اخبار دندانپزشکیدرمان های دندانپزشکی

جراحی افزایش طول تاج دندان به چه منظور انجام می شود؟ + بررسی مزایا و کاربرد افزایش طول تاج دندان

تاج دندان و درمان‌های مختلف آن برای تمام ما آشنا است. با این حال بسیاری از جراحی افزایش طول تاج دندان و لزوم انجام آن اطلاعی ندارند. افزایش طول تاج دندان غالباً یکی از مراحل ضروری آماده‌سازی دندان برای روکش، ترمیم یا درمان‌های دندانپزشکی زیبایی است. این درمان یکی از جراحی‌های دهان و دندان است و باید توسط دندانپزشک متخصص در زمینه بافت لثه و استخوان نگهدارنده دندان‌ها انجام شود. در این عمل بافت لثه، استخوان یا هر دو برداشته می‌شود تا بخش بیشتری از ساختار دندان مشخص شود و درمان زیبایی یا ترمیمی نتیجه بهتری را به دست دهد.


فهرست مطالب


درمان افزایش طول تاج دندان چیست؟

افزایش طول تاج دندان عملی جراحی است که به منظور مشخص کردن بخش بیشتری از ساختار دندان انجام می‌شود تا بتوان دندان را به نحو مناسبی ترمیم کرد. افزایش طول تاج دندان یا بلندتر کردن تاج همان‌طور که از نام آن مشخص است، زمانی انجام می‌شود که بلندی دندان آن‌قدر نباشد که بتوان آن را در درمان‌های ترمیمی مانند گذاشتن روکش حفظ کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فرق دندانساز با دندانپزشک را بخوانید. این روش، روشی جراحی است که دندانی ترمیم شده با عملکرد بهتر و عمر طولانی‌تر را به دست می‌دهد.

دلیل جراحی افزایش طول تاج دندان چیست؟

دندان ها از دو بخش کلی تقسیم شده اند، بخشی از دندان (‌تاج) که بیرون است و بخش داخلی (‌ریشه)‌ که در داخل استخوان قرار گرفته است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت دندان بدون جراحی چگونه است را بخوانید. پوسیدگی دندان از قسمت مینا و تاج دندان شروع می شود و رفته رفته با گذشت زمان بخش های داخلی دندان را تخریب کرده و به ریشه دندان می رسد. اصلی ترین دلیل از دست رفتن دندان ها پوسیدگی دندان است که برای آن درمان های مختلفی وجود دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چگونه عمر دندان ها را افزایش دهیم را بخوانید.

افزایش طول تاج دندان

وقتی پوسیدگی گسترش یابد و به ریشه دندان برسد، باید گفت آن دندان از دست رفته است اما با اقداماتی می توان آن دندان را نگاه داشت. دندان پوسیده باید ترمیم شود، ترمیم دندان نیز به این صورت است که دندانپزشک قسمت های پوسیده را جدا کرده و آن را با موادی مخصوص پر می کند. پس اگر قسمت های عمده دندان پوسیده باشد، دندانپزشک قسمت بیشتری از دندان را خالی می کند که در این صورت باید با روش های مختلف از شکستن و از دست رفتن کل دندان جلوگیری نماید.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: ایمپلنت بدون جراحی لثه چیست

دراین مواقع معمولاباید قسمتی از لثه و یا استخوان دوردندان برداشته شود تا قسمت سالم ریشه بیرون ازلثه و استخوان قرار گیرد. در این صورت می توان،دندان را پر و یا روکش کرد.

این جراحی از قسمت ریشه داخل استخوان استفاده می‌شود تا بتوان دندان را روکش و یا پر نمود. در اصل این جراحی به منظور استفاده از فضای بیشتری از سطح دندان انجام می شود. وقتی برای یک دندان تاج در نظر گرفته شود، دندانپزشک به فضایی گسترده تری از دندان نیاز دارد تا بتواند تاج را به خوبی روی آن قرار دهد. درباره فضا نگهدارنده دندان کودک چیست بیشتر بخوانید.

استفاده از تاج زمانی توصیه می شود که قسمت عمده دندان پوسیده باشد. همچنین در مواقعی که دندان ترک خورده یا لب پر شده نیز از تاج دندان استفاده می شود. برای ساخت تاج دندان پزشک ابتدا باید دندان را ترمیم کند سپس مطابق شکل دندان های مجاور و همچنین فک مقابل، دندان ترمیم شده را برای قرار گیری تاج تراش می دهد و با قالب گیری تاج را در لابراتوار می سازد.

همچنین از تاج دندان برای استفاده از پل، عصب کشیدن دانو ایمپلنتنیز استفاده میشود. تاجهای دندان باید بتوانندخیلی محکم وثابت بر روی دندانهای طبیعی سوار شوند به طوری که از آن بتوان مانند دندان طبیعی استفاده کرد. به همین دلیل به جراحی افزایش طول تاج دندان نیاز است.جراحی افزایش طول تاج‌دندان برای اشخاصی که ناحیه فورکا دندان آنها (محل اتصال ریشه های دندانهای چندریشه ای) نزدیک به لبه استخوان دندان باشد، قابل انجام نخواهدبود.

افزایش طول تاج در مواقعی ضرورت پیدا میکندکه فضای بیرون دندان برای ثابت نگهداشتن تاج کافی نباشد. تاج در دندان هایی که شکسته باشند و یا به دلیل پوسیدگی تحت تاثیرقرارگرفته باشند محکم و ثابت نمی شود.

در این جراحی قسمتی از بافت لثه کاهش می یابد واستخوان زیری نیز تاحد مورد نیاز به عقبرانده میشود. نتیجه فضای بیشتری از دندان در دسترس قرار خواهد گرفت. مناسب بودن طول تاج دندان بیرون زده از لثه ای یکی از عوامل مثبت در زمینه داشتن بهداشت دهان ودندان فرد است.

افزایش طول تاج دندان با یکی از روش های زیر انجام می شود:

 • افزایش طول تاج‌دندان با جراحی
 • لیفت لثه بدون جراحی با لیزر
 • لیفت لثه با روش الکتروسرجری

مزایای جراحی افزایش طول تاج‌دندان چیست؟

افزایش طول تاج دندان برخلاف بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی فقط باید یک بار انجام شود و پس از آن نیازی به هیچ‌گونه دستکاری یا تکرار عمل مشابه نیست. پس از این درمان علاوه بر این که لبخند متقارن‌تر و عریض‌تر می‌شود، سلامت دندان‌ها نیز ارتقاء می‌یابد.

احتمال پوسیدگی دندان پس از بلندتر کردن تاج کاهش می‌یابد، چون بخش بیشتری از دندان مشخص است، تاثیر مسواک زدن و نخ کشیدن بیشتر می‌شود. این جراحی کوتاه است و معمولاً ظرف 30 تا 60 دقیقه کامل می‌شود.

ضرورت افزایش طول تاج دندان چیست؟

افزایش طول تاج دندان به دو دلیل ضرورت می‌یابد.

ترمیم

 • شکستگی دندان: دندان گاهی اوقات از روی خط لثه یا زیر آن می‌شکند. اگر دندان به پرکردگی وسیعی نیاز داشته باشد، باید تاج آن بلندتر شود تا بخش بیشتری از ساختار دندان مشخص شود.
 • کافی نبودن ساختار دندان: گاهی اوقات پوسیدگی و سوراخ شدن دندان آن‌قدر وسیع است که حتی به روش عصب‌کشی نیز نمی‌توان آن را ترمیم کرد. در این حالت روکش بهترین راه برای ترمیم دندان و بازیابی عملکرد دندان پوسیده است. پوسیدگی گاهی تا زیر خط لثه نیز پیش می‌رود و به این ترتیب احتمال دارد روکش کردن ساده دندان برای حفظ آن کافی نباشد. ممکن است پس از پوسیدگی دندان بخش کافی از ساختار دندان برای روکش کردن باقی نماند. روکش نامناسب دندان باعث تحریک و التهاب مزمن می‌شود.

افزایش طول تاج‌دندان از این رو بهترین راه‌حل است که این امکان را فراهم می‌آورد تا بخش بیشتری از دندان را به روش مناسب ترمیم کرد. روکشی که پس از افزایش طول تاج روی دندان گذاشته می‌شود، محکم‌تر و بادوام‌تر است.

جراحی زیبایی

گاهی دندان‌ها کوتاه به نظر می‌رسد، اما در واقع بلندی مناسبی دارد و فقط مقدار زیادی لثه آن را پوشانده است. افزایش طول تاج مشکلات زیبایی مانند لبخند لثه‌ای را اصلاح می‌کند. با بلندتر شدن دندان لبخند نیز زیباتر می‌شود. به علاوه پس از افزایش طول تاج‌دندان تناسب بین پهنا و طول دندان نیز بهبود می‌یابد. افزایش طول تاج‌دندان را می‌توان در کنار دیگر درمان‌های زیبایی یا به تنهایی برای اصلاح طرح لبخند انجام داد.

متقاضی مناسب

افزایش طول تاج دندان برای همه مناسب نیست. افزایش طول تاج دندان برای بیمارانی که نیاز به روکش دارند، ضروری نیست. اما اگر ترک یا سوراخ پوسیدگی دندان بیش از آن عمیق باشد که بتوان آن را به سادگی روکش کرد، دوام و استحکام روکش پس از افزایش طول تاج دندان افزایش می‌یابد. به علاوه با بلندتر کردن تاج تمیز کردن دندان راحت‌تر می‌شود و می‌توان آن را به خوبی مسواک زد و نخ کشید تا عمر روکش جدید به حداکثر برسد.

مراحل درمان افزایش طول تاج دندان چگونه است؟

دندانپزشک این عمل جراحی را در مطب و با تزریق آمپول بی‌حسی موضعی انجام می‌دهد. البته بیمار در صورت لزوم آرام‌بخش دریافت می‌کند تا ترس و نگرانی حین درمان نداشته باشد.

پس از بی‌حس شدن ناحیه درمان، دندانپزشک میزان کردن و شکل دادن به بافت اضافی لثه و استخوان را شروع می‌کند. دندانپزشک ابتدا برش‌هایی را در بافت ایجاد می‌کند و لثه را از روی دندان کنار می‌زند. در اکثر موارد لازم است که مقدار کمی از بافت لثه نیز برداشته شود.

افزایش طول تاج دندان

پس از آن که بخش کافی از ساختار دندان مشخص شد، دندانپزشک با محلول آب نمک (سالین) ناحیه را به خوبی شستشو می‌دهد و عمل را با بخیه زدن لثه تمام می‌کند. زخم جراحی گاهی با پانسمان مخصوصی بسته می‌شود. پس از این جراحی ساده بخش بیشتری از ساختار طبیعی دندان مشخص می‌شود و پایه بهتری برای یک روکش کارآمدتر و بادوام‌تر به دست می‌آید. پس از بلند شدن تاج دندان روکش روی آن گذاشته می‌شود. از آنجایی که بخش استخوانی دندان دستکاری و حتی برداشته شده است، دندانپزشک تمام اقدام‌های احتیاطی را رعایت می‌کند تا بیمار کاملاً راحت باشد. این درمان تقریباً یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

مراقبت های بعد از جراحی لثه:

 • در صورت احساس درد استفاده از مسکن
 • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش ورم
 • اجتناب از خوردن غذا های داغ به مدت 24 ساعت
 • استفاده از دهانشویه برای جلوگیر از عفونت
 • استفاده از غذا های آبکی و نرم
 • اجتناب از مصرف الکل و دخانیات

بررسی دوران بهبود جراحی افزایش طول تاج دندان

دندانپزشک برای مدیریت درد یا ناراحتی دارو تجویز می‌کند، دهانشویه مخصوص در اختیار بیمار قرار می‌دهد و توصیه‌های مراقبتی لازم را برای دوران بهبود ارائه می‌دهد. بهداشت دهان و دندان باید طبق معمول رعایت شود؛ البته بهتر است ناحیه لثه تا چند هفته تحریک نشود.

دندانپزشک از بیمار می‌خواهد که یک هفته بعد برای کشیدن بخیه‌ها مراجعه کند. پس از کشیدن بخیه‌ها مدتی طول می‌کشد تا لثه التیام یابد و پس از آن دندانپزشک ترمیم یا درمان زیبایی دندان را کامل می‌کند.

هزینه جراحی افزایش طول تاج دندان چقدر است؟

هزینه افزایش طول تاج دندان به جراح و موقعیت کلینیک بستگی دارد. دندان‌ها قبل از جراحی جرم‌گیری می‌شود؛ که طبعاً هزینه آن جدا از جراحی افزایش طول تاج است. هزینه‌های اضافی مانند پر کردن دندان نیز باید در نظر گرفته شود. از آنجایی که افزایش طول تاج دندان یک درمان زیبایی محسوب می‌شود، بیمه هزینه آن را پرداخت نمی‌کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با جراحی افزایش طول تاج دندان آشنا شدید. همچنین از مزایا و کاربرد آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

افزایش طول تاج دندان توسط چه متخصصی انجام میشود؟

انجام درمان های جراحی افزایش طول تاج به تخصص جراحی لثه مربوط می شود ( پریودنتیکس) مربوط می شود. یعنی درواقع جراحی لثه باید توسط این متخصصین انجام شود البته پزشکان دیگر یا جراحان فک و صورت هم انجام می دهند ، در هر صورت بهترین کار این است این مورد توسط متخصص آن انجام شود.

هدف از جراحی طول تاج دندان چیست؟

قبل از جواب دادن به این سوال باید بدانید دندان از چند قسمت تشکیل شده است. دندان از دو قسمت تاج (قسمت بیرون لثه و استخوان ) و ریشه (قسمت داخلی استخوان ) تشکیل شده است. گاهی اوقات قسمت بالایی دندان پوسیده شده و پوسیدگی به حدی زیاد است که از لبه لثه دندان یا حتی استخوان به سمت ریشه پیشروی کرده است ، یا در اثر ضربه و یا مسائلی دیگر دندان به نزدیکی لثه شکسته است. در این صورت قسمتی از لثه یا استخوان دور دندان باید برداشته بشود تا قسمت سالم دندان بیرون زده شود ، بعد این دندان روکش یا پر میکنند. درواقع در این جراحی از قسمت داخل ریشه استخوان استفاده می شود‌. تا بتوانند دندان را پر یا روکش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا