مراقبت‌های دندانی

لبخند زیباتر با بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان
221بازدید

دندان ها به مرور زمان، حتی با وجود مراقبت های مستمر؛ تغییر رنگ می دهند. رنگدانه های برخی مواد غذایی در این اتفاق تاثیر بسزایی دارند. بهر روی بیشتر ما دندان های زرد و لکه دار را نمی پسندیم. از این رو به سراغ درمان هایی جهت سفید کردن دندان ها می رویم. آیا شما تا کنون بلیچینگ دندان ناجام داده اید؟ در مورد آن چه می دانید؟ در این مقاله تا پایان با ما همراه باشید تا با سفید کردن دندان ها بیشتر آشنا شوید.

چرا دندان ها تغییر رنگ می دهند؟

عوامل مختلفي مي تواند در تغيير رنگ دندانها تاثير داشته باشد. از جمله آن ميتوان به بالا رفتن سن، کشيدن سيگار، عوامل وراثتي، مصرف غذاها و نوشيدني هاي رنگدار، رنگ باقي مانده از داروها، و تخريب هاي شيميايي دندان اشاره کرد. برخي از متداولترين دلايل عوض شدن رنگ دندان مصرف دارو، قهوه، چاي، و سيگار است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اهمیت تغذیه در سلامت دندان‌ رابخوانید. افرادي هم که عادت به مصرف بيش از اندازه نوشابه دارند هم با چنين مشکلي مواجه خواهند شد. جدا از رنگ گرفتن دندانها، چند عامل مهم وجود دارد که مي تواند بر رنگ دندان هر فرد تاثير داشته باشد.

علت تغییر رنگ دندان‌ها
  • ژنتيک در اين زمينه نقش موثري دارد. بعضي افراد به طور طبيعي نسبت به بقيه دندانهاي سفيدتري دارند.
  • بيماري ها مي توانند عامل موثري در اين رابطه باشند. برخي داروها ممکن است باعث تغيير رنگ دندانها شود. اگر احتمال ميدهيد که تغيير رنگ دندانهايتان به خاطر مصرف يک داروي خاص است، مي توانيد اين مسئله را با دندانپزشکتان مطرح کنيد.
  • بالا رفتن سن نيز با زرد شدن دندانها در ارتباط است. ميناي دندان، که بخش سخت خارجي دندان است، به مرور زمان نازک تر شده و باعث مي شود لايه زرد داخلي نمودار شود. اکثر اين موارد، لکه هاي زرد و قهوه اي هستند که ممکن است از جمع شدن پلاک دندان، لکه هاي ناشي از غذا، و بهداشت ضعيف دندانها، ناشي شود. تغيير رنگ دندان مربوط به بالا رفتن سن و وراثت معمولا در هر ۹ نفر از ۱۰ نفر ايجاد ميشود. از بين بردن اين نوع لکه ها با بلیچینگ خيلي راحت و سريع انجام مي گيرد.
این مطلب را حتما بخوانید
بررسی اهمیت و تاثیرات استفاده از نخ دندان برای داشتن لثه و دندان سالم + آموزش نحوه ی صحیح استفاده از نخ دندان

بلیچینگ دندان با چه موادی صورت می گیرد؟

-به طور کلی معمولاً محلول بلیچینگ حاوی پروکسید هیدروژن (با غلظت‌های متفاوت از حدود ۸%  تا بیش از ۳۰% ) و پروکسید کاربامید است که به عنوان ترکیبات سفید کننده فعال استفاده می‌شوند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مراقبت از دندان ها در بارداری را بخوانید. پروکسید کاربامید هنگام قرارگیری در معرض آب (از جمله بزاق دهان) به پروکسید هیدروژن و اوره تجزیه می‌شود.

بلیچینگ دندان


سایر ترکیبات تشکیل دهنده بلیچینگ عبارتند از:
-پایدار کننده یا استابیلایزر که از تجزیه ترکیبات بلیچینگ جلوگیری می کند.
-نگهدارنده که برای افزایش طول عمر و کارایی محصول استفاده می‌شود.
-متعادل ‌کننده اسیدیته.

 اقدامات لازم قبل از بلیچینگ

  • ترمیم دندان های پوسیده
  • در صورت نیاز جرم گیری دندان ها و برساژ

مواد بلیچینگ دقیقا چگونه روی دندان ها اثر می کنند؟

در روش بلیچینگ رنگدانه های رسوب شده میان هرم مینایی دندان ها که بعد از مدتی باعث آسیب به دندان می شود، با استفاده از مواد بلیچینگ اکسید شده و از میان می رود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله از ارتودنسی چگونه مراقبت کنیم؟ را بخوانید. ماده بیلچینگی که جهت سفید شدن دندان ها بکار برده می شود، با نفوذ در نواحی تحتانی مینا و عاج دندان موجب رفع رنگدانه ها می شود و باعث سفیدی و روشن تر شدن دندان ها خواهد شد.

نکته مهمی که باید پیش از سفید کردن دندان مد نظر داشته باشید این است که ترمیم‌های دندانی را نمی‌توان با بلیچینگ سفید کرد. در صورتی که ترمیم هایی مانند پرشدگی دندان، لمینت و یا روکش دارید و ترمیم تان در ناحیه ‌ای از دهان قرار دارد که هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن در معرض دید قرار دارد، سفید کردن دندان‌ها با بلیچینگ ممکن است باعث شود ترمیم‌های دندانتان تیره ‌تر از دندان‌های مجاور به نظر رسیده و در نتیجه متمایز و مشخص شود.

بلیچینگ دندان

لایه عاج که در زیر مینا قرار دارد با افزایش سن تیره ‌تر می‌شود. علت تیره شدن عاج، رسوب پیوسته عاج ثانویه است که توسط سلول‌های زنده ادنتوبلاست موجود در فضای داخل دندان (پالپ) تولید می‌شود. در صورتی که دندان‌ها را بیش از حد بلیچینگ کنید ممکن است مینا شفاف‌تر و نازک‌تر شده و در نتیجه رنگ تیره عاج بیشتر نمایان شود.

این مطلب را حتما بخوانید
مراقبت از دندان ها در بارداری

معایب سفید کردن دندان

  • یکی از معایب این روش دوام سفید بودن دندان است که در این روش سفید ماندن دندان ها دائمی نمی باشد. بسته به استفاده شما و رژیم غذایی شما تغییر رنگ ایجاد کرده و به ترمیم و یا بازسازی دندان دارد.منظور از رژیم غذایی استفاده از نوشابه های گازدار، مصرف دخانیات غذاهایی که دارای رنگدانه هستند می باشد.
  • باعث حساسیت در بعضی افراد می شود و فرد از این موضوع بسته به شدت حساسیت رنج می برد. اما این حساسیت دائمی نبوده و رفع می گردد.
  • نتیجه این شیوه قابل پیش بینی نمی باشد. بسته به لک دندان ، سن و وراثت متفاوت می باشد و با قطعیت از نتیجه این شیوه نمی توان سخن گفت.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

۱) در ساعات اولیه بعد از بلیچینگ فرد باید لثه خود را با آب گرم تمیز نماید و برای جلوگیری از التهاب لثه خود را باید ماساژ دهد.

۲) از خوردن غذا ها و مواد غذایی حاوی رنگدانه ها تا ۲۴ ساعت اولیه خودداری نمایید. برای داشتن دندان های سفید اگر این مواد به دندان های شما برخورد نمود بهتر است به شستشوی سریع دندان ها اقدام نمایید.

۳) خوردن نوشیدنی هایی مثل چایی پررنگ، قهوه و نوشابه خودداری نمایید.

۴) از غذاهای سرد و اسیدی خودداری نمایید.

۵) بهداشت دهان و دندان خود را حفظ نمایید و تمام اصول بهداشتی را رعایت نمایید.

بهداشت دهان و دندان

۶) از مواد دخانیات و کشیدن سیگار و قلیان جلوگیری نمایید.

۷) در چند روز اول از خمیردندان ضد حساسیت استفاده نمایید تا دندان های شما کمتر دچار حساسیت شود. درصورت بروز حساسیت هیچ نگران نباشید برطرف می گردد.

این مطلب را حتما بخوانید
سیر تا پیاز فلوئوروزیس

۸) دندان ها را روزی دو بار بشویید.

۹) یک هفته بعد زا بلیچینگ به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا بررسی لازم صورت گیرد.

سخن پایانی

در این مطلب درباره بلیچینگ دندان خواندیم. باید اذعان کرد که طبق تحقیقات صورت گرفته در سالهای اخیر، بلیچینگ دندان، کم عارضه ترین و بی خطر ترین روش برای سفید کردن دندان هاست. پس بدون نگرانی برای سفید کردن دندان های خود اقدام کنید. بلیچینگ دندان نسبت به روش هایی چون کامپوزیت و لمینت بسیار کم هزینه تر است. هر چند نتیجه ی کار تضمین شدنی نیست و شاید سفید شدن اندکی اتفاق بیفتد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخ دهید