اخبار دندانپزشکی

لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟

قبل از اینکه به سوال آیا لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟ پاسخ دهیم باید بدانید اگر دندان کودکتان کج باشد، با روش های نوین دندانپزشکی به خوبی درمان می شود. همچنین موجب می شود تا کودک شما لبخند بسیار زیبایی داشته باشد. بسیاری از افراد برای اصلاح مشکلات دندان های کودکشان ارتودنسی را انتخاب می کنند. اما درمان لمینت محدودیت سنی دارد و برای افرادی که سن آنها پایین تر از 18 سال است توصیه نمی شود.

لمینت دندان نوعی خدمات دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است که عیوب جزئی و سطحی دندان‌ها را برطرف می‌کند. دندان‌های کج، نامنظم یا نامرتب در کودکان می‌تواند نگران‌کننده باشد و به همین دلیل والدین به‌دنبال راهی برای حل این مشکل هستند. اما چاره کار لمینت دندان نیست چرا که کودکان گزینه مناسبی برای این کار نیستند. در ادامه با ما باشید تا ببینیم که آیا لمینت دندان برای کودکان انجام می‌ شود یا خیر و روش جایگزین برای حل عیوب ظاهری دندانی در کودکان چیست؟


فهرست مطالب


لمینت دندان برای کودکان انجام می شود؟

لمینت جز کارهای دندانپزشکی بسیار پرطرفدار است. کودکان معمولا اهمیتی به مراقبت و نگهداری از دندان‌های خود نمی‌دهند، به‌همین دلیل دندان کودکان بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی، پوسیدگی، کجی یا منظمی قرار دارد. ورم لثه در کودکان هم مشکل شایع دیگری است که باید به آن توجه داشت. لمینت دندان برای کودکان انجام می‌شود اما باید مراقب بود که این خدمات دندانپزشکی را پیش دندانپزشک متخصص انجام دهید تا از عوارض لمینت دندان مصون بمانید.

مزیت لمینت دندان برای کودکان در مقایسه با ارتودنسی بدون درد بودن و پروسه درمانی کوتاه‌مدت آن است. اما موضوع مهم نصب این ونیرهای دندانی برای کودکان، مراقبت‌های ثانویه بعد از نصب است؛ چرا که عدم رعایت بهداشت احتمال عفونت لثه‌ها و پوسیدگی دندان‌ها را بیشتر می‌کند. البته تشخیص انجام این کار و استفاده از این خدمات دندانپزشکی برای کودکان به دندانپزشک و شرایط دهان و دندان کودک بستگی دارد.

برخی از دندانپزشکان لمینت را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌کنند، چرا که تا قبل ۱۸ سالگی همچنان رشد استخوانی فک صورت می‌گیرد و موقعیت دندان و لثه‌ها تغییر می‌کند. به همین دلیل ممکن است مدتی پس از نصب، لمینت‌ها با لثه ناهماهنگ شوند.

معرفی انواع لمینت دندان برای کودکان

بطورکلی برای لمینت کودکان از دو جنس استفاده خواهد شد که در ادامه درباره آن توضیح خواهیم داد.

لمینت دندان سرامیکی برای کودکان

به این نوع لمینت ونیر یا پرسلن لمینت هم می‌گویند. قیمت این مدل نسبت به نوع سرامیکی بالاتر بوده و برای نصب باید 1 الی 2 میلی متر از مینا دندان تراشیده شود. ضمن اینکه مدت زمان بیشتری هم در دهان باقی خواهدماند.

لمینت دندان کامپوزیتی برای کودکان

اگر کودک‌تان تمایلی به مراجعه به دندان پزشکی ندارد، لمینت‌های کامپوزیتی را توصیه نمی‌کنیم. چرا که با توجه به قیمت مناسب‌تر آن، باید برای پولیش و حفظ درخشندگی سالانه به دندانپزشکی مراجعه کنید. برخلاف لمینت سرامیکی نیازی به تراشیدن دندان نخواهدداشت.

لمینت متحرک برای کودکان

البته با توجه به اینکه کودکان با این مدل از لمینت کنار نخواهند آمد، بااین حال باز هم می‌تواند گزینه مناسبی برای آن‌ها باشد چراکه حداقل مطمئن خواهید شد به شکل دندان‌های اصلی و لثه آسیبی وارد نخواهدشد. از جمله کاربردهای این نوع از لمینت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح دندان‌های فرسوده: برای اینکه فرزندتان مجبور نشود دندان های شیری اش را بکشد یا اینکه به مجبور به استفاده از لمینت نباشد، باید آموزش مسواک زدن به کودک را از همان روزهای اول آغاز کنید.
 • اصلاح دندان‌های زرد یا تغییر رنگ یافته: کودکانی که در سن رشد هستند باید از داروهای مختلفی استفاده کند. به همین دلیل ممکن است لکه‌های رنگی روی دندان‌ها بیفتد.
 • دندان شکسته و لب پرشده: بسیاری اتفاق افتاده که بعداز زمین خوردن کودکان یا در اثر بی‌احتیاطی، دندان‌های‌شان شکسته یا لب پر شود. در این شرایط لمینت یکی از بهترین گزینه‌ها خواهدبود.
 • دندان‌های نامرتب و نامنظم: بخشی از زیبایی چهره مربوط به وجود دندان‌های مرتب خواهدبود. به همین خاطر با استفاده از لمینت ظاهر دندان‌های نامرتب را بهبود می‌بخشد.
 • از بین بردن فاصله بین دندانی: علاوه بر اینکه ظاهر ناخوشایندی به چهره کودک نخواهد داد، باعث باقی ماندن ذرات غذا لابه لای آن‌ها شده و در نتیجه بعد از مدت کوتاهی باعث آسیب و خرابی دندان خواهدشد.

کاربردهای لمینت دندان برای کودکان چیست؟

از کاربردهای ونیر لمینت‌ دندان برای کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. اصلاح دندان های فرسوده

استرس و اختلال گیجگاهی-فکی گاهی دلیل دندان قروچه در خواب برای کودکان و نوجوانان است. که به‌شدت به دندان‌ها آسیب می‌رساند. در چنین مواردی لمینت دندان می‌تواند از آسیب دندانی ناشی از دندان‌قروچه بکاهد.

۲. اصلاح دندان های زرد یا تغییر رنگ یافته

مصرف برخی داروها، قطره تراسایکیلن یا برخی خوراکی‌ها باعث زردی یا تغییر رنگ دندان‌های کودکان می‌شود.

۳. دندان شکسته و لب پر شده

یکی از بهترین روش‌های رفع شکستگی‌ها یا لب‌پرشدگی کوچک دندان‌های کودکان استفاده از لمینت دندان است. اما برای بهره‌مندی از این خدمات دندانپزشکی برای کودکان حتما پیش از هر اقدامی ابتدا با دندانپزشک مشورت کنید.

۴. دندان های نامرتب و نامنظم

کج درآمدن دندان‌ها در کودکان زیاد دیده می‌شود. گاهی برای جلوگیری از بی‌نظمی جزئی در رشد دندان‌ها، دندانپزشک لمینت دندان را تجویز می‌کند.

۵. فاصله بین دندان ها

دیگر کاربرد لمینت دندان برای کودکان رفع فاصله بین دندان‌ها است که باید با مشورت دندانپزشک انجام شود تا فاصله غیرطبیعی بین دندان‌ها برطرف شود.

چه کودکانی می توانند از لمینت استفاده کنند؟

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟ هرچند سن پایین معمولا محدودیتی برای استفاده لمینت در کودکان نیست، اما بیشتر دندانپزشک‌ها با این روش برای کودکان مخالفند؛ چرا که کودکان در سنین پایین معمولا دندان شیری دارند و هنوز دندان‌های دائمی به‌طور کامل رشد نکرده‌اند.

درصورتی‌که شرایط غیرعادی باشد و هیچ راهی برای درمان مشکل دندانی کودک نباشد، دندانپزشک متخصص بنابه تشخیص و شرایط می‌تواند علیرغم وجود دندان‌های شیری، از روکش ونیر لمینت برای کودکان استفاده کند. کودکانی که مشکلات دندانی جزئی مثل نامرتبی، ناهمواری یا بدشکلی، دندان‌های زاویه‌دار و فاصله بین دندانی کمی دارند، می‌توانند از لمینت استفاده کنند.

چه کودکانی نباید از لمینت استفاده کنند؟

با تمام ویژگی‌های مثبت و منحصر به فردی که لمینت برای کودکان دارد، بازهم این کار در همه کودکان توصیه نخواهدشد. کودکانی دارای شرایط زیر هستند، نباید لمینت را روی دندان‌های خود داشته باشند:

 • بیماری‌های دهان و لثه
 • عفونت‌های لثه مانند پریودنتال
 • رشد بیش از اندازه دندان
 • کودکانی که عادت به دندان قروچه دارند
 • کودکانی که از سلامت عمومی پایینی برخوردارند

مزایای لمینت دندان برای کودکان

مزایای لمینت دندان برای کودکان عبارتند از:

 • رفع مشکلات دندانی جزئی مثل زردی، لب‌پرشدگی، شکستگی سطحی، کج و نافرم بودن دندان‌ها
 • نصب سریع و طول درمان کوتاه
 • ظاهر طبیعی شبیه دندان‌های واقعی

لمینت دندان برای چه سنی است؟

حداقل سنی که کودکان می‌توانند روی دندان‌های خود لمینت داشته باشند 14 سالگی است. هر چند بازهم تاکید پزشکان این است که بهترین سن برای لمینت 18 سالگی بوده که رشد استخوانی فک کامل شده باشد. چرا که تا قبل از این سن باید دوبار لمینت دندان عوض شود.

آمادگی برای لمینت دندان کودکان چگونه است؟

همانطور که گفته شد رشد دندان و استخوان ها در سنین پایین انجام می شود. قبل از انجام لمینت دندان بایستی کمی از مینای دندان با دقت بسیار تراشیده شود. به یاد داشته باشید این روش درمانی به هیچ عنوان در سنین پایین نباید انجام شود. به علت تراشیده شدن مینای دندان، لمینت دندان به یک شیوه کاملا برگشت ناپذیر تبدیل شده است. این جمله به این معناست که اگر شما پس از مدتی اگر روکش لمینت را نخواهید، حذف لمینت امکان پذیر نیست. تنها کاری که شما می توانید انجام دهید این است که یک لمینت جدید جایگزین لمینت قدیمیتان شود.

مراقبت های بعد از لمینت کودکان

یکی از اصول مهم برای افزایش طول عمر و ماندگاری ونیر لمینت، مراقبت بعد از لمینت دندان است. کودکان به‌تنهایی اهمیتی به بهداشت دهان و دندان خود نمی‌دهند. اگر برای کودک خود لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی نصب کرده‌اید باید شیوه مراقبت از این ونیرها را هم به کودک آموزش دهید.

مسواک‌زدن، استفاده مرتب از دهان‌شویه و نخ‌دندان برای این کودکان لازم و ضروری است. نوع خمیردندان و جنس مسواک هم بسیار مهم است تا باعث فرسایش ونیرها نشوند. نخ‌دندان از تجمع آلودگی و میکروب در فواصل بین دندانی و عفونت و التهاب لثه جلوگیری می‌کند.

عوارض و خطرات لمینت دندان برای کودکان چیست؟

اما معایب و عوارض لمینت دندان برای کودکان را نباید نادیده گرفت. کودکان در سن رشد هستند و فک و لثه‌ها هم به‌خاطر رشد تغییر می‌کنند. این اتفاق باعث اختلال در لمینت‌ها می‌شود. به‌علاوه اینکه کودکان معمولا توجهی به مراقبت از دندان‌ها ندارند، و روکش‌های لمینتی مراقبت ویژه می‌طلبند. بنابراین احتمال بروز عفونت و خونریزی لثه و آسیب لثه‌ای در کودکان زیاد می‌شود و حساسیت دندان‌ها بالا می‌رود. زیرا پوسیدگی دندان و لمینت دندان با هم مرتبط هستند. این را هم درنظر بگیرید که برخلاف لمینت متحرک، این نوع لمینت‌ها ثابت هستند و نمی‌توان آن‌ها را برداشت. معمولا در کودکان دوام لمینت دندان کاهش پیدا می‌کند. برای اطلاع از عوارض این روش زیبایی برای کودکان باید با دندانپزشک مشورت کنید.

آیا استفاده از لمینت در کودکی خطرناک است؟

همانطور که گفته شد دریافت لمینت دندان برای کسانی که زیر 20 سال دارند به هیچ عنوان مناسب نمی باشد. لمینت فقط به علت شرایط سنی محدودیت ندارد، بلکه برای بعضی از افراد دریافت آن امکان پذیر نمی باشد. اگر درگیر مشکلات دندانی هستید و قصد ترمیم دندان خود را دارید بهتر است با دندانپزشک در این مورد مشورت نمایید. در ادامه به معایب دریافت لمینت در سنین کم می پردازیم:

 • همانطور که در بخش قبل گفته شد طول عمر مفید لمینت دندان به تقریبا بین 15 تا 20 سال است. به همین خاطر شاید فرد مجبور باشد چند بار لمینت خود را عوض نماید. هزینه این روش درمانی امکان دارد کمی بالا باشد.
 • زمانی که مینای دندان برای انجام لمینت تراشیده می شود، باید حتما از لمینت استفاده کنید. شما می توانید برای جنبه زیبایی، لمینت قدیمی را با یک لمینت جدید عوض نمایید که این مشکل در افرادی که سن پایین دارند سخت و دشوار می باشد.
 •  زمانی که سن فرد پایین است و دندان ها رشد می کنند، روکش لمینت دندان به آسانی از خط لثه فاصله می گیرد. به همین خاطر در طرح لبخند فرد تاثیر چشمگیری خواهد داشت.
 • بهتر است بدانید برای انجام لمینت اگر شخص مینای کافی نداشته باشد، دندان هایش آسیب زیادی می بینند.
 • لمینت روی سطح جلویی دندان ها گذاشته می شود. زمانی که دندان ها رشد می کنند، به دندان های فرد فشار زیادی وارد می شود. پس از آن ساختار دندان ها درگیر مشکلات زیادی می شود.

آیا در سن کم لمینت دندان ماندگاری دارد؟

ماندگاری و عمر لمینت دندان تقریبا 15 تا 20 سال می باشد. البته حتما باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا عمر لمینت شما افزایش یابد. همانطور که گفته شد طول عمر لمینت در سن کم بین 10 تا 20 سال است. هنگامی که بیماران لمینت خود را دریافت می کنند باید حتما طول عمر آن را در نظر داشته باشند. معمولا بیماران باید دو بار لمینت خود را عوض کنند. این جمله به این معناست که اگر فردی لمینت خود را زودتر دریافت نماید، ممکن است در طول عمر خود دو بار لمینت خود را تعویض نماید. توجه داشته باشید پیش از اینکه انجام لمینت حتما باید با یک متخصص با تجربه و ماهر صحبت کنید.

لمینت دندان برای کودکان بهتر است یا ارتودنسی؟

ارتودنسی و لمینت دندان دو روش درمانی و ترمیمی برای رفع اختلالات دندانی هستند. دندانپزشک بسته‌به شرایط روش مناسب را تشخیص می‌دهد اما معمولا ارتودنسی را برای کودکان بیشتر از لمینت تجویز می‌کنند.

قیمت لمینت دندان برای کودکان چقدر است؟

بسته به وضعیت سلامت دهان و دندان کودک، نوع لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی که انتخاب می‌کنید، دندانپزشک و کلینیک دندانپزشکی و تجیهزاتی که دندانپزشک برای ارائه این خدمات دندانپزشکی استفاده می‌کند، قیمت لمینت دندان برای کودکان متفاوت خواهد بود و به‌طور معمول قیمت از ۳ میلیون تومان برای هر دندان شروع می‌شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با لمینت دندان برای کودکان آشنا شدید. همچنین از مزایا و معایب و مراقبت های لازم در لمینت دندان برای کودکان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا لمینت‌های دندان می‌توانند لکه‌دار شوند؟

در حالی که لمینت‌های دندان در برابر لکه‌دار شدن مقاوم هستند، هنوز هم می‌توانند تحت تأثیر برخی غذاها، نوشیدنی‌ها یا عاداتی مانند سیگار کشیدن قرار بگیرند. رعایت بهداشت دهان و دندان و توجه به سبک زندگی برای جلوگیری از لک شدن لمینت ضروری است.

آیا جایگزینی برای لمینت دندان کودکان وجود دارد؟

بله، می‌توان از روش‌های دیگری هم استفاده کرد. با این حال دندانپزشک باید دندان‌ها را معاینه کند و بهترین جایگزین را با توجه به شرایط بیمار پیشنهاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا