پزشکی

نکاتی برای انتخاب بهترین پرستار سالمند

افراد زیادی به دلیل مشغله کاری زیاد، قادر به مراقبت از سالمندان خود نیستند. در گذشته مسئولیت نگهداری از این افراد به عهده خود خانواده‌ها بود و گاهی در اثر سهل‌انگاری‌های ناشی از مشغله زندگی، فرد سالمند با مشکلات جدی و گاهی مرگ روبه‌رو می‌شد؛ اما امروزه افراد زیادی هستند که نگهداری از سالمندان را به عنوان شغل خود انتخاب کرده‌اند. «پرستاران سالمند» این کار را به صورت تخصصی انجام می‌دهند و به بهبود کیفیت زندگی و سلامت جسمی و روانی فرد سالخورده کمک می‌کنند. در این مطلب قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که برای انتخاب بهترین پرستار سالمند به شما کمک خواهند کرد.

5 دلیلی که مشخص می‌کند چرا بهتر است پرستار سالمند در منزل استخدام کنیم؟

پرستاران سالمند از تخصص کافی در این زمینه برخوردار هستند و می‌توانند کلیه نیازهای سالمندان مانند مراقبت‌های شخصی، بهداشتی و درمانی را برطرف کنند. 5 دلیل اصلی وجود دارد که اهمیت استخدام پرستار سالمند را نشان می‌دهد:

 1. پرستار سالمند با داشتن دانش و تجربه کافی، مشکلات و نیازهای جسمی و روانی سالمندان را درک می‌کند و برنامه‌های مراقبتی مناسبی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرد.
 2. مهارت‌های ارتباطی و همدلی پرستاران باعث می‌شود تا ارتباط فعال و مؤثری با خود سالمندان و خانواده‌ آن‌ها داشته باشند.
 3. پرستاران سالمند به نظافت شخصی سالمندان، مراقبت و نگهداری از آن‌ها در منزل نیز کمک می‌کنند و امور سبک خانه‌داری را انجام می‌دهند و برآورده کردن نیازهای روحی و روانی سالمند را هم به عهده می‌گیرند.
 4. پیگیری درمان بیماری‌های مزمن سالمندان نیز یکی دیگر از کارهایی است که پرستار در منزل آن را انجام می‌دهد.
 5. در صورت توافق خانواده و فرد سالمند، پرستار می‌تواند مسئولیت‌های مالی و اداری سالمند را هم به عهده بگیرد.

اگرچه این کارها را تمام افراد خانواده نیز می‌توانند انجام دهند، اما ممکن است در زندگی پرمشغله امروز فرصتی کافی برای رسیدگی به تمام آنها وجود نداشته باشد. بنابراین اگر احساس کردید که سالمند شما حتی به یکی از موارد بالا نیاز دارد و شما قادر به پاسخ‌گویی به آن نیستید، حتما به فکر استخدام یک پرستار مناسب باشید.

5 ویژگی بارز یک پرستار سالمند مناسب

اشتباه در انتخاب پرستار، باعث ناراحتی سالمند و برآورده نشدن نیازهای او می‌شود. همچنین برخی از پرستاران در زمینه نگهداری از سالمندان تجربه کافی ندارند؛ درنتیجه نمی‌توانند رسیدگی کافی و درستی را به عمل آورند. بنابراین باید در انتخاب پرستار خود، به چند ویژگی او دقت کنید که 5 نمونه از آنها را در ادامه بیان خواهیم کرد:

1. سلامت روانی و عاطفی

سلامت روان را می‌توانیم از ویژگی‌های مهمی بدانیم که پرستار سالمند باید از آن بهره‌مند باشد. این کار باعث می‌شود تا چالش‌ها و استرس‌های مربوط به مراقبت از سالمندان را به خوبی درک کند و بتواند با آنها به درستی روبه‌رو شود. سلامت روانی و روحیۀ قوی در پرستاران، تاثیر مستقیمی بر ارائه خدمات باکیفیت می‌گذارد و به ارتباط بهتر آن‌ها با سالمند نیز کمک می‌کند. 

2. مهارت‌های ارتباطی تاثیرگذار در پرستار سالمندان

مهارت‌های ارتباطی قوی یکی از ویژگی‌های بارز پرستاران است که به آن‌ها کمک می‌کند با سالمندانی که ویژگی‌ها و اخلاقیات متفاوت و خاصی دارند، بهتر برخورد کنند و خلقیاتشان را دریابند. ارتباط دوستانه پرستار و سالمند می‌تواند روحیه و شادابی فرد مسن را حفظ کند و امید به زندگی را در او افزایش دهد. همچنین بهتر است پرستار از سالمند بخواهد تا در انجام امور روزمره مشارکت کند تا احساس مفید و ارزشمند بودن درون او زنده بماند.

3. برخورداری از صبر و تجربه کافی

پرستار سالمند مناسب باید صبور و شکیبا باشد. همه انسان‌ها در سنین کهنسالی، نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند و ممکن است کنترل خود را از دست بدهند. بنابراین داشتن صبر و تحمل زیاد از سوی پرستاران، مهم‌ترین چیزی است که باید به آن توجه شود. وجود این ویژگی نشان‌دهنده حرفه‌ای بودن پرستاران در مراقبت از سالمندان است و به آن‌ها کمک می‌کند تا بهترین خدمات را ارائه دهند.

4. آگاهی از موارد مربوط به سلامتی سالمند

برای انتخاب پرستار باید به میزان آگاهی او از سلامت جسمانی و روانی سالمندان نیز توجه کنید. برای مثال بهتر است پرستار توانایی انجام آزمایشاتی مانند فشار خون و قند خون را داشته باشد تا بتواند وضعیت سلامت جسمانی سالمند را مورد بررسی قرار دهد. همچنین داشتن اطلاعات کافی در مورد بیماری‌های روانی سالمند نیز به او کمک می‌کند تا رفتار بهتری با او داشته باشد. دانش و آگاهی پرستار در این زمینه شرایط مطلوبی را برای سالمندان فراهم خواهد کرد.

5. وجدان و تعهد کاری

یک پرستار خوب، وجدان کاری دارد و نسبت به کار خود متعهد است. او باید خدمات مورد نظر شما را با عشق و محبت در اختیار فرد سالمند قرار دهد و فقط به فکر منافع شخصی خود نباشد. همچنین داشتن تعهد کاری نیز باعث می‌شود پرستار به تمامی امور مرتبط با سلامت سالمند از جمله بهداشت، تغذیه، درمان و تفریح توجه کند و در صورت لزوم با پزشک درمانی تماس بگیرد. سعی کنید پس از استخدام پرستار، وظایف و مسئولیت‌هایش را به وضوح مشخص و عملکردش را ارزیابی کنید.

وظایف یک پرستار سالمند با تجربه

پرستاران در حالت کلی بر اساس تخصص و تحصیلات خود به «مراقب و نگهدار»، «بهیار» و «پرستار» دسته‌بندی می‌شوند و با توجه به وضعیت جسمانی فردی که قرار است از او مراقبت کنند، خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند. سالمندان در بعضی مواقع نیازمند مراقبت‌های پرستاری در خانه هستند، مانند زمانی که مشکلات فیزیکی دارند یا نیازمند مراقبت‌های درمانی و پزشکی هستند. بنابراین پرستار با توانایی خود در زمینه مراقبت‌های پزشکی و درمانی و در عین‌حال احترام به حریم شخصی و روحیه فرد سالمند، کمک می‌کند تا پروسه درمان بیماری را راحت‌تر طی کند.

از طرفی پرستار سالمند می‌تواند مسئولیت‌هایی مانند رسیدگی به بهداشت فردی، توجه به سلامت جسمی و روحی سالمند، انجام امور منزل مانند نظافت و آشپزی و توجه به رژیم غذایی سالم را هم به عهده بگیرد. درواقع وظایف یک پرستار از سوی کسی که او را استخدام کرده است، تعیین می‌شود و درنهایت پرستار بر اساس حجم کاری که دارد، مبلغی را دریافت می‌کند.

چند نکته مهم برای انتخاب یک پرستار سالمند مناسب

با وجود تمام مواردی که برای انتخاب یک پرستار مناسب ذکر کردیم، باید چند نکته را در نظر بگیرید تا درنهایت بتوانید بهترین انتخاب را برای مراقبت از والدین خود داشته باشید. موارد زیر در این زمینه به شما کمک خواهند کرد:

 • گواهی و مدارک پرستار برای نگهداری از سالمند خود را بررسی کنید.
 • اگر سالمند شما نیاز به جابه‌جایی و رفتن به مکان‌های خارج از منزل دارد، سوابق رانندگی پرستار را از او بخواهید.
 • اگر سالمند دچار مشکلاتی نظیر آلزایمر است، حتما پرستاری را انتخاب کنید که تجربه مراقبت از افراد مبتلا به آلزایمر یا اختلالات شناختی مشابه را داشته‌ باشد.
 • اگر قصد دارید وظایفی مانند آشپزی و رعایت رژیم غذایی خاص برای سالمند را به عهده پرستار بگذارید، مطمئن شوید که مهارت‌هایی در این زمینه دارد.
 • در صورت امکان قبل از استخدام با پرستار مصاحبه کنید و درباره علایق، تجربه کاری قبلی، وظایف قبلی و… از او سوالاتی بپرسید.
 • روزها و ساعات کاری پرستار را از قبل مشخص کنید و از او بخواهید راس ساعت در منزل سالمند حضور داشته باشد.
 • در همان ابتدا در مورد دستمزد، نحوه پرداخت و مرخصی‌ها توضیحات کاملی را ارائه دهید.
 • در زمان استخدام مشخص کنید که مسئولیت وعده‌های غذایی پرستار به عهده شماست یا خودش باید از منزل غذا به همراه بیاورد.

شاید این نکات از نظر بعضی افراد کمی پیش‌پا افتاده باشد، اما رعایت آنها به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید و با خیال راحت والدین خود را به دست پرستاری مطمئن بسپارید.

استخدام پرستار از شرکت‌های خدمات پرستاری…

برای پیدا کردن یک پرستار سالمند مناسب، می‌توانید به شرکت‌های خدمات پرستاری مراجعه کنید. در این مجموعه‌ها تعداد زیادی پرستار مشغول به فعالیت هستند که همه آن‌ها از فیلترهای مشخصی عبور کرده‌اند. «سفیر آرامش» نیز یکی از این مجموعه‌هاست که در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است. استخدام پرستار سالمند از طریق این شرکت‌های معتبر، مزایایی مانند پشتیبانی شبانه‌روزی، معرفی پرستاران آموزش‌دیده و تخصصی، نظارت بر فعالیت پرستاران، ارائه مدارک تکمیلی پرستاران، امکان جایگزین کردن سریع، دستمزد مشخص بر اساس تحصیلات و تجربه و نوع قراردادهای متفاوت را به همراه دارد. بنابراین با مراجعه به آنها می‌توانید همان فردی را برای نگهداری از سالمند خود انتخاب کنید که به آن نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا