درمان های دندانپزشکی

بریج دندان یا پل دندانی چیست و چه کاربردی دارد؟ + بررسی انواع بریج دندان و ضرورت استفاده از آن

آیا میدانستید که جای خالی دندانی که کشیده اید میتواند باعث ناصاف و کج شدن سایر دندان ها شود؟ آیا می دانستید که مشکلات مربوط به گفتار و تکلم، غذا خوردن و جویدن و سایر مشکلات ساختاری دیگر همگی می توانند در صورت از دست رفتن یک یا چند دندان در افراد ایجاد شود؟ و از همه مهمتر آیا میدانستید که یکی از بهترین راه ها برای پر کردن این جای خالی و پیشگیری از بروز این مشکلات وحشتناک گذاشتن بریج دندان است؟ اگر با چنین مشکلاتی روبرو هستید و میخواهید به کمک پل دندان یا همان بریج دندان، صاحب دندان های جدید شوید حتما این مقاله را بخوانید.


فهرست مطالب


بریج دندان چیست؟

بریج دندانی یک روش دندانپزشکی برای پر کردن جای خالی دندان هایی است که از دست رفته یا کشیده شده اند. یک پل شامل یک یا چند عدد دندان مصنوعی ساده است که به راحتی در کنار سایر دندان ها قرار گرفته و مانع از به وجود آمدن مشکلاتی مثل خراب شدن طرح لبخند، مشکل در تکلم، کج شدن سایر دندان ها و .. می‌شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله پروتز دندان چیست را بخوانید.

بریج دندان چیست؟

معرفی انواع بریج دندان

چهار نوع پل دندانی اصلی وجود دارد:

 • سنتی
 • معلق یا کانتی لِوِر
 • مریلند
 • پشتیبانی شده با ایمپلنت

پل دندانی ساده و مرسوم

به این پل ها اصطلاحا تردیشنال بریج میگویند و از قدیم الایام به عنوان یک روش جایگزین دندان از دست رفته در نظر گرفته میشده و همچنان نیز کاربرد دارد. این پل شامل تعدادی دندان مصنوعی است که باید به دندان های طبیعی مجاور متصل شود. برای اینکه بتوانیم این پل را نصب کنیم لازم است دندان های مجاور استحکام خوبی داشته باشند. برای گذاشتن این پل ها باید مینای دندان های مجاور را تراش دهیم تا به فرمی در بیایند که بتوان پل را به آن ها متصل کرد.

پل دندانی کانتی لور

به این پل، بریج معلق هم گفته می شود. کانتی لور معمولا برای پر کردن جای خالی تنها یک دندان کاربرد دارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله علت لق شدن ایمپلنت دندان را بخوانید.برای اینکه چنین پلی را نصب کنیم باید 1 دندان طبیعی در یک طرف (چپ یا راست) جای خالی دندان وجود داشته باشد یعنی. (برخلاف پل مرسوم که دو دندان طبیعی میخواستیم). ما برای سوار کردن پل باید دندان پایه یا پانتیک را تراش دهیم و سپس پل را سوار و تثبیت کنیم.

بریج دندانی مریلند

این پل ها هم مشابه با پل های ساده و سنتی نصب میشوند. یعنی برای اینکه آن ها را نصب کنیم نیاز به دو دندان طبیعی مجاور داریم یعنی طرف چپ و راست دندانی که از دست رفته باید دندان طبیعی وجود داشته باشد. اما با این تفاوت که در این روش، ما نیازی به برش دادن مینا نداریم. بلکه با کمک بالهایی از جنس فلز یا پرسلین، پل را به پشت دندان های طبیعی چپ و راست متصل میکنیم.

بریج دندانی مریلند

بریج پشتیبانی شده با ایمپلنت

همانطور که از نام این بریج ها پیدا است، برای استفاده از آن ها باید از ایمپلنت کمک بگیریم. بیمار برای اینکه واجد شرایط این گونه پل ها باشد باید بیشتر از یک دندان خود را از دست داده باشد. ما در این روش مطلقا کاری به دندان های اطراف نداریم و مینای آن ها را تراش نمیدهیم زیرا ایمپلنت ها میتوانند به خوبی از پل حمایت کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان های لکه‌های سفید دندان را بخوانید.

پل دندانی که توسط ایمپلنت دندان پشتیبانی میشود معمولاً نیاز به دو عمل جراحی دارد:

 • اولین عمل برای کاشتن و قرار دادن واحدهای ایمپلنت داخل استخوان فک بیمار
 • و عمل دومی هم برای نصب بریج یا قرار ددن پل

از آنجایی که هر دوی این اعمال (مخصوصا عمل ایمپلنت زنانبر هستند، چند ماه طول میکشد تا این نوع پل ها را نصب کرد.)

مواد سازنده بریج دندان : بریج‌ها از چه جنسی هستند؟

پل ها را از مواد مختلفی می سازند. اما رایج است که آن ها را از طلا یا آلیاژهای دیگری مثل پرسلن یا ترکیبی از این دو بسازند.

پل دندان یا ایمپلنت دندان، کدام بهتر است؟

هم ایمپلنت و هم بریج کاربردهای یکسانی دارند و برای یک هدف طراحی و ساخته شده اند. اما تفاوت های زیادی با هم دارند. یکی از تفاوت ها این است که بریج ها معمولا موقتی هستند و بعد از حدود 5 تا 15 سال نیازمند تعویض هستند یعنی طول عمر به نسبت ایمپلنت دندان چندان زیاد نیست. این درحالی است که ایمپلنت ها مدت زیادی دوام می آورند و به نوعی درمان ثابت و دائمی از دست رفتن دندان هستند. اما اینکه واقعا کدامیک برای شما مفید هستند بسته به نظر شما و متخصص دندانپزشکی شما دارد.

ضرورت استفاده از بریج چیست؟

از دست دادن دندان مشکلی جدی است، چرا که دندان‌ها باید کنار یکدیگر باشند و واحد منسجمی را تشکیل دهند. دندان‌های کناری با از دست رفتن یک دندان کج می‌شوند و به سمت فضای خالی حرکت می‌کنند که به نوبه خود بر بایت (شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها) اثر می‌گذارد ، فشار مضاعفی به دندان‌ها و مفصل‌های فک وارد می‌شود و حتی بیمار را دچار درد می‌کند.

ضرورت استفاده از بریج چیست؟

از آنجایی که تمیز کردن دندان‌های کج و منحرف شده سخت‌تر است، احتمال پوسیدگیآنها و بروز بیماری‌های لثه نیز افزایش می‌یابد.استخوان در اثر نبودن دندان تحلیل می‌رود. تحلیل رفتن استخوان فک باعث افتادگی لب‌ها و گونه‌ها می‌شود و چهره را پیرتر از سن واقعی نشان می‌دهد.

عوارض انجام بریج دندان چیست؟

پل دندان هم مانند تمامی بیماری های دیگر، یک سری عوارض در خود دارد که باید قبل از انجام با آن ها آشنا شوید. البته پل دندان پل دندان نسبت به دیگر درمان ها کمتر است و خطر زیادی را در بدن ایجاد نمی کند. در کنار این ها هیچکدام از این عوارض حتمی نیستند و ممکن است در بدن شما شکل نگیرد.

برخی از مهم ترین عوارض پل دندان در بند های زیر بیان شده است:

حساسیت در دهان

ممکن است همان ابتدای انجام پل دندان بر روی دندان تان، یک حساسیت در دهان خود احساس کنید. پل دندان معمولا حساسیت خود را در برابر سرما یا گرمای بسیار از خود نشان می دهد. همچنین زمانی که شما با انگشت، دندان خود را لمس می کنید این حساسیت فعال می شود و ممکن است درد در لثه یا نوعی خارش را ایجاد کند که کمی آزار دهنده است. البته چنین حساسیتی در عرض چند هفته از بین می رود و ماندگاری زیادی در دندان ندارد. تنها کافی است که از حالت های مطرح شده دوری کرد و دندان را در چنین آب و هوایی قرار نداد.

پوسیده شدن دندان

معمولا پوسیدگی در دندان هایی که بریج روی آنها انجام می شود رخ داده است و این فرایند بسیار بلند مدت است. پوسیدگی با بریج ارتباط دو طرفه دارد و همیشه در کنار هم هستند. زمانی که یک مواد غذایی به مدت زیادی لای دو دندان گیر می کند، یک حالت فرسایش از خود نشان می دهد که حاصل آن پوسیدگی دندان می شود و چنین چیزی در دندان هایی که بریج روی آن ها وجود دارد هم اتفاق می افتد. میان بریج و خود دندان یک چسب وجود دارد که عمر این چسب نهایتا ده الی پانزده سال است و بعد از آن شکسته می شود.

پوسیده شدن

همین باعث می شود که مواد غذایی در آن دندان گیر کند و فرسایش دندان آغاز شود. همچنین خود پوسیدگی می تواند باکتری هایی ایجاد کند که با وارد شدن در خون بدن، عفونت خون را در شخص ایجاد می کنند.

احساس درد

بیشتر افرادی که پل دندان را بر روی دندان های خودشان انجام می دهند، در همان ابتدا یک احساس درد کمی در آنها مشاهده خواهد شد یا حتی ممکن است کبودی های کوچکی اطراف دندان آنها ایجاد شود. اگر چنین نشانه هایی در شما هم وجود داشت باید بدانید که کاملا طبیعی است و بعد از مدتی از بین می رود. حال اگر این درد بیش از یک هفته ادامه پیدا کرد، باید خودتان را به یک چشم پزشک نشان دهید زیرا می تواند نشان از نصب اشتباه پل دندان یا عفونت باشد که هر دوی آنها خطرناک هستند و باید درمان شوند.

شکستگی در سطح دندان ها

چنین اتفاقی بیشتر برای افرادی رخ می دهد که دارای دندان های ضعیف هستند. پل دندان در کنار تمامی فواید خود می تواند باعث شکسته شدن دندان ها شود. پل دندان برای افرادی که استرسی و نگران هستند به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا استرس در کنار پل دندان اولین عاملی است که می تواند به شکسته شدن دندان های تان کمک کند.

زمانی که شما می خواهید پل دندان را بر روی دندان تان ایجاد کنید، دندان پزشک شما برای نصب پل در ابتدا سعی می کند که دندان را به حد کافی بتراشد که در چنین عملیاتی حمایت کننده های طبیعی هم تراشیده می شوند و ممکن است که از بین بروند. با از بین رفتن حمایت کننده های طبیعی، قدرت دندان ها در کارهای روزمره کمتر می شود و خطر شکستگی افزایش پیدا می کند.

دوران بهبود و مراقبت پس از عمل قرار دادن بریج چگونه است؟

دوران بهبود پس از قرار دادن بریج در دهان آسان و سریع است و ناراحتی ناشی از آن بسیار جزیی است. بیمار مدت کوتاهی پس از چسبانده شدن دائمی بریج با سیمان به آن عادت می‌کند. مراقبت از بریج بسیار مهم است، چون طول عمر آن را افزایش می‌دهد و سالم و محکم ماندن دندان اباتمنت را تضمین می‌کند.

دوران بهبود و مراقبت پس از عمل

بریج باید مانند دیگر دندان‌ها حداقل دو بار در روز مسواک زده شود و روزانه یک بار با نخ دندان تمیز شود. دندانپزشک روش استفاده از نخ دندان و تمیز کردن زیر دندان مصنوعی بریج را به بیمار آموزش می‌دهد، برای تمیز کردن بریج می‌توان از مسواک‌های بین دندانی کوچک نیز استفاده کرد.

هزینه بریج دندانی چقدر است؟

عوامل زیادی وجود دارند که میتوانند روی قیمت بریج دندان تاثیر بگذارند که به صورت خلاصه موارد زیر مهم ترین فاکتورها هستند:

 • تعداد دندان هایی که از دست داده اید یا کشیده اید (به عبارتی تعداد جای خالی دندان ها)
 • نوع مواد بکار رفته برای ساخت بریج ها مانند رزین کامپوزیت، زیرکونیا یا آلیاژ فلزی پوشیده شده از رزین
 • میزان پیجیدگی در قرار دادن بریج ها
 • درممان و ترمیم های مورد نیاز حین فرآیند پل گذاری
 • و فاکتورهای مرتبط با مطب دندانپزشکی و متخصص دندانپزشکی شما

سخن پایانی

شما دراین مقاله با بریج دندان یا پل دندانی آشنا شدید.همچنین از کاربرد و انواع آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا غذا خوردن با پل دندان سخت است؟

اغلب عکس این قضیه صحت دارد. جایگزینی دندان‌های کنده شده باعث سهولت در خوردن می‌شود. ممکن است ترجیح دهید غذاهای نرم و خرد شده را در قطعات کوچکی بخورید تا زمانی که به پل عادت کنید.

آیا روند جایگذاری پل های دندانی دردناک است؟

در برخی شرایط کمی درد آور است. مطمئنا دندانپزشک حین انجام کار از بی حسی استفاده می کند ولی بعد از اتمام و در طول هفته های بعد، ممکن است در دندان ها و فک خود احساس درد داشته باشید. روند رایجی برای افرادی است که بعد از انجام کار خیالشان راحت است. دندان های هر فرد واکنشی متفاوت نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا