دندانپزشکی کودکان

فیشور سیلانت دندان کودکان

فیشور سیلانت دندان
282بازدید

دندان های کودکان در معرض آسیب پذیری بیشتری نسبت به بزرگسالان قرار دارند. از سویی کودکان در بیشتر موارد نسبت به تداوم رعایت بهداشت دهان و دندان، بی رغبت تر هستند. در اینصورت برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های فرزندان دلبندتان در سنین پایین چه باید بکنید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با فیشور سیلانت دندان آشنا شوید. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا چاره ِ مشکلتان را بیابید.

چرا دندان های عقبی بیشتر در معرض پوسیدگی هستند؟

احتمال پوسیدگی دندان‌های کودکان روی سطوح جویدن دندان‌های عقبی بیش از هر جای دیگر است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ترومای دندان کودکان را بخوانید. زبان خود را روی این دندان‌ها ببرید تا متوجه دلیل آسیب پذیری این ناحیه بشوید، این سطوح برخلاف دیگر دندان‌ها صاف و هموار نیست و با شیارهای ظریفی به نام پیت و فیشور پوشیده شده است که ذرات غذا و باکتری‌ها در آنجا گیر می‌کنند.

فیشور سیلانت دندان

پرزهای مسواک همیشه به این درزهای کوچک و مرطوب دور از دسترس نمی‌رسد. به این ترتیب اگر چاره‌ای اندیشیده نشود، پوسیدگی دندان رخ خواهد داد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اختلال مکیدن انگشت در کودکان را بخوانید.

فیشور سیلانت چیست؟

شیارپوش دندان یا سیلانت به پوشش پلاستیکی گفته میشود که بر روی سطح جونده دندانهای عقبی دائمی (مولر و پره مولر) قرار داده میشود تا از دندانها در مقابل کرم خوردگی محافظت نماید. در واقع سیلانت یا شیارپوش، سطوح جویدن دندان‌های عقبی را صاف می‌کند تا مقاومت بیشتری در برابر پوسیدگی ایجاد شود. احتمال پوسیدگی دندان با مینای شیاربندی شده بسیار کمتر است، در سال‌های آتی به درمان‌های پرهزینه نیاز پیدا نخواهد کرد و مهم‌تر از هر چیز کودک را دچار درد عذاب‌آور نخواهد ساخت.

این مطلب را حتما بخوانید
فضا نگهدارنده دندان کودکان چیست؟ + کاربرد دستگاه فضا نگهدارنده چیست؟ + بررسی انواع فضا نگهدارنده و روشهای مراقبتی آن

فیشور سیلانت برای چه کسانی مناسب است؟

 • این روش توسط دکتر دندانپزشک اطفال برای کودکانی که به تازگی دندان های آسیای آن ها درآمده است توصیه می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره دندان شیری را بخوانید.
فیشور سیلانت دندان
 • بیمارانی که برای بهداشت دندان خود نگران هستند.
 • افرادی که به صورت طبیعی دارای شیارهای عمیقی هستند.
 • افرادی که زیاد دچار پوسیدگی دندان می شوند.

سن مناسب برای انجام فیشورسلانت

حدود سن پنج سالگی که دندان های دائمی در حال رشد هستند و کودک هنوز روش صحیح مسواک زدن را نیاموخته است شیوع پوسیدگی دندان ها بالا است. به همین دلیل در سن پنج سالگی لازم است والدین با مراجعه به یک کلینیک دندان پزشکی خوب اقدام به دریافت خدمات فیشور سیلانت برای پوشاندن شیار های دندان کودک کنند.

مراحل انجام فیشورسیلانت

مراحل فیشور سیلانت دندان
 1.  انتخاب ابزار مناسب
 2.  انتخاب مواد مورد استفاده
 3.  جرمگیری دندان با یون‌های فلوراید و پروفیلاکسی بدون گلیسرین. سپس خمیر پروفیلاکسی و ذرات باقی مانده با اسپری کردن آب پاک می‌شود.
 4.  دندان‌ها با استفاده از رابر دم (سد لاستیکی) به شکل یک چهارم دایره از محیط دهان جدا می‌شود.
 5.  دندان خشک می‌شود و محلول اسید فسفریک به مدت ۶۰ ثانیه روی دندان زده می‌شود، البته این زمان برای دندان‌های شیری به ۱۲۰ ثانیه افزایش می‌یابد.
 6.  دندان پس از یک (یا دو) دقیقه در تماس با اسید بودن با اسپری آب و هوا به مدت ۳۰ ثانیه تمیز می‌شود و سپس به مدت یک دقیقه با اسپری هوا خشک می‌شود.
 7.  خشک کردن مرحله مهمی است. دندان پس از اسید زدن باید خشک و به دور از آلودگی باشد، چون آلودگی مانع چسبیدن سلانت به سطح سفید رنگ مینای دندان می‌شود.
 8.  سیلانت با برس یا اپلیکاتور مخصوص روی کل سطح اسید زده شده اعمال می‌شود.
 9.  سیلانت پس از پلیمریزاسیون با استفاده از سوند با نوک کند بررسی می‌شود. البته سطح ابزار معاینه را نباید محکم روی سیلانت فشار داد.
این مطلب را حتما بخوانید
اختلال مکیدن انگشت در کودکان

مزایای فیشور سیلانت

 • راهی آسان برای تمیز کردن بهتر فیشور های عمیق است.
 • ۷۱ _ ۳۳ درصد از پوسیدگی دندان ها را جلوگیری می کند.
 • موجب می شود تا مراحل اولیه پوسیدگی معکوس شود.
 • از دندان های دائمی کودکان که به تازگی درآمده اند محافظت می کند.
 • دیگر نیاز به پر کردن دندان کودک نیست. این امر معمولاً موجب ترس کودک می شود.
 • به راحتی بر روی دندان ها قرار می گیرد.
 • فیشورسیلانت؛ از سلامت دندان های تازه درآمده کودکان، محافظت می کند.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان، آسان تر است.

مراقبت از فیشورسیلانت

 • کودکان، بلافاصله پس از انجام فیشور سیلانت، می توانند غذا میل کرده و آب بنوشند.
 • کودکان، باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه نشان داده و به هیچ عنوان، در این باره سهل انگاری نکنند. ( مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید. )
فیشورسیلانت دندان کودکان
 • به طور منظم؛ به متخصص دندانپزشک اطفال ، مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرید.
 • کودکان، باید رژیم غذایی سالم داشته و از مصرف بیش از اندازه شیرینی جات، تنقلات و از این قبیل موارد خودداری نمایند.

آیا می‌توان پوشش سیلانت را برداشت؟

معمولا با روشی سریع و آسان با استفاده از لیزر یا فرز دندانپزشکی می‌توان سیلانت را با دقت برداشت. بدین شکل ساختار دندان سالم و دست نخورده باقی می‌ماند و در صورت تمایل می‌توان مجدد با سیلانت پوشانده شود.

برداشتن پوشش سیلانت به دلایل زیر انجام می‌شود:

 • جهت ترمیم ترک خوردگی یا آسیب دیدگی سیلانت موجود روی دندان
 • جهت از بین بردن سیلانت‌هایی که به شکل نامناسب قرار داده شده‌اند
 • جهت ترمیم پوسیدگی باقی‌مانده زیر سیلانت
این مطلب را حتما بخوانید
فلوراید تراپی دندان کودکان

روش های جایگزین فیشور سیلانت

درمان‌های دیگری مانند فلوراید تراپی نیز قابل انجام است. اگر فلوراید کافی از آب آشامیدنی یا منابع دیگر به دندان نرسد، با فلوراید تراپی می‌توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد. درمان‌های ضد باکتریایی نیز با توجه به نظر متخصص سودمند خواهد بود.

فیشورسیلانت دندان کودکان

اگر دندان کودک در برابر پوسیدگی آسیب پذیر باشد، باید نسبت به فیشور سیلانت آن اقدام شود. فیشور سیلانت لایه‌ای نامرئی از رزین پلاستیکی است که روی سطوح فوقانی (جویدن) دندان‌های عقب قرار داده می‌شود. در این عمل بدون درد شیارها و حفره‌های طبیعی دندان پر می‌شود تا در برابر آسیب باکتریایی مقاوم‌تر شود.

سخن پایانی

در این محتوا درباره فیشور سیلانت دندان کودکان خواندیم. یادتان باشد از دندان شیاربندی شده نیز باید مانند دیگر دندان‌ها مراقبت شود. کودک نباید در مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن روزانه آنها کوتاهی کند. دندان‌های شیارپوشی شده نیز توسط دندانپزشک معاینه و پاکسازی می‌شود و ساییدگی سیلانت مورد بررسی قرار می‌گیرد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخ دهید