

ونیر کامپوزیت یا روکش کامپوزیت ، لمینت یا روکش سرامیکی دندان و بلیچینگ.

به طور کلی می توان گفت بلیچینگ بدون ریسک ترین راه برای سفید کردن دندان ها میباشد. در این روش دندان‌ها بسته به ‌نوع جنس و شدت زردی، تغییر رنگ دو سه درجه‌ای پیدا میکنند.

این تغییر رنگ به‌هیچ وجه به‌اندازه روش لمینت و کامپوزیت نیست و تنها با شدت کمتری میتواند دندان هارا سفید کند.

دندان های سفید جلوه خاصی در زیبایی فرد ایجاد میکنند و موجب افزایش اعتماد به‌نفس میشوند.

زیبایی صورت با بلچینگ

تاثیر لیفت لثه بر لبخند

بسیاری از افراد دارای لبخند لثه ای هستند یعنی نسبت به افراد دیگر قسمت بیشتری از دندان هایشان را می پوشاند و وقتی می خندند لثه هایشان بیشتر به چشم می آید و این باعث نوعی احساس بد در افراد دارای لبخند لثه ای باشد به طوری که در اجتماع از دیده شدن لبخند خود بپرهیزند.

راه حل این امر لیف لثه است.  این روش که به آن جینجیوکتومی(gingivectomy) نیز می گویند، جزء خدمات ترمیم و زیبایی دندان بوده که از طریق تناسب خط لثه باعث اصلاح طرح لبخند وافزایش اعتماد به نفس فرد می شود.

زیبایی صورت با لیفت لثه

لیفت لثه پروسه ای است که در آن قسمت کوچکی از بافت لثه را بر می دارند، جایی که لثه با دندان ها در ارتباط است.

 این پروسه معمولا روی دندان های جلویی انجام می شود چون وقتی می خندید و صحبت می کنید دندان های جلو پیدا هستند. به این صورت دندان ها بیشتر خود را نشان می دهند و باعث می شود لبخند فرد زیباتر و جذابتر شود.

منبع: yun.ir/2risfe

درباره نویسنده

خبات مولانایی

دیدگاه خود را منتشر کنید