اخبار دندانپزشکیدرمان های دندانپزشکی

لمینت کریستالی چه کاربردی دارد؟

لمینت کریستالی نسل جدیدی از انواع لمینت هاست که دیگر مشکلات لمینت های سرامیکی و قدیمی را ندارد. در واقع یکی از مشکلاتی که لمینت های قدیمی داشتند، تراشیدن دندان ها بود. یعنی احتیاج بود که برای گذاشتن لمینت سرامیکی ابتدا کمی دندان تراشیده شود که این موضوع آسیب جدی به دندان وارد می کرد. ظهور لمینت های کریستالی، کمک بسیار زیادی در حفظ سلامت دندان ها در کنار استفاده از لمینت کرد که در ادامه درباره ی این موضوع برایتان بیشتر توضیح خواهیم داد. لطفا با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


لمینت کریستالی چیست؟

لمینت‌های کریستالی نوعی از لمینت‌های سرامیکی هستند که با تکنولوژی دیجیتال کدکم و با بالاترین حد زیبایی و جلوه طبیعی برای بیماران نصب می‌شوند.

لمینت کریستالی

لمینت‌کریستالی مانند لمینت‌های قدیمی احتیاجی به تراش دندان ندارند، فقط احتیاج به آماده سازی اولیه دندان دارند و در مرحله‌ی پرپ و قالب گیری، چون تراشی انجام نمی‌شود، هیچ گونه تزریق بی حسی هم صورت نمی‌گیرد.

ویژگی‌های لمینت‌های کریستالی

١. ضخامت بسیار نازک در حد ٢/. تا ٤/. میلیمتر.
٢. شباهت بسیار زیاد به مینای دندان.
٣. عدم نیاز به تراشیدن دندان ها.
٤. باند بسیار قوی به دندان و داشتن دوامی بین ١٥ تا ٢٥ سال که فوق العادست.
٥. بدلیل ساختار کریستالی درخشندگی بسیار بالای دارد و جذب آب و مواد رنگی ندارد و به همین دلیل ثبات رنگ بسیار بالایی دارد و نیاز به پالیش سالیانه ندارد.

کاربرد لمینت کریستالی

اصلاح طرح لبخند مهم‌ترین کاربرد لمینت کریستالی است که برای انجام سایر خدمات دندانپزشکی مانند رفع تیرگی و زردی دندان‌ها، فاصله بین دندانی، نامرتب بودن دندان‌ها، شکستگی و لب‌پریدگی دندانی، ناهمواری‌های دندانی و رفع مشکلات دهان و دندانی نیز از لمینت کریستالی استفاده می‌شود.

لمینت کریستالی برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت کریستالی بهترین گزینه برای افرادی است که از مشکلات جزئی دندانی رنج می‌برند و مینای دندان آنها ضخیم نیست. چرا که نصب این نوع ونیرها نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد. دندانپزشک نصب لمینت کریستالی را برای افراد زیر تجویز می‌کند:

 • افرادی که مشکلات جزئی دندان دارند
 • افرادی که مینای دندان ضخیمی ندارند
 • افرادی که از زردی دندان رنج می‌برند
 • افرادی که دارای لک دندان هستند
 • افرادی که از بیلیچینگ دندان نتایج خوبی نداشته‌اند

مزایا و معایب لمینت کریستالی چیست؟

درمان کم تهاجمی با لمینت کریستالی، در سال‌های اخیر به دلیل توانایی آن در حفظ ساختار طبیعی دندان و دستیابی به نتایج زیبایی و عملکردی رضایت‌بخش محبوبیت پیداکرده است.

علاوه بر مزایا، برخی از جنبه‌های منفی نیز دارد که این مزایا و معایب عبارت‌اند از:

مزایای لمینت کریستالی

قطعا مهم‌ترین مزیت لمینت کریستالی عدم نیاز به تراشیده‌شدن دندان‌ها است. با این روش نگرانی از آسیب‌دیدگی مینای دندان برطرف شده است. دیگر مزایای لمینت دندان از نوع کریستالی عبارتند از:

 • لمینت سرامیکی فوق نازک است و نهایتا ۰.۲ تا ۰.۴ میلی‌متر ضخامت دارد.
 • شفافیت بالا و ظاهر طبیعی بسیار نزدیک به دندان واقعی
 • دوام و ماندگاری لمینت دندان بالای ۱۵ تا ۲۵ ساله
 • ساختار کریستالی این نوع پوشش باعث درخشندگی آن می‌شود. ازآنجایی‌که مواد رنگی و آب را به خود جذب نمی‌کند، ثبات رنگی لمینت بسیار بالا است و برخلاف دیگر انواع لمینت دندانی نیازی به جرم‌گیری و تمیزکاری سالانه نیست.

معایب لمینت کریستالی

 • قابلیت شکستن: این نوع از لمینت دندان قابلیت شکستگی داشته و در صورت قرار گرفتن در معرض ضربه یا فشار زیاد و همچنین استفاده نادرست یا برخورد با اشیاء سخت، ممکن است شکسته شود.
 • حساسیت دندان: بعضی از افراد ممکن است به مواد چسبنده حساسیت نشان دهند و درد و تورم را تجربه کنند.
 • تغییر رنگ: استفاده بیش‌ازحد قهوه، چای، تنباکو و سایر مواد رنگ دهنده ممکن است باعث تغییر رنگ شود.
 • نیاز به نگهداری: نیاز به نگهداری و مراقبت خاصی دارد و باید از مصرف غذاهای سفت و ترکیبات قندی و آب زیاد دردهان خودداری کرد.

با توجه به مزایا و معایب فوق، قبل از تصمیم‌گیری برای انجام لمینت کریستالی، بهتر است با دندان‌پزشک خود مشورت کنید و درباره تمام جنبه‌های این روش زیبایی صحبت کنید.

آیا نصب لمینت کریستالی زمانبر است؟

پروسه درمانی و نصب لمینت کریستالی نسبت‌به مدل‌های لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی بسیار کمتر است. اگر مشکلات و پوسیدگی‌های دندانی برطرف شده باشند، نهایتا ۲ جلسه برای نصب لمینت کریستالی کافی است.

روش انجام لمینت کریستالی چگونه است؟

لمینت دندان چگونه انجام میشود؟ اولین قدم برای نصب این نوع پوشش دندانی مراجعه به دندانپزشک متخصص و مجرب است. از او مشاوره بگیرید که آیا شرایط استفاده از این خدمات دندانپزشکی را دارید یا خیر. اگر شما کاندیدای مناسب لمینت کریستالی باشید دندانپزشک باید هرگونه آسیب‌دیدگی، عفونت یا پوسیدگی دندان را پیش از اقدام به نصب لمینت برطرف کند. اگر می‌خواهید بدانید چه بیماری هایی باعث خرابی دندان میشود، با دندانپزشک مشورت کنید.

در این مرحله نصب لمینت‌کریستالی دو جلسه لازم دارد. در جلسه اول دندانپزشک با دوربین مخصوص از فک و دندان بیمار عکس می‌گیرد، و قالب‌گیری انجام می‌دهد. حالا باید قالب‌ها و عکس را برای ساخت پوشش کریستالی به لابراتوار بفرستد. جلسه دوم ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از جلسه اول خواهد بود. در جلسه دوم دندانپزشک با استفاده از چسب و بدون تراشیدن دندان‌ها، لمینت را نصب می‌کند.

آمادگی لازم برای لمینت کریستالی

فرقی نمی‌کند که چه نوع لمینتی قرار است روی دندان‌ها نصب شود؛ لمینت کامپوزیتی باشد، یا سرامیکی یا لمینت کریستالی فوق نازک در هر صورت باید دندان و فک بیمار آمادگی لازم برای نصب را داشته باشد. یعنی باید تمام مشکلات دهان و دندانی، آسیب‌دیدگی، پوسیدگی، فواصل بین دندانی، یا شکستگی‌ها قبل نصب درمان شوند تا دندان‌ها آماده لمینت شوند. البته لمینت‌های کریستالی نیازی به تراشیدن دندان ندارند چرا که ضخامت بسیار نازکی دارند.

بررسی مراقبت های لازم برای لمینت کریستالی

ازآنجایی‌که لمینت کریستالی مواد رنگی و آب را به خود جذب نمی‌کند، و ثبات رنگی زیادی هم دارد شاید مراقبت‌های لازم برای لمینت‌کریستالی به‌مراتب کمتر از دیگر انواع لمینت‌های دندان باشد. اما به‌طورکلی برای اینکه طول عمر لمینت سرامیکی، کریستالی یا لمینت کامپوزیتی خود را بالاتر ببرید بهتر است با مشورت با دندانپزشک مراقبت های پس از لمینت دندان را رعایت کنید:

 • مسواک زدن منظم
 • استفاده از نخ دندان
 • کاهش مصرف دخانیات
 • کاهش مصرف نوشیدنی‌های رنگ دهنده به دندان مثل چای و قهوه
 • پرهیز از مصرف خوراکی‌های سفت مانند آجیل
 • عدم وارد کردن فشار به دندان

عوارض و خطرات لمینت کریستالی چیست؟

یکی از عوارض لمینت دندان احتمال آسیب‌دیدگی دندان‌ به‌خاطر تراشیده‌شدن مینای دندان است. اما ازآنجایی‌که در لمینت کریستالی دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست، خبری هم از این عوارض نخواهد بود.

از عوارض و خطرات لمینت‌کریستالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدمه دیدن لمینت

یکی از مشکلات اصلی لمینت این است که ممکن است لب پر شده یا ترک بردارد و یا از دندان جدا شود. اگر از دندانتان برای باز کردن در بطری یا شکستن فندق یا جویدن یخ و از این چیزها استفاده کنید، لمینت ممکن است صدمه ببیند. لمینت ها مقاومت دندان را ندارند و صدمه می بینند. با این حال گاهی اوقات قابلیت ترمیم دارند، به خصوص لمینت کامپوزیتی. اما اگر نتوان لمینت را ترمیم کرد باید تعویض شود.

 • صدمه دیدن دندان

یکی از عوارض لمینت دندان صدمه دیدن دندان است. برای لمینت کردن دندانها باید یک لایه نازک از مینا تراشیده شود چرا که در غیر این صورت با اضافه شدن ضخامت لمینت، دندان حجیم می شود. به همین علت دندانی که لمینت شده، مینای نازکتری دارد و دیگر بدون لمینت یا روکش دندان نمیتوان آن را رها کرد. فرایند لمینت کردن برگشت پذیر نیست بنابراین باید با توجه بیشتری تصمیم بگیرید. مینای از دست رفته دیگر رشد نمیکند و برنمیگردد. اگر میخواهید لمینت کنید باید بدانید این درمان زیبایی باید مادام العمر ادامه داشته باشد.

 • حساسیت دندان

حساسیت دندان یکی دیگر از عوارض لمینت دندان است. به دلیل تراشیده شدن دندان ممکن است دندانتان به دمای سرد یا گرم حساس شود. با این حال این وضعیت معمولا گذرا است و پس از مدتی برطرف می شود. در برخی افراد هم اصلا چنین چیزی تجربه نمی شود. کسانی که مینای دندانشان نازک است پیش از لمینت کردن بهتر است معایب و مزایای آن را از دندانپزشک بپرسند.

 • تغییر رنگ لمینت

یکی از مشکلات و عوارض لمینت، تغییر رنگ و لکه است. لمینت سرامیکی در مقابل تغییر رنگ مقاومت بیشتری دارد اما باز هم در صورتی که نکات گفته شده مانند مسواک زدن و محدود کردن مصرف خوراکی های پر رنگدانه را رعایت نکنید، ممکن است لمینت تان دچار لکه شود.

تفاوت لمینت کریستالی با کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت و لمینت‌کریستالی هر دو برای برطرف‌کردن مشکلات دندانی مثل پوسیدگی، شکستگی، فواصل بین دندانی، زردی و تیرگی دندان‌ها تجویز می‌شوند. اما تفاوت لمینت و کامپوزیت زیاد است. از تفاوت‌های لمینت کریستالی با کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

لمینت کریستالیکامپوزیت
ضخامت کمتری دارد.
نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست.
ضخامت بیشتری دارد.
به همین دلیل باید مینای دندان تراشیده شود.
لمینت کریستالی هماهنگ با دندان، آماده و نصب می‌شود.دندانپزشک براساس فرم دندان، به کامپوزیت فرم و شکل می‌دهد.
پروسه درمان کوتاه‌تر
نهایت در ۲ جلسه
پروسه درمان طولانی‌تر
به‌خاطر نیاز به تراش و فرم‌دهی ثانویه
ماندگاری طولانی‌تر ۲۰ ساله
به‌خاطر اینکه رنگ‌پذیری ندارد.
ماندگاری کوتاه‌تر ۱۵ ساله

آیا با لمینت کریستالی می توان اصلاح طرح لبخند انجام داد؟

بله، لمینت‌کریستالی هم مانند لمینت کامپوزیتی و سرامیکی برای اصلاح طرح لبخند به‌کار می‌رود.

آیا لمینت کریستالی همان لمینت سرامیکی است؟

لمینت کریستالی نوعی لمینت سرامیکی فوق نازک با تکنولوژی جدید است که برخلاف لمینت سرامیکی قدیمی نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد.

قیمت لمینت کریستالی چقدر است؟

برای تعیین هزینه لمینت‌کریستالی باید با عوامل تاثیرگذار قیمت این روش آشنا شوید. برخی از عوامل تاثیرگذار بر هزینه لمینت کریستالی عبارت از موارد زیر هستند:

 • دستمزد پزشک
 • تعداد واحدهای لمینت
 • هزینه‌های جانبی جراحی 
 • برند لمینت
 • دستمزد کلینیک

قیمت لمینت دندان سال 1402 در تهران از هر واحد 1.200.000 میلیون تومان تا 7.000.000 میلیون تومان می باشد که قیمت بهترین لمینت دندان طرح لبخند 7.000.000 تا 10.000.000 میلیون تومان می باشد. قیمت هر واحد لمینت با توجه به جنس و مارک لمینت فرق میکند.

سخن پایانی

بنابراین، با توجه به مزایای بی‌شماری که لمینت کریستالی دندان به ارمغان می‌آورد، این روش موردتوجه بسیاری از افراد قرارگرفته است. با استفاده از این نوع لمینت، می‌توانید دندان‌های خود را به شکلی زیبا و طبیعی تغییر دهید و از لبخندی جذاب و خوش‌فرم استفاده کنید. پس اگر می‌خواهید اقدام به لمینت کردن دندان‌های خود کنید، امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

سوالات متداول

آیا لمینت‌ کریستالی به‌مرورزمان رنگ می‌گیرند یا تیره‌تر می‌شوند؟

مواد تشکیل‌دهنده این نوع لمینت باکیفیت بالایی طراحی‌شده و بسیار متراکم می‌باشد. این لمینت‌ها به‌ندرت لکه‌دار شده و به‌مرورزمان تغییر رنگ نداده و تیره نمی‌شوند. این نوع لمینت دارای یک‌لایه حفاظتی است که از خش و سایش جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود رنگ آن پایدار باقی بماند. همچنین این لایه حفاظتی مانع از عبور نور مستقیم خورشید و اشعه ماوراءبنفش شده و از تغییر رنگ جلوگیری می‌کند.

فرق لمینت دندان با روکش دندان چیست؟

روکش دندان یک روش دیگر برای تغییر شکل و رنگ دندان‌ها است. در این روش، یک لایه‌نازک از ماده پلاستیکی یا پورسلن بر روی دندان قرار می‌گیرد تا شکل و رنگ دندانرا تغییر دهد. تفاوت اصلی بین لمینت دندان و روکش دندان در ماده استفاده‌شده در آن‌ها است. درحالی‌که لمینت دندان از ماده کامپوزیت و روکش دندان از ماده پلاستیکی یا پورسلن ساخته می‌شود. همچنین، روکش دندان نیاز به حذف سطح کمتری از دندان دارد و ضخامت آن نسبت به لمینت دندان کمتر است و قیمت روکش دندان معمولاً کمتر از لمینت دندان است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا