مراقبت‌های دندانی

بررسی اهمیت و نحوه نخ دندان کشیدن حین ارتودنسی + روش صحیح کشیدن نخ دندان در ارتودنسی چگونه است؟

بسیاری از کودکان و نوجوانان (و برخی بزرگسالان) نمی دانند که چگونه در حضور براکت های ارتودنسی باید مسواک بزنند یا گمان می کنند که اساسا نمی توان در صورت ارتودنسی دندان ثابت نخ دندان کشید. در حالیکه، کشیدن روزانه نخ دندان در مدت زمانی که روی دندانهایتان براکت های ارتودنسی قرار دارد به دلیل تجمع خرده های غذایی دور براکت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این امر می تواند ریسک بروز حفرات پوسیدگی و ناراحتی لثه ها را در صورت وجود کربوهیدرات داخل غذای مصرفی کاهش دهد.


فهرست مطالب


چرا کشیدن نخ دندان مهم است مخصوصاً وقتی بریس دارید؟

دندانپزشکان به بیشتر ما می‌گویند که باید بیشتر نخ دندان بکشیم، اما دقیقاً چرا استفاده از نخ دندان بسیار مهم است؟ غذا و نوشیدنی‌هایی که هرروز مصرف می‌کنیم اسیدها و باکتری‌هایی را به دهان ما وارد می‌کنند. درباره ایمپلنت بدون جراحی لثه چیست را بخوانید. مسواک زدن دو بار در روز می‌تواند برای از بین بردن این باکتری‌ها و حفظ بهداشت دهان و دندان شما بسیار مفید باشد اما برخی از نواحی دهان نیاز به کمی توجه بیشتر دارند.

اینجاست که استفاده از نخ دندان ضرورت پیدا می‌کند. مناطق خاصی از دهان، مانند بین دندان‌های شما، نقاطی را برای پنهان شدن باکتری‌ها فراهم می‌کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله همه چیزدرباره مال اکلوژن را بخوانید. تمیز کردن این نواحی فقط با مسواک زدن دشوار است. اما استفاده از نخ دندان پوشیده از موم که بین دندان‌های شما را تمیز می‌کند، به پاك كردن این نقاط که دسترسی به آن‌ها سخت است، كمك می‌كند.

 نخ دندان کشیدن

هنگامی که ارتودنسی می‌کنید، سطح بیشتری برای باکتری‌ها ایجاد شده و باعث افزایش اهمیت نخ دندان می‌شود. عدم رعایت یک برنامه خوب و روزمره با نخ دندان و بریس می‌تواند بر سلامت دهان و دندان تأثیر منفی بگذارد و منجر به بروز مشکلاتی شود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فضا نگهدارنده دندان کودک چیست را بخوانید.

بریس‌های دندانی می‌توانند مشکلات بهداشت دهان و دندان مانند التهاب لثه و کم شدن کلسیم دندانی (علامت‌های سفید) را ایجاد کنند که منجر به مسائل جدی‌تری می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله لابراتوار دندانسازی چیست را بخوانید.

التهاب لثه اولین علائم بیماری لثه است. به صورت لثه‌های قرمز، متورم و براق ظاهر می‌شود که به راحتی خونریزی می‌کند. علت آن پلاکی است که باعث تحریک بافت لثه و ایجاد عفونت می‌شود.درباره تفاوت دندانپزشکی و دندانسازی در چیست  بیشتر بخوانید.کم شدن کلسیم دندانی روی مینای دندان شما تأثیر می‌گذارد و باعث ایجاد لکه‌های سفید یا ضایعات روی دندان می‌شود. بعد از خوردن و نوشیدن، ترکیبی از پلاک و اسید ایجاد می‌شود. اصلاح این مشکل غیرممکن است، بنابراین پیشگیری بسیار حیاتی است.

  • دندان‌های لکه‌دار یا زرد
  • پوسیدگی دندان
  • تنفس بدبو

با مراقبت‌های خوب دندانپزشکی و ارتودنسی می‌توانید مشکلات بهداشت دهان و دندان ناشی از بریس‌های دندانی را به حداقل برسانید.

معرفی بهترین ابزارهای استفاده از نخ دندان برای بریس 

به عنوان یک مصرف کننده، هنگام انتخاب نوع مناسب نخ دندان چندین گزینه مختلف در اختیار دارید.

نخ دندان معمولی با عبور دهنده 

نخ دندان سنتی را می‌توان به صورت چند رشته‌ای (چند لایه‌ای) یا تک رشته‌ای (تک لایه‌ای) خریداری کرد. شما همچنین می‌توانید نخ دندان مومی یا غیر مومی تهیه کنید (توصیه می‌کنیم از نخ دندان مومی استفاده کنید).

 نخ دندان کشیدن

وقتی ارتودنسی کرده‌اید و می‌خواهید از نخ دندان استفاده کنید، ترجیحا باید از نخ دندان تک لایه‌ای با روکش موم استفاده کنید. این نوع نخ‌ها را می‌توان با سهولت نسبی در بین بریس‌ها حرکت داد، زیرا احتمال گیر کردن آن بین براکت‌ها و سیم‌ها کم‌تر است.

هرچند هنوز هم با وجود بریس در دهان خود می‌توانید از نخ دندان معمولی استفاده کنید، اما کمی کمک اضافی از عبوردهنده نخ (تریدر) استفاده از آن را بسیار آسان می‌کند. شما به کمک این وسیله می‌توانید به راحتی نخ دندان بکشید. می‌توانید نخ را دور سیم و بین دندان‌ها بکشید و این کار را برای دندان‌های بعدی نیز تکرار کنید. این روند ممکن است کمی وقت‌گیر باشد، اما ارزان و موثر است.

نخ دندان سوپر فلاس

سوپر فلاس به طور ویژه برای ارتودنسی طراحی شده و یک قدم جلوتر از نخ دندان با عبوردهنده است. سوپر فلاس از یک تکه نخ معمولی ساخته شده است. در یک انتهای آن یک پلاستیک سفت وجود دارد. این پلاستیک بزرگتر از نخ نیست، اما به اندازه کافی سفت و محکم است که می‌تواند بین دندان‌های شما قرار گیرد.

این انتهای پلاستیکی به شما امکان می‌دهد نخ دندان را به راحتی و بین دندان‌ها و اطراف سیم بریس حرکت داده و سپس به قسمت بعدی بروید. این محصول همچنین شامل یک منطقه کوچک از نخ “اسفنجی” بین نخ پلاستیکی و نخ معمولی است که به شما امکان می‌دهد زیر خط لثه و اطراف براکت‌ها و سیم‌ها را تمیز کنید تا پلاک‌ها و ذرات مواد غذایی بیشتری قبل از مسواک زدن پاک شود.

نخ دندان ایر فلاس

ایر فلاس یک انتخاب عالی برای کودکان (یا بزرگسالان!) است که در وقت گذاشتن برای نخ دندان کشیدن مشکل دارند. این نخ دندان می‌تواند در حدود 60 ثانیه کل دهان شما را با انفجار هوا تمیز کند و هیچ رشته‌ای وجود ندارد که در بریس شما گیر بیفتد.

 نخ دندان کشیدن

این نخ دندان‌ها به اندازه نخ دندان‌های معمولی یا سوپر فلاس‌ها ارزان نیستند، اما اگر از نخ دندان کشیدن ترس دارید، به شما کمک می‌کند زمان کمتری را در مقابل آینه دستشویی صرف کنید، بدون اینکه سلامت دهان و دندان خود را به خطر بیندازید.

نخ دندان آبی واترپیک

یک سیستم نخ دندان آبی مانند نخ دندان آبی واترپیک نیز برای بریس ایده‌آل است. این سیستم‌ها ممکن است هزینه بالاتری نسبت به نخ دندان ساده داشته باشند، اما نسبت به نخ سنتی بسیار راحت‌تر و موثرتر هستند و در صورت استفاده صحیح، 99.9٪ پلاک را از بین می‌برند. برخی از دندانپزشکان فکر می‌کنند که نخ دندان آبی در واقع بهترین ابزار نخ دندان کشیدن در زمان ارتودنسی است، زیرا تمیز کردن کامل دندان‌های شما بسیار آسان و راحت می‌شود!

برخی از افراد معتقدند كه ممكن است نخ دندان آبی برقی به اندازه استفاده از نخ دندان معمولی موثر نباشد. اما با این حال، استفاده از آن‌ها هنوز هم مفیدتر از عدم استفاده از نخ دندان است. اگر استفاده از نخ دندان سنتی ارتودنسی برای شما بسیار دست و پا گیر است، ممکن است یک دستگاه برقی ابزاری مناسب برای شما باشد.

مهم نیست که کدام نخ دندان را انتخاب می‌کنید، لازم است که به طور منظم نخ دندان بکشید تا دندان‌های شما سالم بمانند. اگر این کار را نکنید، ممکن است هنگام برداشتن بریس‌ها، لکه‌های ناخوشایندی روی دندان‌های شما ایجاد شود یا حتی دندان‌هایتان دچار آسیب شوند!

نحوه کشیدن نخ دندان چگونه است؟

نخ دندان یک بافته نایلونی است که برای برداشتن خرده های غذایی و پلاک بین دندانی بکار می رود. کشیدن نخ دندان هنگامی که روی دندانهای خود براکت ارتودنسی دارید مشکل تر و در عین حال از هر زمان دیگری مهمتر است.

این کار برای بیماران ارتودنسی به دو شیوه صورت می گیرد:

۱.استفاده از سوپر فلاس

یک نوار سوپرفلاس سه بخش دارد:

  • یک انتهای محکم و مستقیم
  • یک قسمت میانی اسفنجی
  • یک انتهای نخ معمولی

استفاده از سوپرفلاس ارتونسی، مرحله اول رد کردن انتهای محکم نخ از زیر سیم ارتودنسی استاستفاده از سوپرفلاس ارتودنسی در مرحله دوم به صورت رد کردن نخ به ناحیه تماس دندانی استاستفاده از سوپرفلاس ارتودنسی در مرحله سوم به صورت کشیدن نخ دندان در ناحیه تماس دندانی به زیر لثه می باشد

  • مرحله اول: بخش انتهایی محکم و مستقیم نخ را از زیر وایر بین دو دندان رد کنید.
  • مرحله دوم: انتهای معمولی نخ را به آرامی به ناحیه تماس بین دو دندان برده و با حرکتی C شکل به صورت بالا و پایین به دیواره هر دندان بکشید.

هر دو مرحله را برای هر دندان تکرار کنید. پس از کشیدن نخ دندان بین سیم ارتودنسی و براکت ها نوبت به دندانهای دیگری که روی آنها براکت نیست می رسد که به روش معمول انجام خواهد شد. همیشه پس از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، دهان خود را با آب بشویید.

۲. استفاده از فلاس تریدر

فلاس تریدر ارتودنسی ابزاری یک بار مصرف و ارزان است که به راحتی در هر مغازه ای که مسواک و خمیر دندان یافت می شود قابل دسترس می باشد. طول کوتاهی از نخ دندان را داخل فلاس تریدر رد کرده و سپس به کمک فلاس تریدر نخ را از پشت سیم ارتودنسی عبور دهید. در ادامه نخ را در ناحیه تماس دندانها بالا و پایین ببرید. فلاس تریدر ارتودنسی برای عبور دادن نخ دندان معمولی از زیر سیم ارتودنسی بکار می رود.

والدین چگونه می‌توانند به کودکان خود کمک کنند تا در حین ارتودنسی از نخ دندان استفاده کنند؟

یادآوری هرروز استفاده از نخ دندان ممکن است سخت باشد، اما مجبور کردن بچه‌ها به کشیدن نخ دندان، برای والدین دشوارتر است. همچنین، در صورتی که کودک ارتودنسی کرده باشد، این مشکل به یک کابوس تبدیل خواهد شد! خوشبختانه، ما نکاتی برای کمک به شما در تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌های کودک خود داریم.

هنگام برخورد با کودکان کوچکتر، ممکن است مجبور شوید دندان‌های آن‌ها را برای آن‌ها نخ دندان بکشید. برای بسیاری از والدین انجام این کار با پرت کردن حواس کودک مانند یک برنامه تلویزیونی مورد علاقه، آسان‌ترمی‌شود. این کار باعث می‌شود تا توجه کودک شما به چیز دیگری جلب شود و در حالی که شما برای او نخ دندان می‌کشید، سر او را بی‌حرکت نگه می‌دارد. اگر به کودک خود کمک می‌کنید تا نخ دندان بکشد، حتماً این کار را در یک مکان با نور مناسب انجام دهید.

کودکان بزرگتر و نوجوانان که ارتودنسی کرده‌اند به احتمال زیاد ترجیح می‌دهند خودشان نخ دندان بکشند. این موضوع می‌تواند اطمینان از درست انجام دادن این کار را کمی دشوارتر کند. مطمئن باشید که تمام تکنیک‌های نخ دندان کشیدن را به ان‌ها آموزش داده‌اید. بنابراین آن‌ها می‌توانند به سادگی این کار را انجام دهند. دندانپزشکان توصیه می‌کنند که بر این روند نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید فرزند شما تمام گوشه‌های دندان خود را تمیز می‌کند!

سایر نکات برای مراقبت از بریس‌های دندانپزشکی

پلاک را با مسواک زدن پاک کنید

برای تمیز کردن کامل بریس‌ها و دندان‌ها و از بین بردن پلاک، باید تمام قسمت‌های بریس‌ها و تمام سطح دندان‌های خود را مسواک بزنید. در حالت ایده‌آل، باید بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده مسواک بزنید. اگر نمی‌توانید بلافاصله مسواک بزنید، دهان خود را با آب خوب بشویید. بعد از هر وعده غذایی با یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. در حالی که سر مسواک را در زاویه 45 درجه نسبت به خط لثه قرار می‌دهید، با استفاده از حرکات دایره‌ای کوچک و ملایم، سطح خارجی و داخلی دندان خود را مسواک بزنید. با حرکت کوتاه، ملایم، عقب و جلو، سطح خارجی داخلی دندان‌های جلوی خود را مسواک بزنید. به نواحی اطراف براکت خود بسیار توجه کنید و به ویژه در نواحی بین براکت و بافت‌های لثه تمرکز کنید.

از مسواک سونیک استفاده کنید

اگر از یک مسواک دستی به درستی استفاده کنید، مفید خواهد بود. اما وقتی براکت، سیم و سایر سخت‌افزارها را در دهان خود دارید، ممکن است استفاده از مسواک سونیک آسان‌تر باشد. مراقب سر مسواک خود باشید. با توجه به براکت‌ها و سخت‌افزارهای دیگر، شما باید هرچند وقت یکبار سر برس را تعویض کنید.

خمیر دندان‌های حاوی فلوراید

استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید یا افزودن دهانشویه حاوی فلوراید به برنامه‌های روزانه می‌تواند به جلوگیری از ایجاد لکه‌های سفید (کاهش کلسیم دندانی) و پوسیدگی کمک کند. همچنین مهم است که در طول درمان ارتودنسی به معاینات منظم دندانپزشکی خود ادامه دهید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با اهمیت و نحوه نخ دندان کشیدن حین ارتودنسی آشنا شدید. همچنین از نحوه صحیح نخ کشیدن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چرا کشیدن نخ دندان مهم است مخصوصاً وقتی بریس دارید؟

دندانپزشکان به بیشتر ما می‌گویند که باید بیشتر نخ دندان بکشیم، اما دقیقاً چرا استفاده از نخ دندان بسیار مهم است؟ غذا و نوشیدنی‌هایی که هرروز مصرف می‌کنیم اسیدها و باکتری‌هایی را به دهان ما وارد می‌کنند. مسواک زدن دو بار در روز می‌تواند برای از بین بردن این باکتری‌ها و حفظ بهداشت دهان و دندان شما بسیار مفید باشد اما برخی از نواحی دهان نیاز به کمی توجه بیشتر دارند. اینجاست که استفاده از نخ دندان ضرورت پیدا می‌کند. مناطق خاصی از دهان، مانند بین دندان‌های شما، نقاطی را برای پنهان شدن باکتری‌ها فراهم می‌کنند.

فواید استفاده از نخ دندان چیست؟

استفاده منظم از نخ دندان باعث می شود پلاک دندان بین برود و به جلوگیری از بیماری پریودنتال کمک میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا