مراقبت‌های دندانی

چرایی و نحوه استفاده از نخ دندان

نخ دندان
نوشته شده توسط علی دوست دار

حتی اگر دندان‌های خود را به صورت منظم مسواک می‌زنید، باز هم امکان دسترسی و پاک کردن بعضی از قسمت‌های دندان‌ها برای مسواک ممکن نیست.آیا شما عادت به کشیدن نخ دندان دارید؟ شما باید درکنار مسواک، استفاده از یکی از انواع نخ دندان را هم در برنامه خود قرار دهید. نخ دندان زدن باعث جلوگیری از بیماری‌ها و مشکلات لثه می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره نخ دندان بدست آورید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: آبسه دندان و علائم و عوارض آن


انواع نخ دندان

انواع مختلفی از نخ دندان در بازار وجود دارد. اگر نمی‌دانید از کدام نوع استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم از نخ نایلونی رشته‌ای نازک شروع کرده واز آن استفاده کنید.

نخ دندان مومی

اولین نمونه‌ای که دیده‌اید، نخ دندان مومی است. این یک نخ نایلونی است که دارای روکش مومی است که به نخ کمک می‌کند بین دندان‌های شما سر بخورد. نخ نایلونی ارزان است و نقطه شروع خوبی برای کسانی است که نمی‌دانند چه نوع نخ دندانی استفاده کنند.

نخ دندان بدون موم  

نخ دندان  بدون موم یکی دیگر از گزینه‌های محبوب در دندانپزشکی است و درست مانند نخ موم‌دار از نایلون ساخته شده است. تفاوت بارز این نوع نخ دندان این است که با پوشش موم ارائه نمی‌شود. برخی افراد راحتی و احساس نرم و صاف بودن نخ موم‌دار را ترجیح نمی‌دهند و وقتی نخ دندان بدون موم را دور انگشتان خود می‌پیچند، چسبندگی بهتری پیدا می‌کند. و همچنین نخ بدون موم به همان اندازه موثر است. نخ بدون موم به طور کلی ارزان‌ترین نخ دندان است که درقسمت محصولات مراقبت از دندان مشاهده می‌کنید.

نخ دندان نایلونی گاهی اوقات پاره می‌شود، اما به طور کلی کاربران این مسئله را مشکل بزرگی نمی‌دانند. به سادگی قسمت فرسوده را دور بریزید و دوباره شروع کنید.

نخ دندان طعم‌دار 

چندین نخ طعم‌دار برای انتخاب وجود دارد که محبوب‌ترین آن نعناع است. نخ‌های طعم‌دار دقیقاً همان نخ‌های موم‌دار و بدون موم هستند. شما در هنگام استفاده از آن عطر و طعم خوبی را احساس خواهید کرد. استفاده از این نوع گزینه خوبی برای کسانی است که به طور کلی هنگام کشیدن نخ دندان احساس ناخوشایندی دارند.

نخ دندان

بنابراین عطر و طعم آن می‌تواند باعث دور شدن افراد از این موضوع شود. به طور کلی کاربران بعد از مسواک زدن، طعم و بوی نعناع را احساس نخواهند کرد اما ارزش یک بار امتحان کردن را دارد. درمورد استفاده از شکر به عنوان بخشی از طعم دهنده‌های نخ دندان نگران نباشید. تا زمانی که این موضوع توسط ADA تأیید شده باشد هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

نوار بین دندانی 

نوع دیگری از نخ نایلون در انواع نوار دندان وجود دارد. این نخ دندان پهنای بیشتری دارد و بنابراین به جای رشته، بیشتر شبیه نوار است. بعضی از کاربران این نوع نخ‌ها را ترجیح می‌دهند به این دلیل که  لغزش آن‌ها بین دندان‌ها راحت‌تر است و از این نظر برای کودکان تنوع خوبی برای شروع محسوب می‌شود. نقطه ضعف احتمالی نوار بین دندانی این است که گرفتن و کارکرد با آن گاهی دشوارتر است.

نخ مونوفیلامنت 

نخ مونوفیلامنت از مواد نایلونی معمول فاصله گرفته است . در عوض از مواد “فوق العاده” مانند تفلون ساخته شده است. مونوفیلامنت به جای اینکه مانند برخی نخ‌های رشته‌ای بافته شود، همانطور که از نام آن مشخص است، از یک رشته ساخته شده است. این نوع نخ دندان بسیار محکم است و هنگام استفاده از آن نگران پارگی یا شکستن آن نخواهید بود. برخی افراد این نوع نخ دندان را ترجیح می‌دهند زیرا به دلیل استحکامی که دارد، استفاده از آن آسان‌تر است. نکته منفی آن، هزینه زیاد آن است.


برای مطالعه بیشتر: ارتودنسی متحرک چیست؟


نکاتی برای استفاده از نخ دندان

  • حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر از نخ را دور دو انگشت میانی بپیچید. نخ را به طور محکم بین انگشتان شست و انگشتان اشاره دست خود نگه دارید. این به آزاد کردن دیگر انگشتان دست کمک خواهد کرد، زیرا این انگشتان دست نخ را جابجا می کنند.
استفاده از نخ دندان
  • نخ دندان را به فضاي بين دنداني هدايت کنيد و  باحرکت آرام آن را به سمت لثه ببريد. وقتي به خط لثه رسيديد به نخ دندان انحنايي مانند حرف C بدهيد. سپس نخ دندان را دور دندان حلقه کنيد. با نيروي ملايم و در حاليکه تماس آن با لثه و دندان حفظ شود، آن را در فضاي بين لثه و دندان حرکت دهيد.
  • همين شيوه را براي ساير دندانها نیز مورد استفاده قرار دهيد.
فضاي پشت آخرين دندان هاي موجود در هر فک که معمولا فضاي پشت دندان عقل و يا دندان آسياي دوم است را فراموش نکنيد.”

درباره اورجت دندان چه میدانید؟


فواید نخ دندان

نخ دندان علاوه بر اینکه به دندان ها و لثه ها کمک می کند تا ظاهر خوبی داشته و احساس خوبی داشته باشند ، فواید بسیار دیگری نیز دارد. بیایید این مزایا را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

پلاک ها را از بین می برد

پلاک یک فیلم چسبنده بی رنگ است که در اطراف و بین دندانهای شما و در امتداد خط لثه جمع می شود. اگرچه دیدن آن دشوار است ، اما پلاک چیزی نیست که بخواهید برای مدت طولانی در دهان شما ماندگار شود.

وقتی باکتری های دهان شما با غذاها و نوشیدنی های نشاسته ای شیرین و شیرین مخلوط می شوند ، پلاک روی دندان و اطراف آن ایجاد می شود. این باکتری ها اسیدهایی را تجزیه می کنند که کربوهیدرات ها را تجزیه می کند. اگر مسواک نزنید، باکتری ها، اسیدها و کربوهیدرات ها می توانند با هم مخلوط شوند و یک فیلم پلاک روی دندان و اطراف لثه و اطراف آن ایجاد کنند.

باکتری های موجود در پلاک می توانند اسیدهایی را آزاد کنند که به مینای دندان شما حمله می کنند. اگر این اسیدها با مسواک زدن و نخ دندان کشیده نشوند ، با گذشت زمان می تواند منجر به ایجاد حفره شود.

نخ دندان کشیدن منظم می تواند به از بین بردن ذرات غذا از اطراف دندان و همچنین پلاک هایی که بین دندان های شما جمع شده اند کمک کند.

بوی بد دهان را نابود می کند!

بوی بد دهان (هالیتوز) یک مشکل شایع است. اما استفاده از نخ دندان یکی از ابزاری است که می توانید برای دور نگه داشتن بوی بد دهان استفاده کنید. وقتی غذا بین دندان های شما گیر می افتد ، به آرامی شروع به خراب شدن می کند. اگر ذرات غذا را حذف نکنید ، می تواند نفس شما را بدبو کند.

استفاده نخ دندان برای رفع بوی بد دهان

همچنین ، اگر پلاک در اطراف یا بین دندان شما جمع شده و شروع به فرسایش مینای دندان شما می کند ، می تواند باعث ایجاد حفره و بیماری لثه شود ، که در ایجاد بوی بد دهان موثر است.

خطر ایجاد حفره دهان از دندان پوسیده دور می شود

پوسیدگی دندان می تواند منجر به ایجاد یک حفره شود. در واقع باعث ایجاد یک سوراخ کوچک در سطح سخت دندان های شما معروف به مینا می شود.

اگرچه این روند به طول می انجامد، هرچه پلاک بیشتری روی مینای دندان داشته باشید، خطر ایجاد حفره بیشتر می شود. استفاده از نخ دندان بین دندان های شما حداقل یک بار در روز می تواند از شر ذرات پنهان مواد غذایی و تجمع پلاک ها خلاص شود و خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهد.


شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: همه چیز درباره حساسیت دندان


چه زمانی از روز نخ دندان بکشیم؟

ADA توصیه می کند 2 بار در روز مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید. بعضی از افراد ترجیح می دهند در روزهای صبح خود نخ دندان بکشند ، در حالی که دیگران تمیز کردن نهایی قبل از خواب را دوست دارند.

استفاده نخ دندان

به طور کلی توصیه می شود قبل از مسواک زدن دندان های خود را با نخ دندان بکشید. وقتی نخ دندان می کشید ، معمولاً ذرات غذا و پلاک های اطراف دندان را شل می کنید. این عمل مسواک زدن به از بین بردن پلاک ها و ذرات پاک شده از دندان و لثه کمک می کند.

سخن پایانی

در این نوشتار به بررسی نخ دندان، انواع آن و مزایا و نحوه استفاده ی آن پرداختیم. در زمان خواب، ترشح بزاق برای تمیز کردن دندان ها و لثه کاهش می یابد و باکتری ها برای آسیب رساندن به دندان ها وقت بیشتری دارند پس بنابراین بهتر است هر شب قبل از خواب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

علی دوست دار

دیدگاه خود را منتشر کنید