اخبار دندانپزشکیدرمان های دندانپزشکی

آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟

استفاده از لمینت دندان به عنوان یک پوشش بر روی دندان ها که سبب اصلاح فرم دندان ها می شود ، یکی از بهترین روش های زیبایی دهان و دندان است که امروزه مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.این روکش ها که بر اساس فرم دندان های فرد طراحی می گردد دارای جنس سرامیکی و بسیار نازک می باشند. با توجه به طراحی دقیقی که به وسیله کامپیوتر انجام می شود ، این روکش ها بیشتر فضای دندان را می پوشانند. احتمالا یکی از سوالات شما این است که لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟ داشتن دندان‌های زیبا و مرتب به لطف لمینت دندان دیگر آرزوی محال نیست. به‌علاوه اینکه مزیت مقاوم‌سازی دندان‌ها را هم به‌دنبال دارد.

البته یکی از نگرانی‌ها برای استفاده از این تکنیک، عوارض لمینت است چرا که برای نصب باید قسمتی از مینای دندان تراش بخورد. همین موضوع نگرانی درباره احتمال پوسیدگی و خرابی دندان را پررنگ‌تر می‌کند. در این مطلب با ما باشید تا بررسی کنیم که آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند یا خیر؛ عوارض لمینت چیست و آیا با مراقبت‌های بعد از لمینت می‌توان عوارض لمینت را به حداقل رساند یا خیر.


فهرست مطالب


آیا لمینت دندان و پوسیدگی دندان با هم مرتبط هستند؟

لمینت دندان روشی است برای محافظت از دندان‌ها در مقابل پوسیدگی که کل دندان را پوشانده و علاوه‌بر هدف زیبایی باعث مقاومت بیشتر دندان‌ها می‌شود. نصب لمینت دندان به‌تنهایی نمی‌تواند عامل پوسیدگی دندان باشد اما در صورت عدم رعایت دستورات دندانپزشک و مراقبت‌های بعد از لمینت، احتمال پوسیدگی دندان بیشتر شده و می‌توان آن را از عوارض لمینت دندان دانست. درباره ایمپلنت دندان اقساطی بیشتر بخوانید.

پوسیدگی و لمینت دندان

مواد لمینت باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود، یعنی ضرری برای دندان‌ها ندارند. اما ریسک خرابی و پوسیدگی همیشه وجود دارد. در واقع، عامل پوسیدگی دندان بعد از لمینت‌ها عدم رعایت نکات بهداشتی و مراقبت‌های بعد از لمینت، و عدم مهارت کافی دندانپزشک در نصب لمینت است.

پوسیدگی دندان لمینت شده

شاید تعدادی از افراد که اقدام به انجام لمینیت دندان نموده اند در دراز مدت دچار پوسیدگی دندان شده اند و این باور اشتباه را که این روش منجر به بروز پوسیدگی می شود را به دیگران منتقل نموده اند.اما باید گفت انجام لمینت دندان سبب به وجود آمدن این مشکل نمی شود و علل دیگری که مهم ترین آن عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است این مشکل را به وجود خواهد آورد. البته بایستی به این نکته اشاره کرد که انجام لمینت دندان توسط کلینیک دندانپزشکی معتبر و تحت نظر دندانپزشکان مجرب یکی دیگر از مسائلی است که می بایست به منظور انجام این کار در نظر گرفت تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری به عمل آید.

چرا بعد از لمینت دندان ها پوسیده می شوند؟

لمینت نمی‌تواند به خودی خود باعث پوسیدگی دندان‌ها شود. در واقع از این روش برای محافظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی استفاده می‌شود. لمینت روکشی محکم است که تقریباً تمامی دندان شما را می‌پوشاند؛ اما نکته مهمی که وجود دارد این است که در صورت عدم رعایت نکات زیر پوسیدگی دندان می‌تواند رخ بدهد:

۱) عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

فرقی ندارد شما از چه روشی برای روکش کردن دندان خود استفاده می‌کنید، اگر مسواک نزنید، از دهان شویه استفاده نکنید، هر شش ماه به دندان پزشک مراجعه نکنید و از دهان و دندان خود مراقبت نکنید، خطر پوسیدگی دندان همیشه وجود خواهد داشت. وقتی غذا و خوراکی می‌خورید و نوشیدنی‌های شیرین، رنگی و… می‌نوشید، باکتری‌ها و ذرات غذا در دهان شما تجمع پیدا می‌کنند. اگر مسواک نزنید، باز هم دندان‌های خود را در معرض خطر پوسیدگی قرار می‌دهید.

درست است که لمینت دندان‌های شما را می‌پوشاند، اما بخش مهمی از دندان‌ها که اتفاقاً در اکثر مواقع جرم‌ها در آن بخش تجمع بیشتری دارند، همیشه در معرض خطر باقی می‌ماند. خط بین لثه و لمینت همیشه می‌تواند محلی برای تجمع باکتری‌ها و نفوذ آن‌ها به دندان اصلی شما باشد. در این حالت پوسیدگی می‌تواند ریشه دندان را بیشتر خراب کند و باعث بیماری‌های لثه شود.

۲) نصب نادرست لمینت

حالت دیگری هم وجود دارد که ممکن است دندان شما با وجود لمینت پوسیده شوند. اگر لمینت به درستی نصب نشود، ترک پیدا کند یا حفره‌ای داشته باشد، نمی‌تواند آن گونه که باید از دندان های شما محافظت کند. در این حالت ممکن است غذا و باکتری‌ها در بخش ترک‌خوردگی و حفره جمع شوند و شما متوجه آن نباشید.

در صورتی که خوب مسواک نزنید، ممکن است همین مشکل باعث پوسیدگی شود و آن باکتری را به دندان‌های شما برساند.

۳) عدم درمان دندان های پوسیده یا آسیب دیده قبل از انجام لمینت

مورد دیگری که می‌تواند موجب پوسیدگی دندان‌ها پس از لمینت شود، عدم توجه به دندان‌های آسیب دیده قبل از انجام این کار است. همان طور که اشاره کردیم، پیش از لمینت کردن تمامی دندان‌ها باید به خوبی معاینه شوند تا در صورت وجود پوسیدگی و خرابی، مشکلات برطرف شوند. اگر دندان شما ذره‌ای پوسیده باشد و روی آن لمینت انجام شود، مشکل بدتر خواهد شد. پس در این زمینه دقت و مهارت دندان پزشک شما بسیار مهم است. دندان پزشک علاوه بر این که باید در نصب روکش‌های لمینتی مهارت کافی را داشته باشد، باید بتواند با دقت تمامی دندان‌ها را بررسی کند.

پس همان طور که توضیح دادیم، لمینت و مواد آن هیچ مشکلی برای دندان‌های شما ایجاد نمی‌کنند. در عین حال هم شما نمی‌توانید از دندان‌های خود به صورت صد در صدی محافظت کنید؛ و همچنان خطر خرابی و پوسیدگی وجود دارد. آن چه موجب پوسیدگی دندان ها پس از لمینت کردن می‌شود، به نحوه مراقبت از دندان‌ها و مهارت دندان پزشک در نصب لمینت ربط دارد.

۴) انتخاب دندانپزشک

انتخاب دندانپزشک خوب از دیگر مواردی است که می‌تواند پوسیدگی دندان را به‌عنوان عوارض لمینت تشدید کند. ظرافت و تخصص پزشکی که برای نصب این پوشش‌های دندانی به آن‌ها مراجعه می‌کنید اهمیت زیادی دارد؛ چرا که کوچک‌ترین فاصله بین لمینت‌ها احتمال تجمع باکتری‌، آلودگی، ذرات غذا را بالا می‌برد و نتیجه‌اش عفونت و مشکلات دهانی و دندانی خواهد بود.

آیا لمینت متحرک باعث پوسیدگی دندان می شود؟

بیشتر موادی که در ساخت لمینت متحرک دندان استفاده می شود، بی خطر هستند و منجر به عفونت یا پوسیدگی دندان ها نمیشوند اما برخی از مواد هستند که آلرژی زا هستند. از طرفی چسب لمینت متحرک نیز ممکن است باعث بروز مشکلاتی در بیماران شود که باید حتما پیش از نصب snap on smile با دندانپزشک مشورت کنید. همچنین باید به طور مرتب مسواک بزنید و نکات بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

همچنین به‌خاطر فاصله‌ای که بین لمینت متحرک و دندان‌ها به‌وجود می‌آید، و از آنجایی که بزاق دهان به‌خاطر لمینت متحرک دیگر مثل قبل قادر به پاک‌کردن باکتری‌ها نیست، پلاک‌ و جرم دندانی بیشتری در این فواصل جمع می‌شود. درنتیجه می‌توان گفت لمینت متحرک می‌تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

آیا لمینت سرامیکی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

فرقی نمی‌کند که چه نوع جنس لمینتی روی دندان نصب می‌شود، مواد تشکیل‌دهنده این پوشش‌های دندانی عامل خرابی یا پوسیدگی نیستند، بلکه عامل پوسیدگی و خرابی دندان، رعایت نکردن مراقبت‌های بعد از لمینت است و ربطی به استفاده از لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ندارد.

چگونه می توان از پوسیدگی دندان لمینت شده جلوگیری کرد؟

برای آنکه بخواهید از پوسیده شدن دندان زیر لمینت جلوگیری کنید نیاز به مراقبت خاصی نیست و فقط اگر بهداشت دهان و دندان خود را همیشه رعایت کنید این امر امکان پذیر است. مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز از لمینت دندان عبارتند از:

  • در طول شبانه روز حداقل دو مرتبه به مدت دو دقیقه دندان‌های خود را مسواک بزنید. از مسواک‌هایی که دارای برس های نرم هستند استفاده کنید و به صورت ملایم مسواک کنید تا روکش لمینت شما دچار خط و خش و تراشیدگی نشود.
  • برای جلوگیری از پوسیدگی دندانی و بروز بیماری‌های لثه بهتر است حداقل روزی یک مرتبه از نخ دندان استفاده نمائید تا اگر مواد غذایی بین دندان باقی مانده است به صورت کامل خارج شود.
  • به صورت منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا معاینه‌های لازم انجام شود و روکش دندان در وضعیت خوب و مناسبی قرار داشته باشد.
  • از مواد غذایی خیلی شیرین، دخانیات و مواد غذایی چسبنده حتی‌الامکان به مقدار کم استفاده نمائید زیرا ممکن است مواد غذایی چسبنده بین دندان بماند و موجب ایجاد پوسیدگی شود و مواد غذایی شیرین نیز باعث گسترش پوسیدگی خواهد شد.

همه افراد نمی‌توانند گزینه و کاندید خوبی برای لمینت دندان باشند. برای مثال افرادی که دارای دندان‌های ناسالم هستند مانند افرادی که بیماری لثه فعال دارند یا دارای پوسیدگی دندانی شدید هستند، افرادی که دندان‌های ضعیف شده دارند مانند افرادی که دندان شکسته و لب پر شده دارند و در نهایت افرادی که مینای دندان ضعیفی دارند کاندید مناسبی برای لمینت دندان نیستند. البته افرادی هستند که در عصبانیت دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهند یا موقع خواب دندان قروچه می‌روند این دسته از بیماران نیز گزینه مناسبی برای نصب لمینت دندان نیستند. زیرا در کوتاه‌ترین زمان ممکن است دسته از افراد دچار تراشه شدن یا ترک خوردگی دندانی می‌شوند.

اگر به صورت عادی بخواهیم بررسی کنیم باید بدانید دندان‌ها در صورت مراقبت صحیح از آن زیر لمینت دندان پوسیده نمی‌شوند و سالم باقی می‌مانند. این در صورتی است که فرد بهداشت دهان خود را به خوبی رعایت کرده باشد. در صورتی که مراقبت‌های توصیه شده از سمت دندان پزشک را به خوبی و درستی انجام دهید قطعاً روکش لمینت دندان می‌تواند از دندان طبیعی شما محافظت و پشتیبانی کند. به صورت خاص عاملی که از پوسیده شدن دندان زیر لمینت جلوگیری می‌کند استفاده نخ دندان حداقل یک الی دو مرتبه در طول روز است.

زیرا عدم استفاده از نخ دندان به باکتری و پلاک‌های دهان و دندان اجازه می‌دهد با خیال راحت گسترش پیدا کنند و به مرور حفره‌ای در بخش پایین پشت دندان ایجاد کنند تا دندان از دست برود و شما متوجه این از دست رفتگی دندان نشوید. در این صورت برای ترمیم دندان باید روکش لمینت از روی دندان شما برداشته شود درمان اساسی انجام شود و سپس لمینت انجام شود.

متأسفانه گاهی ممکن است این باکتری‌ها موجب از بین رفتن دندان شوند و شما مجبور به استفاده از ایمپلنت دندان شوید. در این صورت دیگر نمی‌توانید از روش لمینت دندان برای زیبایی و اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنید.

در واقع لمینت هیچ گاه نتوانسته راه حل درمانی برای مشکلات دندان و لثه بیمار باشد بلکه تنها توانسته است از نظر زیبایی و ظاهری مشکلات مربوط به دندان را حل کند. به همین علت احتمال اینکه دندان زیر لمینت پوسیده شود یا حفره دندانی ایجاد شود برای هر کس امکان دارد. گاهی ممکن است دلیل‌های مختلف دیگری باعث پوسیده شدن دندان زیر لمینت شوند. این دلایل عبارتند از:

  • لمینت به درستی نصب نشده باشد و فاصله‌ای بین خط لثه و روکش لمینت دندان وجود داشته باشد و یا مینای دندان بیش از حد تراشیده شده باشد.
  • استفاده از داروهایی که برای ضد خشکی دهان استفاده می‌شود و یا داروهایی که موجب ضعیف‌تر کردن سیستم ایمنی بدن می‌شوند به مرور زمان عفونت لثه و التهاب لثه به وجود می‌آورند و در نهایت ممکن است نصب لمینت با عدم موفقیت روبرو شود و دندان زیر لمینت پوسیده شود.

برای درمان پوسیدگی باید لمینت را برداشت؟

اگر دندان زیر لمینت دچار خرابی یا آسیب‌دیدگی شود دندانپزشک باید برای درمان پوسیدگی، لمینت دندان را بردارد. بعد از اینکه پروسه درمان تکمیل شد دوباره لمینت نصب می‌شود. اگر بعد از لمینت دچار پوسیدگی دندان شده‌اید، باید با دندانپزشک مشورت کنید.

آیا می توان دندان پوسیده را لمینت کرد؟

اگر دندان پوسیده باشد، لمینت دندان چگونه انجام می شود؟ دندانی که دچار آسیب، پوسیدگی یا شکستگی باشد را می‌توان لمینت کرد اما برای نصب این پوشش ابتدا باید تمام این آسیب‌ها، پوسیدگی، شکستگی و حتی کوچکترین لب‌پریدگی‌ها درمان و ترمیم شوند، بعد دندانپزشک مراحل نصب لمینت را آغاز کند. نصب این ونیرها روی دندان پوسیده، عمر و ماندگاری لمینت را کاهش می‌دهد. در واقع یکی از دلایل افتادن لمینت دندان پوسیدگی دندان‌ها است.

مراقبت های لازم بعد از لمینت دندان پوسیده

مهم‌ترین مراقب‌های لازم بعد از لمینت دندان پوسیده عبارتند از:

  • مسواک‌زدن با خمیردندانی که باعث فرسایش سطح لمینت نشود.
  • نخ دندان و دهانشویه
  • کاهش مصرف نوشیدنی‌های رنگی
  • ترک سیگار و قلیان

آیا کامپوزیت و لمینت باعث پوسیدگی دندان می شود؟

کامپوزیت دندان و لمینت هیچ ماده آسیب‌زننده‌ای برای دندان‌ها ندارند. یعنی استفاده از آن‌ها برای دندان هیچ منعی نداشته و باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود. اما اگر کامپوزیت یا لمینت روی دندان خراب یا آسیب‌دیده نصب شود، پوسیدگی، خرابی و عفونت دهان و لثه را به‌دنبال خواهد داشت.

در نتیجه میتوان گفت، خود کامپوزیت هیچ مشکلی برای دندان‌ها ایجاد نمی‌کند. این روش حتی کمی به مقاومت دندان‌ها می‌افزاید و به سلامت دندان‌ها کمک می‌کند. در نتیجه این ماده و این فرایند باعث پوسیدگی نمی‌شود. در واقع کامپوزیت مزایایی دارد که آن را به گزینه مفیدی برای مقاوم کردن دندان‌ها تبدیل می‌کند. کامپوزیت از موادی ساخته شده است که کاملاً با دهان و دندان انسان‌ها سازگار هستند. کامپوزیت می‌تواند برای مدت زیادی در دهان فرد باقی بماند و هیچ مشکلی را ایجاد نکند. حتی از مواد کامپوزیت برای پر کردن دندان نیز استفاده می‌شود و چندین دهه است که این کار انجام می‌شود و هیچ مشکلی برای دندان‌ها ایجاد نمی‌شود. در نتیجه، این ماده از پوسیدگی هم حتی جلوگیری می‌کند؛ زیرا همانند روکشی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.

نکته مهم دیگر این است که برای نصب کامپوزیت نیازی نیست که مینای دندان تراشیده شود. به عنوان مثال، برای نصب لمینت مینای دندان را می‌تراشند. مینای دندان لایه‌ای بسیار محکم است که از بخش داخلی دندان حفاظت می‌کند. در نتیجه دندان بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد. در حالی که در کامپوزیت چنین نیست و ساختار دندان شما آسیبی نمی‌بیند.

آیا مصرف نوشابه باعث پوسیدگی دندان لمینت شده می شود؟

بله، نوشابه سرشار از قند است که عامل اصلی پوسیدگی و خرابی دندان محسوب می‌شود.

آیا قیمت لمینت دندان پوسیده تفاوتی دارد؟

تفاوت قیمت لمینت دندان پوسیده فقط به‌خاطر این است که قبل از نصب این ونیرها باید دندان خراب و پوسیده حتما ترمیم و درمان شود. به همین دلیل، هم فرایند درمان طولانی‌تر می‌شود و هم بیمار باید مبلغ بیشتری را برای ترمیم پوسیدگی‌ها و خرابی‌ها پیش از نصب پوشش دندانی بپردازد.

آیا پوسیدگی دندان لمینت شده خطرناک است؟

پوسیدگی دندان لمینت شده باعث ایجاد عوارض جدی مانند عفونت و تحلیل لثه‌ها می‌شود که می‌تواند خطرناک باشد.

هزینه درمان پوسیدگی دندان لمینت شده چقدر است؟

بسته به نوع موادی که دندانپزشک مصرف می‌کند، کلینیکی که درمان در آن انجام می‌شود، تعداد دندان‌های پوسیده و نوع آسیب‌دیدگی و پوسیدگی دندان لمینت شده، هزینه درمان پوسیدگی دندان لمینت شده متفاوت خواهد بود.

سخن پایانی

در این مطلب از رابطه لمینت و پوسیدگی دندان صحبت کردیم و اینکه لمینت خودبه‌خود عامل خرابی و پوسیدگی نیست. بلکه رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، نصب نامناسب لمینت‌ها، درمان نشدن پوسیدگی‌ها قبل از نصب، یا نصب نادرست ونیرها به‌خاطر تخصص ناکافی دندانپزشک می‌تواند باعث خرابی و پوسیدگی دندان شود. انتخاب دندانپزشک مجرب و رعایت مراقبت‌های بعد از لمینت، از عوارض لمینت جلوگیری کرده و مشکلی پیش نخواهد آمد.

سوالات متداول

ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

لمینت های سرامیکی با طراحی صحیح و قرار دادن دقیق آن توسط یک دندانپزشک زیبایی با تجربه می تواند بیش از ۱۰-۱۵ سال دوام بیاورد. لمینت ها به مراقبت خاصی جز مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و مراجعات منظم به دندانپزشک نیاز ندارند.

آیا ممکن است پس از لمینت دندان دچار پوسیدگی شود؟

البته با وجود لمینت ها نیز دندان ها می توانند دچار پوسیدگی شوند. روکش های سرامیکی دندان تنها جلوی دندان را می پوشانند و هنوز پشت دندان ها در معرض باکتری ها و بزاق قرار دارند می توانند دچار پوسیدگی شوند. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و تشخیص و درمان به موقع آن لازم است دست کم دو بار در سال برای معاینه و چکاب به دندانپزشکی مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا