درمان های دندانپزشکیمشاوره دندانپزشکی

عصب کشی دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

آیا تا به حال مجبور شده اید یک شب، دندان درد را تحمل کنید؟ درد دندان اغلب نشانه پوسیدگی است. روش های مختلفی برای مقابله با دندان پوسیده وجود دارد. برخی از بیماران، کشیدن دندان را برای رفع پوسیدگی ترجیح می دهند.

با این حال، کشیدن، شکاف هایی را بین دندان ها ایجاد و باعث بروز مشکلات احتمالی برای دهان می شود اما با عصب کشی، بیماران نگران از دست دادن دندان های خود نیستند. علاوه بر این، گاهی اوقات عصب کشی در کنترل یا درمان عفونت دندان موفق نخواهد بود.

ایمپلنت دندان عصب کشی شده

متأسفانه، اگر درمان ریشه یا همان عصب کشی چندین بار با شکست مواجه شود، این امر می تواند دندان را بیشتر ضعیف کند و در نتیجه نیاز به کشیدن دندان و استفاده از ایمپلنت دندان برای رفع دائمی مشکل باشد. ایمپلنت یا عصب کشی دندان در ابتدا توسط پزشک متخصص دندان تشخیص داده می شود و شما می توانید با توجه به شرایط خود زمان بندی آنرا تعیین کنید. بنابراین، اگر علائمی مانند درد، تورم، طعم بد در دهان و قرمزی لثه ‌ها را تجربه می ‌کنید، وقت آن است که به بهترین دندانپزشک سطح شهر مانند دکتر مژگان آزادخواه مراجعه کنید تا مشخص شود که آیا واجد شرایط عصب کشی هستید یا خیر.

ایمپلنت دندان
.

مزایا کاشت ایمپلنت

  • ایمپلنت های دندانی نیاز به نگهداری کم تری دارند. از آنجایی که ایمپلنت، همان دندان مصنوعی است، لازم نیست از پوسیدگی آن بترسید.
  • ایمپلنت های باکیفیت با مراقبت مناسب، می توانند مادام العمر دوام بیاورند.
  • خوردن غذاهای سفت باعث خراب شدن یا شکستگی ایمپلنت ها نمی شود و به مرور زمان شکننده نمی شوند.
  • ایمپلنت دندان از تغییر لبخند و تحلیل استخوان جلوگیری می کند.
  • ظاهر ایمپلنت دندان مشابه دندان های طبیعی است.
  • ایمپلنت ها ماندگاری طولانی مدت، تا 15 سال یا بیشتر دارند.

معایب کاشت ایمپلنت دندان

  • کاشت ایمپلنت دندان می تواند پرهزینه باشد.
  • جراحی ایمپلنت همیشه با خطراتی مانند عفونت، التهاب، آسیب عصبی و شکستگی همراه است.
  • بهبودی بعد از جراحی ایمپلنت زمان می برد. استخوان فک برای بهبودی به زمان نیاز دارد و معمولاً حدود 3 ماه طول می کشد تا کل فرآیند کاشت کامل شود.
  • ایمپلنت می تواند بسیار پرهزینه باشد، اگرچه قیمت آن به نوع ایمپلنت مورد نیاز بستگی دارد. اما، به طور کلی، گران است.

عصب کشی چیست؟

شایع ترین مشکل دندانی که رخ می دهد، پوسیدگی دندان ها است. از آنجایی که در شروع پوسیدگی دندان دردی وجود ندارد، اکثر افراد در درمان آن کوتاهی می کنند و به تدریج پوسیدگی بیش تر شده و باعث شکستگی ساختار و عفونی شدن پالپ دندان می شود. بنابراین، در این مواقع، عصب کشی دندان مورد نیاز است.

عصب کشی، روشی است که برای ترمیم و در اصل نجات دندان عفونی انجام می شود. عفونت می تواند به دلیل ترک خوردگی، ضربه به دندان و گاهی اوقات درمان های مکرر روی همان دندان اتفاق بیفتد که در نهایت از هم پاشیده و به مینای آن آسیب می رساند. درمان ریشه زمانی مورد نیاز است که عفونت به عمق کانالی که در داخل ریشه دندان قرار دارد نفوذ کرده باشد. عصب کشی باعث حذف پالپ عفونی شده در کانال ریشه می شود. دندانپزشک آن ناحیه را تمیز و ضد عفونی کرده و به گونه ای پر می کند که عفونت به طور کامل برطرف و مانع از سرایت آن به دندان های دیگر شود.

چه زمانی باید عصب کشی دندان انجام داد؟

عصب کشی دندان زمانی نیاز است که پالپ یا بافت نرم داخل دندان حاوی رگ ‌های خونی، اعصاب و بافت همبند در عمق ریشه دندان، عفونی می‌ شود. عفونت معمولاً به دلیل پوسیدگی، ترک در دندان یا ایجاد حفره شدید و درمان نشده در دندان رخ می دهد. متأسفانه پالپ عفونی دندان به خودی خود بهبود نمی یابد و برای درمان مناسب نیاز به عصب کشی دارد. بیماران ممکن است فکر کنند زمانی که دیگر در دندان خود احساس درد نمی کنند، عفونت دندان خود به خود بهبود یافته، اما این فقط نشان می دهد که اعصاب داخل دندان از بین رفته که در صورت عدم درمان، عفونت باکتریایی می تواند به فک، مغز، خون و بدن شما سرایت کند. بنابراین، نیاز به درمان ریشه یا عصب کشی پس از معاینه دندانپزشک مشخص می شود.

هر دو روش مزایای خود را دارند. با درمان ریشه، می توانید حداقل بخشی از دندان اصلی خود را نجات دهید. این روش هزینه و زمان انجام کمتری دارد و معمولاً بدون درد است. با این حال، اگر دندان باید کشیده شود، ایمپلنت یک گزینه بسیار مناسب بوده و ظاهر آن درست مانند دندان های طبیعی خواهد بود. در نهایت، انجام عصب کشی یا ایمپلنت دندان به تشخیص دکتر و نیاز دندان شما بستگی دارد. با عصب کشی، دندان های طبیعی خود را حفظ خواهید کرد. با این حال، این درمان در درازمدت موفقیت کم تری دارد و احتمالاً هر 7 تا 10 سال نیاز به درمان مجدد کانال های ریشه خواهید داشت. همچنین، ایمپلنت های دندانی هزینه ای بالاتر از درمان ریشه دارند، اما میزان موفقیت آن ها بیش تر است.

برای ایمپلنت، عصب کشی یا لمینت دندان کجا بریم؟

اگر به دنبال دکتر خوب برای روکش دندان خود هستید پیشنهاد می کنم حتما به کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر مژگان آزادخواه بروید.

دکتر مژگان آزادخواه در زمینه جراحی دندان، ایمپلنت، لمینت دندان، ارتودنسی و … دارای تجربه و تخصص بالای می باشد.

دكتر مژگان آزادخواه جزء يكى از برترين دندانپزشكان موجود در زمينه ديجيتال است كه با اسكن فك بيمار و آناليز توسط نرم افزار بهترين مكان جهت قرار دادن ايمپلنت را بررسى نموده و ايمپلنت را در دقيق ترين جاى ممكن جایگذاری مى كند، همچنين با طراحى دقيق توسط نرم افزار در كمترين زمان روكش هايى با بالا ترين كيفيت و دقت براى بيماران فراهم مى نمايد. 

كليه جراحى هاى لثه بدون درد و خونريزى و با كمك ليزر توسط ايشان انجام مى‌گيرد، روش هاى بكار گرفته توسط ايشان باعث تسريع در بهبود زخم هاى مخاط دهان و تسريع در بهبود آفت و تبخال مى گردد.

برای دریافت وقت مشاوره رایگان ایمپلت دندان یا استعلام قیمت لمینت سرامیکی می توانید به سایت دکتر مژگان آزادخواه به نشانی اینترنتی www.drmojganazadkhah.com مراجعه کنید یا با شماره های زیر تماس بگیرید.

02188616310

02188605541

سخن پایانی

پوسیدگی شدید دندان که به عمق ریشه می رسد یک بیماری دردناک بوده که می تواند غذا خوردن را دشوار کند. بنابراین، به محض مشاهده هر گونه علائم یا درد، باید به دنبال رفع آن باشید. اولین قدم در بهبود دندان آسیب دیده، انتخاب بهترین روش درمان است. از گذشته تا کنون، عصب کشی، راه حل مناسبی برای رفع عفونت ریشه بوده، اما تنها روش درمانی نیست. دندانپزشکی، امروزه روش های جدیدتری مانند ایمپلنت‌ های دندانی را ارائه می‌ دهد که در این روش، ایمپلنت ها به عنوان ریشه دندان عمل می کنند. عصب کشی و ایمپلنت های دندانی هر دو، میزان موفقیت بسیار بالایی دارند. بنابراین، بهترین انتخاب برای شما به شدت آسیب، خطر و هزینه آن بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا