داغ ترین مقالات ما

اخبار دندانپزشکی

دندان های خراب

108بازدید

وضعیت غم انگیز دندان‌های خراب ایرانی‌ها/ ۵ دندان خراب تا ۵۰ سالگی

به گزارش مجله و راهنمای دندانپزشکی معرفی بهترین دندانپزشکان و مشاوره، بهنام عباسیان، اظهار داشت: در این ایام کرونایی نوسانات دلار عرصه را برای ادامه حیات حرفه‌ای دندان‌پزشکان تنگ کرده است. شرکت‌ها از نوسانات دلار در هنگام فروش لوازم و تجهیزات دندانپزشکی می‌گویند، به گونه‌ای که تعرفه‌ها را لحظه‌ای اعلام می‌کنند. امروز و فردای آن و حتی ساعتی آن فرق دارد. دندان های خراب را بشناسیم.

وی ادامه داد: آیا یک دندانپزشک می‌تواند به بیمارش همین مسائل را بگوید. این همان بیماری است که یک دندانپزشک نمی‌تواند به خاطر احساس مسئولیت، قیمت تمام شده و واقعی خدمات تمام شده درمان را از او طلب کند. در واقع وقتی کارگزاران حوزه سلامت، دندانپزشکی را یک حرفه لوکس می‌دانند، عدم توجه به این واقعیت که بیش از نیمی از آحاد مردم تا سن ۵۰ سالگی تعداد ۵ دندان خود را به علت پوسیدگی از دست داده‌اند، تلخ و غم‌انگیز می‌نماید.

عباسیان گفت: عدم حمایت دولت و وزارت بهداشت و افزایش افسار گسیخته قیمت و وسایل بر جایگاه و کیفیت درمان دندان‌پزشکان اثر گذاشته و همکاران جوان را که سرمایه این مرز و بوم هستند در صف خروج از کشور و پیگیری کار در کشورهای همسایه به خصوص عمان قرار داده است.

شرایط نامطلوب

وی افزود: این‌ها سرمایه‌های جوان ما هستند که به علت ندانم‌کاری کارگزاران برای زندگی بهتر ترک وطن می‌کنند. امروز همه در یک کشتی هستیم و باید بدانیم موج‌های سهمگین مشکلات سیلی سختی به دندان‌پزشکان می‌زند. مخصوصاً در این روزها که تحریم‌ها عرصه سلامت را بر ما تنگ کرده و جامعه پزشکی زیر فشار سختی است.

عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی، گفت: دندان‌پزشکان از اولین بخش‌های صنف پزشکی کشور هستند که تاوان سختی می‌دهند، وقت آن است کسانی که احساس غرور ملی دارند و دلشان برای جامعه پزشکی و آحاد مردم می‌سوزد پا به عرصه بگذارند و با تلطیف بعضی قوانین و پذیرش اینکه حرفه دندانپزشکی یک حرفه درمانگر است و دندان درد نوعی بیماری است، بتوانند از مدافعین سلامت دهان و دندان دفاع کنند.

وی ادامه داد: ایجاد تعرفه‌های واقعی که بیمه‌ها از آن حمایت کنند یکی از راهکارهایی است که می‌تواند در این شرایط سخت کشتی آسیب دیده سلامت را به ساحل امن برساند. امید است بعد از بهبود اوضاع کرونایی، با توجه ویژه به این حوزه هم به مردم و هم به جامعه دندانپزشکی خدمت کنیم.

راه های رسیدگی به دندان های خراب

عباسیان گفت: از دولت و وزارت بهداشت می‌خواهیم در مورد مواد اولیه و وسایل دندانپزشکی تدبیری بیاندیشند که بتوانیم بدون واسطه وسایل خود را تهیه کنیم. اداره تجهیزات وزارتخانه هرگونه که می‌تواند باید به این مسئله ورود کند. چرا یک دندانپزشک باید به علت نوسانات دلار ماده مصرفی را چندین برابر قیمت ماه قبل دریافت کند، آیا در این زمینه ناظری وجود ندارد.

وی در پایان افزود: تنها راه برای کم شدن بار روانی مشکلات ارزی این است که بپذیریم دندان درد یک بیماری است و بیمه‌ها ملزم به حمایت از بیمار هستند. در واقع صنعت بیمه در ازای خدمات بیمه‌ای سود حاصل می‌کند، چه اشکالی دارد در این برهه جهت حمایت از درمان‌های دندانپزشکی و حمایت از بیمه کنندگان پا به عرصه بگذارند و از سودهای آن‌چنانی چشم پوشی کنند.

دندان های خراب

لمینیت و کامپوزیت فقط برای زیبایی دندان نیست

حدیث محمدپور جراح و دندانپزشک، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: طی چندسال اخیر در کشور ونیر و دو روش لمینیت سرامیکی و یا کامپوزیت تنها به عنوان شیوه‌های زیبایی دندان معرفی شده است درحالی که استفاده از ونیرها جنبه‌های درمانی فراوانی دارد که کمتر به آن پرداخته شده است.

وی تصریح کرد: بیمارانی که دچار شکستگی دندان شده اند و یا از ارتودنسی نتیجه مطلوبی نگرفته اند و حتی افرادی که از فاصله نامتعارف بین دندان‌های خود رنج می‌برند و همین امر بهداست دهان و دندان آنها را با مشکل مواجه کرده، باید از روش‌های کامپوزیت و یا لمینیت سرامیکی درمان شوند.

دندان های خراب

محمدپور با بیان اینکه لمینیت و کامپوزیت دو قابلیت متفاوت دارند که داوطلبان باید به آن توجه کنند، افزود: برای استفاده از یکی از این دو روش، نحوه قرارگیری دندان‌های فک بالا و پایین نسبت به یکدیگر، نوع عیوب ظاهری و انتظاری که از اصلاح دندان وجود دارد باید توسط درمانگر بررسی شود و این موضوع نیست که مراجعه کننده بخواهد بر اساس سفارش اطرافیان و دوستان تصمیم گیری کند.

این جراح دندانپزشک اضافه کرد: لمینت یک لایه نازک همرنگ دندان و از جنس سرامیک است که به منظور زیباتر کردن دندان‌ها روی سطح جلویی آنها چسبانده می‌شود. فرم و رنگ دندان‌ها با نصب لمینت سرامیکی اصلاح می‌شود. همچنین با استفاده از لمینت ونیر فاصله بین دندان‌ها و شکستگی‌های موجود نیز پوشش داده می‌شوند. لمینت ونیرها می‌توانند تا حد زیادی تغییر رنگ ایجاد شده روی سطح دندان‌ها را نیز بپوشانند.

محمدپور، کامپوزیت را شیوه پرطرفدار درمانی در کشور معرفی کرد و افزود: کامپوزیت نیز یکی از روش‌های نوین و پرطرفدار برای ترمیم دندان و اصلاح است، در واقع کامپوزیت ونیر ترکیبی از ماده «رزین» است که به شکل خمیر بوده و با تابش نور روی دندان سفت می‌شود کامپوزیت علاوه بر ترمیم دندان‌های شکسته می‌تواند نقش پر کردن آنها با این مواد و برطرف نمودن لکه‌های روی دندان را نیز ایفا کند.

مقابله و پیشگیری

وی اضافه کرد: افرادی که عادت به دندان قروچه دارند باید بدانند که مقاومت کامپوزیت نسبت به لمینت بهتر بوده و لمینت شکننده‌تر است البته در کامپوزیت احتمال برگشت زردی دندان‌ها بیشتر از لمینت است و این روش نیاز به پولیش و اصلاح دوره‌ای دارد و افرادی که فرصت حضور دوره‌ای در دندانپزشکی را ندارند نباید از این روش استفاده کنند.

این جراح دندانپزشک، با اشاره به اینکه لمینت شکل طبیعی‌تری نسبت به دندان واقعی دارد، افزود: لمینت نسبت به کامپوزیت دارای رنگی طبیعی‌تر و جلوه‌ای بهتر است، هرچند برای به کار بردن آن روی سطح دندان باید تراش دندان انجام شود اما نتیجه نهایی لمینت زیباتر از کامپوزیت است.

دندان های خراب

محمدپور خاطرنشان کرد: لمینت و کامپوزیت هر دو معایب و مزایای خاص خود را دارا هستند اما در لمینت زیبایی چشمگیرتر و طبیعی بوده و مقاومت کار بسیار بالا است همچنین از لمینت برای اصلاح طرح لبخند دیجیتالی نیز استفاده می‌شود که نتیجه آن فوق العاده دقیق و زیباست. از طرفی، برخی از دندان‌ها را نمی‌توان کامپوزیت کرد و باید برای آنان از لمینت استفاده کرد.

پاسخ دهید