مشاوره دندانپزشکی

عصب کشی مجدد دندان چیست ؟آیا درمان ریشه مجدد راه کار درستی می باشد؟+ بررسی مراحل درمان عصب کشی مجدد

دندان درد یکی از شایع ترین درد هایی می باشد که هر کسی به آن دچار می شود. اما گاهی افراد برای رفع درد درمان هایی مانند عصب کشی را انجام می دهد و پس از گذشت مدت زمانی ، دندان عصب کشی شده دوباره دچار مشکل شده و طبق نظر دندان پزشک نیاز به عصب کشی مجدد دارد اما عصب کشی مجدد چیست؟


فهرست مطالب


عصب کشی مجدد دندان چیست؟

درمان ریشه دندان یا اصطلاحا عصب کشی دندان به عملی اطلاق می گردد که در آن بخش داخلی ریشه دندان کاملا خالی و تمیز شده و سپس با مواد پرکننده ریشه دندان کاملا پر شود . در صورتیکه هریک از مراحل عصب کشی دندان ناقص صورت گیرد درمان ریشه ناقص بوده و احتمال بروز آبسه دندان وجود دارد .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کراس بایت دندان چیست را بخوانید. در این حالت است که عصب کشی مجدد دندان ضرورت پیدا می کند .

روش درمان عصب کشی مجدد چیست؟

درمان ریشه یا عصب کشی دندان ، در طی درمان اول موفقیت آمیز بوده و نیازی به درمان مجدد ندارد اما در برخی از درمان ها ممکن است که عصب کشی دندان با موفقیت انجام نشود. ممکن است در طی درمان ، دندان پزشک با مشکلاتی رو به رو شود که بستگی به شکل دندان ، آناتومی و ساختمان آن دارد. این مشکلات باعث می شود که درمان ریشه دندان با موفقیت انجام نشود.

روش درمان عصب کشی مجدد چیست؟

درمان ریشه این گونه دندان ها ممکن است که با شکست مواجه شود. در این صورت دندان پزشک تصمیم می گیرد که بار دیگر به درمان عصب کشی دندان بپردازد که به آن درمان مجدد ریشه نیز گفته می شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مراقبت از دندان ها در بارداری را بخوانید. ممکن است که دندان در زمانی که دچار عفونت شده بود ، در انتهای ریشه ضایعه ای به وجود آمده باشد که پس از درمان باعث شود دوباره ریشه دندان ها دچار عفونت شده و نیاز به درمان عصب کشی مجدد داشته باشد.

در بعضی از موارد که درمان ریشه دندان موفقیت آمیز است ممکن است که دندان دوباره دچار خرابی شود. در این گونه موارد ، متخصص ریشه یا دندان پزشک تصمیم می گیرد تا درمان ریشه را مجدد انجام دهد یا جراحی ریشه را برای رفع خرابی دندان انتخاب کند.

بررسی مراحل درمان عصب کشی مجدد

مرحله اول

در مرحله دندان پزشک یا متخصص ریشه پوسیدگی های سطح دندان را برداشته و ترمیم های قبلی را خارج می کند و یک مسیر باریکی برای ورود به دندان درست می کند تا به فضای پالپ و کانال های دندانی دسترسی پیدا کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درباره لمینت کریستالی را بخوانید.

مرحله دوم

متخصص ریشه ، با فایل های مخصوص دندان پزشکی اندازه ریشه را اندازه گیری می کند و فضای پالپ و ریشه دندان ها را کاملا تمیز کرده و میکروب ها و باکتری های را خارج می کند تا ریشه های دندان کاملا تمیز شود.

مرحله سوم

در این مرحله دندان پزشک یا متخصص ریشه فضای دندانی و ریشه های دندانی را با مواد مخصوص و صورتی رنگی پر می کند تا فضای دندان ایزوله شده و انتهای ریشه مسدود شود تا میکروب های به فضای دندانی دسترسی نداشته باشد.

مرحله چهارم

دندان پزشک فضای دندانی را با مواد مخصوص پر می کند و دندان را به اندازه عادی بر می گرداند. اگر دندان نیاز به ترمیم هایی مانند روکش داشت ، پس از یک جلسه دندان را قالب گیری می کند و پس از ساخت روکش دندان ، آن را بر روی دندان تست کرده و اگر نتیجه مطلوبی داشت ، آن را بر روی دندان ها فیکس می کند.

آیا درمان ریشه مجدد راه کار درستی می باشد؟

دندان پزشکان همیشه سعی دارند تا فرد مورد نظر دندان طبیعی خود را حفظ کند. یک دندانی که دو بار  درمان ریشه انجام داده است می تواند به مدت طولانی و حتی برای باقی عمر برای فرد بماند و ایرادی پیدا نکند. پیشرفت در علم دندان پزشکی و دخیل شدن تکنولوژی در این علم باعث شده است که درمان ها پیشرفت کرده تا یک دندان را بتوان به راحتی حفظ کرد.

ممکن است که دندان پزشک یا متخصص ریشه برای درمان دندان خراب ، جراحی ریشه را پیشنهاد بدهد. متخصص برای جراحی ریشه یک سوراخ ایجاد می کند تا به ریشه دندان دسترسی پیدا کند و آن را درمان کند. اگر درمان عصب کشی مجدد دندان نتواند راه حل مناسبی برای درمان باشد ، دندان پزشک یا متخصص تصمیم بر کشیدن دندان می گیرد تا با روش های جایگزین مانند بریج دندانی ، ایمپلنت و … جای دندان کشیده شده را پر کند. برای این درمان ها ، دندان پزشک شما را به پزشک دیگری با تخصص دیگری معرفی می کند.

آیا درمان ریشه مجدد راه کار درستی می باشد؟

پر کردن جای خالی دندان کشیده شده علاوه بر این که ظاهری زیبا را برای فرد ایجاد می کند ، میتواند در جویدن و خوردن تاثیر به سزایی داشته باشد. مهم ترین نکته جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان و جا به جا شدن دندان های به سمت جای خالی می باشد. این کار نیاز به زمان بیشتری دارد و هزینه آن بسیار بیشتر از عصب کشی مجدد می باشد و در آخر دندان اصلی شما در دهانتان نیست.

مهم ترین دلایل شکست عصب کشی دندان چیست؟

گاهی اوقات هنگام عصب کشی ممکن است خطاهایی توسط دندانپزشک رخ دهد به طور مثال وسیله ای داخل کانال دندان شکسته شود یا قسمتی از ریشه تضعیف یا سوراخ شود در این صورت دندانپزشک باید با درمان مجدد ریشه این مشکلات را رفع کند . تعداد کانال های دندان عدد ثابت و از پیش تعیین شده ای نیست و برای هر فرد متغیر است به همین دلیل ممکن است یک یا چند کانال باریک یا انحنادار از دید دندانپزشک مخفی بماند و قسمتی از کانال درمان نشود .

از دلایل دیگر شکست عصب کشی می توان به عفونت کانال دندان اشاره کرد . بعد از تمام شدن درمان ریشه ، تأخیر در قرار دادن ترمیم مناسب یا روکش بعد از روت کانال ، یا باقی ماندن پرکردگی موقت یا پانسمان داخل دندان برای مدت طولانی موجب عفونت دوباره کانال ریشه دندان می شود .

شکست عصب کشی دندان

چنان چه ترمیم مناسب در محل درمان ریشه انجام نشود ، نشت بزاق به داخل کانال ریشه سبب آلودگی مجدد کانال می شود . علاوه بر این در برخی موارد با وجود ترمیم مناسب دندان ریشه دندان مجددا دچار پوسیدگی می شود که این پوسیدگی باعث آلوده شدن مجدد کانال ریشه می شود . در برخی موارد هم دندان دچار شکستگی می شود .

هر یک از موارد ذکر شده در بالا سبب عفونت و التهاب استخوان فک در ناحیه زیر کانال ریشه و علامت دار شدن دندان می شود . در برخی موارد هم التهاب دندان عصب کشی شده علامتی ندارد و تنها در تصاویر رادیوگرافی به صورت یک منطقه کوچک سیاه رنگ در اطراف انتهای ریشه دندان عفونی دیده می شود . از علامت های التهاب دندان عصب کشی شده می توان به آزردگی ، احساس بلندی دندان ، درد اشاره کرد .

آیا شکستن فایل درون کانال نیاز به عصب کشی مجدد دندان دارد ؟

یکی از حوادثی که ممکن است هنگام خالی کردن ریشه دندان رخ دهد شکسته شدن فایل یا همان وسیله ای است که با آن درون ریشه تمیز می شود .در نتیجه راه کانال بوسیله این قطعه شکسته بسته شده و دسترسی به انتهای کانال را سلب می کند . حاصل آن درمان ناقص ریشه دندان است .در اکثر مواقع این مسئله اجتناب ناپذیر بوده و از عوارض عصب کشی دندان است و به هیچ عنوان خطای دندانپزشک محسوب نمی گردد . البته دندانپزشک می تواند با کاربرد تدابیری احتمال بروز این اتفاق را کاهش دهد .

شکستن فایل درون کانال نیاز به عصب کشی مجدد دندان

در صورتیکه این اتفاق بیافتد بسته به اینکه در کجای کانال دندان باشد و در چه مرحله ای از تمیز کردن ریشه باشد اقدامات و نتایج نیز متفاوت است . بطور مثال اگر که ریشه کاملا تمیز شده باشد و در مراحل پایانی و انتهای ریشه این اتفاق افتد معمولا مشکلی ایجاد نمی کند . گاهی اوقات ممکن است دندانپزشک بتواند در عصب کشی مجدد دندان آنرا خارج کند ولی در اکثر مواقع این کار غیر ممکن است .

سخن پایانی

شما دراین مقاله با عصب کشی مجدد دندان آشنا شدید.همچنین از روشهای درمان آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا درمان جایگزینی بجای عصب کشی وجود دارد؟

درمان جایگزین عصب کشی، کشیدن دندان است ولی لزوماً حفظ دندان بهتر است. چرا که RCT ریت موفقیتی بالای ۹۵ درصد دارد. حفظ دندان باعث جلوگیری از مشکلاتی می شود که در آینده قرار است رخ دهد. مثل مشکلات در جویدن، جا به جا شدن دندانهای کناری، از دست رفتن حجم و دانسیته استخوان فک. همچنین حفظ دندان و انجام RCT و بعد آن ترمیم، از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است چرا که هر جایگزینی مثل بریج یا ایمپلنت از نظر اقتصادی گرانتر است.

آیا عصب کشی دندان دردناک است؟

عصب کشی یا روت کانال از نظر احتمال ناراحتی که ممکن است ایجاد کند، تفاوتی با درمان های ترمیمی ندارد ولی متأسفانه شهرت بدی پیدا کرده است. در اصل خود بیماری که منجر به التهاب و عفونت دندان می شود، بیشتر دردناک است. چون باعث درگیر شدن بافتهایی می شود که به مقدار زیادی پایانه های عصبی دارد و RCT در اصل باعث از بین رفتن این درد می شود. علاوه بر اینکه کاربرد درست تکنیک های بی حسی تجربه درد حین کار دندانپزشکی یک استثنا است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا