دندانپزشکی

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک
نوشته شده توسط علی دوست دار

بسیاری از ما لبخند ایده آل نداریم و دندان هایمان کج، انحراف یافته و یا عقب و جلو است و یا یکی از فک هایمان عقب تر یا جلوتر است. ارتودنسی متحرک نوعی دستگاه است که می توانید آن را از دهان خود خارج کنید. زیرا این دستگاه ارتودنسی به دندان های شما چسبانده نمی شود. آنها طوری طراحی شده اند که متناسب با سایز دهان شما باشد و به برنامه درمان ارتودنسی شما کمک می کند. شما ازمزایا و معایب ارتودنسی متحرک چه می دانید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با این نوع از ارتودنسی آشنا شویم.


درباره ی ارتودنسی لینگوال هم بخوانید.


انواع بریس های متحرک

بریس هایی که مورد استفاده قرار می گیرند انواعی دارد و برای هر نوع دندان و متناسب با مشکل هر دندان از هر یک از این بریس ها استفاده می شود که در ادامه انواع این بریس ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. زد اسپرینگ

یکی از این بریس زد اسپرینگ نام دارد، این روش برای افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهد دندانی که به سمت عقب رفته را به سمت جلو بکشند.

بریس متحرک

این بریس از یک جز اصلی و کوچک به نام Z یا همان جز فعال به همراه اجزا نگهدارنده ی آن تشکیل شده است که به دلیل این که این بریس روی کلاسپ های دندان های عقبی نصب می شود و زد اسپرینگ نیز در پشت دندانی که می خواهیم آن را حرکت دهیم نصب می شود، به صورت پنهان روی دندان ها قرار می گیرد و از بیرون اصلا مشخص نمی شود.

2. بریس های هاولی

یکی دیگر از انواع بریس های متحرک، بریس های هاولی نام دارد، این بریس ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که دندان های پیشین فک بالایی بیش از حد جلو باشند و  بخواهیم دندان ها را به عقب بکشیم. بریس های هاولی دارای چند آدامز کلاسپ یا همان جز نگهدارنده و یک قوس لبی یا همان جز فعال است.

زمانی که دکتر شما بخواهد با استفاده از بریس های هاولی دندان های پیشین فک بالایی را به سمت عقب بکشد قو یا کمان براکت های هاولی روی دندان های جلو قرار می گیرد و آن ها را به عقب می کشد و کلاسپ هم برای این که جز فعال یا همان قوس ها را تقویت کند روی دندان های عقب بیمار قلاب می شود تا بریس را نگه دارد.

لازم به ذکر است گاهی ممکن است از بریس های هاولی در صورت نیاز و با اعمال چند تغییر، به عنوان ریتینر مورد استفاده قرار گیرند.

3. بریس های نامرئی یا اینویزیلاین

گروه سوم براکت های متحرک، اینویزیلاین یا بریس های ارتودنسی نامرئی نام دارد. امروز بسیاری از افراد به دلیل این که براکت ثابت، به صورت ثابت در دهان قرار می گیرند از آن ها زیاد استقبال نمی کنند. 

ارتودنسی متحرک

بیشتر به دنبال بریس هایی هستند که کمتر دیده شود و یا این که اصلا دیده نشود، بریس اینویزیلاین، یک بریس نامرئی است و می توان گفت یک نوع فناوری جدید در این درمان است.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: رادیوگرافی تک دندان چیست؟


عوامل موثر در طول درمان ارتودنسی متحرک

همانطور که می‌دانید، مدت زمان استفاده از ارتودنسی متحرک مانند سایر روش‌ها برای رفع ناهنجاری‌های فک و دندان، دوره مشخصی دارد. نکته مهم این است که اگر مدت زمان ارتودنسی به طور کامل طی نشود، نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

در حالت کلی، مدت زمان ارتودنسی متحرک از ارتودنسی ثابت طولانی‌تر، و حداقل ۶ ماه است. زمان دقیق برای درمان در جلسه اول معاینه توسط ارتودنتیست مشخص می‌شود. مدت زمان استفاده از ارتودنسی متحرک به عوامل زیر بستگی دارد:

 • همکاری بیمار در طول دوره درمان شامل مراجعه در زمان‎های تعیین شده، اطمینان به متخصص ارتودنسی، عدم ایجاد خلل در کار و… نیز می‌تواند در اتمام به موقع مدت زمان ارتودنسی متحرک موثر باشد.
 • مدت زمان ارتودنسی متحرک با توجه به سن بیمار نیز می‌تواند متغیر باشد. مدت زمان استفاده از آن در بیماران با سن کم، کوتاه‌تر از بیماران با سنین بالاست.
 • اتفاقات پیش‌بینی‌نشده مانند نیاز به ترمیم دندان در حین ارتودنسی دندان، آسیب به ناحیه فک و… هم می‌تواند مدت زمان ارتودنسی متحرک را افزایش دهد.
ارتودنسی متحرک
 • میزان بهم ریختگی و بی‌نظمی دندان‌ها یکی از مهمترین عوامل در افزایش یا کاهش مدت زمان ارتودنسی متحرک است.
 • نیاز و یا عدم نیاز به کشیدن دندان بیمار می‌تواند مدت زمان این نوع ارتودنسی را تحت تاثیر قرار دهد.
 • سلامت و یا عدم سلامت فک بیمار بر روی طول درمان و مدت زمان ارتودنسی متحرک تاثیرگذار است.
 • الگوی بی‌نظمی در دندان‌های بیمار نیز در تعیین مدت زمان استفاده از ارتودنسی متحرک موثر است.
 • در آخر، میزان تجربه ارتودنتیست برای سرعت عمل در کار نیز از عوامل موثر در طول درمان است.

شاید این مطلب هم برایتان مفید باشد: اورجت دندان چیست؟


مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک

 •  برای فک بالا و فک پایین و یا برای هر دو فک قابل استفاده است.
 • پلاک آن را میتوان هنکان غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج کرد.
 • کمتر به دندان آسیب میرساند و بیماری های لثه را کاهش میدهد.
ارتودنسی متحرک
 • چون سقف دهان را پوشش میدهد انکوریج بهتری میدهد.
 • تنظیم پلاک آن راحت و آسان است.
 • در اختلالات جزئی دندان گزینه بهتری است.

معایب ارتودنسی متحرک

بسیاری از بیماران هنگام مراجعه به متخصص برای درمان ناهنجاری‌های دندان خود، مایل به استفاده از ارتودنسی متحرک هستند. این افراد معمولا تنها به مزیت متحرک بودن این روش توجه کرده و به معایب ارتودنسی متحرک توجه می‌کنند. در ادامه به برخی از معایب ارتودنسی متحرک اشاره کرده‌ایم:

 • اگر برای مدت کوتاهی پلاک متحرک ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید، دوره درمانی خود را به تعویق انداخته و روند کار به سرعت پیش نخواهد رفت. به همین دلیل در مدت زمان ارتودنسی متحرک تنها برای غذا خوردن باید آن را از دهان خارج کنید.
 • از دستگاه ارتودنسی متحرک نمی‌توان برای درمان تمام ناهنجاری‌های دهان و دندان استفاده کرد.
 • زمانی که پلاک متحرک ارتودنسی در دهان وجود دارد، گفتار شما کمی دچار اختلال می‌شود.
 • با هر بار گذاشتن ارتودنسی متحرک در دهان‌تان، باید کمی درد و فشار را تحمل کنید.

برای مطالعه بیشتر: زیبایی صورت و دندانپزشکی


اصول مراقبت از پلاک های متحرک

 • بیمار باید روش قرار دادن دستگاه آن را به خوبی یاد بگیرد.
 • تنظیم دستگاه فقط باید توسط ارتودنتیست صورت بگیرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
 • خوردن خوراکی‌های سفت و شیرین ممنوع است چراکه به پلاک آسیب میرسانند و باعث زرد شدن دندان ها و پوسیدگی آن میشود.
مراقبت از ارتودنسی متحرک
 • پلاک باید حداقل دوبار در روز تمیز شود و میتوان جرم آن را با مسواکی نرم و خمیردندان مناسب از بین برد.
 • دستگاه را با استفاده از آب داغ نشویید زیرا باعث ذوب پلاستیک آن می‌شود.
 • با استفاده از محلول شستشو، هفته ای یکبار، دستگاه ارتودنسی را ضدعفونی کنید.
 • پلاک را نباید با فشار کشید و جا انداخت چرا که باعث آسیب و درنهایت منجر به شکستن آن میشود.

سخن پایانی

در این نوشتار به بررسی ارتودنسی متحرک پرداختیم. مزایا و معایب آن و همچنین عوامل موثر بر طول درمان آن را تشریح نمودیم. در نهایت باید ذکر نمود که نمی توان گفت کدام روش ارتودنسی بهتر است چرا که هر کدام از این روشها معایب و مزایای خود را دارند. در مورد جنبه های مختلف هر روش درمان با متخصص ارتودنسی باید صحبت کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

علی دوست دار

دیدگاه خود را منتشر کنید